Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grzałka 3fazy 200V - Podłączenie na 400V

14 Wrz 2016 12:58 3177 7
  • Poziom 9  
    Witam,
    temat dla upewnienia się, że poprawnie wszystko wyliczyłem.
    Mam dwie grzałki 3 fazowe na napięcie międzyfazowe 200V(chińskie/japońskie stąd dziwaczne napięcie). Obecnie każda jest niezależnie wpięta w stycznik i połączona w trójkąt (górna część rysunku). Chcę to zamienić by zasilane było normalnym napięciem 400V. W takim razie chcę połączyć po dwie grzałki w szereg i całość w trójkąt. Moc pojedyńczego zestawu obecnie to 5kW, na grzałkę wypada 1,66kW co przy 200V miedzyfazowego daje 8,3A na grzałkę. Przy nowym połączeniu cały zestaw łącznie 6 grzałek powinien dać 10kW a prąd fazowy dalej 8,3A prawda ?
    Grzałka 3fazy 200V - Podłączenie na 400V Grzałka 3fazy 200V - Podłączenie na 400V Grzałka 3fazy 200V - Podłączenie na 400V
  • Poziom 16  
    Wyliczenia są poprawne. Połączenie w szereg dwóch grzałek 200 - sto woltowych na napięcie 400V spowoduje że na jednej grzałce odłoży się napięcie 200V i na drugiej tak samo, prąd pozostanie bez zmian taki jaki byłby przy jednej grzałce zasilonej na 200V. Przy połączeniu grzałek w gwiazdę na 400 V AC nie powinno być problemu.
    Ale źle masz obliczenia. Każda grzałka to 5kW i przy połączeniu dwóch w szereg zasilając ją z dwóch faz to da prąd moim zdaniem około 25A. Czyli mając dwie grzałki mierzy dwoma fazami to bedzie 10kW a cały układ w ten sposób będzie miał 30kW

A tak wogóle to co to ma grzać?
  • Poziom 24  
    Przy symetrycznym obciążeniu rzeczywistym (oporowym np. grzałki) symetrycznego napięcia trójfazowego zawsze obowiązują zasady:
    1) prądy fazowe są równe
    2) prądy fazowe są w fazie z napięciami fazowymi
    3) moc (pozorna = rzeczywista) P = 3 x Uf x If gdzie P łączna moc, Uf napięcie fazowe, If prąd fazowy (taki sam w każdej fazie).

jeżeli więc 6 grzałek łącznie wydzieli 10kW to prądy fazowe będą równe po 14,5A (przy Uf = 230V).

Prądy w gałęziach trójkąta będą po staremu równe ok. 8,37A, ale w węzłach będą się sumować geometrycznie, a że będą przesunięte o 120° stąd te różnice.
  • Poziom 9  
    kamil12239 napisał:
    Przy połączeniu grzałek w gwiazdę na 400 V AC nie powinno być problemu.

Ale jak na rysunku już namalowałem chce łączyć w trójkąt.
    kamil12239 napisał:

Każda grzałka to 5kW i przy połączeniu dwóch w szereg zasilając ją z dwóch faz to da prąd moim zdaniem około 25A.

Każdy zestaw grzałek czyli 3 grzałki połączone w trójkąt dają 5kW
    kamil12239 napisał:

to da prąd moim zdaniem około 25A. Czyli mając dwie grzałki mierzy dwoma fazami to bedzie 10kW a cały układ w ten sposób będzie miał 30kW

Tego już nie ogarniam - jakieś obliczenia ?
    jega napisał:

Prądy w gałęziach trójkąta będą po staremu równe ok. 8,37A, ale w węzłach będą się sumować geometrycznie, a że będą przesunięte o 120° stąd te różnice.

Coś chyba źle sumuje bo przy prądach 8,37 i kącie 120 wychodzi mi trójkąt równoboczny.
    jega napisał:

moc (pozorna = rzeczywista) P = 3 x Uf x If gdzie P łączna moc, Uf napięcie fazowe, If prąd fazowy (taki sam w każdej fazie).

jeżeli więc 6 grzałek łącznie wydzieli 10kW to prądy fazowe będą równe po 14,5A (przy Uf = 230V).

I tego będę się trzymał dobierając stycznik i zabezpieczenie. Dzięki.
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    camthal napisał:
    Coś chyba źle sumuje bo przy prądach 8,37 i kącie 120 wychodzi mi trójkąt równoboczny.
    To kwestia konwencji jak zastrzałkujesz prądy. Jak przyjmiesz, że każdy płynie od "swojego" węzła to analizując wybrany węzeł musisz je odejmować. Prościej spójrz na napięcia, tam odpowiednikiem będą napięcia fazowe i międzyfazowe = √3 x fazowe.
  • Poziom 9  
    No tak, zapomniałem o drobnym szczególe jak zwroty wektorów....
    Teraz się powinno zgadzać.
    Dzięki.
  • Poziom 16  
    camthal napisał:
    Ale jak na rysunku już namalowałem chce łączyć w trójkąt.

Wybacz kolego troche się zamotałem w mojej wypowiedzi. miało być napisane " Przy połączeniu grzałek w trójkąt na 400 V AC nie powinno być problemu. "

camthal napisał:
    Każdy zestaw grzałek czyli 3 grzałki połączone w trójkąt dają 5kW

Jeżeli jest tak że trzy grzałki połączone w trójkąt na 200V dają 5kW to masz rację jeśli chodzi o wartość prądu płynącego przez każdą grzałkę. Jeżeli dasz teraz dołączając do trójkąta po jednej grzałce i podłączając 400V to popłynie taki sam prąd ale za to że zwiększyłeś dwa razy napięcie to moc się podwoi czyli układ będzie miał 10kW.
    Natomiast jeżeli jest tak że pojedyńcza grzałka ma moc 5kW to tak jak mówiłem wcześniej popłynie prąd 25A i układ będzie miał 30kW.

camthal napisał:
    kamil12239 napisał:

to da prąd moim zdaniem około 25A. Czyli mając dwie grzałki mierzy dwoma fazami to bedzie 10kW a cały układ w ten sposób będzie miał 30kW

Tego już nie ogarniam - jakieś obliczenia ?

A są i to całkiem proste.
    Ia = Ua / Za - prąd fazy A
    Ua - napięcie fazy A ( wez 200V tak jak jest napisane na grzałce)
    Za - impedancja fazy A czyli w rezystancja bo grzałki

Pa = Ua * Ia * cosfi

Ia = Pa / Ua * cosfi - z tego wzoru wziełem prąd 25A przyjmujac Ua = 200V i Pa = 5kW a cosfi = 1

Prądy będą równe na każdej fazie tylko przesunięte o 120 stopni.
  • Poziom 24  
    kamil12239 napisał:
    Prądy będą równe na każdej fazie tylko przesunięte o 120 stopni.
    I to się zgadza, bo już z resztą jest gorzej....

1) Z pierwszego postu wątku wynika jasno, że 5kW to moc jednego zestawu grzałek (3 grzałki), a użyte będą dwa, więc łączna moc to 10kW a moc na fazę to 3 i 1/3 kW

2) Nawet przyjmując na chwilę twoje błędne założenia o mocy grzałek, to wyliczyłeś prądy gałęziowe a nie fazowe. Przy łącznej mocy 30kW prądy fazowe byłyby √3 raza większe czyli równe ok. 43,5A.