Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki UPS do Gamingowego PC? i7-6700K, zasilacz 750 W plus router

Xaros 16 Sep 2016 15:35 2967 15
Wago
    Xaros
    Level 14  
    Witam Serdecznie,
    jestem po 2mc od wymiany PC na nowego i chciałbym to teraz zabezpieczyć. Dlatego poszukuje dobrego ale również nie jakiegoś ekstrawaganckiego UPS'a do PC dla gracza. Zależy mi na tym aby, gdy wyłączą mi prąd, można było spokojnie go wyłączyć nawet w trakcie gry w wymagające tytuły jak Wiedźmin 3.
    UPS powinien utrzymać przynajmniej 2min przy takich podzespołach:
    ? i7-6700K, 4.0GHz @4,4GHz
    ? MSI GeForce GTX 1070 GAMING X
    ? Zasilacz Chieftec GDP-750C 750W
    ? Chłodzenie CPU Be Quiet! Dark Rock PRO 3
    Plus kilka coolerów do obudowy. Reszta to już nie ma takiego apetytu na prąd. Przynajmniej 3 rzeczy chce mieć do niego podpięte; PC, monitor oraz router.
    Ma ktoś jakieś propozycję? Jeśli chodzi o budżet to ciężko powiedzieć bo nie okrętując się w UPSach i ich cenach. Nie chciałbym wydawać na to 1000zł bo to 1/7 całego zestawu :P Czy do 500zł można dostać coś godnego polecenia?

Z góry serdecznie dzięki za pomoc.
  • Wago
    mario81
    Level 33  
    Od dwóch lat używam PowerWalker VFD 800 APFC (800VA/420W). Mam konfigurację, która wciąga bardzo podobną ilość mocy co Twoja. Mam pod niego podpięty PC, monitor, router i lampkę 20W. UPS do podtrzymania wykorzystuje jeden akumulator 12V/7Ah. UPS sprawuje się bez zarzutu. Gdy następuje awaria sieci zasilania, podtrzymuje sprzęty około 30 minut (słuchanie muzyki i przeglądanie internetu, nie testowałem czasu podczas pełnego obciążenia). Ale to taki bardzo, bardzo podstawowy model, bez żadnych OSD, USB, przeróżnych funkcji czy alarmów (no jedynie alarm o słabym akumulatorze, tzn. wg instrukcji, bo u mnie po dwóch latach jeszcze nic nie wyło).
    Jeśli nastąpi przełączenie na pracę z akumulatora, ten UPS ma wizualne (migająca dioda) oraz dźwiękowe powiadamianie o tym, że podaje moc z akumulatora, UPS wydaje pisk co trzy sekundy, dźwięk jest umiarkowanie głośny, dla mnie nie jest irytujący, ale jeśli ktoś śpi w pokoju, może go obudzić.

Dla mnie priorytetem było wyłącznie to, aby UPS bez problemu dział z zasilaczem posiadającym APFC (XFX Pro 550W). No i działa :)

https://www.morele.net/ups-powerwalker-standb...x-pl-2x-pl-out-listwa-vfd-800-apfc-fr-643547/
  • Wago
    Xaros
    Level 14  
    Quote:
    Ale to taki bardzo, bardzo podstawowy model, bez żadnych OSD, USB, przeróżnych funkcji czy alarmów (no jedynie alarm o słabym akumulatorze, tzn. wg instrukcji, bo u mnie po dwóch latach jeszcze nic nie wyło)

No i też o taki mi chodzi tylko muszę być pewny, że da radę z moim zasilaczem oraz pod obciążeniem. Dzięki mario81 za propozycję :) Poczekam jeszcze może ktoś podrzuci coś jeszcze.
    freebsd
    Level 39  
    Xaros wrote:
    Zasilacz Chieftec GDP-750C 750W
    • Chłodzenie CPU Be Quiet! Dark Rock P

Xaros wrote:
    PC, monitor oraz router.

@Xaros Określił sprzęt, który chce podłączyć, z Ty @mario81 proponujesz mu:
    mario81 wrote:
    VFD 800 APFC (800VA/420W)

Nie będzie to odrobinę za mało?

@Xaros Możesz kupić (a może posiadasz) watomierz? Wystarczy taki za około 30 - 50 zł. Dokładnie określisz, jaką moc zużywa Twój zestaw i dobierzesz do tego UPS.
    Xaros
    Level 14  
    freebsd wrote:

@Xaros Możesz kupić (a może posiadasz) watomierz? Wystarczy taki za około 30 - 50 zł. Dokładnie określisz, jaką moc zużywa Twój zestaw i dobierzesz do tego UPS.

Gdzieś był ;) Postaram się go wydobyć z graciarni i dam znać.
    mario81
    Level 33  
    freebsd wrote:
    @Xaros Określił sprzęt, który chce podłączyć, z Ty @mario81 proponujesz mu:
    mario81 napisał:
    VFD 800 APFC (800VA/420W)

Nie będzie to odrobinę za mało?

Mój sprzęt:
    Core i5-4440 (niby TDP 84W)
    R9 270 podkręcona na 270X (niby max 150W)
    a do tego cała reszta typowego zestawu, w tym np. dwie kości pamięci RAM, jeden dysk, cztery wentylatory i monitor.

A tutaj pomiary robione przeze mnie, miernikiem energii, do którego podłączony był PC:
    - uruchamianie komputera (do pokazania się pulpitu) - 90W
    - pulpit (spoczynek) - 45W
    - oglądnie filmu youtube FHD - 75W
    - typowe korzystanie z PC (bez internetu) - 70W
    - wyszukiwanie plików w windowsie - 62W
    - obciążanie PC w programie LINX - 112W
    - obciążanie PC w programie Kombustor CPU Burner - 86W
    - granie w Assassins Creed Unity - 189W
    - granie w Dying Light - 209W
    - granie w Hitman Absolution - 208W
    - pobór mocy monitora - 33W
    - pobór mocy routera - poniżej 5W, nie mam pojęcia ile dokładnie, miernik nie wyświetla wartości niższych niż 5W.

UPS bez problemu przełącza na pracę z baterii, podczas spoczynku lub podczas grania. Podobno bywają problemy z tymi "zwykłymi" UPS, które robią czasami cyrki przy zasilaczach z APFC, natomiast model który posiadam, posiada odpowiedni firmware, dostosowany do takich zasilaczy, więc tutaj patrzyłem tylko na to, ile mocy chcę w kontekście czasu podtrzymania i oczywiście aby nie było jej mniej niż maksymalny pobór mocy zestawu. Jest jeszcze wersja tego UPS o parametrach 600VA/300W, zapewne również by mi wystarczyła, ale gdy kupowałem, różnica w cenie była jedynie kilkadziesiąt złotych, więc wziąłem większy wariant.

Ja wybierałem UPS głównie po to, aby ochronił mi dyski HDD, ponieważ dawniej jakiekolwiek problemy wynikające z awarii sieci zasilania, skutkowały awariami dysków twardych, po ostatniej awarii i utracie danych, miałem dość.
    Więc teraz, podczas pisania jakichś artykułów czy generalnie prac biurowych, jeśli "znika prąd", wiem, że mam około 30 minut pracy na akumulatorze z UPS, w takich warunkach. Natomiast w przypadku awarii sieci zasilania podczas grania, wiem, że mam czas, aby zapisać stan gry, wyjść z gry, zapisać inne prace pod windowsem i bezpiecznie wyłączyć PC (nie wiem dokładnie ile czasu mój zestaw pociągnąłby na aku przy maksymalnym obciążeniu, nigdy tego nie testowałem).
    freebsd
    Level 39  
    @mario81 Zbieram takie dane, to napisz jeszcze proszę czy mierzyłeś z monitorem.
    mario81
    Level 33  
    Wcześniej, to były pomiary dla samego PC.

Natomiast przed chwilą podłączyłem do listwy PC, monitor i router, a następnie listwę do miernika i wyszło tyle:
    - pulpit (spoczynek) : 81W
    - skanowanie dysku programem Malwarebytes Anti-Malware: 90-110W
    - oglądanie filmu w Media Player Classic HC w jakości H264 1920x796 23.976fps 3550Kbps: 112W
    - konwersja powyższego filmu z H264 na HEVC (x265) w programie Avidemux: 122W
    - oglądanie filmu na youtube w jakości 1440p/60fps: 110W
    - granie w Assetto Corsa: 248W (vsync wyłączony)
    - granie w Lichdom Battlemage: 249W (vsync wyłączony)
    - test Unigine Valley Benchmark: 235W (vsync wyłączony)

Mój sprzęt:
    - płyta główna: ASRock H81M-GL
    - procesor: Intel Core i5-4440
    - wentylator na CPU
    - pamięć: Crucial 2 x 4GB 1600MHz CL11
    - grafika: Radeon MSI R9 270 2GB podkręcona na 270X
    - dysk: WD 1TB SATA3 (+ dwa zewnętrzne na USB, ale podłączane raz na miesiąc)
    - obudowa: Cooler Master z trzema wentylatorami 120mm (bez LED)
    - zasilacz: XFX Pro 550W
    - monitor: LG W1934S
    - router: TP-Link TD-W8960N
    freebsd
    Level 39  
    @mario81 Dziękuję za te dane. Jak pisałem wcześniej zbieram takie informacje :-) Ciekawe jakie wyniki wyjdą dla i7 Xaros'a.
    Xaros
    Level 14  
    Dziś rano zabrałem się za sprawdzanie wraz z poranną kawusią :) Więc sprawa ma się następująco:

• sam router - 61W
    • start PC - max. 160W ~120W (PC wstaje w 5s, a wartości zmieniają się co sekundę)
    • pulpit (spoczynek) : 137W
    • skanowanie dysku avast: 137-147W
    • oglądanie filmu w VLC w jakości H264 1280x720 23.976fps: 137W
    • oglądanie filmu na youtube w jakości 1080p/60fps: 142W
    • oglądanie filmu na youtube w jakości 2160p/60fps: do 151W
    • granie w Wiedźmin 3 GoTy: 275W (Misja Skellige) (vsync wyłączony)(ustawienia uber)
    • granie w Dragon Age Inkwizycja: 306W (Zaziemie) (vsync wyłączony)(ustawienia maksymalne)
    • benchmark Cinebench R15 (OpemGL): max 216W, średnio 180W
    • benchmark Cinebench R15 (CPU): 184W

Teraz kilka wniosków, a nawet zdziwień, że router ciągnie aż tak dużo. Zapewne decydującym aspektem jest tutaj fakt, że jest Livebox 2.0 z obsługą voip'a. Podane wartości to cały zestaw PC podany w 1 poście, router, monitor Samsung SM2232BW, peryferia do USB + głośniki USB. LEDy również są :D
    Wiem, że niedługo będę zmieniał monitor na coś nowszego gdyż ten już powoli odmawia posłuszeństwa. Podejrzewam, że Wiedźmin w Wyzimie lub innym wielkim mieście byłby bardziej zasobożerny ale niestety jeszcze tam nie dotarłem :)
    freebsd
    Level 39  
    @XarosCzyli zestaw (komp+monitor) pobiera maksimum 306 W i do tego router 61 W, czy te 306 W to już z routerem?
    Router pobiera strasznie dużo. Możesz napisać jakie parametry ma jego zasilacz (napiecie, natężenie - może podali). Znalazłem w sieci zasilacza do jakiś Livebox'ów i wyjście to jest np.: 12 V i 2 A, co by dawało około 24 W (plus np.: 20% na straty w zasilaczu).

Przy doborze UPS'a zakłada się 20% zapas mocy, czyli jeżeli zmieścisz się w 350 W to zaproponowany PowerWalker VFD 800 APFC (800VA/420W) będzie OK.
    Twój Chieftec GDP-750C 750W posiada APFC, więc bierz pod uwagę tylko waty, a nie woltoampery.

Dodano po 29 [minuty]:

@Xaros Już wiem - przeoczyłem, że zmierzyłeś cały zestaw :-)
    Xaros
    Level 14  
    @freebsd, dokładnie tak cały zestaw został zmierzony. Jeśli zaś chodzi o zasilacz do liveboxa to jest to model ZTESA12020001 i jego wyjście jest dokładnie takie jak pisałeś czyli 12V i 2.0A.
    Jaki UPS do Gamingowego PC? i7-6700K, zasilacz 750 W plus router
    mario81
    Level 33  
    Ciekawy pobór mocy tego routera.

A jeszcze co do poboru mocy podczas grania, spróbuj sobie zmierzyć również w niższych detalach, aby podzespoły generowały w grach większe ilości FPS. Ja w powyższym Lichdom Battlemage na maksymalnych detalach miałem 231W, po zredukowaniu do niskich detali, było już 249W, sprzęt generował większe ilości klatek.

I jeszcze jedna rzecz przyszła mi na myśl, odnośnie UPS którego polecałem. Jeśli u kogoś awarie sieci zdarzają się naprawdę często i jednocześnie głównie w nocy, UPS informuje o fakcie pracy na akumulatorze za pomocą przerywanego sygnału dźwiękowego i nie ma opcji aby wyłączyć ten sygnał. W dzień nie jest to uciążliwe (chyba, że ktoś śpi), natomiast w nocy to co innego... chociaż piszę czysto teoretycznie, przez dwa lata nie miałem na szczęście takiej sytuacji nocą.
    Xaros
    Level 14  
    Wczoraj na PW dostałem propozycję takiego UPS'a APC Back-UPS 950VA. Ma ktoś jakieś zdanie na jego temat lub tej firmy?
    induriel_instalator
    Level 14  
    No więc przedewszystkim to tak..

1. Zasilacz zainstalowany w Twoim komputerze ma aktywny PFC, w związku z tym dobierając UPS musisz pamiętać o dwóch elementach:
    - Albo moc zasilacza UPS musi być dwa razy większa od zasilacza w komputerze (czyli w Twoim przypadku byłby to UPS o mocy 1500W)
    - Albo musisz kupić UPS z czystą falą sinoidalną na wyjściu.

Teraz w kwestii mocy. Robiłeś pomiary odpowiednimi urządzeniami i właściwie dobrze.. ale problem może się pojawić jeśli w trakcie zaniku zasilaja chwilowy pobór mocy będzie większy i nie zdążysz na czas wszystkiego pozamykąć. Drugim problemem jest fakt, że wskazany PowerWalker VFD 800 APFC jest dosyć prostym UPsem i zbytnio nie posiada możliwości np zaprogramowania portów by dokonały automatycznego zamknięcia systemu w momencie gdy prąd wysiądzie.

Osobiście nie szedłbym w Twoim przypadku na minimum mocy, a właściwie szedłbym w maximum. Lepiej by mocy w UPSie było więcej niż miałoby jej zabraknąc. Ja zawsze zalecam, aby dobierać UPS`a kierując się maksymalną mocą pobierana przez urządzenia, które chcesz do niego podłączyc.

Czyli moim zdaniem
    - komputer 750W (maksymalna moc zasilacza)
    - router 61W
    - Monitor - 50W

Razem wychodzi 861W

Teraz więc przychodzi do UPS`a
    Osobiście polecałbym http://kompleksmedia.pl/ups-power-walker-vi-2000-sc-fr,id2914.html.

Jego moc jest odpowiednio duża by w razie czego pociągnąc przez minute nawet 1000W (więc jesteś zabezpieczony, gdyby coś przypadkiem skoczyło)
    Dodatkowo przy obciążeniu 400W (czyli takim standardowym jak widzę w Twoim przypadku) ten UPS podtrzyma 8.5 minuty.

Dodatkowo możesz zaprogramować porty, że automatycznie zamkną Ci system jak stracisz zasilanie.
    freebsd
    Level 39  
    Xaros wrote:
    Ma ktoś jakieś zdanie na jego temat lub tej firmy?
    APC to jeden z liderów rynku UPS'ów.
    * APC Back-UPS 950VA jest typu line Interactive, czyli jego pobór prądu podczas gotowości będzie wynosić około 30 W (za to wnosi zalety tej technologii). Czas przełączania: 8 ms (10 ms maksimum). Waga 8 kg.
    * PowerWalker VFD 800 APFC jest typu off-line, czyli jego pobór prądu w gotowości będzie w okolicach 10 W. Czas przełączania 2 ms (8 ms maksimum). Waga 3,6 kg.
    Pobór prądu w czasie gotowości szacuję na podstawie doświadczenia z APC i innymi markowymi UPS'ami. PowerWalker jest stosunkowo nową marką (jak dla mnie). Sądzę, że są dystrybutorem chińskich produktów, dlatego nie wiem jakie ich urządzenia mają faktyczny pobór prądu. Nigdy UPS'a PowerWalker nie używałem, nie testowałem. Jednak widząc deklarowany czas przełączenia (nadzwyczaj krótki) i jego wagę (bardzo małą), to wybrał bym APC. Może jestem tradycjonalistą :-)

APC w tym dokumencie: http://www.apc.com/us/en/faqs/FA158939/ stwierdza, że do ich zasilaczy wystarczy przelicznik: moc x 1,25. Dawało by to: 350 W * 1,25 = 438 W.