Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tester lamp NIXIE różnego typu oraz układów 74141 (K155ID1).

1996arek 16 Wrz 2016 15:55 6945 12
  • Tester lamp NIXIE różnego typu oraz układów 74141 (K155ID1).

Chciałbym przedstawić Tester lamp NIXIE różnego typu oraz układów 74141 (K155ID1).

Założenia:
    Mały, poręczny tester lamp Nixie. Wybór padł prostą przetwornicę (schemat z internetu) oraz część sterującą na układach TTL, klasyczny licznik modulo 10. Testowanie dowolnej lampy Nixie, niezależnie od obudowy i napięcia zasilania. Testowanie układów sterujących lampami 74141, rosyjskich K155ID1.

Kompletowanie części: Części elektroniczne kupione lub z odzysku. Podstawka pod lampę i piny testowe na przewodach zrobione z pinów gniazd LPT.

Dławik powinien być na prąd 1A lub większy. Przy słabszym dławiku przetwornica nie działa poprawnie.

Budowa:
    Wszystko złożone na laminacie jednostronnym, dlatego narobiło się trochę zworek, ale to nie problem. Zaczynając lutowanie, należy właśnie zacząć od nich, potem rezystory i reszta.

Podstawka lampy na płytce pasuje rozstawem do lamp LC513, Z566M, Z567M, Z5600M, Z560M i innych pochodnych.

Do testowania układów 74141 służy podstawka TEXTOOL 16.

Długość przewodów pomiarowych nie powinna przekraczać około 12cm. Miałem dłuższe to pojawiały się duchy.

Uruchomienie:
    Montaż należy zacząć od wlutowania wszystkich zworek. Następnie należy uruchomić zasilacz 5V dla sekcji TTL, potem przetwornicę. Po sprawdzeniu działania przetwornicy można montować resztę elementów. Tester złożony ze sprawnych elementów powinien pracować od razu.

Obsługa:
    Zasilanie 9-12V DC. Tester posiada zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem biegunów zasilania.

Świecąca neonówka wskazuje pracę przetwornicy.

Potencjometrem P1 (1k) ustawia się napięcie zasilania lamp, maksymalnie 230V DC.

Złącze ARK REZYSTOR służy do podłączenia rezystora ograniczającego prąd lampy.

Należy go dobrać według danych lampy i napięcia zasilania. Przydatny jest ten KALKULATOR

Rezystor dla lampy obliczamy następująco:
    Potrzebne nam napięcie zasilania, napięcie zapłonu lampy oraz prąd katody.
    Obliczamy spadek napięcia na rezystorze odejmując od napięcia zasilania, napięcie zapłonu.
    Dzielimy otrzymany spadek napięcia przez prąd katody.

Przykładowo. Dla lampy Z566M. Napięcie zapłonu 140V, prąd 4,5mA
    Moja świeci poprawnie przy prądzie 2mA. Napięcie przetwornicy 185V. Prąd lampy 2mA. 185V-140V=45V. 45V/0,002A=22500Ω Dobieramy najbliższy rezystor z szeregu. Rezystor ma mieć wartość 22kΩ.

Złącze POMIAR służy do pomiaru prądu pobieranego przez lampę. Zostało ono zdublowane zworą ZWORA POMIAR PRĄDU jeśli nie zachodzi potrzeba jego mierzenia.

Potencjometr P2 (200k) służy do ustawienia częstotliwości wyświetlania cyfr na lampie. Dodatkowo częstotliwość tą można zmieniać za pomocą zwory +C9 i +C10.

Testowałem Z566M, Z567M, LC513 oraz ZM1182.

Tester lamp NIXIE różnego typu oraz układów 74141 (K155ID1). Tester lamp NIXIE różnego typu oraz układów 74141 (K155ID1). Tester lamp NIXIE różnego typu oraz układów 74141 (K155ID1). Tester lamp NIXIE różnego typu oraz układów 74141 (K155ID1). Tester lamp NIXIE różnego typu oraz układów 74141 (K155ID1).

Kilka filmów.

W załączniku Tester.rar schemat testera oraz PCB w Eagle’u.

UWAGA! W urządzeniu występuje wysokie napięcie. Zagrożenie życia.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    1996arek
    Poziom 20  
    Specjalizuje się w: mechatronika, elektronika
    1996arek napisał 720 postów o ocenie 276, pomógł 15 razy. Jest z nami od 2010 roku.
  • Computer ControlsComputer Controls
    phanick
    Poziom 28  
    Bardzo ładne, jak ja robiłem zasilacz do nixie na Atmedze jako przetwornicy z 5 V na 180 V to więcej niż ok. 0.8mA nie dało się wyciągnąć i lampy nie świeciły tak ładnie i jasno jak u Ciebie. A Twój NE555 w roli przetwornicy doskonale sobie z tym radzi.

W jaki sposób eksportujesz schematy z Eagle do postaci wektorowej?
  • Computer ControlsComputer Controls
    1996arek
    Poziom 20  
    Dzięki :)
    @phanick Chodzi Ci jak zrobiłem PDF'a? Jeśli tak to "wydrukowałem" go wirtualną drukarką PDF Architect 4. Są jeszcze Bullzip PDF Printer oraz Foxit Advanced PDF Editor.

