Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

B25 - Zabezpieczenie przeciwzwarciowe

comin 14 Wrz 2016 13:06 1680 24
  • #1 14 Wrz 2016 13:06
    comin
    Poziom 21  

Witam
    Mam zabezpieczenie przedlicznikowe B25
    W domu oczywiście mniejsze B16 i B10
    Kiedy zrobię zwarcie wyskakuje bezpiecznik ten przedlicznikowy pomimo że jest większy.
    Rozmawiałem z Panami z elektrowni i powiedzieli że tak ma być.
    W takim razie co należy zrobić żeby w razie spięcia w domu wyskoczył bezpiecznik w domowej rozdzielni -ten mniejszy?

0 24
  • CControls
  • #3 14 Wrz 2016 13:22
    comin
    Poziom 21  

Też tak myślę. Panowie wytłumaczyli że w przy przeciążeniu mają zadziałać bezpieczniki domowe, a przy zwarciu ten przed licznikiem.
    Przypominasz sobie w jakim temacie było rozwiązanie tego problemu?

0
  • #4 14 Wrz 2016 13:57
    jack63
    Poziom 42  

kkas12 napisał:
    Prawo bowiem wyraźnie wymaga selektywnosci zabezpieczeń.

Od kogo wymaga?
    Od maluczkich, a monopolista ma to w ... głębokim poważaniu.
    Jemu, o dziwo, wolno robić (wymusić zrobienie) ograniczenie mocy bezpiecznikami.
    kkas12 napisał:
    Kwestia ta wielokrotnie była omawiana i wyjaśniana na tym (i nie tylko) forum.

Była i nic kostruktywnego z tego nie wynika.
    Może chociaż moderatorstwo podwiesi temat wyjaśniający sprawę?

4
  • #5 14 Wrz 2016 14:37
    Darom
    Specjalista elektryk

Zwarcie jest stanem w którym trudno zachować selektywność - szczególnie, jeśli prąd zwarciowy ma dużą wartość.

pzdr
    -DAREK-

0
  • CControls
  • #7 14 Wrz 2016 18:14
    CYRUS2
    Poziom 36  

Darom napisał:
    Zwarcie jest stanem w którym trudno zachować selektywność - szczególnie, jeśli prąd zwarciowy ma dużą wartość.
    Zwłaszcza w mieszkaniówce fachowiec nie ma z tym problemu.
    comin napisał:
    Nakłamali.
    Potrzebny ogranicznik mocy.

0
  • #8 14 Wrz 2016 19:28
    Akrzy74
    Poziom 39  

W pierwszej kolejności usuwać należy przyczynę. Co było przyczyną powstania (niebezpiecznego) zwarcia? 8-) Istnieje coś takiego jak środki techniczne i nietechniczne ochrony przeciwporażeniowej. Myślę, że szczególnie powinny interesować nas- autora, środki nietechniczne- na na czym się nie znam- a co jest niebezpieczne (np. napięcie 230 V lub 400 V), omijam/ nie dotykam/ wyłączam obwód i dopiero "grzebię".
    Zwarcie, a właściwie stan zwarcia, to bardzo złożony proces, a skutki mogą być zagrożeniem dla urządzeń i ludzi.

Proszę, unikajmy zwarć. Nie jest wyjściem zastosowanie zabezpieczenia które "wytrzyma" zwarcie, problemem są ludzie nieświadomi, wierzący w swoje iluzoryczne umiejętności oraz wiara w niezawodne urządzenia (np. rcd)...

0
  • #9 14 Wrz 2016 20:28
    comin
    Poziom 21  

Raczej tej przyczyny nie da się usunąć, bo chodzi o możliwość wyłączenia zasilania przez osoby postronne.
    Mam oświetlenie przy furtce i wystarczy żeby ktoś zrobił spięcie w żarówce i sabotaż gotowy.

