Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Huawei B593u-12 - Bardzo nietypowy problem z kofiguracją APN LTE PLAY.

Re.Mastered.M 15 Wrz 2016 14:05 2397 5
  • #1 15 Wrz 2016 14:05
    Re.Mastered.M
    Poziom 4  

Witam wszystkich,
    zdecydowałem się naisać ten temat z prośbą o radę, bo wyczerpałem już wszystkie znane mi i wyszukane sposoby na ewentualną naprawę routera Huawei CPE B593u-12.

Router jest z dystrybucji sieci PLUS, posiada najnowszy FW ze strony plus i nie ma założonego sim-locka. Chciałem go użyć w LTE PLAY i tu pojawił się problem...

Ustawienia APN to:
    APN: internet,
    wybierany numer: *99***1#,
    uwierzytelnienie: automatyczne.

Na tym routerze i ustawieniach bez problemu działa DC-HSPA+, lecz próba wymuszonego połączenia z LTE wywołuje błąd:
    Kod: 0X00060026 - NETWORK_FAILURE.

Tu chciałbym dodać że stojacy obok niego drugi router (B593s-22) bez problemu na posiadanej karcie (i z taką samą konfiguracją APN ) sim łączy się w technologii LTE.

Zaznaczam że robiłem prawie wszystko, powrót do ustawień fabrycznych, update FW, reset po każdej czynności, "zabawę" z róznymi APN i ich edycje, zapisywanie i różne takie...

Dostrzegłem dość specyficzną "przypadłośc":

tzn. jakkolwiek bym APN nie edytował w polu "HASŁO:" router wpisuje i zapisuje jakieś bzdury pokroju: P1473937167971W - których nie udaje mi się usunąć...

Hasło odczytałem dzięki SnadBoy's Revelation v2 bo zaintrygowały mnie "gwiazdki" w tym formularzu.
    Próbowałem wpisywać tam inne wartości, aby później je usunąć... - bezskutecznie.

Wyeksportowałem plik : downloadconfigfile.conf z tego routera lecz niestety w "hex" nie udało mi się odnaleźć tej wartości.

Z góry dziękuję za zaintereswanie tematem.
    POZDRAWIAM

0 5
  • #2 16 Wrz 2016 18:55
    Re.Mastered.M
    Poziom 4  

Witam ponownie...
    Ciągle walczę z tym routerem - póki co bezskutecznie niestety ;(

Dorzucam dwa "print screeny" z zakładki: system/diagnostyka/diagnostyka systemu:

Tutaj 3G (wszystko OK):

Tu nieszczęsne "Tylko LTE":

Dla przypomnienia chodzi o:
    Nazwa B593u-12
    Numer seryjny N4Y5TD9312400785
    IMEI 868031003520877
    Wersja sprzętu Ver.B
    Wersja oprogramowania V100R001C69SP103

Próbowałem dostać się do "wnętrza" pliku kopii zapasowej : downloadconfigfile.conf - usiłowałem tworzyc kolejne kopie i je porównywać, ale to zabawa na dłuuugie wieczory (plik jest szyfrowany w ok70% dynamicznie - oznacza to że nawet nie dokonując zmian w konfiguracji i tworząc po kolei kilka kopii będą się one róznić) - podobno są szyfrowane w DES (wychodzi na to że kluczem jest hasło admina + nr. sesji w którym plik powstał + liczba losowa/godzina ?).

Obecnie zainteresowałem się plikiem modem.bin - konkretnie to znalazłem ciekawe informacje na temat komend AT, a dotyczących właśnie modemu i jego ustawień :

http://blog.asiantuntijakaveri.fi/2014/08/latest-modembin-lte-dongle-firmware-for.html
    http://forum.xda-developers.com/showpost.php?...1645dba38db9779affdecb&p=44924616&postcount=8

Póki co nie sprawdzałem jeszcze, czy do tych komend sie z tej wersji FW dostanę - dalszą kwestią jest czy uda się zmoodyfikować te rejestry ;?

Z góry dzięki za wszelkie porady w powyższym temacie.

0
  • #3 18 Wrz 2016 15:49
    Re.Mastered.M
    Poziom 4  

Witam, kolejny dzień walki i żadnej pomocy od forumowiczów...;(

Oto co udał mi sie ustalić:
    komendy AT w tym routerze działają, ale nie wszystkie niestety... ;( - bądź ja nie potrafię ich poprawnie zainicjować.

N początek info o sprzęcie:

Code:
    AT>ati

ati

Manufacturer: Huawei Technologies Co., Ltd.
    Model: EM920
    Revision: 11.433.61.00.000
    IMEI: 868031003520877
    +GCAP: +CGSM
    OK

AT>

Teraz status SIM i dostępnych sieci:
    Code:
    AT>AT+CPIN?

AT+CPIN?
    +CPIN: READY
    OK

AT>AT+COPS=?

AT+COPS=?
    +COPS: (1,"","","26006",7),(1,"Era","Era","26002",7),(1,"Plus","PLUS","26001",7),(3,"Orange PL","Orange","26003",7),,(0,1,2,3,4),(0,1,2)
    OK

AT>

Moje przypuszczenia co do dziwnej konfiguracji APN w trybie LTE okazały się prawdziwe:
    Code:
    AT>AT+CGDCONT?

AT+CGDCONT?
    +CGDCONT: 1,"","","0.0.0.0",0,0

Zmodyfikowałem więc ten pusty profil na:
    Code:
    AT>AT+CGDCONT?

AT+CGDCONT?
    +CGDCONT: 1,"IP","internet","0.0.0.0",0,0

Niestety aktywacja tego profilu nie jest możliwa (z moją wiedzą zdobytą ostatnimi czasy oczywiście):
    Code:
    AT>AT+CGACT=1,1

AT+CGACT=1,1
    ERROR

Używałem różnych poleceń i ich kombinacji (CGREGG...CGATT), oraz CGDSCONT niestety bez żadnego rezultatu ...tj. bez LTE bo DC-HSPA+ śmiga aż miło - DZIWNE.

Po zamknięciu konsoli i wejściu do panelu www routera nie odnalazłem żadnych śladów po mojej działalności - kompletnie nic (choć zapisane wartości dalej "ISTNIEJĄ" w konsoli ssh).

Czy to możliwe, że za profile APN odpowiada TYLKO FW routera, a ustawienia wewnętrzne routera "leżą odłogiem"???

Powoli tracę juz cierpliwość do tego sprzętu - może jacyś chętni???

Dziwnie tak pisać sam ze sobą - nikt nie chce się podzielić wiedzą???

0
  • #4 18 Wrz 2016 16:48
    kaprycho
    Poziom 12  

Spróbuj Tego

W postach z powyższego linku jest zestawienie firmware dla B593u-12.
    Albo zrób ponowną instalację C69SP103 (brand Plus)
    albo zainstaluj nowszą wersję (mimo że SP niższy) nie brandowaną C00SP073.

0
  • #5 19 Wrz 2016 12:41
    Re.Mastered.M
    Poziom 4  

kaprycho napisał:
    Spróbuj Tego

W postach z powyższego linku jest zestawienie firmware dla B593u-12.
    Albo zrób ponowną instalację C69SP103 (brand Plus)
    albo zainstaluj nowszą wersję (mimo że SP niższy) nie brandowaną C00SP073.

Dzięki za zainteresowani tematem - twój link pomógł mi natrafić na pewien trop :D

Na 99% brak połączenia LTE jest spowodowany wewnętrzną konfiguracją VOIP w oprogramowaniu: V100R001C69SP103 od PLUSA/CP POLSAT !!!

Doszedłem do tego porównując zawartość pliku:
    Code:
    ftp://192.168.1.1/../../etc/defaultcfg.xml

ftp://192.168.1.1/../../var/curcfg.xml

przy różnych ustawieniach tego routera (Only 3G/WCDMA/LTE).

Wartości jakie tam odczytałem porównałem z innymi FW od różnych operatorów i tylko V100R001C69SP103 w polu :
    Code:
    <WANIPConnectionInstance InstanceID="2"

ma ustawione wartości:
    Code:
    Enable="1"  ..... X_NetworkPriority="LTE Only"

i to już na etapie składowej B593.trx /../../etc/defaultcfg.xml

Takie ustawienie powoduje rejestrowanie dwóch wartości PDP - mimo iż łączy się tylko jedna (LTE: łącz automatycznie /VOIP:ręcznie - rozłączono) a sieć PLAY (inne pewnie też np. T-Mobile) nie akceptują dwóch "aktywnych" ustawień PDP...
    Ustawienie przez brand PLUS'a "ENABLE=1" wymusza na operatorze zarejestrowanie usługi VOIP mimo, iż ta może być nieobsługiwana - i w przypadku PLAY obsługiwana nie jest !

Również wyjaśniło się dlaczego LTE nie działa, a DC-HSPA+ już tak.... VOIP w tym FW jest ustawiony na: "Tylko LTE" (w innych FW - niemieckich,włoskich,... jest w tym polu włączona opcja "AUTO") !

Na dniach sprawdzę na tym routerze działanie LTE w sieci PLUS i jeżeli wszystko będzie OK (a na 99% wszystko na to wskazuje) rozwiązaniem problemu innych sieci będzie edycja pliku B593.trx /../../etc/defaultcfg.xml w plikach instalacyjnych V100R001C69SP103 i powtórne wgranie FW (tym razem bez permanentnej rejestracji VOIP w LTE).... :D

Ponowny reFlash jest niestety konieczny bo atrybuty plików:
    Code:
    ftp://192.168.1.1/../../etc/defaultcfg.xml

ftp://192.168.1.1/../../var/curcfg.xml

nie pozwalają na ich edycję... tylko odczyt.

Do końca tygodnia dam znać jak mi poszło - jeżeli to zadziała udostempnie "zmodyfikowy" FW.

POZDRAWIAM

0
  • #6 30 Wrz 2016 10:35
    Re.Mastered.M
    Poziom 4  

Witam, problem jest już rozwiązany - częściowo przynajmniej...

Router działa w LTE tylko na "brand-owanym" FW z wyłączonym przez operatora Voip. Obecnie wgrany jest T-mobile (bez Voip) i wszystko działa jak należy.

Wygląda na to że "uszkodził się" wewnętrzny FW modemu i nie obsługuje on po prostu dwóch aktywnych profili APN.

Temat ZAMYKAM.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo