Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Helikopter 3-kanałowy - Obraca się w koło. Trymowanie nie pomaga.

15 Wrz 2016 16:43 1593 11
  • Poziom 8  
    Helikopter 3-kanałowy - Obraca się w koło. Trymowanie nie pomaga.

Nasz helikopter 3 kanałowy został uszkodzony przez dziecko. Nie na darmo piszą że od 14-tu lat. Dziecko (nie moje) urwało koniec ogona ze śmigłem. Ogon to "patyczek" z plastiku oblepiony papierem. Przykleiłem kawałkiem taśmy samoprzylepnej. Niestety po naprawie helikopter obracał się w koło. Nie można było wytrymować. Wymieniłem śmigło ogonowe, było zapasowe w komplecie. To nie pomogło. Co się stało? Przewody zasilające silnik zostały naciągnięte i zmieniły rezystancję? Oś nie jest skrzywiona, nie widzę żadnych włosów nakręconych na oś.
    Na zdjęciu jest helikopter tej samej konstrukcji. Śmigło pojedyncze a nad nim małe śmigło połączone cięgnami. Obracają się w tym samym kierunku. Śmigło ogonowe ma oś poziomą. Mój helikopter leży od dawna na szafie koszmarnie zakurzony, więc znalazłem zdjęcie podobnego na Googlu. Nie było to łatwe. Dlaczego teraz się widzi tylko zdjęcia helikopterów z dwoma wirnikami przeciwbieżnymi i śmigłem ogonowym o osi pionowej? Łatwiejsze w pilotażu?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 8  
    Nie. nie zostały zamienione bo nie zostały urwane, lecz trochę wyciągnięte z ogona.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Sprawdź czy oś silnika nie jest krzywa i czy silnik ogonowy nie pracuje ciężko.
    W którą stronę obraca się helikopter jeśli w przeciwna od ciągu wirnika ogonowego to silnik do wymiany za małe obroty śmigła ogonowego.
    To samo posprawdzaj napęd wirnika głównego czy nie uszkodzone przekładnie zębate, mocowanie łopat i połączenia łopat.
  • Poziom 8  
    Sprawdzę jutro. Muszę kupić baterie. Dziś idę do pracy. Dzięki za sugestie.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Jdeśli masz możliwość sprawdź napięcie po ładowaniu akumulatorka dłuższy okres nieładowania powoduje spadek sprawności akumulatora.
  • Poziom 8  
    Tak. Spróbuję. Wiem że akumulator litowo-jonowy nie lubi być mocno rozładowany. Może już nie mieć dawnej pojemności. Ale problem powstał po urwaniu ogona, gdy helikopter był regularnie ładowany.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Do większości helikopterów z silnikami ogonowymi ciągnącymi nożna dostać części takie jak belka ogonowa czy silnik.
  • Pomocny post
    Moderator Robotyka
    kartoflak napisał:
    Dlaczego teraz się widzi tylko zdjęcia helikopterów z dwoma wirnikami przeciwbieżnymi i śmigłem ogonowym o osi pionowej? Łatwiejsze w pilotażu?

Nie. Jeżeli miałeś dwa wirniki przeciwbieżne i śmigło ogonowe poziome, to twoja zabawka była dwu kanałowa. Mogła się obracać, a lot do przodu był realizowany przez wyważenie modelu. Wirniki były napędzane przez pojedynczy silnik i przekładnie, i odpowiadały za wznoszenie a silnik poziomy odpowiadał za skręt.
    Ruch do przodu był realizowany przez wyważenie modelu i nie można było go zmienić. Ale producenci czasem nazywali to "trzecim kanałem".

Modele ze śmigłem pionowym są trzykanałowe naprawdę. Dwa przeciwbieżne wirniki są napędzane przez osobne silniki. Różnica ich prędkości obrotowej obraca model. A zmiana prędkości obu powoduje wznoszenie lub opadanie Śmigło pionowe zaś unosi lub opuszcza dziób, co pozwala lecieć do przodu i do tyłu w sposób regulowany.

Minimum dla modelu śmigłowca to cztery kanały - dwa przeciwbieżne śmigła z regulowaną serwami głowicą sterującą, która pozwala latać także na boki.
    Pozwala to latać już w sposób podobny do prawdziwego śmigłowca.

Zaś prawdziwy model śmigłowca powinien być przynajmniej sześciokanałowy i być wyposażony w głowicę sterującą z regulowanym skokiem łopat.
    Dopiero wtedy mamy odwzorowanie mechaniki śmigłowca.

Co do twojego problemu, to choć twoja zabawka jest prosta to jej sprawność zależy w bardzo dużej mierze od precyzji wykonania.
    Uszkodzenia strukturalne jakie opisujesz, potrafią zniszczyć całą geometrię modelu. A wtedy taki układ po prostu nie działa.
    Wystarczy drobne odchylenie osi silnika ogonowego, a już jego siła zostaje przyłożona w inny sposób i nie kompensuje w pełni momentu obrotowego.

Ponieważ są to też rzeczy tanie, naprawy są niezbyt opłacalne, a dodatkowo, wykonane niefachowo mogą zmienić zabawkę w niebezpieczne narzędzie. Wystarczy np. pęknięcie łopaty, by wirując rozsypała się, zasypując otoczenie odłamkami. Znam przypadek, gdy modelarz stracił oko po takim zdarzeniu.

Dlatego sugeruję raczej kupić synowi nowy śmigłowiec. Może nawet bardziej zaawansowany. Albo nawet jakiegoś mini drona, które są ostatnio bardzo popularne i nie tak awaryjne i wrażliwe jak śmigłowce, gdzie byle kraksa zmusza do remontu kapitalnego.

Np. popularnego Hubsana H107C - koszt w okolicach 300 zł, a ma dodatkowo kamerę, co da dodatkową rozrywkę.
    Albo jego mniej zaawansowanego kolegę H107 - bez kamery.
  • Poziom 8  
    1 PAWEL napisał:
    Sprawdź czy oś silnika nie jest krzywa i czy silnik ogonowy nie pracuje ciężko.
    W którą stronę obraca się helikopter jeśli w przeciwna od ciągu wirnika ogonowego to silnik do wymiany za małe obroty śmigła ogonowego.
    To samo posprawdzaj napęd wirnika głównego czy nie uszkodzone przekładnie zębate, mocowanie łopat i połączenia łopat.

Oś nie wygląda na krzywą. Śmigło ogonowe obraca się lekko. Helikopter obraca się w stronę przeciwna od ciągu wirnika ogonowego. Żadnych przekładni zębatych na wirniku głównym nie widzę (rozebrać, rozerwać obudowę?). Mocowanie i łączenie łopat wyglądają dobrze.

Dodano po 4 [minuty]:

1 PAWEL napisał:
    Jdeśli masz możliwość sprawdź napięcie po ładowaniu akumulatorka dłuższy okres nieładowania powoduje spadek sprawności akumulatora.

Sprawdziłem multimetrem na pinach gniazda ładowania. Po zakończeniu ładowania mam 4,07-4,08V. Sądzę że te dwa piny połączone są bezpośrednio z akumulatorem. Po co helikopter miałby dźwigać jakąś elektronikę skoro można ją umieścić w pilocie/zasilaczu?

Dodano po 28 [minuty]:

@Madrik

Szukałem zdjęcia obrazującego taki helikopter jak mój. Nie było. Było za to wiele zdjęć maszyn z przeciwbieżnymi śmigłami. W końcu znalazłem poprawne zdjęcie i umieściłem. Przepraszam za zamieszanie. Mój helikopter ma jedno śmigło "nośne" z małym śmigiełkiem umieszczonym nad nim (są współbieżne) i śmigło ogonowe o osi poziomej które ma zapobiegać obracaniu się korpusu w kierunku przeciwnym do obrotów głównego wirnika. W opisie jest to sprzęt 3 kanałowy.

Ale to chyba nie jest najważniejsze. Nie działa i obawiam się że nic z tym nie zrobię...
    Dziękuję za interesujący wykład na temat budowy modeli helikopterów. To miłe i budujące gdy mamy problem, pytamy o coś i znajdzie się osoba która ma czas i ochotę aby udzielić wyczerpujących informacji. Pomysł zakupu niedrogiego drona z kamerką jest interesujący. Ale: ta kamerka 0,3 megapiksela... Moja kamera internetowa Logitech do Skype kupiona kilka lat temu ma 2 Megapiksele. Nie była tania lecz nikt ze znajomych do dzisiaj nie ma kamery z lepszym obrazem. Poza tym myślę tak: taki dron z czterema śmigłami jest łatwy w pilotażu, trudniejszy do uszkodzenia niż helikopter. Ale gdy przypominam sobie nasze początki latania tym helikopterkiem to mi ciarki po plecach przechodzą :). To jest trudniejsze i bardzo wkręca. Czy helikoptery 4-ro kanałowe mogą być na tyle małe i zwrotne aby latać w niedużym mieszkaniu? Próbowaliśmy latać na dworze, niestety wiatr psuł zabawę.
  • Poziom 41  
    To już jest konkretna wiadomość jak helikopter obraca się w przeciwną stronę do ciągu wirnika silnika ogonowego i nie pomaga regulacja trymerami to zbyt mała wydajność wirnika ogonowego.
    Pozostaje tylko sprawdzenie oraz wymiana silnika ogonowego helikoptera.
  • Pomocny post
    Moderator Robotyka
    Mogą.

Jednak mini dron spisze się lepiej, także na dworze. Drony mają o wiele wyższy stosunek ciągu do masy i lepiej rozbudowaną stabilizację. Śmigłowce małe, polegają zaś na stabilizacji mechanicznej i aerodynamicznej, co nie zawsze jest wystarczające.

Ilość pikseli nie jest bardzo istotna. Na YT są filmy nagrywane z różnych dronów. Można sprawdzić jak wygląda film z wybranego drona.

Są różne drony, z różnym wyposażeniem. Poleciłem ci bardzo małego drona, który po prostu lepszej kamery nie uniesie. Ale w pokoju, taka kamera jest wystarczająca. Gdybyś chciał np. nagrywać filmy z powietrza, z dużej odległości - to byłaby za mała. Ale w pokoju się sprawdzi.

Na przykład:
    https://www.youtube.com/watch?v=l-xIsFVMo30