Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć - Podłączenie pięciu lamp i wyłączników schodowych

cichensik 14 Wrz 2016 17:57 906 5
 • #1 14 Wrz 2016 17:57
  cichensik
  Poziom 2  

  Witam, chciałbym prosić o pomoc w połączeniu pięciu lamp oraz wyłączników schodowych,załączam obrazek jak to wygląda i co gdzie jest. Chciałbym uzyskać pomoc w doborze okablowania oraz połączeniu Jak podłączyć - Podłączenie pięciu lamp i wyłączników schodowych

 • #2 14 Wrz 2016 19:24
  rafi84
  Poziom 22  

  Kolego było to tyle razy wałkowane na forum. Schematy są również dostępne. Przewody zwyczajowo (jeśli nie są to jakieś niestandardowe lampy o bardzo dużym poborze prądu) daje się CU 1,5mm^2 (ważne zabezpieczenie obwodu - aby nie było większe od obciążalności przewodu). Przewody trzeba dobrać wg. kolorystyki do poszczególnych elementów układu. Przewód zasilający osobne kolory wg normy, przewody korespondencyjne osobne przewody i do opraw oświetleniowych tak samo. Tu masz poglądowo jak to powinno wyglądać (rysunek nie jest mojego autorstwa - znaleziony w google.pl)
  Jak podłączyć - Podłączenie pięciu lamp i wyłączników schodowych

  A żyła ochronna do wyłączników gdzie??? [kkas12]

  Jeśli masz z tym problem polecam zatrudnić fachowca i nie być bohaterem w swoim domu aby nikomu nic się nie stało.

  edit dotyczący uwagi kkas12
  nie wyłączników a łączników - jesteś elektrykiem, po drugie jest tu pokazane co jest podłączone do aparatów a nie wolne przewody nie podłączone,po 3 napisane poglądowo, po 4 napisane jest że jak się nie zna ma zatrudnić fachowca, a fachowiec będzie wiedzieć że do puszek łączników musi podprowadzić przewody korespondencyjne wraz z fazowym/ zasilającym oprawę i przewód ochronny a wszystkie przewody (kolory/przekrój) wg. obowiązujących przepisów.

 • #3 14 Wrz 2016 20:04
  kamel2
  Poziom 17  

  Prościej można zastosować przekaźnik bistabilny lub przekaźnik bistabilny z wyłącznikiem czasowym wszystkie wyłączniki chwilowe włączone w dwa przewody równolegle na całej trasie przewodu. Ja stosowałem akurat model bis 413 do sterowania światłem w kotłowni i z parteru domu przy wejściu do piwnicy.

 • #4 14 Wrz 2016 20:16
  kkas12
  Poziom 40  

  Kolego rafi84 nie filozofuj.
  Każdy obwód ma posiadać żyłę ochronną, więc przewód pomiędzy puszką a wyłącznikiem/łącznikiem również. To, że nie jest on dziś do osprzętu przyłączony nie oznacza, że w puszce również nie jest połączony z żyłą o zielono-żółtej barwie.
  I to sobie proszę na przyszłość zapamiętać i bzdur więcej nie pisać.
  To jest dział dla początkujacych!

 • #5 15 Wrz 2016 06:40
  cichensik
  Poziom 2  

  I dziękuję za schemat i jakże wyczerpującą i baardzo pouczająca Panie rafi84. Bardziej chodziło o ilość żył niż o kolorystykę,ale schemat wszystko wyjaśnił :)

 • #6 15 Wrz 2016 07:47
  TWK
  Specjalista elektryk

  cichensik napisał:
  Bardziej chodziło o ilość żył niż o kolorystykę,ale schemat wszystko wyjaśnił :)
  Kolorystyka jest również bardzo istotna. A brak żyły ochronnej niedopuszczalny. Proszę zastosować się do rady kolegi kkas12.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME