Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Centrala z bezprzewodowymi czujnikami

djkarol1 17 Wrz 2016 12:55 852 8
  • #1 17 Wrz 2016 12:55
    djkarol1
    Poziom 16  

Witam, chciałbym usprawnić i ułatwić pracę na statku. Wpadłem na pomysł, żeby w sterówce umieścić Komputerek, bądź zainstalować program, lub centralę, która będzie odbierać bezprzewodowo lub kablowo informacje z czujników i alarmować, gdy któryś z parametrów przekroczy ustawiony próg.
    Czujniki :
    Temperatury, ciśnienia, fotokomórki umieszczone przy zegarach w maszynowni (jeśli wskazówka przekroczy próg, czujnik wysyła informacje do komputera) , miernika napięcia, częstotliwości napięcia, innych.
    Być może są gotowe kombajny, programy, które nie kosztują krocie ? Chciałbym, by wypowiedział się ktoś kto ma jakieś doświadczenie w temacie.

0 8
  • Pomocny post
    #2 17 Wrz 2016 17:15
    TvWidget
    Poziom 32  

Są darmowe programy typu Domoticz. Można je zainstalować nawet na tanim Raspberry PI.

Położenie wskazówki miernika trudno jest automatycznie odczytać. Znacznie łatwiej jest zrealizować równoległy pomiar. Do takich wielkości jak napięcie, częstotliwość czy temperatura bez problemu znajdziesz tanie zasilane bakteryjnie czujniki wysyłające dane bezprzewodowo.

To co określasz fotokomórką wymaga do zasilania dość dużo energii. Nie nadaje się więc do bezprzewodowych rozwiązań zasilanych bateryjne. Tu można pomyśleć o magnetycznym sprzężeniu. Czyli do wskazówki przyklejony jest malutki magnes neodymowy. Obok znajduje się czujnik mierzący natężenie pola magnetycznego. Zobacz np. iNode Sensor #4 i iNode Nav. Pierwszy przesyła stan ON/OFF a drugi wartość analogową.

0
  • #3 17 Wrz 2016 17:35
    djkarol1
    Poziom 16  

Zdaje sobie sprawę, że odczytywać nie ma sensu, tylko lepiej pomontować czujniki, napięcia, częstotliwości. Wyjątkiem będzie wprowadzenie do instalacji czujników ciśnienia- nie chciałbym ruszać tych instalacji. Zastanawiam się, czy bezprzewodowe urządzenia przejdą sygnałem przez ekrany w postaci grodzi metalowych etc, w najgorszym wypadku mogę ciągnąć kable do sterówki, ale to kupa roboty. Bateryjnych czujników na pewno nie będę montować, chyba, że takie których to baterie podtrzymują w razie zaniku napięcia. Nie chcę rozbierać ingerować w instalacje ciśnieniowe, toteż myślałem, że zamontuje fotokomóreczkę na szybki zegaru przykleję i jak wskazówka przekorczy wartość np. 30 bar (przy butlach do rozruchu silnika) podczas gdy owe butle dobijamy (ręczni włącznik sterówki) to na komputerze zapali się alarm. Te tanie czujniki o których pisałeś to wysyłają dane bezprzewodowo do raspberry ? czy do własnych centralek, wyjdzie leniwie, ale podrzuć linki jak możesz :)

0
  • Pomocny post
    #4 17 Wrz 2016 18:06
    TvWidget
    Poziom 32  

Czujniki jake wymieniłem wysyłają pomiary przez Bluetooth 4.0. Jest bardzo innych sensorów różnych firm pracujących w tym standardzie. Jest duża szansa, że znajdziesz wszystko co sobie wymyślisz.
    Dane można odebrać na każdym urządzeniu z interfejsem BT4.0 (PC, smartfon, tablet, Raspberry PI). Zaletą jest znikomy pobór prądu. Mała bateria w czujniku wystarcza na kilka miesięcy pracy a duża na lata. Zasięg nie jest wielki. Na tym statku zapewne ograniczy się do jednego pomieszczenia.
    Zobacz iNode LAN. Jest to urządzenie odbierające dane z dowolnych sensorów BT4.0 i przesyłające je do sieci LAN. Możesz coś takiego umieścić w maszynowni i skrętkę przeciągnąć do sterówki lub użyć WiFi. To iNode LAN udostępnia interfejs BT przez websocket. Wizualizację można więc zrobić nawet bez żadnego dodatkowego programu w standardowej przeglądarce na dowolnym urządzeniu.

