Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik od pralki Wiatka - napięcie na obudowie

pawelek_1992 16 Wrz 2016 21:42 483 7
  • #1 16 Wrz 2016 21:42
    pawelek_1992
    Poziom 5  

Witam
    Zbudowałem swego czasu małą tokarkę, którą napędzał silnik od pralki Wiatka. Do silnika zbudowałem skrzynkę sterującą kierunkim i prędkością obrotów. Ostatnio na obudowie silnika pojawiło się napięcie. Po sprawdzeniu omomierzem okazało się że żadne z uzwojeń nie jest zawarte do obudowy. Skąd zatem bierze się napięcie? Dodam że napięcie pojawiło się rownież na konstrukcji tokarki pomimo że jest ona odizolowana od obudowy. Czym to jest spowodowane? Czy uziemienie konstrukcji pomoze w rozwiazaniu problemu?

• #2 16 Wrz 2016 22:14
    zibi581
    Poziom 21  

Witam,bardzo niebezpieczne, musi być gdzieś przebicie,ale wygląda na to że instalację masz 2 przewodową? Muszą być 3 przewody,wtedy wyeliminuje ewentualne porażenie.

• #3 16 Wrz 2016 22:15
    dzg4
    Poziom 24  

Oczywiście że podłączenie obudowy do uziemienia pomoże, przede wszystkim pomoże Tobie przeżyć, sprawdź stan izolacji przewodów, w tej jak i we wszystkich maszynach występują drgania i są przyczyną przecierania się izolacji przewodów, czy używałeś chłodziwa ?. KONIECZNIE PODŁĄCZ OBUDOWĘ I WSZYSTKIE CZĘŚCI METALOWE DO ŻYŁY OCHRONNEJ - UZIEMIENIA !!!.

• #4 16 Wrz 2016 23:27
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

pawelek_1992 napisał:
    Witam
    Zbudowałem swego czasu małą tokarkę, którą napędzał silnik od pralki Wiatka.

Czy ten silnik ma obudowę szczelną? Jeśli nie, to czego się spodziewałeś? Przebicia izolacji uzwojeń nie sprawdza się omomierzem tylko induktorem!

• #5 17 Wrz 2016 12:50
    beam_beer
    Poziom 17  

Napisałeś, że masz sterowanie prędkością obrotów, czyli jak domniemam zasadziłeś falownik.

Zabawa z częstotliwością prądu powoduje na wszystkich okolicznych elementach metalowych powstawanie napięcia /a raczej potencjału/.
    Dlatego w każdej instrukcji falownika jest napisane, że należy bezwzględnie stosować przewód ekranowany od falownika do silnika, oraz bezwzględnie uziemić wszystko, co możliwe.
    Za nieprzestrzeganie powyższego użytkownik powinien dostać pałą przez zakuty łeb i jest to najdelikatniejsza kara z możliwych.

• #6 17 Wrz 2016 15:15
    pawelek_1992
    Poziom 5  

Nie nie mam falownika tylko, jeśli kolega by poszukał , to by znalazł że ten silnik posiada dwa niezależne uzwojenia do prania i wirowania o rożnej prędkośći. Widzę, że wszyscy próbujecie wytykać moje błędy, a sami nawet nie czytacie ze zrozumieniem!!! Napisałem że napięcie pojawia się też na konstrukcji urządzenia pomimo tego że jest elektrycznie odizolowana od napędu. Czy jest opcja że jest to spowodowane przez pole magnetyczne wokół silnika?

• #7 17 Wrz 2016 18:30
    beam_beer
    Poziom 17  

Czytać ze zrozumieniem umiem. Sory za zakuty łeb, ale pozytyw jest taki, że jak kiedyś będziesz używał falownika, to może przypomnisz sobie tego posta.
    Koniecznie musisz uziemić zarówno silnik, jak i konstrukcję.
    Tak, może wystąpić potencjał na konstrukcji pomimo galwanicznej izolacji.
    Pytanie: czy mierzyłeś jakie jest napięcie na obudowie?

• #8 17 Wrz 2016 21:57
    pawelek_1992
    Poziom 5  

Tak, jest około 110V a na konstrukcji około 50V.

Dodano po 1 [minuty]:

A jeśli chodzi o falowniki to troszeczkę się na tym znam :-P

Dodano po 8 [minuty]:

Zastanawiam się jeszcze nad skutecznością uziemienia. Dorzucę schemat narysowany na szybko od ręki. Gdyby ktoś mógł ocenić czy ochrona przed porażeniem w garażu bedzie skuteczna jeśli w jakimś urządzeniu pojawi sie napięcie na obudowie?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME