Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Kemppi Minarc Evo 150 - mała wartość prądu spawania

15 Wrz 2016 14:14 1320 8
  • Poziom 5  
    Panowie,
    maszyna jak w tytule - jest w stanie zajarzyć łuk, ale natychmiastowo wartość prądu spada do wartości 20 - 30A i elektroda przykleja się. AntiStic ładnie obniża wartość prądu do 5A i odłamać ją można bez żadnego problemu. Wartość nastawy powraca do 140A, ale ponowna próba spawania kończy się jak wspomniano.
    Pomiary przeprowadzone według manuala - bez uwag.
    Zakres regulacji na wyświetlaczu od 10 do 140A.
    Kalibracja przeprowadzona kilkunastokrotnie w okresie 5 dni w odstępach kilkunasto-minutowych, z tym, że przy pomiarze cęgowym nie byłem w stanie ustawić więcej niż 90 A. Po prostu dochodzi do wartości jak powyżej i mogę sobie wciskać przycisk zwiększania prądu do usranej śmierci. W drugiej maszynie, ktorą pożyczyłem do porównania podczas kalibracji wartość dochodzi bez problemu do tych 140A.
    Panele zamieniałem miejscami.
    Proszę o podpowiedź gdzie tkwi problem.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 27  
    W takim przypadku producent zaleca wymianę płyty Z001.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 5  
    Producent i autoryzowane serwisy ZAWSZE zalecają wymianę modułu na nowe..
    A co Kolega, bazując na dużym swoim doświadczeniu, może w tym temacie podpowiedzieć?
  • Poziom 27  
    Podzespoły są praktycznie niedostępne, a naprawa dość ryzykowna.
    Proszę sobie odczytać symbole IC sterujących tranzystorami układu dual forward i zastosowanych optpizolacji.
    Przejrzenie ich dokumentacji powinno sporo wyjaśnić.
    To samo dotyczy modułów IGBT. (tak samo strona PFC + prostownik jak i PWM).
    Owszem, można kupić.... od razu 100 sztuk.
    Nabywanie na pojedynczych egzemplarzy Ebay'u czy krajowym Allegro od indywidualnych sprzedawców obarczone jest dużym ryzykiem.
  • Poziom 5  
    Kolega natchnął mnie do poniższych przemyśleń: skoro poszczególne bloki funkcjonalne działają (prostownik, drivery, układy IGBT), a maszyna ma problem z oddaniem pełnej mocy to może spróbować pogrzebać w generatorze PWM?
    Bo jak rozumuję, za zwiększanie prądu spawania odpowiedzialny jest właśnie ten blok funkcyjny?
  • Poziom 27  
    ,,Pogrzebanie w PWM-ie'' w tym modelu urządzenia wymaga dostępu do kodów źródłowych.
    Ale życzę sukcesu. Oprogramowanie to nie moja bajka.
  • Poziom 5  
    Dzięki za delikatne zwrócenie uwagi, że wypisuję głupoty.
    Przecież zmieniałem panele przednie i efekt był ten sam.
    Na razie odstawiam sprzęt na półkę - nie mam innych pomysłów.. Może musi nabrać tzw. "mocy urzędowej"..
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Proponuję wrócić do tego o czym już wspominałem.
    Analizy dokumentacji producenta podzespołów zastosowanych w ww spawarce.
    A jak się do tego dołączy pomiary oscyloskopowe i ASL...
  • Poziom 5  
    Wymiana całej płyty głównej - maszyna sprawna.