Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

FR 304 4P 100A - Czy może być zaraz za licznikiem?

14 Wrz 2016 14:12 1152 11
  • Poziom 9  
    Jest dom jednorodzinny.
    Są teraz dwa liczniki, nawet właściciel nie wie dlaczego.

Czy po kupnie tego domu mogę poprosić dostawcę zasilania o zmianę na jeden licznik i wstawienie zaraz za nim, przed całą instalacją w domu rozłącznika FR 304 4P 100A?
    Chciałbym mieć możliwość odcięcia zasilania w całym budynku. Czy są inne rozwiązania?
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Możesz, ale na pewno tej funkcji nie może spełniać FR304.
    Ponadto pozostaje kwestia gdzie podzielono PEN (jeśli układ TN).
    Jeśli za tym wyłącznikiem to przerywanie PEN jest niedopuszczalne!
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    A dlaczego chcesz to zrealizować rozłącznikiem 4 polowym ??
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Dostawca energii z pewnością może zająć się kwestią licznika(ów), co do rozłącznika, który ma być za układem pomiarowym wystarczy "normalny" elektryk. Jeśli nie ma specjalnej potrzeby odcinania toru N lub tym bardziej PEN to ja osobiście zastosowałbym rozłącznik 3 polowy.
  • Poziom 9  
    Fakt o PEN nie pomyślałem.
    Kupie zatem rozłącznik 3 polowy i jak "Tauron" będzie te liczniki zmieniał to poproszę o wpięcie.

Bardzo dziękuję za pomoc.
  • Poziom 38  
    qubus23 napisał:
    jak "Tauron" będzie te liczniki zmieniał to poproszę o wpięcie.

Obawiam się że przybysz z tauronu nawet nie kiwnie palcem w sprawie rozłącznika, lepiej zaproś elektryka.

Adam_Bandit napisał:
    Dostawca energii z pewnością może zająć się kwestią licznika(ów), co do rozłącznika, który ma być za układem pomiarowym wystarczy "normalny" elektryk.

Zwykły elektryk też może zdemontować licznik po uprzednim wnioskowaniu do Tauron o jego likwidację.
  • Poziom 20  
    mawerix123 napisał:
    Zwykły elektryk też może zdemontować licznik po uprzednim wnioskowaniu do Tauron o jego likwidację.

A i owszem tylko trzeba odpowiednie podanko napisać i podać jego dane i nr. świadectwa kwalifikacji.
  • Poziom 20  
    Trzeba zapytać u źródła w takim razie.
  • Poziom 9  
    Tez mi się wydaje, że zwykły elektryk nie może rozplombować licznika.
    Dlatego właśnie chciałem to załatwić jak ekipa tauronowa przyjedzie.

To jeszcze potrwa ale poinformuje jak się to skończyło , może komuś w przyszłości się przyda.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Akurat zdjąć plombę na 100% może tylko trzeba napisać podanie i dostać zgodę. Może też przenieść licznik np. z jednej ściany na drugą po uzgodnieniach w ZE oczywiście, z reguły nie potrzeba robić projektu i podpisywać przez osobę z UB. Nie dalej jak 2 miesiące temu przenosiłem licznik u znajomego na drugą stronę ściany i nie było problemu, nie wiem natomiast jak to jest z demontażem, gdyż licznik nie jest własnością użytkownika, pewnie wszystko zależy od ZE (dostawcy).
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Adam_Bandit napisał:
    nie wiem natomiast jak to jest z demontażem

Jakieś czas temu demontowałem jeden licznik w takiej sytuacji jak u autora (jak wiadomo dawniej była moda na licznik jednofazowy na rozliczenie domu a drugi trzy fazowy na "gniazdo w stodole" ).
    Właścicielka załatwiła formalności w Tauronie, po demontażu i przerobieniu instalacji zgłosiła zakończenie prac, dostała odpowiedź że po licznik przyjedzie pracownik Tauronu.
    Może przez ostatnie pół roku się to nie zmieniło.