Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co dokupić do zestawu aby uzyskać najlepszy skok wydajności?

matikowy123 17 Wrz 2016 07:23 888 18
  • #1 17 Wrz 2016 07:23
    matikowy123
    Poziom 10  

Witam!
    Mam zestaw komputerowy zakupiony niestety z allegro około 2 lata temu.
    Na obecną chwilę trochę sobie nie radzi w nowszych tytułach. Nie mówiąc już o Wiedźminie 3, mam 25fps na maksymalnie niskich ustawieniach + wysoki piorytet.

Zestaw:
    GPU: MSI GTX 650 OC 1GB GDDR5
    CPU: AMD FX-6300 3.5 Ghz (6 rdzeni)
    Płyta głowna: ASUS M5A78L-M lx3
    HDD: Seagate Baracuda 2TB
    RAM: DDR3 (1x8GB) 1600Mhz CRUCIAL
    PSU: SPC Supremo M2 550W (modularny)

Mam teraz około 200zł, chcę w najbliższym czasie odłożyć trochę do około 1000-1200 i kupić jakąś część, tak aby uzyskać najlepszy skok wydajności.

Chciałem kupić RX 470 8GB od MSI ale podobno z tym procesorem gdy nie jest podkręcony, występuje Bottleneck(tak słyszałem, nie wiem czy to w ogóle istnieje :D)

I tu moje pytanie
    Kupić dobrą kartę do tego CPU czy wymienić MoBo i CPU ale zostawić GTX 650?

Moja płyta chyba nie ma żadnych radiatorów na sekcji zasilania, więc podkręcanie odpada.

0 18
  • #2 17 Wrz 2016 17:15
    speedy9
    Pomocny dla użytkowników

Do wymiany jest karta graficzna. Do tego procesora lepiej kupić kartę nVidii, bo sterowniki mniej obciążają CPU. Każda z górnej półki oczywiście będzie się marnowała z tym CPU, ale warto by się rozejrzeć za GTXem 970, sporo jest używek na gwarancji. Procesor podkręć chociaż o cokolwiek, jak się da. Płyta jest nędzna więc dużo się w tym względzie nie zrobi.

0
  • #3 17 Wrz 2016 18:12
    matikowy123
    Poziom 10  

Czytałem trochę o OC tego i innych procesorów. Nawet widziałem film na którym ten fx został na tej płycie podkręcony do chyba 4,1 Ghz. Brak chłodzenia sekcji zasilania wyklucza zmianę napięć czy ogólnie użycia mnożnika? Bo zasilacz bardzo dobrze trzyma napięcia. Chciałbym jeszcze dodać że mam BOXowe chłodzenie :D

0
  • #4 17 Wrz 2016 18:49
    Karaczan
    Poziom 39  

Brak chłodzenia sekcji oznacza zachowanie rozwagi przy podkręcaniu jak i zmianie napięć.
    W końcu podkręcony CPU nawet bez zwiększania napięcia na rdzeniu ma większe zapotrzebowanie energetyczne, przez co sekcja będzie się mocniej grzać.

Zawsze można pomyśleć o dołożeniu na nią jakiś radiatorów. Ale z głową, bo łatwo o zwarcie!

0
  • #6 18 Wrz 2016 09:01
    matikowy123
    Poziom 10  

Czyli na obecną chwilę nie mogę podkręcać? Pozostaje mi nazbierać około 1200zł i kupić I5 + płyte główną + RAM 8GB DDR4, a na kartę graficzną zarobie sprzedając obecny zestaw. Tylko jaką I5 + płytę z ddr4? Ram chcę kupić HyperX FURY DDR4 2133Mhz 8GB w jednej kości. AM3+ jest już przestarzały, więc nie opłaca się dokładać do chłodzenia tylko po to żeby podkręcić procka. Sama zmiana procesora i zostawienie na chwilę tej 650-tki da mi skok wydajności w CS:GO i GTA V, bo w miejscach procesorowych mam 30FPS a w miejscach graficznych około 70-80. Ten geniusz od którego kupiłem komputer najwyraźniej nie znał się na sprzęcie i dał procesor do podkręcania do zestawu z BOXowym chłodzeniem, zasilaczem z czarnej listy (który juz wymieniłem) i płytą bez chłodzenia sekcji zasilania. Albo to ja byłem idiotą kupując ten PC :)

0
  • #7 18 Wrz 2016 10:09
    speedy9
    Pomocny dla użytkowników

matikowy123 napisał:
    Ten geniusz od którego kupiłem komputer najwyraźniej nie znał się na sprzęcie

Zapewniam Cię, że znał się całkiem dobrze. Dokładnie wiedział co sprzedaje.
    Chłodzenie będzie zapewne pasować do i5. Mocowania są zwykle uniwersalne. Możesz do sprawdzić przy zakupie.
    Jak będziesz miał pieniądze to wtedy wróć z pytaniem co kupić. Jeśli coś podamy dzisiaj, może to się zdezaktualizować.
    Możesz jeszcze rozważyć zakup używanego GTXa960 4GB. Też pozwoli pograć. Tylko uważnie patrz na cenę, żebyś nie przepłacił. Monimalna karta by zagrać w Wiedźmina 3 w FullHD/low to GTX750Ti. Nie powinno być spadków poniżej 25kl/s.
    Procesor możesz podkręcić nawet na BOXowym chłodzeniu, ale nieznacznie. Z 200-300MHz powinno się udać. Odpal OCCT po podkręceniu i monitoruj temperaturę. 30min powinno wystarczyć, temperatura się już ustabilizuje. Warto też zmienić pastę przed OC.

0
  • #8 18 Wrz 2016 10:13
    matikowy123
    Poziom 10  

Nie będę kupował chłodzenia bo I5 kupię raczej z zablokowanym mnożnikiem i jej BOX spokojnie wystarczy. Spróbuję podkręcić lekko procesor. Może nie wybuchnie :)

0
  • #9 19 Wrz 2016 19:13
    matikowy123
    Poziom 10  

Pobrałem OCCT i już miałem włączać BIOS ale zobaczyłem, że w OCCT jest napisane, że procesor jest teraz taktowany 3,8Ghz, oryginalne taktowanie to 3,5Ghz. W tabeli overclock widnieje napis Overclock: 9,1% mnożnik x19. Czyżby pan u którego zamówiłem PC już go podkręcił. Czy to tylko jakiś tryb TURBO? Temperatury to około 28-33C w spoczynku, w obciążeniu nie przekraczają raczej 70 stopni. Może da się go jeszcze wyżyłować do 4Ghz? Ale gdy robię Stress Test, taktowania bardzo skaczą, raz do 3,8 a raz do 3,0 Ghz. A overclock do 0,1% W BIOSIE jest chyba zaznaczona opcja Cool & Quiet czy jakoś tak.

0
  • #10 20 Wrz 2016 08:37
    speedy9
    Pomocny dla użytkowników

To Coś tu jest nie halo. Nominalne taktowanie FX 6300 to 3,5GHz, a w trybie Turbo 4,1GHz. Twoja płyta nie wspiera procesora FX-6350, który od Twojego różni się wyłącznie taktowaniem (3,9/4,2GHz). A nie wspiera go dlatego, że ma zbyt duży pobór mocy, więc poważnie bym uważał z podkręcaniem.
    Jeśli zauważasz spadki taktowania do 3GHz, to możne oznaczać, że procesor się przegrzewa z zrzuca taktowanie. 70 stopni to dużo. Według producenta jego maksymalna temperatura pracy to 65 stopni. Na Twoim miejscu kupiłbym jednak lepsze chłodzenie, np. SilentiumPC Fera 3 HE1224 v2 (SPC144). Opis w OCCT faktycznie by wskazywał, że procesor jest już podkręcony. Czy te spadki do 3 GHz trwają kilka(naście) sekund, czy tylko są takie skoki "na ułamek sekundy"?

0
  • #11 20 Wrz 2016 15:53
    matikowy123
    Poziom 10  

Spadek do 3Ghz był chyba tylko jeden i to na dosłownie ułamek sekundy, potem wrócił do 3,5 i czasami podskakiwał na sekudne lub dwie do 3,7/3,8. Napięcie też czasami ma 1,2V albo 1,3V. Pobrałem jeszcze AMD OverDrive bo podobno inne programy mają problemy z odczytem temperatur z AMDków, ale ten to dopiero szalał, temperatury pokazywał 20C w spoczynku a w stresie nawet 10 stopni. A z tego co wiem to wodnego ani gazowego chłodzenia nie mam :D Według Core Temp maksymalna temperatura procesora, czyli jak rozumiem ta przy której komputer awaryjnie się wyłącza to 83°C. W teście OCCT miał około 50-55°C. Wiem że AMDki mają to do siebie że już przy 50°C zmniejszają taktowanie aby się chłodzić. Co prawda mam pieniądze na lepsze chłodzenie, ale nie wiem czy sam sobie to zamontuje, a wolałbym nie złamać płyty czy coś podobnego :D Maksymalna wysokość chłodzenia do mojej obudowy to 150mm a Fera 3 ma 155 :( przegrać o 5mm haha

Zastanawiałem się też głębiej nad GPU. Jakoś mega wymagającym graczem nie jestem, kupuję jedną grę na rok i cały czas w nią gram, teraz zależy mi tylko na CS:GO i GTA V i ew. czasami w jakieś mniej wymagające tytuły jak stare Dead Island czy COD. Więc nie wiem czy nie lepiej kupić tańszą kartę np. 960 lub 970 i mieć ją szybciej niż 1060. Lepszy 960 w garści niż 1060 w planach :)

0
  • #12 20 Wrz 2016 16:24
    speedy9
    Pomocny dla użytkowników

matikowy123 napisał:
    Spadek do 3Ghz był chyba tylko jeden i to na dosłownie ułamek sekundy, potem wrócił do 3,5 i czasami podskakiwał na sekudne lub dwie do 3,7/3,8

Czyli nie jest podkręcony. Skoki w górę to efekt działania funkcji Turbo. Jeśli w OCCT masz max 55°C to możesz go trochę podkręcić.

0
  • #13 20 Wrz 2016 17:38
    matikowy123
    Poziom 10  

Robiłem test jeszcze raz. Zostawiłem komputer na trochę dłużej i osiągnął 62 stopnie, więc na tej płycie i coolerze nie ma mowy i OC. Mogę kupić jakieś chłodzenie do 150mm i dobrą płytę, np. taką MSI i wtedy podkręcić. Ale nie wiem czy nie lepiej jest kupić po prostu i5 i nową płytę z RAMem bo nawet i3 jest o niebo lepszy do gier niz ten FX.

0
  • #14 21 Wrz 2016 10:27
    speedy9
    Pomocny dla użytkowników

Zakup płyty nie ma sensu. Co do chłodzenia, to możesz kupić SilentiumPC Spartan 3 PRO HE1024. Kosztuje znacznie poniżej 100zł, a potrafi schłodzić procesory o TDP do 150W. Wspomniany FX-6350 ma TDP 125. Jednak podkreślam, jeśli OC na tej płycie, to ostrożny. 3,8GHz to zapewne bezpieczne maksimum dla niej. Radiatory na sekcję zasilania i tak by się przydały.

0
  • #15 21 Wrz 2016 14:42
    matikowy123
    Poziom 10  

Moje umiejętności OC są słabe. W życiu podkręciłem tylko kartę graficzną przez MSI Afterburner, ale ona jest już w wersji OC więc podkręcenie o 50mhz kończyło się wyłączaniem GPU :D Więc nie zamierzam nic podkręcać bo wyrządzę więcej szkód niż pożytku. Co do chłodzenia to może je kupie, będzie pasowało nawet po zmianie na Intela, a temperatury będą niższe i procesor nie będzie zniżał taktowania. Wentylator wciąga powietrze i tyłem je wypluwa więc chyba powinienem jeszcze dodać wentylator wyciągający na tył obudowy, bo mam tylko jeden na przodzie, chyba wyciągający, podłączany bezpośrednio do zasilacza. Nie wiem czy płyta ma styki na dodatkowy wentylator.

0
  • #17 21 Wrz 2016 16:08
    matikowy123
    Poziom 10  

To jest typowa obudowa dla tanich zestawów, z dopiskiem GAMER aby nabrać niedoświadczonych składaczy. A moja to, że tak to powiem podróba imitacji. Bandit Power BP04BN

Spoiler:
    http://banditpower.com/pokaz_produkt/Bp04BN.html

Tak tak wiem ze to po prostu puszka ważąca 3kg, ale taki już mój los :)
    . Jest to imitacja Akygi
    Spoiler:
    http://pl.akyga.com/produkty/170-obudowa-midi-tower-atx-aky003bk.html

, która podaje maksymalną wysokość jako 150mm a Bandit nie podaje jej w ogóle, więc nie wiem jak to będzie, ale 135mm zmieści się chyba w każdą obudowę.

Co ciekawe na stronie Bandit po wejsciu w specyfikacje obudowy zobaczymy tylko

"sdadasdafafasdasdas"

0
  • #19 21 Wrz 2016 17:14
    matikowy123
    Poziom 10  

Ok czyli kupuję chłodzenie. Czy przy 50-55°C, bo takie on osiąga przy grach taktowania na AMD-kach spadają? I czy to da jakąś różnicę w użytkowaniu czy tylko cichszą pracę?

0