Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Najlepszy szerokopasmowy cena/brzmienie?

dawid_d4 16 Wrz 2016 05:06 1005 0
  • #1 16 Wrz 2016 05:06
    dawid_d4
    Poziom 12  

Witam!
    Szperam od paru godzin w internecie szukając odpowiedzi na pytanie zawarte w temacie.
    Jest powiedzenie, że "szewc w porwanych butach chodzi" i dość mocno oddaje to moją sytuację. Zwykle jak coś konstruuję i jest to udane - sprzedaję i robię następne i tak ciągle. Szczerze mówiąc nie zarabiam na tym zbyt wiele, ale nie to jest celem. To raczej nałóg, hobby. Czas jednak pomyśleć o czymś "dla siebie", bo w zasadzie mam tylko jedną parę głośników, które naprawdę zostaną u mnie chyba do ostatnich swoich (lub moich) dni.
    Jest to para szerokopasmowych 20cm Telefunken, model nie jest mi znany. Głośniki z lat 60' w odgrodach otwartych. Mają jednak swoje minusy, zwłaszcza rozmiar jest problematyczny. Po drugie mam je w domu na drugim końcu Polski, a tam jestem zaledwie dwa miesiące w roku, więc potrzebuję drugiej pary niezawodnych odsłuchów w Krakowie. (nie zabiorę tamtych do Krakowa)
    Moim typen są szerokopasmowe lub koaksjalne głośniki w odgrodzie otwartej, ale tym razem mam mało miejsca.
    Obudowa będzie najprawdopodobniej bass-reflex. Niestety nie udało mi się do dziś skonstruować znośnie brzmiącej małej odgrody. Myślałem też nad obudową na wzór variovent, ale chyba najprostszy byłby b-r.
    Kolumny będą bez zwrotnic, bez filtra - a to dlatego, że jestem rencistą z tytułu wzroku i nie ma szans na lutowanie i pomiary Zlecenie zrobienia kolejnej zwrotnicy jest zbyt kosztowne CHYBA, ŻE znacie jakiś sprawdzony schemat dla koaksjalnej parki - wtedy powinienem znaleźć kogoś ze zdrowymi oczami, kto umie lutować wg. rysunku.

Budżet do 1200 na głośniki, ale to nie znaczy, że chcę tyle wydać. Powiedzmy, że najlepiej do 800, chyba, że warto będzie dać nawet do 1500, jeśli w tej cenie będzie coś wartego grzechu.

Wzmacniacz dobiorę pod głośniki.

Będę zadowolony jeśli górna granica pasma będzie przy 16kHz lub wyżej. Średnica 10-20cm.

Jeśli będziecie podsyłać jakieś materiały to w j. polskim.

Zależałoby mi na znalezieniu pary głośników, która będzie brzmiała szczegółowo, równomiernie w swoim paśmie, bez konieczności dorabiania subwoofera lub dodatkowych wooferów. Konstrukcja wyłącznie jednodrożna, jeśli nie da rady to współosiowa/koaksjalna. Nie chcę podbitej najwyższej górki, bo wtedy reszta pasma się chowa. Lepiej, żeby było jej troszkę za mało, ale za to w miarę płaskie, ciepłe brzmienie.

Myślę, że to realne - monacor 8/4sqs kosztuje tyle co pizza, ale w obudowe br stojącej na biurku przy ścianie mają świetny stosunek cena/dźwięk. Są prawie za darmo, a grają nienajgorzej, zwłasza w porównaniu do nielubianych przeze mnie komputerowych zestawów. Wydaje mi się więc, że płacąc 20 razy więcej znajdzie się coś 15 razy lepszego, ale jeśli w tej cenie to nie wykonalne - daruję sobie, bo za rok mam w planach zmierzyć się z konstrukcją zainspirowaną WLM Diva. W sumie to pewne, bo dwa tygodnie temu skończyłem kolumnę do g. basowej na Eminence Delta 10A i jako niskośredniotonowy głośnik są naprawdę ciekawe.

Najlepszy szerokopasmowy cena/brzmienie?

Zamierzam kupić coś od Eminence lub Beymy i napędzić to dwoma wzmacniaczami podpiętymi pod crossover Behringer CX 3400, bo takowy posiadam, tak jak wzmacniacze. Chyba, że uda mi się znaleźć kogoś, kto w ludzkich pieniądzach wykona zwrotnice.

Wracając do głośnika szerokopasmowego: nie wiem co będzie najlepsze: coś od Tang-Band, Seas, Visaton. Ile musiałbym dozbierać na (raczej używane) Fostex'y, jeśli faktycznie warte ceny. Lowther chyba są daleką przyszłością ze względu na cenę. Póki co…

Może jakieś inne pomysły?
    Słuchał ktoś Tang Band w5-2143, Seas fa 22 rcz i vintage'owych szerokopasmówek? Czy za te 800 lub 1200zł max znajdę coś, co zagra lepiej niż moje obecne Telefunken? Mogą być używane.
    Który głośnik szerokopasmowy prawdopodobnie ma najlepszy stosunek ceny/brzmienia tak ogólnie (bez ograniczeń budżetu) ?

Pozdrawiam!

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson