Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz KF ZZ 750 - spalony rezystor

geerard 16 Wrz 2016 23:21 1545 9
  • #1 16 Wrz 2016 23:21
    geerard
    Poziom 11  

Witam. Mam spalony rezystor R 3 w zasilaczu 260 V, nie znam jego wartości.
    Jest to wersja, gdzie w zasilaczu 260 V nie występuje tranzystor 2T839A. Poszły również diody Zenera KC 630 (z braku powyższych przygotowałem 1N5388), nie wiem czy to dobry pomysł, bo są na wyższe napięcie?
    W Necie znalazłem schemat bez tranzystora i pomimo innej numeracji rezystorów mój problem wynosi 1 om. Nie jestem pewny mej teorii, dlatego proszę o pomoc.
    Gerard
    Okablowni..PA.PDF Download (523.75 kB) Zasilacz..A.PDF Download (497.58 kB) Sterowa...PDF Download (414.91 kB) PA.PDF Download (387.25 kB)

0 9
  • #2 16 Wrz 2016 23:48
    SP5IT
    VIP Zasłużony dla elektroda

Napisz emaila do uy5zz at mail.ru
    M

0
  • #3 17 Wrz 2016 02:56
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe

Wskazane tobą diody Zenera 1N5388 kategorycznie nie podchodzą dla zamiany KC630. U tych diod napięcie stabilizowania 200V prad 5mA . KC630 - Ust = 130V Ist = 50mA. Europejski analog - BZX90C130.Schemat jest niezbyt poczytny, lecz to lepiej czym nic. Czym bogate temu i cieszymy się! Wzmacniacz KF ZZ 750 - spalony rezystor

0
  • #4 17 Wrz 2016 16:05
    geerard
    Poziom 11  

Faktycznie obraz mało czytelny, może w oryginale odczytasz wartość rezystora.
    Diody Zenera faktycznie są niewłaściwe ale innych nie miałem, muszę poszukać w sklepach i sprowadzić.
    Nigdzie nie widzę tych diód, może ktoś ma na nie namiar.
    Pozdrawiam Gerard

0
  • #5 17 Wrz 2016 19:35
    aksakal

0
  • #6 17 Wrz 2016 22:22
    geerard
    Poziom 11  

Dzięki kol.aksakal podane jak na talerzu, ale przepraszam za upierdliwość, rezystor
    2 Watowy to 1 OM ? Proszę rozwiać me wątpliwości.
    Diody 1N5381B znalazłem w TME.
    pozdrawiam Gerard

0
  • #7 18 Wrz 2016 06:01
    aksakal

Rezystor 2W ma nominał 1 Om . Faktycznie on wykonuje rolę bocznika dla miliamperomierza przy wymiarze prądu S2 lampy GU. Nominał tego rezystora podbieramy zależnie od prądu miliamperomierza, przy którym strzałka zbacza na maksymalny kąt. Jeśli odchylenie nie dosyć, a lampa zabezpiecza wskazaną moc to można powiększyć nominał rezystora do 1,5 - 2 Om, na parametry wzmacniacza ten rezystor wpływu nie ma. Względem diod Zenera . 1N5381B mają jednakowe z KC630 napięcie i, praktycznie, jednakowy prąd stabilizowania . Bez problemów - wykorzystaj . Życzę powodzenia i zdrowia ! 73!!! SK .

0
  • #8 18 Wrz 2016 14:16
    geerard
    Poziom 11  

Dzięki kol. aksakal za pomoc. Jak sprowadzę diody, to pozostanie zabrać się za pracę.
    O efektach doniosę.
    vy 73 Gerard

0
  • #9 18 Wrz 2016 22:19
    dipol
    Poziom 33  

Prawdopodobnie masz problem z lampą. Żarzenie musi się włączyć ok 5 minut wcześniej i wygrzać lampę zanim podasz WN i po wyłączeniu napięcia anodowego,S2 żarzenie musi być podawane ok 5 minut . Żarzenie jest zasilane z oddzielnego transformatora poprzez UPS i wiatrak w celu bezpiecznego nagrzania/ wychłodzenia lampy.Przy nieprzestrzeganiu tej procedury występują zwarci między elektrodami.
    Opisałem ci sposób zasilania wzmacniacza 1.0 kW / WCZ w antenie nadajnika radiofonicznego który konserwuję . Początkowo nadajnik w/w nie miał tego rozwiązania i były problemy z zasilaczem(diody,rezystory ) oraz lampą mocy.
    Po zmianie wyżej opisanej przynajmniej od ok 7 lat nie ma problemów.
    Schemat jest m/czytelny i podany fragment może w/w rozwiązanie posiada, największy problem był przy gwałtownych zanikach napięcia .
    73!

0
  • #10 26 Gru 2016 13:20
    geerard
    Poziom 11  

To było już łatwo,dzięki pomocą kolegów a zwłaszcza otrzymanym schemacie wszystko poszło bez problemów.
    Jedyny problem było zakup diod Zenera, dlatego tak długo to trwało, Lampy były dobre kolega robił zwarcie.
    Dziękuję wszystkim za pomoc i zamykam temat.
    Pozdrawiam Gerard

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo