Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyciszyc kompa poprzez interferencje??

08 Lip 2005 01:44 2597 14
 • Poziom 11  
  jestem ciekawy czy da sie wyciszyc kompa montujac mu w obudowie mikrofon i glosnik.
  ma ktos jakis pomysl czy cos?
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Niedokładnie tak, ale jesteś blisko. Poczytaj sobie o aktywnym tłumieniu hałasu (active noise control), popatrz na słuchawki pilotów helikopterów, kabiny operatorów ciężkiego sprzętu bodowlanego i drogowego, na w miarę luksusowe samochody... temat jest bardzo ciekawy: eliminujesz hałas przy pomocy hałasu wytwarzanego w przeciwfazie. Tylko że nie ma nic za darmo: prawo zachowania energii jest nieubłagane. Hałas generowany przez komputer jest energia dostarczoną do otoczenia. Przeciwhałas generowany przez układ tłumiący tez jest energią dostarczaną do otoczenia. Gdyby hałas został całkowicie wytłumiony (co może sugerować nałożenie fali i przeciwfali), to musiałaby zniknąć energia dostarczona do otoczenia, a to nie zachodzi.....
  Krótko mówiąc: taniej jest zastosować techniki klasyczne, czyli ciche wentylatory (w tym wolnobieżne), radiatory z pompą cieplną, itd., o chłodzeniu wodnym nie wspominając.
 • Poziom 11  
  no dobrze ale chyba z matematycznego punktu widzenia moze nastapic czesciowe wyciszenie
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Nastąpi wyciszenie w pewnej części przestrzeni dookoła komputera. W innej części natomiast nastąpi wzmocnienie hałasu (co wynika z prawa zachowania energii). Przykładowo: w kabinie operatora ciężkiego sprzętu budowlanego aktywny układ tłumienia hałasu jest tak zaprojektowany, aby największe wyciszenie nastąpiło na wysokości głowy operatora. Wzmocnienie hałasu następuje na wysokości kolan i niżej.
 • Poziom 11  
  wzmocnienie nie jest wynikiem prawa zachowania energi tylko niedoskonalosci calego ukladu( fala zmienia sie z odlegloscia wiec zeby nasapilo wyciszenie musi pochodzic z tego samego zrodla)
  poza tym prawo te nie zabrania wyciszenia fali dzwiekowej energia w tej postaci jest slyszana a w innej moze byc swiatlem lub nawet zostac zwiazana w postaci wiazan chemicznych
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  larcz napisał:
  wzmocnienie nie jest wynikiem prawa zachowania energi tylko niedoskonalosci calego ukladu

  Z tego, co napisałeś wynia bezpośrednio, że gdyby układ był doskonały, to nie byłoby wzmocnienia, czyli byłoby tylko osłabienie, a różnica energii pola akustycznego zamieniłaby się w energię świetlną, chemiczną czy tez jeszcze inną. Ciekawa teoria, ale jak dotychczas nie ma potwierdzenia praktycznego, przynajmniej w odniesieniu do akustyki, a w szczególności Active Noise Control.
 • Spec od komputerów
  ale odpowiadajac na pytanie krotko i wezlowato: nie da sie
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Platon napisał:
  ale odpowiadajac na pytanie krotko i wezlowato: nie da się

  Kolego Platon: odpowiedź jest nieco inna.
  Częściowo da się, tylko jest to całkowicie nieekonomiczne. Ale za to bardzo nowoczesne.
 • Poziom 13  
  Interferencja fal to nietrywialna i nieintuicyjna zdolność tych fal do ich „nietypowego” dodawania się.
  Obie (bo mówimy tu w uproszczeniu o dwóch) interferujące fale są falami koherentnymi tj. mają one jednakową częstotliwość i fazę początkową. Fale takie nazwać możemy również spójnymi.
  W wyniku zjawiska - mamy do czynienia z powstawaniem minimów i maksimów interferencyjnych (polecam lekturę dot. doświadczenia Younga, tyczącego się fal elektromagnetycznych) będącego jednym z fundamentalnych w zakresie optyki falowej.
  Dla fali mechanicznej, jaką jest dźwięk, ze względu na jej długość (drastycznie inną od elektromagnetycznej z zakresu światła widzialnego) dałoby się stworzyć układ tłumiący hałas (pierwsze minimum interferencyjne) który dawałby wygaszenie fali w obszarze przyległym do np. obudowy komputera. Wraz jednak z oddalaniem się od maszyny - natrafilibyśmy na maksimum interferencyjne (obszar wzmocnienia) co mogłoby być dość nieprzyjemne.
  Nie to jest jednak najważniejsze.
  Interferencja zachodzi dla fal koherentnych, czyli spójnych.
  To jest kluczowe. Należałoby zatem tak dobrać źródło hałasu wtórnego, aby było w stanie wyciszyć spektrum zakresu długości i częstości fal emitowanych przez wszystkie urządzenia w komputerze, tj. wiatrak wentylatora, karty grafiki, dyski, wentylatory w obudowie i inne.
  Tutaj upatrywałbym problemu.
  Chyba, że ktoś chce wyciszyć wszystko, poza kojącym buczeniem wiatraczka GPU :)
  Maksima interferencyjne można by "odsunąć" od obudowy i w ten sposób unikać przebywania w ich położeniu.
  Praktyczna realizacja założeń jest trudna do wykonania w warunkach domowych, ale nie niemożliwa.
 • Poziom 11  
  to sie nazywa konkretna i wyczerpujacza odpowiec ;]
 • Poziom 25  
  alt_ctrl_del napisał:
  Należałoby zatem tak dobrać źródło hałasu wtórnego, aby było w stanie wyciszyć spektrum zakresu długości i częstości fal emitowanych przez wszystkie urządzenia w komputerze, tj. wiatrak wentylatora, karty grafiki, dyski, wentylatory w obudowie i inne.
  Tutaj upatrywałbym problemu.


  ...a może tak jak ktoś wspomniał wcześniej: mikrofon, układ odwracający sygnał w fazie o 180 stopni i głośnik.
 • Poziom 20  
  Dodam do kolegi alt_ctrl_del, że aktywne tłumienie hałąsu stosuje się od dawna w układach wentylacji - można je zastosować ze względu na ograniczoną przestrzeń rozchodzenia się fal.
  Na razie nie ma praktycznych zastosowań tego w przypadku przestrzeni otwartej.
  Czyki możesz wytłumić środek komputera, ale musi on być odizolowany od otoczenia. Druga opcja to tłumienie drgań na obudowie przez jakiś układ mechaniczny. Namiastkę tego mam w swoim komputerze zupełnie przypadkowo - w moim komputerze zachodzi zjawisko dudnienia - słychać narastający hałas na niskiej częstotliwości, potem osiąga on maksimum, potem opada, przez chwilę jest cisza i znów narasta i cykl się powtarza. Oczywiście wszystkie wentylatory w obudowie mam wyciszone na maksa tak, że nie dochodzą od nich żadne dzwięki - te dudnienia pochodzą chyba od wolnopracujących wentylatorów i dysków ( są na małej częstotliwości) i zapewne można byłoby je aktywnie wyciszyć, tylko jest to nieopłacalne.[/url]
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  smutny napisał:
  ...a może tak jak ktoś wspomniał wcześniej: mikrofon, układ odwracający sygnał w fazie o 180 stopni i głośnik.

  A może by tak kolega zastanowił się, w jaki sposób przewidzieć wymagany kształt fali akustycznej w tym miejscu, w którym będziemy hałas wyciszać? Dźwięk rozchodzi się ze skończoną prędkością. Proponuję poczytać nieco o aktywnych metodach zwalczania hałasu.
 • Poziom 21  
  Fajny temat. Moja odpowiedź - Nie. Nie jest to opłacalne. Dyskusja czysto teoretyczna. Jest tysiąc innych sposobów.
 • Poziom 38  
  A przecież opóźnienie wzmacniacza w takim wyciszaczu będzie też chyba miało coś do powiedzenia...