Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Paranormalna usterka sterownika...

Kimino 16 Wrz 2016 17:31 1758 44
  • #1 16 Wrz 2016 17:31
    Kimino
    Poziom 5  

Witam, piszę na tym forum prosząc niezmiernie o pomoc w tym magicznym problemie ludzi obeznanych . Otóż wczoraj uruchamiam komputer i wchodzę do internetu, patrzę a tu zamiast liczb wychodzą mi znaki tak jakby był wciśnięty shift. Klawisze alt, delete, i te po prawej stronie od strony num locka nie działają. Normalnie da się tylko pisać litery, caps lock reaguje, inne klawisze funkcyjne nie działają, zamiast kropki kalwiatura pokazuje znak mniejszości/wiekszości (ten dziubekw prawo i w lewo).Myszka dziwnie reaguje ,to znaczy scroll nie przewija strony do dołu ani do góry tylko na prawą i lewą stronę jakby chciał rozszerzyć stronę. Nie mogę wejść w jedną ikonę na pulpicie bo znaznaczają sie odrazu wszystkie na niebiesko, i gdybym kliknął dwa razy to wszystko co zaznaczone by się otworzyło. Gdy klikam w logo google chrome (w przegladarkę) zamiast jednej strony otwiera się kilka kart naraz. Przepinałem oba urządzenia pod różne porty, sprawdzałem czy mam ustawioną klawiaturę w tryb: "polski programisty" i była. Podłączyłem inną klawiature, nadal ten sam problem...Myślałem że to wirus, skanowałem antywirusami, czyściłem rejestr programem Ccleaner, skanowałem komputer programem ComboFix. Wykryłem 8 wirusów, głównie esetem nod32, pousuwałem je ale nadal występował ten sam problem. Po zdenerwowaniu się, zrobiłem format, zainstalowałem z 7 64 bit, windows 8.1 64 bit. Zaktualizowałem, wgrałem wszystkie sterowniki, BIOS miałem już zaktualizowany przed problemem. I po instalacji sterowików i aktualizacji ich poprzez program msi live update problem wrócił :), a dodam że w czasie wpisywania kodu licencyjnego przy instalacji systemu myślniki i liczby działały jak należy.. Więc format nie pomógł to napewno nie wirus w takim razię, wiec wszedłem w menadżer urządzeń i odinstalowałem sterowniki do myszki i klawiatury, zresetowałem i system sam ponownie zainstalował jakieś sterowniki, mimo to ten sam problem, więc pomyslałem, że coś może być na rzeczy z kontrolerem usb, wszedłem w kontrolery uniwersalnej magistrali usb i znalazłem coś co miało zółty znaczek i pisałoo : nieznane urządzenie USB (zadanie deskryptora nie powiodło się). Odinstalowałem to urządzenie, i na chwilę problem z klawiaturą i myszką zniknął. Rano włączam komputer i problem wrócił, tyle że tego urządzenia nie było widać odrazi, pojawiło się dopiero po jakimś czasie pracy komputera lub gdy używałem programu driver downloader by poszukać brakujących sterowników, nie wiem co to jest ani jak sie tego pozbyć... Błagam o pomoc.
    Plyta główna to MSI z170a gaming pro.
    Ps. Przepraszam za wolne odpowiedzi z błedami, nie mam zastępczego komputera i piszę z telefonu.

0 29
  • Pomocny post
    #4 17 Wrz 2016 16:02
    master-007
    Moderator na urlopie...

1. Odinstaluj z Menedżera urządzeń urządzenie ze znaczkiem ostrzeżenia i zrestartuj komputer.
    2. Podaj identyfikatory sprzętu tego urządzenia:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1944761.html
    3. Podaj pełną nazwę systemu operacyjnego wraz z architekturą (32 czy 64 bit).
    4. Uruchom komputer z użyciem systemu LiveCD, sprawdź czy problem będzie występował.

0
  • #7 17 Wrz 2016 17:52
    Kimino
    Poziom 5  

Urządzenie ze znacznikiem ostrzeżenia pojawia się i znika w zależności od czasu użytkowania komputera, dezinstalacja i instalacja wraz z restartem komputera naprawiały problem tylko na moment, jednak teraz bezskutecznie. W tym momencie nie widać go na liście, pomimo akcji: skanuj w poszukiwaniu zmian sprzętu.
    Mój system operacyjny: Windows 8.1, 64 bitowy system operacyjny, procesor x64.
    Mysz to zowie za13
    Klawiatura multimedialna typ: KM-02 firmy FX ONE, kupiona w sklepie Biedronka.
    Jak wszedłem w właściwości: urządzenia klawiatury HID w menadżerze urządzeń, w zakładce szczegóły mam napisane identyfikatory sprzętu. Na telefonie ciężko mi je przepisać, mogę wyjątkowo zrobić screen shota? Czy na podstawie zakładko zdarzenia nie można powiedzieć co się doinstalowało/stało/skonfigurowało mi klawiature i myszkę? Pare dni temu było wszystko dobrze. Co do CD Live nie jestem pewien czy potrafię coś takiego uruchomić zrobić... Problem kontrolera? To znaczy, że będę zmuszony oddać komputee do serwisu? Jeżeli są potrzebne szczegółowe zdjęcia to chętnie doślę. Posiadam dwa USB 3.1 gen 1 i gen 2, dwa USB 3.0, jakieś napewno 2.0 chyba na przodzie komputera.

0
  • #8 17 Wrz 2016 17:58
    310artur
    Poziom 43  

Gdzie podpinasz klawiaturę i mysz? Podepnij je obie do 2 portów pod/obok PS/2 na samej górze takie "czarne". To 2 porty USB 2.0 zostawione tam niejako z myślą właśnie o klawiaturze i myszce. To na początek.

0
  • #9 17 Wrz 2016 18:01
    Kimino
    Poziom 5  

Poczytam jak zrobić Live CD, postaram się zrobić to jak najszybciej, ale jestem lajkiem jeżeli chodzi o komputery i takie rzeczy.
    Ustawienia UEFi zmienia się w BIOSIE?
    Ewentualnie jaki inny sterownik zainstalować do kontrolera?
    Sterowniki do chipsetu wgrane, nie wiem dokładnie jakie ale sprawdzę jak najszybciej, teraz nie mam dostępu do komputera :(
    Sterowniki AS Media początkowo instalowałem z płyty instalacyjnej z pudełka od płyty głównej, potem zaktualizowałem za pomocą programu MSI Live Update, aktualizowałem też z niego BIOS i chipset.

Dodano po 2 [minuty]:

Klawiatura była od zawsze podpięta pod port USB 2.0 koło wejścia PS2. Natomiast myszka pod usb 3.1 gen 2. Ale gdy ten problem wystąpił zacząłem przepinać i czasami jakby na chwilę mogłem pisać liczby i normalnie przewijać strony kółkiem, ale po chwili znowu problem wystąpił, i tak w kółko.

0
  • #10 17 Wrz 2016 18:09
    pidar
    Spec od pamięci masowych

Kimino napisał:
    Poczytam jak zrobić Live CD, postaram się zrobić to jak najszybciej, ale jestem lajkiem jeżeli chodzi o komputery i takie rzeczy.
    Ustawienia UEFi zmienia się w BIOSIE?

Dodałem link w ostatnim moim poście.
    (Asmedia ASM-104x/107x Drivers Version 1.16.38.1 WHQL)

Odłącz tą klawiaturę -> zostaw tylko mysz i przystąp do takiego "testu":
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15893076#15893076

0
  • #11 17 Wrz 2016 18:14
    310artur
    Poziom 43  

UEFI to jest BIOS (tak jakby ;) a dokładniej następca BIOSu jest zamiast albo obok ale pełni te same funkcje)
    Jak pisałem za dużo na raz testować nie ma co. Mysz i klawiatura pod USB 2.0 - z tyłu tylko te dwa porty masz takie. Następnie ASmedia możesz całkiem odinstalować z managera urządzeń (albo wyłączyć) na próbę, podobnie można próbować ze sterownikiem głównego kontrolera (tylko tu raczej odinstalować jakby przestała całkiem działać klawiatura po resecie system i tak doda ten sterownik)

0
  • #12 17 Wrz 2016 18:18
    Kimino
    Poziom 5  

Jestem bardzo wdzięczny, że dostałem rzetelne odpowiedzi. Przepraszam za swoję gapiostwo. Jak tylko dorwę się do komputera to zacznę wszystko testować i napiszę wyniki.

0
  • #14 17 Wrz 2016 18:34
    Kimino
    Poziom 5  

Przypomniała mi się jedna rzecz! Jak instalowałem system z bootowalnego pendriva od kolegi na którym był system Windows 8.1, to po instalacji komputer mi krzyczał jakiś komunikat typu please select proper boot device and press a key.. coś takiego, resetowałem komputer próbując wejść do Biosu by zmienić ustawienia bootowania żeby dysk załadować a nie pendrive, klikając klawisz del. I nie mogłem, z 20 razy próbowałem, spamowałem go cały czas, potem próbowałem f10, f11, f12, głowe na klawiature położyłem i nic, byłem zrozpaczony, po którymś razie załadował się znowu pendrive, pytało o instalację. Były 2 opcje : install now, albo repair system jakoś tak, i wszedłem w repair system, potem w jakieś special tools", i tam była opcja zresetuj komputer z UEFI czy bez niego, jakoś tak pamiętam jak we mgle, to sobie kliknąłem w to, i kiedy pokazało się żeby kliknąc klawisz Del to odrazu zadziałal Bios,( zawsze do niego wchodziłem za pomocą aplikacji msi fast boot z poziomu systemu). Potem ustawiłem tam bootowanie nr 1 dysk z powrotem i tak załadowałem system 8.1 i zacząłem sterowniki instalować. Czy ta sytuacja wskazuje na to że jest problem z tym UEFi , kontrolerem?

0
  • #16 17 Wrz 2016 21:25
    Kimino
    Poziom 5  

Sterownik do chipsetu wersja 10.1.1.9
    Natomiast wersja biosu u mnie to 1.90
    To tak informacyjnie, jutro podzielę się z wami moimi wynikami z testów.
    Dobrej nocy!

0
  • Pomocny post
    #17 17 Wrz 2016 21:36
    pidar
    Spec od pamięci masowych

To co jest do pobrania:

A te najnowsze do USB 3.1 zaktualizuj ręcznie wskazując lokalizację.

I od Intel-a najpierw zainstaluj aktulne:
    http://www.majorgeeks.com/mg/get/intel_chipse...chipset_software_installation_utility),2.html

EDIT:

Kimino napisał:
    Natomiast wersja biosu u mnie to 1.90

http://download.msi.com/uti_exe/LiveUpdate.zip

0
  • #18 18 Wrz 2016 14:02
    Kimino
    Poziom 5  

Niestety ponowna instalacja driverów do Asmedia i Intela nie pomogła, po dezinstalacji problem nadal istniał, po ręcznej instalacji z resetami i czyszeniem rejestru przez ccleaner a(właściwości-aktualizuj sterownik-wyszukaj na komputerze).
    Czy sterowniki do Biosu i chipsetu mam przeinstalować? Wersji Biosa raczej nie zmienię, boję się że coś popsuję bo to trzeba by było przez pendrive go aktualizować. Wtedy robiłem to dzięki msi live update, aplikacji zewnętrznej.
    Reinstalowałem także te inne sterowniki które były zaznaczone przez kolegę na screen shocie, mimo to nic.
    Pozostało mi chyba zrobić ten Live Cd wtedy wykadze czy MOBO przypadkiem nie jest uszkodzone prawda? :(
    Ewentualnie może ktoś by był chętny pomóc mi zdalnie za pomocą programu team viever? Może robię coś źle...

Dodano po 4 [minuty]:

Używałem też USB Deview. I tam próbowałem odinstalować wyłączyć to nierozpoznane urządzenie które się pokazuje co jakiś czas. Też nic to nie dało po restarcie i przed. Nadal zamiast liczb na klawiaturze mam znaki, myszka nie przewija strony i nie mogę zaznaczyć jednej rzeczy na pulpicie i otworzyć..

0
  • #20 18 Wrz 2016 18:10
    Kimino
    Poziom 5  

Teraz mam problem że do biosu znowu nie mogę wejść. Del i inne klawisze nie reagują, muszę wejść przez aplikację w systemie. System ładuje się dalej. Co robić? Do tego jeszcze koszmarna sprawa bo próbowałem przez unetbootin zrobić usb live, coś mi nie wychodziło, a teraz jak uruchamiam Windows to myszka zgasła, nie działa na 1 porcie, muszę zmienić port dla niej z 2.0 na 3.1

Dodano po 7 [minuty]:

XHCI Hand off mam na enabled, dodam jeszcze załącznik, powiedzcie czy to bootowanie jest dobrze ustawione?

0
  • #21 18 Wrz 2016 18:14
    310artur
    Poziom 43  

Jest sposób żeby wejść do BIOSu na 100% ale ci się nie spodoba - odepnij kabel SATA od dysku. Oczywiście odepnij go gdy komputer jest wyłączony i najlepiej odpięty od zasilania (nie jest to konieczne ale to dobry nawyk - gmerasz w środku PC to ma tam żadnego napięcia nie być). Wtedy wpuści cie do BIOSu po komunikacie że nie znalazł żadnego botowalnego nośnika.
    unetbotin mógł coś dodatkowo namieszać na USB. Zmiana opcji o której pisałem sprawi że system operacyjny straci kontrole nad portami USB 2.0. Wykrywaniem urządzeń tam wpinanych zajmie się UEFI. To samo w sobie może pomóc.
    Do tworzenia USB botowalnego łatwiejszy jest program rufus. A całkowicie prosty jest ten:
    http://www.linuxliveusb.com/

Skoro botuje to jest OK.
    EHCI nie masz nigdzie?

0
  • #22 18 Wrz 2016 19:09
    Kimino
    Poziom 5  

EHCI nigdzie nie ma. Czym to jest spowodowane że nie można przez klawiaturę wejść do Bios?

Dodano po 31 [minuty]:

Uruchomiłem linuksa przez lila, wybrałem opcje żeby można było w windowsie go uruchomić przez wirtualną maszynę..... Wpisywałem w jakiejś wyszukiwarce tam losowe głupoty, liczby działały przez chwilę, nie mogłem dawać tylko znaków typu ą ę. A potem wcisnąłem shift chyba i sie zwaliło znowu... dziubki zamiast kropki przecinka, parodia, jeszcze podepne drugą klawiaturę zaraz. Ale to chyba znaczy że MOBO która ma 3 miesiące rip...
    ,,,,,,,

Dodano po 1 [minuty]:

A tu screen shot

EDIT
    Niesamowite, gdy klikam prawy shift od strony numlocka wtedy sie wszystko psuje, podepne inną klawiaturę jeszcze.

Posty scaliłem.
    Proszę byś w przypadku dodawania informacji, gdy nikt jeszcze nie zamieścił odpowiedzi, używał przycisku "zmień", nie publikując postu pod postem.
    RADU23

0
  • #23 18 Wrz 2016 19:38
    310artur
    Poziom 43  

To pasuje do zablokowanego shifta.
    w sumie to od tego było trzeba zacząć.

W załączniku masz program - nie wymaga instalacji. jak go uruchomisz to na ekranie będzie ci wyświetlał jakie masz wciśnięte klawisze. To jedyna jego funkcja. Żeby go wyłączyć masz ikone koło zegara.

0
  • #24 18 Wrz 2016 19:46
    Kimino
    Poziom 5  

Już nic nie rozumiem, teraz podłączyłem starą na tym linuksie, i działa, mogę pisać polskie znaki, mogę nornmalnie wpisywać liczby, korzystać z numlocka, wszystko. Wyłączyłem wirtualną maszynę, i na moim prawidziwym systemie to samo. Mogę zaznaczać jedną ikonę na pulpicie, mogę normalnie otwierać strony. Zastanawiam się czemu tylko wtedy gdy zmieniałem klawiaturę to ten problem nadal się pojawiał, może nie resetowałem komputera po wymianie klawiatury. Teraz ostateczna próba, zresetuję komputer zostawiając tą starą klawiaturę pare razy, jeżeli problem nie wystąpi to winiwajcą była klawiatura lub jej sterowniki..

0
  • #25 18 Wrz 2016 19:53
    310artur
    Poziom 43  

Zacina się shift :D Pewnie jak długo go nie wciskałeś po manewrach było OK. Klawiatura jest pewnie uszkodzona i dlatego pojawia się dodatkowe urządzenie. To może nawet nie być prosta usterka klawisza tylko kontrolera albo kabla nawet.

0
  • #26 18 Wrz 2016 20:04
    Kimino
    Poziom 5  

Chciałem podziękować wszystkim którzy wypowiedzieli się w tym temacie chociaż raz, bardzo mnie cieszy fakt że są tacy ludzie którzy pomagają bezinteresownie innym ludziom, jestem mile zaskoczony że istnieją prawdziwi pasjonaci którzy potrafią pomóc uszczęśliwić kogoś.
    Myślę że problem został naprawiony, a ja głupi myślałem że to wirus i formatowałem komputer. Z drugiej strony po podłączeniu drugiej klawiatury wcześniej przed reinstalacjami sterowników i wirtualną maszyną problem był tak samo. Zastanawia mnie tylko dlaczego jeszcze widnieje to nierozpoznane urządzenie nadal, natomiast w sekcji kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej znaczek ostrzegawczy znikł. Czy powinienem sformatować komputer raz jeszcze aby wyczyścić pozostałości po sterownikach? Tyle w nich mieszałem, może jest do tego jakiś dobry program?

0
  • #27 18 Wrz 2016 20:10
    310artur
    Poziom 43  

A podaj vendor tego urządzenia - może to coś innego jest.
    Prawym na nim - właściwości - szczegóły - tam z listy wybierz "identyfikatory sprzętu"
    I przepisz najdłuższą linie - ale przepisz nie dawaj screena ;) bo inaczej my będziemy przepisywać

0
  • #28 18 Wrz 2016 20:14
    Kimino
    Poziom 5  

Vendor tego urządzenia:
    PCI\VEN_8086&DEV_A13A&SUBSYS_79841462&REV_31
    Są jeszcze 3 linijki krótsze.
    PCI\VEN_8086&DEV_A13A&SUBSYS_79841462
    PCI\VEN_8086&DEV_A13A&CC_078000
    PCI\VEN_8086&DEV_A13A&CC_0780

0
  • Pomocny post
    #29 18 Wrz 2016 20:31
    310artur
    Poziom 43  

Nie zainstalowałeś wszystkich sterowników po formacie.
    Wymienie te które masz zainstalować jeśli tego jeszcze nie zrobiłeś.

Intel Chipset Driver
    Intel Management Engine Driver+Microsoft hotfix
    Intel Serial IO Drivers
    Realtek High Definition Audio Driver
    Intel Network Drivers

https://www.msi.com/Motherboard/support/Z170A-GAMING-PRO.html#down-driver&Win8.1%2064
    Zakładam że masz obecnie windows 8.1 64bit - jeśli masz inny to wybierz tam inny system sterowniki powinny być te same. Pozostałych nie instaluj (są od USB głównie)
    Brakujące urządzenie to Intel Management Engine

0
  • #30 18 Wrz 2016 20:38
    Kimino
    Poziom 5  

Te które wymieniłeś są zainstalowane, oprócz tego intel managmenta, pamiętam że coś go skrobałem. Dziwne że msi live update nie powiedział że go brakuje. Już zaczynam go pobierać.
    EDIT:
    Pobrałem, zainstalowałem, i teraz to urządzenie zniknęło, nie mam żadnego znaczka ostrzeżenia.
    Jestem szczęśliwy że już po wszystkim.
    Cały system zaktualizowany, sterowniki najnowsze, mogę spać spokojnie.
    Szkoda tylko tej uszkodzonej klawiatury, ale po tych incydentach nawet nie chcę mi się sprawdzać czy rzeczywiście shift się wcisnął, wyglądał normalnie.
    Mam jeszcze ostatnie pytania:
    1) Teraz tylko zostawić już komputer w spokoju czy wyczyścić jakieś resztki sterowników czy cokolwiek jakimś programem ?
    2) Czy jeżeli podłączę myszkę pod USB 3.1 gen 2 to ona będzie jakoś szybsza? Czy odczuję tą różnice? Jest szansa że na tym wejściu może jej się coś stać?
    3) Czy warto aktualizować system operacyjny ? Nie spowolni mi to komputera? Po tych aktualizacjach i aktualizacji sterownika do karty graficznej, karta grzeje się o 2 stopnie więcej w idle troszkę.
    Tak na przyszłość pytam.
    I serdecznie z całego serca dziękuję za pomoc.

0