Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bosch PBH 160R - Uszkodzony wirnik?

14 Wrz 2016 22:55 1287 5
 • Poziom 9  
  Witam, po ostatnim włączeniu wiertarki zaczęła mocno iskrzeć po czym padła. Po rozkręceniu okazało się, że jeden element na komutatorze jest luźny, prawie odpadł. Został zakupiony nowy wirnik i włożony wraz z nowymi szczotkami. Próba uruchomienia i nic.
  Podłączyłem na krótko sam silnik, czyli szeregowo pierwsze uzwojenie stojana potem szczotki i drugie uzwojenie stojana. Załączam zasilanie i nic. Sprawdzam rezystancja na pierwszym uzwojeniu 5 ohm, na drugim identycznie, pomiędzy szczotkami brak przejścia, przerwa.
  Zacząłem sprawdzać rezystancję na stykach na komutatorze. Różnice pomiędzy nimi to około 1 ohm, ale zaniepokoiła mnie jedna rzecz. Mianowicie są 24 styki, między 11 kolejnymi jest przejście z różnicą 1 ohm, następnie kolejne 10 tak samo, potem są tylko 3. Szczotki są rozmieszczone symetrycznie po obu stronach. Jeżeli dobrze rozumiem ideę tych silników to obwód powinien się zamknąć przez szczotki? W każdym bądź razie zaryzykowałem pominięcie jednej szczotki i za pomocą kabla pod mniejszym kątem rozwarcia przyłożyłem na chwilę napięcie do komutatora i silnik zadziałał. Czy zepsuty jest nowy wirnik? O co generalnie może chodzić w tym wszystkim?
 • Sklep HeluKabel
 • Pomocny post
  Poziom 22  
  Czy zakupiłeś wirnik taki sam jak ten uszkodzony ?Z twojego opisu wynika że nie masz przejścia z jednej szczotki na komutator a właściwie ze szczotko-trzymacza do uzwojenia stojana.Podłącz omomierz na szczotko-trzymacze ( jeden przewód do jednego ,drugi do drugiego , oczywiście wirnik ma być zamontowany) i kręcąc wirnikiem sprawdzaj przejście.
 • Sklep HeluKabel
 • Poziom 9  
  No dzisiaj w nocy to raczej już nie sprawdze jutro po południu dopiero. A wirnik to miał być zamiennik oryginału, wygląda tak samo. Generalnie wydaje mi się, że jest tak jak napisałeś, obwód się poprzez szczotki nie zamyka i prąd nie płynie.


  No dobra po montażu stojana, wirnika i całego osprzętu jak należy sprawdziłem, nie ma przejścia pomiędzy szczotkami a według mojej wiedzy powinno być z pewną rezystancją. Po wyjęciu wirnika i sprawdzeniu jeszcze raz rezystancji pomiędzy wycinkami (stykami) komutatora jest sytuacja, którą obrazuje załączona ilustracja. Moim zdaniem przejście z pewną zbliżoną rezystancją powinno być pomiędzy wszystkimi wycinkami komutatora, czy się mylę? Jeżeli przerwa występuje w trzech miejscach to nie da rady zamknąć obwodu poprzez szczotki. Ja obstawiam wirnik, ale zanim zacznę reklamację chciałbym aby ktoś z większą wiedzą i stażem pracy przy silnikach komutatorowych się wypowiedział.
 • Pomocny post
  Poziom 10  
  Witam, wirnik do reklamacji chociaż wątpie czy ci uznają bo z tego co wiem gwarancja jest uznawana tylko serwisa elektronarzedzi, na wszystkich wycinkach komutatora musi być +/- 10% taka sam rezystancja, jesli ci nie przyjmą zrób tak, oporność zniknęła pewnie przy zalewaniu żywica poprostu wpłyneła miedzy drut a lamelki i styk zniknął, moja rada uderz w haczyki tam gdzie nie ma przejscia albo odegnij delikatnie wyczyść nożem i zabij tak jak było, tylko delikatnie by nie urwac haczyka, można później zalutować ale nie polecam tego :) pozdrawiam napisz czy pomogło
 • Poziom 22  
  Ja bym reklamował wirnik. Jeżeli zaczniesz poprawiać połączenia to będą ślady naprawiania i będzie odmowa. Naprawiał bym w sytuacji gdyby reklamacja nie została uwzględniona.