Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

mini wzmacniacz audio zasilany zasilaczem komputerowym - zakłócenia

CompFan 14 Sep 2016 19:03 2571 45
    mati_323
    Level 11  
    Będą zakłócenia jeśli wzmacniacz będzie blisko zasilacza
    CompFan
    Level 13  
    Zasilanie osobnym zasilaczem liniowym odpada, ponieważ chciałbym, aby wzmacniacz włączał się i wyłączał wraz z uruchomieniem/wyłączeniem komputera (oczywiście nie chodzi o włączanie/wyłączanie z kabla 230V tylko o wyłączanie/włączanie z poziomu przycisku włącznika w komputerze).

Wzmacniacz jest oddalony od zasilacza o 2 metry. Mimo to nanoszą się zakłócenia, które są silniejsze, gdy np. dysk twardy odczytuje/zapisuje dane, albo gdy się porusza myszą.

Jak dołożyć te filtry, w którym miejscu je dołożyć, skąd je wziąć?
    Mikelinius
    Level 8  
    Najłatwiej byłoby podłączyć wzmacniacz pod osobny zasilacz(choć to niestety wykluczona opcja),ponieważ w chwili podłączenia układu audio nawet oddalenie go od zasilacza komputerowego nic nie da.
    A co do filtrów to:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1022585.html
    brofran
    Level 39  
    CompFan wrote:
    Czy jest jakiś "gotowiec" (filtr) który można kupić?

Możesz spróbować zastosować gotowca : przetwornicę DC/DC z 5V , na 12 V , lub 12/12 V. Ja tak zrobiłem i zakłóceń wcale nie mam . Oczywiście również dodatkowa filtracja jest potrzebna ( L+C ) .
    Napięcia bezpośrednio z kompa bardzo trudno jest odfiltrować .
    Artur k.
    Admin of Audio group
    brofran wrote:
    Możesz spróbować zastosować gotowca : przetwornicę DC/DC z 5V , na 12 V , lub 12/12 V.

Nie każda przetwornica się do tego celu nadaje. Niektóre śmiecą jeszcze bardziej niż sam zasilacz.

CompFan wrote:
    Zasilanie osobnym zasilaczem liniowym odpada, ponieważ chciałbym, aby wzmacniacz włączał się i wyłączał wraz z uruchomieniem/wyłączeniem komputera (oczywiście nie chodzi o włączanie/wyłączanie z kabla 230V tylko o wyłączanie/włączanie z poziomu przycisku włącznika w komputerze).

Przecież to żaden problem - wystarczy załączać drugi zasilacz przekaźnikiem którego cewka będzie podłączona do 12V z zasilacza komputerowego.
    Artur k.
    Admin of Audio group
    CompFan wrote:
    Jaki przekaźnik byłby do tego celu najlepszy?

Jak to jaki? Taki który jest odpowiedni parametrami - cewka 12V, a resztę to już Ty musisz wiedzieć.

CompFan wrote:
    Jakie są dobre nie zakłócające zasilacze 12V?

Każdy z transformatorem i odpowiednią filtracją.
    CompFan
    Level 13  
    OK ok to ja wiem, tylko chodziło mi o jakąś propozycję gdzieś w internecie (model) bo nie wiem co wybrać czy najprostszy zasilacz czy może jakiś określony model żeby się nie okazało że jest jakiś mało stabilny albo zakłócający bo nie wiem który to będzie z odpowiednią filtracją.
    Artur k.
    Admin of Audio group
    A jak można zaproponować zasilacz, skoro nie wiadomo co ma być zasilane? Że wzmacniacz to wiadomo, ale przecież wzmacniaczy są miliony.
    Artur k.
    Admin of Audio group
    I myślisz że ktoś wie jaki w tych chińskich głośnikach jest wzmacniacz? Masz to przed nosem, to podaj chociaż oznaczenia układu scalonego żeby było wiadomo o czym mowa.
    To takie trudne? Zgadywać mamy?
    Artur k.
    Admin of Audio group
    O, a teraz okazuje się, że to nie jest komputer, tylko automat do gier...

W tych głośnikach był również zasilacz, nie prościej go użyć?
    CompFan
    Level 13  
    Tak, automat do gier. Z płytą główną i podzespołami komputera w środku. Wcześniej było tak zrobione że głośniki były razem z natywnym zasilaczem podłączone bezpośrednio do "złączki" 230V i wzmacniacz cały cały czas był włączony bezustannie, bez względu na to czy komputer był włączony czy nie. Do tego "brumiał" niemiłosiernie więc ten zasilacz odpada. Wymieniłem kondensator na nowy ale dalej burczał a ja nie mam czasu żeby siedzieć miesiąc i szukać rozwiązania czemu to chińskie badziewie tak brumi. Przerobiłem to na zasilanie z zasilacza komputera ale okazuje się że to był nietrafiony pomysł ze względu na te zakłócenia.
    Artur k.
    Admin of Audio group
    A wystarczyło te głośniki załączać przekaźnikiem i byłoby po sprawie. Zmontuj to do kupy z powrotem, dołóż przekaźnik do włączania i problem z głowy.