1
  • #10 14 Wrz 2016 20:38
    Akrzy74
    Poziom 39  

comin napisał:
    ...żeby ktoś zrobił spięcie w żarówce

A w jaki sposób można zrobić jakieś "spięcie" (?) w żarówce, skoro włókno znajduje się w szczelnej bańce. Może warto zastanowić się nad odpowiednią oprawą a nie nad jakimiś spięciami.

0
  • #11 14 Wrz 2016 20:45
    comin
    Poziom 21  

Takie spięcie można zrobić na wiele sposobów, opisałem sytuacje i łatwy sposób na wyłączenie prądu w całym budynku zamiast zadziałania bezpiecznika z obwodu tej lampy.
    Idąc tym tokiem rozumowania to nie potrzebna jest rozdzielnia tylko zabezpieczenie główne i "odpowiednie oprawy"

2
  • #12 14 Wrz 2016 21:06
    Darom
    Specjalista elektryk

CYRUS2 napisał:
    Darom napisał:
    Zwłaszcza w mieszkaniówce fachowiec nie ma z tym problemu.
    comin napisał:
    Nakłamali.
    Potrzebny ogranicznik mocy.

Dla mnie zwarcie - to nie tylko problem selektywności, ale także problem jakości energii u pobliskich odbiorców. Wiem coś o tym, bo w bloku, gdzie mieszkają moi rodzice jakiś idiota robił kiedyś zwarcia. Cóż z tego, że była selektywność, jak cierpieli wszyscy podłączeni do tej fazy.

Dlatego słusznie pisze kol. Krzysiek (Akrzy74), że należy dołożyć starań, aby zwarć nie było. Ostatecznie, jeśli z jakiś nie znanych powodów nie można ich wyeliminować należy ograniczyć prąd zwarcia, przy tym także ograniczyć wartość zabezpieczenia - aby był spełniony warunek SWZ.

pzdr
    -DAREK-

0
  • #13 14 Wrz 2016 21:08
    freebsd
    Poziom 34  

comin napisał:
    Mam oświetlenie przy furtce i wystarczy żeby ktoś zrobił spięcie w żarówce i sabotaż gotowy.
    Takie obwody zabezpiecza się przed takim działaniem (analogicznie, jak obwody kierunkowskazów w alarmach samochodowych). Użyj np.: transformatora bezpieczeństwa z bezpiecznikami rurkowymi 20 mm, o małych wartościach dostosowanych do prądów uzwojenia pierwotnego i wtórnego.
    Możesz też po prostu zabezpieczyć ten obwód bezpiecznikiem rurkowym o małej wartości (dostosowanej do zasilanego źródła światła).

comin napisał:
    Idąc tym tokiem rozumowania to nie potrzebna jest rozdzielnia tylko zabezpieczenie główne i "odpowiednie oprawy"
    To jest zły tok rozumowania, ponieważ nie obejmuje ochrony przed wszystkimi zagrożeniami.

0
  • #14 14 Wrz 2016 21:30
    Darom
    Specjalista elektryk

freebsd napisał:
    Użyj np.: transformatora bezpieczeństwa z bezpiecznikami rurkowymi 20 mm, o małych wartościach dostosowanych do prądów uzwojenia pierwotnego i wtórnego.

Widzę, że pisaliśmy prawie równocześnie. W poprzednim poscie miałem też zamiar jako przykład ograniczania prądu zwarcia - napisać o transformatorze separacyjnym.

pzdr
    -DAREK-

0
  • #15 15 Wrz 2016 08:07
    mawerix123
    Poziom 38  

Odnośnie furtki jest to pewnie teoretyzowanie autora, nikt nie chodzi po ulicy od furtki do furtki i celowo robi zwarcia pewnie nawet w nieświecącej lampie.

Większym szkodnikiem jest sam autor jak sam pisze

comin napisał:
    Kiedy zrobię zwarcie wyskakuje bezpiecznik

Czym z jakiego powodu i po co robi te zwarcia a skoro sam robi zwarcia to sam musi podnieść hebelek na wyłączniku.