0
  • #5 17 Wrz 2016 18:08
    djkarol1
    Poziom 16  

okej, dzięki za odpowiedzi i naprowadzenie, nie jestem nowicjuszem w elektronice, toteż powinienem sobie dać radę :)

0
  • #6 17 Wrz 2016 19:14
    pawelradomsko
    Specjalista Automatyk

Witam!
    Co do samej idei usprawnienia to dobry pomysł.
    Jednak mam obawy co do czujników - pomyśl co może się stać gdy po setnym czy tysięcznym razie zadziałania Twojego systemu taka fotokomórka zawiedzie (zapyli się czy zaparuje) a wszyscy przyzwyczajeni, że jest OK nawet nie będą spoglądać na manometry.
    Myślę, że powinieneś podłączyć czujniki bezpośrednio do mediów kontrolowanych a w miejscach szczególnie niebezpiecznych nawet je zdublować.
    To samo tyczy się przesyłu sygnału - czy np przerwanie przewodu lub transmisji wywoła alarm aby ktoś na mostku wiedział, że musi sprawdzić stan faktyczny ?
    Warto odżałować trochę (może całkiem sporo) pieniędzy i pracy aby to wszystko połączyć w niezawodną i bezpieczną instalację.
    I raczej używaj tylko atestowanych (safety) podzespołów, aby nie było przykrych niespodzianek.
    Co do przesyłu nie wydaje się aby sieci bezprzewodowe były stabilne i niezawodne w środowisku gdzie jest tyle żelastwa i tak zmienne warunki środowiskowe.
    Jeżeli stworzysz taki osprzęt to jednocześnie bierzesz na siebie odpowiedzialność za jego ew. błędne działanie. Tu chyba niespecjalnie warto oszczędzać a skoro masz do czynienia ze statkami wiesz jak rygorystycznym kryteriom podlega dobór podzespołów od których zależy bezpieczeństwo.
    Pozdrawiam.

0
  • #7 17 Wrz 2016 19:36
    djkarol1
    Poziom 16  

Podjęliśmy temat właśnie dawno temu, że co będzie jak przez te moje urządzenia zaniedbywane będą czynności sprawdzania.. odpowiedziałem : to urządzenie ma tylko pomagać, jako, że jednostka jest wieloletnia i silnik trzeba smarować co 2,5 - 3 h, dolewać olej do lubrykatora i inne czynności, które trzeba robić ręcznie, osoba, która schodzi na dół (czyli ja i mój zmiennik :) ) zawsze zerka na zegary. Ten system ma usprawniać i informować w sterówce co dzieje się w czasie pomiędzy zejściem na dół.
    Nie mogę sobie pozwolić na atestowane czujniki, po prostu armator czyli szef się nie zgodzi jeśli wyjdzie spora kwota.

Zgodnie z nakierowaniem kolegi TvWidget szukam, czy program typu Domoticz ma opcje alarmu w razie np. przekroczenia ciśnienia na czujniku.
    Dodam, że to jednostka żeglugi śródlądowej, nie jakiś olbrzymi statek pełnomorski.

0
  • Pomocny post
    #8 17 Wrz 2016 20:33
    TvWidget
    Poziom 32  

Domoticz to program do automatyki domowej. Na podstawie informacji z czujników może wykonać jakieś działania. Np. włączyć wentylator i wysłać e-mail gdy temperatura przekracza odpowiednią wartość.
    Jeśli dobrze zrozumiałem w przypadku tego statku potrzebna jest jedynie wizualizacja danych on-line. To można zrobić bardzo prosto w przeglądarce. Nie jest do tego potrzebny program o tak rozbudowanych możliwościach jak Domoticz.
    Centrala z bezprzewodowymi czujnikami
    Stronę WWW o podobnej funkcjonalności wyglądem dostosowaną na potrzeby statku możesz przygotować we własnym zakresie i uruchomić w przeglądarce dowolnego urządzenia. W HTML5 można nawet odtwarzać strzeżenia głosowe o przekroczeniu określonych wartości.
    Darmowe są np. takie elementy: http://www.jqueryscript.net/demo/jQuery-Plugi...-Web-Enabled-Remote-Monitoring-Industrial-js/

0
  • #9 27 Wrz 2016 23:36
    djkarol1
    Poziom 16  

Z tego co zdążyłem się zorientować iNode nie posiada czujników ciśnienia, ani czujników-fotokomórek, które to zamierzam przyczepić na zegary ciśnienia.

0