CompFan wrote:
    Oczywiście że automat do gier.

Oczywiście? Dla mnie ani dla nikogo tutaj to nie jest oczywiste.
    Artur k.
    Admin of Audio group
    To go napraw, przecież tam nic nie ma oprócz diod, kondensatora i transformatora.
    Skąd wiesz, że to zasilacz brumi, a nie coś innego?
    Artur k.
    Admin of Audio group
    Bo masz wspólną masę z komputerem. Zatem to nie jest wina zasilacza, a sposobu połączenia. Połącz grubym przewodem masę zasilacza z masą komputera i przestanie brumieć.
    CompFan
    Level 13  
    Czy masa zasilacza to jest obudowa zasilacza czy czarne przewody? Czy masa komputera (bo w automacie jest płyta główna bez obudowy komputerowej) to jest ta masa na płycie głównej? Krótko mówiąc które punkty mam grubym przewodem połączyć? I czy ta rada odnosiła się do tamtego poprzedniego zasilacza czy do tego co mam teraz, komputerowego?

Tamten zasilacz poprzedni to i tak nanosił brumienie nawet jeśli wzmacniacz nie był podłączony do komputera.
    Artur k.
    Admin of Audio group
    CompFan wrote:
    Tamten zasilacz poprzedni to i tak nanosił brumienie nawet jeśli wzmacniacz nie był podłączony do komputera.

Bo jak komputer był wyłączony, to przewód sygnałowy wisiał w powietrzu, a jak komputer był włączony to płynął prąd wyrównawczy poprzez masę przewodu sygnałowego - dlatego miałeś brum.

Nie wiem gdzie jest masa komputera w tym automacie. W ogóle to jest zrobione zgodnie ze sztuką? Ma uziemienie i jest podłączone do gniazda ze sprawnym uziemieniem?

Poza tym jak pisałem - tamten zasilacz składał się z kilku elementów na krzyż, jeśli był uszkodzony, to należało go naprawić.
    CompFan
    Level 13  
    Ale jak włączyłem kabel sygnałowy to też było burczenie. Burczenie było cały czas, bez względu na to czy kabel sygnałowy od wzmacniacza był podłączony komputera czy nie.

Uziemienie jest podłączone trzecim pinem w zasilaczu tak jak zawsze jest to do zasilacza komputerowego podłączone.

Tamtego zasilacza już później nie próbowałem dalej naprawiać bo mi się nie chciało a chciałem zrobić zasilanie bezpośrednio z zasilacza komputerowego bo myślałem że takie rozwiązanie będzie dobre. Teraz żeby to spróbować naprawić to musiałbym to wszystko znowu rozkręcić.
    Artur k.
    Admin of Audio group
    CompFan wrote:
    Ale jak włączyłem kabel sygnałowy to też było burczenie. Burczenie było cały czas, bez względu na to czy kabel sygnałowy od wzmacniacza był podłączony komputera czy nie.

Czy Ty rozumiesz co się do Ciebie pisze?
    Napisałem przecież:
    Artur k. wrote:
    Bo jak komputer był wyłączony, to przewód sygnałowy wisiał w powietrzu

Bardziej po Polsku nie umiem...

CompFan wrote:
    Tamtego zasilacza już później nie próbowałem dalej naprawiać bo mi się nie chciało

No właśnie, nie chciało Ci się zabrać za problem porządnie od początku i w efekcie:
    CompFan wrote:
    Teraz żeby to spróbować naprawić to musiałbym to wszystko znowu rozkręcić.

Co byś nie chciał dalej z tym zrobić, to i tak musisz znowu rozkręcić...
    CompFan
    Level 13  
    Artur k. wrote:
    Co byś nie chciał dalej z tym zrobić, to i tak musisz znowu rozkręcić...

Nie muszę. Przewody zasilające ze wzmacniacza schodzą na dół więc mogę kupić zasilacz (spróbuję zwykły stabilizowany) i podłączyć go przez przekaźnik do tych przewodów bez rozkręcania górnego panelu.
    Artur k.
    Admin of Audio group
    CompFan wrote:
    Przewody zasilające ze wzmacniacza schodzą na dół więc mogę kupić zasilacz i podłączyć go przez przekaźnik do tych przewodów bez rozkręcania górnego panelu.

W taki sam sposób możesz zatem podłączyć oryginalny zasilacz który był w tych głośnikach i będziesz miał z głowy problem z doborem odpowiedniego zasilacza.
    Artur k.
    Admin of Audio group
    A w ogóle ten transformator ma 2 wyprowadzenia uzwojenia wtórnego, czy 3? Chińczycy często robią 3, bo jest taniej o 2 diody.