0
  • #16 15 Wrz 2016 09:23
    comin
    Poziom 21  

mawerix123 napisał:
    Czym z jakiego powodu i po co robi te zwarcia

Nie ważny powód, ważne jak się przed tym uchronić i zabezpieczyć.
    Niech sobie kolega kupi samochód bez pasów bezpieczeństwa i poduszek powietrznych mając takie podejście do tematu (baz urazy)
    Wiele firm ma oświetlenie terenu i pewnie nie mają tej świadomości że wystarczy im spiąć bieguny w oprawie oświetleniowej żeby wyłączyć np. monitoring (rzadko kto montuje ups na rejestrator).
    To tak trochę wybiegłem po za temat, wracając czy ktoś jest w stanie jasno odpowiedzieć czy stopniowanie zabezpieczeń daje pożądany efekt przy przepięciach i czy wywalenie zabezpieczenia przedlicznikowego w takiej sytuacji jest normalne?

0
  • #17 15 Wrz 2016 09:38
    freebsd
    Poziom 34  

comin napisał:
    To tak trochę wybiegłem po za temat, wracając czy ktoś jest w stanie jasno odpowiedzieć czy stopniowanie zabezpieczeń daje pożądany efekt przy przepięciach i czy wywalenie zabezpieczenia przedlicznikowego w takiej sytuacji jest normalne?
    W Twoim przypadku (B25, B16) jest to normalne dla zwarcia. Można to zmienić.

0
  • #18 15 Wrz 2016 09:40
    comin
    Poziom 21  

jak?

freebsd napisał:
    Można to zmienić

Jak?

0
  • #19 15 Wrz 2016 09:48
    freebsd
    Poziom 34  

Można to różnie rozwiązać - najlepiej to dobrać podczas wizji lokalnej, ponieważ nadal nie wiem co dokładnie chcesz zabezpieczyć. Trzeba dobrać charakterystyki zabezpieczeń przedlicznikowego i danego obwodu. Można użyć jako zabezpieczenia ograniczników mocy (bez członu zwarciowego) - ale to już w uzgodnieniu z dostawcą energii. Można użyć zabezpieczeń selektywnych (z selektywnością czasową), ale są droższe.

0
  • #20 15 Wrz 2016 10:07
    Zutket
    Poziom 30  

Pamiętam, jak wchodziły "esy" to też nas zastanawiało dlaczego "wywala" wszystkie zabezpieczenia. Robiliśmy doświadczenia łącząc w szereg bezpieczniki od najmniejszego 2A do największego jaki był dostępny. Okazało się, że przy zwarciu zadziały wszystkie. Przy zmianie obciążenia "wyskakiwał" tylko ten najmniejszy. Drążąc temat okazało się, że są bezpieczniki o różnych czasach działania (wtedy to była nowość) i to w zasadzie rozwiązuje temat.

0
  • #21 15 Wrz 2016 11:50
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

comin napisał:
    Jak?

Wystąpić z wnioskiem do dostawcy.

Przykładowe zapytanie przeze mnie:
    Cytat:
    To: Sekretariat [PGE Dystrybucja S.A.]
    Subject: Zabezpieczenie przedlicznikowe - zapytanie o zmianę

Szanowni,

Proszę o informację czy istnieje możliwość wymiany zabezpieczenia przedlicznikowego z wyłącznika nadprądowego (np. o charakterystyce C) na inną formę zabezpieczenia?
    Chodzi mi tutaj o sytuację, gdzie zabezpieczenie przedlicznikowe posiada człon zwarciowy w zasadzie bezzwłoczny w stosunku do członów zwarciowych zabezpieczeń instalacji odbiorczej (przy odpowiedniej pętli zwarcia). Powoduje to problem w postaci niezachowanej selektywności zadziałania zabezpieczeń, której nie da się zachować w przypadku takiego zab. przedlicznikowego - nie istnieją zabezpieczenia które działałyby selektywnie do tego rodzaju wyłącznika.

Interesuje mnie czy istnieje możliwość zamiany takiego zabezpieczenia na inne, na przykład na zabezpieczenie z członem wyłącznie przeciążeniowym (np. ogranicznik mocy - ETIMAT) o prądzie znamionowym takim samym jak prąd znamionowy zabezpieczenia istniejącego? (w przypadku własnego wniosku, koszty pokrywa wnioskodawca).

I odpowiedź:
    Cytat:
    Szanowny Panie,

Zgodnie z obowiązującymi w naszej Spółce standardami zawartymi w Wytycznych do budowy systemów elektroenergetycznych (dostępnych na stronie internetowej Spółki) zabezpieczenie przedlicznikowe o wartości prądu znamionowego każdorazowo dobiera się do mocy przyłączeniowej lub umownej i zaleca się stosowanie samoczynnych wyłączników nadmiarowo-prądowych selektywnych.
    Wnioskodawca może istniejące zabezpieczenie wymienić na taki właśnie wyłącznik nadmiarowo-prądowy selektywny na swój koszt, składając wniosek na przebudowę istniejącego przyłącza.

W związku z tym, że siedziba Pana firmy mieści się w Warszawie w siedzibie jednego z naszych Oddziałów w celu omówienia szczegółów w przedmiotowej sprawie proszę o kontakt z Kierownikiem Działu Przyłączeń PGE Dystrybucja S.A. Oddział Warszawa Panem xxxx.

Z wyrazami szacunku

xxx

Specjalista ds.sieci
    Biuro Zarządzania Majątkiem Sieciowym
    PGE Dystrybucja S.A.

0
  • #22 15 Wrz 2016 17:19
    TWK
    Specjalista elektryk

WOW! Jestem w szoku. Jeszcze rok temu w PGE nie było możliwości uzgodnienia wyłącznika selektywnego jako zabezpieczenia przedlicznikowego. Przynajmniej w rejonie, z którym miałem do czynienia...

0
  • #23 15 Wrz 2016 17:26
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

TWK napisał:
    WOW! Jestem w szoku. Jeszcze rok temu w PGE nie było możliwości uzgodnienia wyłącznika selektywnego jako zabezpieczenia przedlicznikowego. Przynajmniej w rejonie, z którym miałem do czynienia...

Ja również czytałem z niedowierzaniem. Parę lat temu chciałem załatwić klientowi selektywny aby z gołym tyłkiem nie latał 100m do ZKP i byli nieugięci.
    Ciekawy jestem jaki mają teraz zdanie o ograniczniku mocy zamiast selektywnego.

0
  • #24 04 Paź 2016 11:35
    JerTal
    Poziom 8  

comin napisał:
    Witam
    Mam zabezpieczenie przedlicznikowe B25
    W domu oczywiście mniejsze B16 i B10
    Kiedy zrobię zwarcie wyskakuje bezpiecznik ten przedlicznikowy pomimo że jest większy.
    W takim razie co należy zrobić żeby w razie spięcia w domu wyskoczył bezpiecznik w domowej rozdzielni -ten mniejszy?

Witam. Nic z tą kwestią nie trzeba robić. W instalacjach elektrycznych domowych zawsze tak jest, że przy wszelkiego rodzaju przeciążeniach spowodowanych poborem zbyt dużego prądu reaguje zabezpieczenie w mieszkaniu, a w przypadku pełnego zwarcia reaguje zabezpieczenie zewnętrzne (np. w szafce na klatce schodowej).

0
  • #25 04 Paź 2016 11:51
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

JerTal napisał:
    W instalacjach elektrycznych domowych zawsze tak jest, że przy wszelkiego rodzaju przeciążeniach spowodowanych poborem zbyt dużego prądu reaguje zabezpieczenie w mieszkaniu, a w przypadku pełnego zwarcia reaguje zabezpieczenie zewnętrzne

To mało kolega instalacji na oczy widział.

Zamykam.
    Gdyby autor chciał to temat otworzę.

1