Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer sam się wyłącza podczas pracy

Karcio22 17 Wrz 2016 12:42 2463 26
  • #1 17 Wrz 2016 12:42
    Karcio22
    Poziom 4  

Witam. Wszystko zaczęło się wczoraj gdy radośnie grałem sobie w csa i nagle bum, komputer padł. Dokładnie wyglądało to tak jakby na chwilę wyłączyli mi prąd. Tak jakbym wyjął wtyczkę z gniazdka. Nie było żadnego komunikatu, żadnego dźwięku, po prostu działał i nagle padł. Włączyłem go ponownie i za jakiś czas znowu było to samo. Zeskanowałem kompa malwarybtes, adwcleaner, ccleaner i myślałem że wszystko będzie w porządku, jednak było tak do teraz. Jakieś 15 min temu grałem sobie w coda i nagle łup to samo. Myślałem że może coś robią z prądem i dlatego wyłączają go jednak to nie wina prądu bo w całym domu był cały czas. Temperatury monitoruję na bieżąco i są ok, komputer zadbany, czyszczony. Podam może specyfikacje bo pewnie się przyda:

- AsRock N68C-S UCC
    - AMD Phenom II X4 840
    - 8 gbGB ramRAM - Crucial
    - Zotac GTS 450
    - Corsair VS450

Nachodzi mi na myśl że być może jest to spowodowane tym że zasilacz mając te swoje zabezpieczenia po prostu odcina zasilanie żeby nie stało się nic złego. Jednak nie mam pojęcia co może powodować takie zachowanie. To jest tylko moja teoria.

Zmieniłem tytuł na adekwatny. RADU23

0 26
  • #3 17 Wrz 2016 14:49
    Karcio22
    Poziom 4  

Tylko ja nie mam w domu takiego miernika, poza tym zdarza się to dość rzadko więc chyba ciężko byłoby zaobserwować co sie dzieje w tym momencie

0
  • #5 17 Wrz 2016 17:36
    310artur
    Poziom 43  

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199202.html
    Instrukcja tu

Odpal OCCT test "power supply". Zrób to nawet teraz - jeśli komputer zachowa się tak samo natychmiast lub po kilku maks minutach to zasilacz niemal na pewno szwankuje.
    Jeśli nie to wtedy kup miernik (naprawdę warto kupisz to zobaczysz sam ile zastosowań mu znajdziesz, choćby sprawdzanie baterii czy akumulatorków albo i akumulatora w samochodzie itd itp) Pomiary rób najpierw w spoczynku czyli uruchamiasz PC jest pulpit a ty mierzysz. Następnie pod obciążeniem - test power supply te same pomiary - kluczowe jest wahanie wartości i wartości skrajne dlatego taki pomiar.

1
  • #6 18 Wrz 2016 14:10
    Karcio22
    Poziom 4  

Ok tak zrobię, ale dodam jeszcze że komputer zaczął mi czasami wywalać internet. Pokazuje mi nagle na pasku żółty trójkąt przy sieci. Zwykle albo samo się naprawia albo pomaga wyjęcie i włożenie wtyczki od internetu . Może to jednak jakaś infekcja? Ostatnio jak skanowałem to miałem trojana, czy mógł on taką infekcje zostawić?

0
  • #7 18 Wrz 2016 14:17
    master-007
    Moderator na urlopie...

Infekcja nie jest powodem wyłączenia komputera ot tak, testuj zasilacz miernikiem tak jak pisali Koledzy wyżej (ewentualnie podmień na jakiś inny, najlepiej markowy: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3087862.html i sprawdź czy wtedy komputer będzie zachowywał się stabilnie w teście OCCT).

0
  • #8 18 Wrz 2016 17:30
    młody14
    Poziom 36  

Komputer masz podłączony bezpośrednio do gniazdka czy do listwy zasilającej?
    Nawet tu może być problem ;)

0
  • #9 19 Wrz 2016 17:55
    Karcio22
    Poziom 4  

Mam podpięty do listwy ale niepokoi mnie to że wywala mi internet i nie jest to wina dostawcy bo mam światłowody i w telefonie wifi cały czas działa.

EDIT
    Witam po chwili przerwy, obserwowałem jak zachowuje się mój komputer. Podczas testu power supply w occt napięcia w normie, stabilne i nic sie nie dzieje. Komputer nadal się wyłącza w randomowych momentach. Czasami podczas gry, ostatnio podczas oglądania yt, a nawet raz zaraz po włączeniu komputera na pulpicie. Po prostu ciach jakbym wyjął wtyczkę z gniazdka, zmieniałem położenie wtyczek w listwie, jednak raczej nie tu tkwi problem bo wtedy inne rzeczy które mam tam podłączone też by wywalało. Zasilacz jest na gwarancji, mam go dopiero ponad rok także jak coś to mogę wysłać na gwarancje. Czy może być jeszcze jakaś przyczyna oprócz zasilacza? Żeby nie było że oddam zasilacz a okaże się to wcale nie to.

Scaliłem. RADU23

0
  • #11 29 Wrz 2016 10:29
    Karcio22
    Poziom 4  

Czyli co powinienem zrobić?

0
  • #13 29 Wrz 2016 13:19
    Karcio22
    Poziom 4  

Dobra sprawa ma się tak, odpaliłem memtest, pierwszy przebieg przeszedł bez problemów, drugi przy ok. 70% wywaliło mi komputer. Wyłączył się. Żadnego błędu program nie pokazał no bo nie miał jak bo się komputer wyłączył. Teraz albo to był czysty przypadek i akurat w tym momencie komputer losowo się wyłączył albo jednak coś z ramem. Dla informacji ram kupiłem 4 miesiące temu nowy, jest to Crucial Ballistix 8gb w dwóch kościach po 4gb o taktowaniu 1600mhz i opóźnieniach cl9.

0
  • #15 29 Wrz 2016 14:09
    Karcio22
    Poziom 4  

Problem tylko że nie bardzo mam od kogo pożyczyć. Dzisiaj komp już drugi raz mi się wyłączył, raz podczas memtestu a teraz przed chwilą na pulpicie. Wyjąłem i włożyłem wtyczke 24pin, podmuchałem w zasilacz żeby troche kurzu wyleciało i zamieniłem kości ramu miejscami. Zobaczymy. Mógłbym kupić ten miernik napięcia tylko ciężko będzie to zmierzyć, bo zdarza się to rzadko i w losowych momentach więc ciężko będzie zaobserwować czy podczas wyłączenia to właśnie napięcie szwankuje. Wydaje mi się że ram można wykluczyć bo chyba nie możliwe żeby przez kość pamięci którą dopiero kupiłem komp całkiem odcinał zasilanie bez żadnego błędu ani sygnału. Płyta główna? Czy może coś takiego robić? Ma już kilka lat, bodajże z 7 ale nie było z nią żadnych problemów wcześniej. Oprócz tego dziwnego wyłączania nie dzieje się z moim komputerem nic dziwnego. Zamula czasem ale to już wina dysku i procesora, ale takich odpałów z tym wyłączaniem to nigdy nie miałem.

0
  • #16 29 Wrz 2016 14:37
    speedy9
    Pomocny dla użytkowników

Karcio22 napisał:
    Podczas testu power supply w occt napięcia w normie, stabilne i nic sie nie dzieje.

Myślałem że te napięcia podczas testu pomierzyłeś. Zacznij może stosować się do rad, a potem pytaj co dalej. O teście pamięci pisałem 2 tygodnie temu, zrobiłeś go dzisiaj...

0
  • #17 29 Wrz 2016 15:09
    Karcio22
    Poziom 4  

Test memtest jest czasochłonny a ja nie mam zawsze tyle czasu. Napięcia mówiłem o tym co podawał program occt nie miernik. Ps. Komputer wyłączył się ponownie. To już 3 raz dzisiaj.

0
  • #18 29 Wrz 2016 18:36
    310artur
    Poziom 43  

Komputer najwyraźniej pada w losowym momencie i to niezależnym od obciążenia i systemu. W memteście stało się to co dzieje się w windowsie po prostu.
    Albo zasilacz ma dyskretną usterkę (podmiana na inny pewny to jedyna droga tu) albo płyta główna.
    Według mnie jedyne co możesz zrobić w domu to podstawić inny zasilacz.

Możesz też bardziej wyszukanych usterek poszukać, obejrzyj sekcje zasilania CPU, sam procesor możesz nawet wyjąć i osadzić ponownie wymieniając pastę przy okazji. W okolicy CPU też problemy mogą skutkować resetem. Ale po zachowaniu jak mam zgadywać to albo zasilacz albo płyta główna i to w bliżej nieznanym miejscu ale raczej nie sam CPU bo wtedy obciążenie powinno mieć znaczenie (może być że w idle jest reset ale wtedy nie ma go zwykle pod obciążeniem już).

Nie było jeszcze chyba mowy o ustawieniach. Żadnego OC nie ma? Reset BIOSu nie zaszkodził jeszcze nikomu. Więc zrób.

0
  • #19 29 Wrz 2016 21:21
    Karcio22
    Poziom 4  

Więc tak, OC jest na grafice ale to nie ma żadnego znaczenia bo po pierwsze działo by się tak tylko pod obciążeniem a po drugie grafika nie może mi wyłączyć po prostu kompa. Dla testu podkręcałem kiedyś ją powyżej możliwości to po prostu zacinało grę albo działy się dziwne rzeczy ale odcięcie zasilania. Procesor niedawno wymieniałem paste (przy czym mi upadł XD i musiałem się bawić w prostowanie styków) więc wolę go narazie nie dotykać :P Pisałeś coś że powoduje reset to to nie jest reset tylko wyłączenie zasilania. Tak jakby mi ktoś nagle prąd wyłączył. Na innym forum poradzili mi żebym wyjął jedną kość ramu i zobaczył co się stanie. Póki co pracuję na jednej i narazie komp działa bez problemu ale zobaczymy co będzie dalej. Będę kombinował z tą pamięcią, jak nic nie zdziałam to zostaje albo zasilacz albo płyta. Zrobię też reset biosu tak jak mówiłeś.