Zdjęcia jak i filmy nie odwzorowują dokładnie świecenia lamp. Najładniej świecą te z czerwonym filtrem.

Pff
    Poziom 9  
    Witam , bardzo dobra robota , czy mógłbym przetestować moje lampki Zm1020 na tym cudeńku ?
    1996arek
    Poziom 20  
    Dzięki :) Pewnie. Zobacz tutaj i tutaj ZM1020 to odpowiednik Z560M i LC513. Także pasuje nawet do podstawki na płytce. Przewodami można podłączyć każdą lampę.
    kris1966
    Poziom 17  
    Witam. Dużo fajnych porad co do pomiarów lamp.
    Phanick.
    Też mam problem z tą przetwornicą. Przy próbie podniesienia napięcia i prądu lamp zaczyna się grzać dławik i tranzystor . Do ok 350 mA przy 12 V zasilania układ jest w miarę zimny i stabilny.Daje to ok 165V zasilania , ale Z566M są niezbyt jasne. Czy ktoś wycisnął z takiej przetwornicy więcej niż 40mA ( 6x6mA)?
    1996arek
    Poziom 20  
    leonow32 napisał:
    Bardzo ładna konstrukcja. Lampy Nixie mają niepowtarzalny urok

Dzięki :) Lampy nixie bardzo fajnie wyglądają. Szkoda, że już ich nie produkują i są takie drogie.

konrad123456 napisał:
    Widzę Arek, że przetwornica ruszyła . Ładnie rozplanowane wszytko na PCB . Szkoda aż odpinać lamp od testera tak fajnie świecą

Przetwornica złożona na płytce stykowej nie chciała działać ponieważ miałem za słaby dławik. Dopiero po założeniu takiego na prąd 1A przetwornica ruszyła.
    Szkoda odpinać :) Dlatego w przyszłości powstanie zegar.
    Dławik bez niebieskiej kropki był za słaby. Ten z kropka jest na prąd 1A.

kris1966 napisał:
    Witam. Dużo fajnych porad co do pomiarów lamp.
    Phanick.
    Też mam problem z tą przetwornicą. Przy próbie podniesienia napięcia i prądu lamp zaczyna się grzać dławik i tranzystor . Do ok 350 mA przy 12 V zasilania układ jest w miarę zimny i stabilny.Daje to ok 165V zasilania , ale Z566M są niezbyt jasne. Czy ktoś wycisnął z takiej przetwornicy więcej niż 40mA ( 6x6mA)?

Ja z tej co zrobiłem na NE555 zasilałem jak na zdjęciu widać cztery zielone neonówki o prądzie 0,9mA jedna jedną pomarańczową też 0,9mA i jedną na nieznany prąd. Sumując to wszystko wyszło 5,4mA (zakładając że nieznana neonówka miała też 0,9mA). Nic nie jest gorące i pracuje stabilnie.
    Tremolo
    Poziom 43  
    Fajne poręczne urządzenie, zrobiłbym obudowę bardziej do użytku zwykłych ludzi - znaczy slot na lampki i slot na układy.

Że też ja na to nie wpadłem. Ja zrobiłem układ który badał wyświetlacze. Zastosowałem transformator na 170V. Z pełnym mega zapasem i przełączniki 1 z 10 ISOSTAT. Użyłem tego rozwiązania ratunkowo bo nie miałem sprawnych 74141. A Wystarczył zwykły migacz. Układy 74141 nie działały mi, a mam chyba jeszcze parę z nich albo zostawiłem w starej firmie.
    1996arek
    Poziom 20  
    Tremolo napisał:
    Fajne poręczne urządzenie, zrobiłbym obudowę bardziej do użytku zwykłych ludzi - znaczy slot na lampki i slot na układy.

Dzięki :) Miałem robić w obudowie, ale jakoś z niej zrezygnowałem. Trochę skomplikowała by budowę.
    Tremolo napisał:
    Układy 74141 nie działały mi, a mam chyba jeszcze parę z nich albo zostawiłem w starej firmie.

Czemu nie działały Ci układy?
    Tremolo
    Poziom 43  
    Nie mogłem znaleźć sensownego podpięcia tych otwartych kolektorów. Po daniu na wejścia kodu binarego nie dawały żadnej odpowiedzi na wyjściach 1 z 10. Miałem 10 takich układzików od dwóch dostawców. Były tam układy Tesli, CEMI i jeden marki "PC", podpinałem tak jak myślałem. I żaden nie działał. Podpięte mniej więcej jak tutaj: http://www.nailed-barnacle.co.uk/nixie/images/schematic_v7.jpg - z tego co pamiętam do takiego układu doszedłem sam, bo schematów w internecie nie było za bardzo dostępnych. Użyłem standardowego podpięcia jak w przypadku OC dla mniejszych napięć i działało. Jedynie co mi przychodzi do głowy to brak doświadczenia w zakresie znajdowania głupich błędów (to było dawno temu).
    1996arek
    Poziom 20  
    Być może coś nie łączyło albo zwarcie było. Ja dla testów podpinałem na stykówce diody led zamiast lamp. Nie zawsze chciało mi to działać. Dopiero po kilku próbach działało jak należy. Niektórym trafiały się zepsute układy, dużo osób pisze jak czytałem o zegarach, że 74141 nie chciały im działać. Pokaż jak wykonałeś swój układ 1 z 10.