Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nowy układ oferuje najwyższe poziomy szyfrowania w aplikacjach mobilnych

ghost666 14 Sep 2016 15:08 1392 0
 • Nowy układ oferuje najwyższe poziomy szyfrowania w aplikacjach mobilnych
  Generatory liczb losowych są kluczowymi elementami w systemach szyfrowania, które pozwalają na zabezpieczenie naszych danych np. podczas zakupów on-line czy wybieraniu pieniędzy z bankomatu. Naukowcom udało się właśnie, po raz pierwszy w historii, wykorzystać do generacji liczb losowych procesy kwantowe. Dzięki temu możliwe będzie implementowanie najmocniejszych algorytmów szyfrowania nawet w urządzeniach mobilnych.

  "Udało nam się zapakować technologię kwantową, normalnie używaną w zaawansowanych eksperymentach naukowych, w niewielką obudowę, co sprawia, że możliwe będzie wykorzystanie jej komercyjnie" mówi Carlos Abellan, doktorant z Institute of Photonic Sciences (ICFO) z Hiszpanii. "To tylko jeden z przykładów technologii kwantowej, jaka może być wykorzystana w komercyjnym produkcie. To duży krok naprzód w kwestii integracji takich elementów" dodaje.

  Opisywany układ działa z prędkością pojedynczych gigabitów na sekundę - dostatecznie szybko, aby móc umożliwić szyfrowanie danych w czasie rzeczywistym. Zaszyfrować w ten sposób można np. wideorozmowę, czy dane wysyłane do serwisów społecznościowych. Innymi zastosowaniami układu może być generacja liczb losowych dla skomplikowanych systemów symulujących procesy stochastyczne, takie jak interakcje biologiczne, reakcje jądrowe czy... giełda papierów wartościowych  Wykorzystywane dzisiaj generatory oparte na algorytmach komputerowych podają ciągi liczb pseudolosowych. Na pierwszy rzut oka liczby te wydają się losowe, ale jeśli znamy stan komputera który je losuje, jesteśmy w stanie odgadywać jakie będą kolejne - sprawia to, że szyfrowanie oparte o te liczby losowe podatne jest na ataki hackerów. Zespół badaczy z ICFO natomiast podaje liczby na podstawie kwantowych własności światła. Proces w którym uzyskiwane są te liczby jest rzeczywiście losowy, nie można zatem przewidzieć jaka będzie kolejna liczba, niezależnie od tego ile wiemy o stanie układu.

  Badacze z Hiszpanii wykorzystali zintegrowany układ fotoniczny do stworzenia dwóch generatorów kwantowych liczb losowych. Układ taki ma zaledwie 6 x 2 mm. Technologia tego rodzaju układów pozwala na integrację urządzeń fotonicznych - laserów, fotodetektorów etc - w układzie scalony. Dzięki temu systemy takie mogą być bardzo małe i energooszczędne. Co najważniejsze takie układy fotoniczne są w pełni kompatybilne z innymi układami elektronicznymi, więc bez problemu można je zamontować w np. komputerze czy smartfonie.

  "Naszymi pracami dowodzimy, że technologie kwantowe są w realnym zasięgu, jeśli wykorzysta się technologię zintegrowanych układów fotonicznych. Kwantowe generatory liczb losowych czy systemy kryptografii kwantowej, podobnie jak i inne układy tego rodzaju, dużo skorzystają na wykorzystaniu tej technologii, ponieważ umożliwi to ich komercyjne zastosowanie. Nasz układ jest tylko pierwszą demonstracją tego, że jest to możliwe, mówi Valerio Pruneri, jeden z naukowców odpowiedzialnych za opracowanie tego układu.

  Źródło: http://phys.org/news/2016-09-chip-highest-encryption-mobile-device.html#jCp

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11100 posts with rating 9413, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.