Dodano po 1 [godziny] 52 [minuty]:

Reset biosu nie pomógł. Opłaca mi się wogóle bawić w testowanie pamięci? Bo nie wydaje mi się żeby one mogły robić taki problem z odcinaniem zasilania. Wiem że podmiana zasilacza będzie dobra jednak nie mam zbytnio skąd takowego wziąć. Da się jakoś sprawdzić czy to płyta główna siada? Jak mówiłeś zasilacz to raczej przy obciążeniu by szwankował a tak to trochę dziwnie. Czy padanie płyty głównej może właśnie objawiać się takim odcinaniem zasilania?

0
  • #20 29 Wrz 2016 21:29
    310artur
    Poziom 43  

Nie da się sprawdzić płyty. Może w warsztacie ale tak domowo to płyty nie zdiagnozujesz. To już wyższa szkoła jazdy a z tak sporadyczną usterką to i w warsztacie może być problem.
    Ten pokrzywiony CPU to może być trop. Być może któraś nóżka nie styka jak powinna.
    Masz włączone Cool'n'Quiet? Spróbuj wyłączyć.

0
  • #21 30 Wrz 2016 16:11
    Karcio22
    Poziom 4  

Z nóżką to raczej niemożliwe gdyż po tym "incydencie" nie ruszałem procesora i przez kilka miesięcy działał bez problemu czyli to można wykluczyć. Cool n quiet wyłączyłem bo resecie biosu to mi się samo włączyło bo wydaje mi się że miałem wyłączone ale pewności nie mam. Przepiąłem jeszcze wtyczke od zasilacza bezpośrednio do gniazdka. Jako że komp z jedną pamięcią też się wyłączył to wsadziłem ją teraz do drugiego gniazda.

0
  • #22 30 Wrz 2016 16:54
    Quer
    Poziom 12  

Mi też komputer się sam wyłączał. Obojętnie czy była włączona jakaś gra czy byłem na pulpicie. Okazało się, że chłodzenie od procesora się uszkodziło i to powodowało przegrzewanie się procesora. Po wymianie wentylatora wszystko chodziło jak trzeba. Dodam, że czasami przez kilka dni komputer mógł się nie wyłączyć, a innym razem kilka razy w ciągu godziny się wyłączał. Zobacz jaką masz temperaturę na procesorze zaraz po wyłączeniu się komputera.

0
  • #23 30 Wrz 2016 17:56
    Karcio22
    Poziom 4  

Niestety to nie to. Wentylator sprawny a temperatury w porządku. Obstawiam zasilacz, myślicie że odsyłać na gwarancje czy jeszcze coś mogę sprawdzić?

Dodano po 21 [minuty]:

Chyba że jest jeszcze taka możliwość bo temperatury na procku pod obciążeniem grając w gry nie przekracza 40 stopni co jest dość niskim wynikiem. Jednak na tym procesorze phenom 840 od początku tak było. Jest też opcja że czujnik temperatury jest uszkodzony i wskazuje za niską temperaturę mimo tego że jest za wysoka. Lecz chyba wtedy to po włączeniu gry od razu by mi wywaliło kompa z powodu przegrzania a podczas pulpitu rzadziej, a tu mogę czasami grać kilka godzin i nic sie nie stanie. Pasta wymieniana 3 miesiące temu, radiator czyszczony więc raczej to nie tu tkwi problem, chociaż trochę to wygląda jakby się coś przegrzewało.

0
  • #24 01 Paź 2016 10:42
    Quer
    Poziom 12  

Ja też tak miałem, że mogłem długo grać i się nie wyłączył, a na z pulpitu potrafiło po kilku, kilkunastu minutach wywalić. Wtedy na komputerach znałem się jak teraz na balecie. Przyszedł jeden znajomy, otworzył obudowę i jak dotknął chłodzenia to aż się oparzył, po jego wymianie wszystko ładnie działało.

0
  • #25 01 Paź 2016 19:48
    Karcio22
    Poziom 4  

Tylko, że ja monitoruje temperatury i pod obciążeniem nie przekraczają 38 stopni na procesorze. Ten jest bardzo chłodny.

0
  • #27 02 Paź 2016 12:37
    Karcio22
    Poziom 4  

Tak, odpaliłem csa i dotykałem radiatora. Praktycznie zimny, delikatnie ciepły. Kilka dni temu wyjąłem jedną kość ramu RAM'u i komputer dalej się wyłączył, więc wsadziłem ją w drugie gniazdo i dalej się wyłączył. Wyjąłem więc tą kość i włożyłem tamtą drugą samą. Na razie się nie wyłącza już 3 dni.

EDIT
    Dobra tydzień wytrzymał i się nie wyłączał ale znowu parę minut temu się wyłączył. Czyli raczej obie kości ramu RAM'u nie są uszkodzone. Czyli pewnie zostaje płyta albo zasilacz. Bardziej bym obstawiał zasilacz

Posty scaliłem.
    Proszę byś w przypadku dodawania informacji, gdy nikt jeszcze nie zamieścił odpowiedzi, używał przycisku "zmień", nie publikując postu pod postem.
    RADU23

1