Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samochód do 15 000 złotych

KasiekTom 17 Wrz 2016 17:52 1260 24
  • #1 17 Wrz 2016 17:52
    KasiekTom
    Poziom 4  

Witam, jestem całkowicie zielona jeśli chodzi o samochody.. Więc mam pytanie: jaki samochód kupić do 15 000 złotych? Jaką markę, model? Z góry dziękuję za pomoc :)

0 24
  • #2 17 Wrz 2016 18:01
    janek1815
    Poziom 38  

Do tej kwoty możesz kupić fajny mały samochodzik lub wielkiego złoma. Sama określ co potrzebujesz czy do miasta czy w długie trasy itd. Mały, duży kombi czy coś innego.

0
  • #3 17 Wrz 2016 18:03
    marqqv
    Poziom 31  

Trudne pytanie . Czy to pierwsze auto ( opłaty od pojemności ) ? Jakie koszta eksploatacyjne miesięcznie ( paliwo opłaty amortyzacja ) zależne od pojemności . Jakie preferencje ( osobowe ,suw, terenowe , kombi itd.) . Auto na trasy czy do miasta na zakupy ?

0
  • #4 17 Wrz 2016 18:07
    KasiekTom
    Poziom 4  

Może powiem tak, potrzebuje samochód najlepiej nie duży. Jeśli chodzi o trasy, to dziennie samochodem pokonuje około 100 km. Chciałabym samochód jak najmniej awaryjny, najlepiej żeby był z instalacją lpg.

Dodano po 55 [sekundy]:

To będzie mój drugi samochód, pierwszy to totalny niewypał dlatego chcę zmienić..

0
  • #5 17 Wrz 2016 18:07
    MrMalo82
    Poziom 12  

janek1815 napisał:
    Do tej kwoty możesz kupić fajny mały samochodzik lub wielkiego złoma. Sama określ co potrzebujesz czy do miasta czy w długie trasy itd. Mały, duży kombi czy coś innego.

Z tego co ja się orientuje za 15000 zł nie ma nowych aut, więc pojęcie złom może dotyczyć aut niezależnie od wielkości.

Z segmentu B może to być Skoda Fabia, VW Polo, Citroen C3, Ford Fiesta, Corsa, Clio,
    Z segmentu C: Audi A3/Golf, Focus, Citroen C4, Toyota Auris

to tyle ode mnie, w mniejsze ani większe bym raczej nie szedł.

0
  • #6 17 Wrz 2016 18:13
    TechLOG
    Poziom 18  

Fiat Grande Punto w tej cenie powinien być O.K. - tania eksploatacja, dużo pojazdów na rynku (więc i dostęp do części nawet używanych duży), fajne auto ogólnie, po złożeniu foteli z tyłu można przewozić duże gabaryty, sporo miejsca w środku, dobre wspomaganie kierownicy w standardzie, auto mało skomplikowane jak na możliwości nowoczesnych aut (zaleta przy serwisowaniu).

Co do pojęcia "złom" to jak już zostało powiedziane - kazdy egzemplarz auta niezależnie od ceny i rocznika może mieć inny stan i historię, bez oględzin w jakimś warsztacie (przed zakupem) się nie obejdzie. Generalnie jeśli sprzedawca nie chce się zgodzić na takie oględziny to należy z zakupu zrezygnować. Za taką usługę płaci przyszły kupujący, i w kwocie 200-250 PLN mogą obejrzeć auto zarówno mechanik, blacharz jak i lakiernik (jak się dobry warsztat wybierze) - w razie rezygnacji lepiej być do tyłu na 200 PLN niż na 15000 PLN...

0
  • #7 17 Wrz 2016 18:17
    KasiekTom
    Poziom 4  

Właśnie zastanawiałam się nad Fiatem Grande Punto a Oplem Corsą D.. No tylko naprawdę nie wiem co powinno przyciągnąć moją uwagę jeśli chodzi o parametry?

0
  • #8 17 Wrz 2016 18:22
    TechLOG
    Poziom 18  

Corsa D i GP są bardzo podobne technicznie - pasują zdaje się hamulce, klocki hamulcowe, koła, może być tak, że zbudowane są na tej samej plycie podłogowej ale pewien nie jestem. Na pewno GP ma dużo wspólnego z Alfa Romeo MITO (dokładnie ta sama płyta, silniki i inne podzespoły).

GP w benzynie ma 3 silniki: 1,4 77KM 8 zaworowy, 1,4 89KM 16 zaworowy (ten sam co w Bravo II) oraz 1,4 120KM 16 zaworowy z turbiną (tzw. T-Jet). Osobiście jeżdżę tym ostatnim ale ich jest mało. Ten 77KM trochę słaby ale do miasta może być, będzie tylko gorzej z szybkim wyprzedzaniem na trasie - auto może nie wygląda, ale waży około 1200 kg...

A na co warto zwracać uwagę i na co uważać można przeczytać np. tutaj: http://monter.techlog.pl/przestrzegam-przed-zakupem-tego-auta/ (treść i komentarze)

0
  • #9 17 Wrz 2016 18:29
    KasiekTom
    Poziom 4  

Ok, zaraz biorę się za lekturę :-)

0
  • #10 17 Wrz 2016 19:50
    andrzej20001
    Poziom 42  

Jak latasz sama lub we 2 bierz Jazz 1,4 100KM z lpg.

0
  • #11 17 Wrz 2016 19:53
    KasiekTom
    Poziom 4  

Najczęściej sama, ale zdarzają się trasy gdzie jedzie ze mną 3 osoby :) Hondę Jazz brałam pod uwagę przy kupnie pierwszego samochodu, jednak padło na coś tańszego - do ewentualnego obtłuczenia..

0
  • #12 17 Wrz 2016 22:49
    pitool
    Poziom 30  

Honda tak,Clio II lub III 1.2 8V badz coś z p.s.a i zapominasz o naprawach.Żadnych punto,polo czy innych fabi. Nie mam tygodnia,żebym nie naprawiał któregoś z tych niepolecanych.Co do Corsy,to nie widziałem żadnej nie ulanej olejem.

0
  • #13 17 Wrz 2016 23:04
    KasiekTom
    Poziom 4  

No właśnie jestem posiadaczką Corsy C i w sumie mam z nią same problemy.. wiem, że to już samochód dosyć sfatygowany.. olej to jeden z problemów właśnie..

0
  • #14 18 Wrz 2016 08:40
    andrzej20001
    Poziom 42  

Przez 2,5 roku w Jazz zmieniłem oprócz oleju 2 żarówki. :) Zrobiłem ok. 30t.km.Silnik i napęd wygląda jak wyjety ze skrzynki.Stąd ceny zakupu ale to jezdzi,odpala a nie stoi w serwisach.

0
  • #15 18 Wrz 2016 12:43
    tzok
    Moderator Samochody

Grande Punto i Corsa D to bliźniacze konstrukcje. Zaryzykowałbym stwierdzenie, że Grande Punto ma więcej wspólnego z Corsą D niż z Alfą MiTo. Diesle są te same w Oplu i Fiacie, silniki benzynowe już nie (choć tu i tu jest 1.4). Inaczej jest też zestrojone zawieszenie ale osobiście nie mam porównania, choć powszechna opinia mówi, że Opel jest sztywniej zestrojony, a mimo to prowadzi się gorzej.

0
  • #16 18 Wrz 2016 13:01
    TechLOG
    Poziom 18  

No właśnie GP się bardzo dobrze prowadzi i z aut jakie miałem najlepiej.
    W MITO jest w 100% ta sama płyta podłogowa, pasują silniki, osprzęt podwozia, tłumik od początku do końca z mocowaniami włącznie, hamulce, nawet osłona pod silnik jest ta sama co w GP włącznie z boczkami (jest trzy częściowa) - choć auta z zewnątrz bardzo się różnią.
    Najsztywniejsze jest GP Sport - obniżone względem serii, twardsze sprężyny. Trzyma w zakrętach jak skała i zero przechyłu, jak się kiedyś przejechałem Pandą to na łuku myślałem iż jadę przeładowanym Żukiem jaki się za moment przewróci na bok...

Diesel 1,3 w GP to bodajże nasz krajowy produkt, tak BTW.

Wady GP: w T-Jet jest dwumasa mimo benzynowej jednostki, inne hamulce niż seria (tarcze z tyłu) generują wyższe koszty obsługi, ogólnie wersja 5D ma problem z tylnymi klamkami drzwi (wczesne modele, potem coś zmieniono), a tak poza tym nic tylko lać paliwo i jechać. Wersje z Dieslem mają 6 biegową skrzynię o której są kiepskie opinie (gdzieś tu była na Elce dyskusja o tym).

0
  • #17 18 Wrz 2016 13:27
    KasiekTom
    Poziom 4  

I teraz będę miała zagwozdkę :) chyba, że znajdę z każdej marki i każdego modelu, wsiądę, przejadę się, podjadę na stację diagnostyczną i zobaczę wtedy :) bo zgłupiałam :)

0
  • #18 18 Wrz 2016 15:01
    TechLOG
    Poziom 18  

Ale to są podstawy dopiero ;o)

Tak serio i tak pewnie kupisz to auto, które Ci się bardziej spodoba. Tu nie ma reguł, obowiązkowa jest tylko część druga, to jest weryfikacja stanu danego egzemplarza przez ludzi którzy się na tym znają.

0
  • #19 18 Wrz 2016 15:24
    KasiekTom
    Poziom 4  

Tak szczerze, to mnie akurat wygląd w tym momencie obchodzi najmniej.. najbardziej chodzi mi o to, żebym mogła nim spokojnie wyjechać w trasę i spokojnie wrócić do domu, a nie zastanawiać się czy samochód zatrzyma mi się w połowie drogi i nie pojadę już nigdzie ;-) czyli chodzi o to, co każdemu kupującemu samochód :-)

Dodano po 5 [minuty]:

I proszę pamiętać jestem kobietą ;-) ale jeżeli są jeszcze jakieś uwagi, porady to bardzo proszę o nie :-)

0
  • #20 18 Wrz 2016 15:49
    TechLOG
    Poziom 18  

KasiekTom napisał:
    ... żebym mogła nim spokojnie wyjechać w trasę i spokojnie wrócić do domu, a nie zastanawiać się czy samochód zatrzyma mi się w połowie drogi i nie pojadę już nigdzie...

Oooo, tego to nie zagwarantuje nawet nowe auto z salonu :-)

Generalnie wszystko już chyba zostało napisane: wstępny wybór, pogadanka z opcją nie słuchania bajek, oględziny auta samodzielne a potem przez warsztat, najlepiej jakiś duży gdzie pracują zarówno mechanicy, lakiernicy jak i blacharze.

0
  • #21 18 Wrz 2016 16:23
    zed71
    Poziom 22  

z czystym sumieniem mogę polecić chevroleta aveo t250 lub t255 - to te w "starej" budzie. za te pieniądze kupisz na pewno. są to co prawda modele daewoo ale mają niezaprzeczalną zalete- bardzo rzadko się psują. może też nie wyglądają najlepiej ale ... samochód ma na celu jazdę a nie wygląd. poczytaj sobie o nich (najlepszy silnik to 1206ccm (84KM) lub 1,4 (tu jest kilka wariantów). Dobry jest też 1148ccm (72KM). Jak coś się zapsuje to za naprawę wydasz grosze ale to napradę nieczęsto się zdarza. Nowych aveo (po 2010r) czyli t300 nie polecam - są już bardziej awaryjne - choć zbudowane na oplu corsie.

0
  • #22 18 Wrz 2016 16:23
    Frog_Qmak
    Poziom 25  

Sprawdzić koniecznie nr win w internecie (CEPIK bodajże) i unikać aut zza granicy (!), chyba że naprawdę zaufany handlarz i potwierdzone u mechanika, że nie był uszkodzony...

0
  • #23 18 Wrz 2016 16:38
    jerry1960
    Poziom 33  

Mam Grande Punto z silnikiem 1,4 8V do jazdy w mieście i na niedługich trasach, spalanie na miejscu około 6,1 l/100 km. Karoseria ocynk .Szukaj takiego tylko z Polskiego salonu.

0
  • #24 18 Wrz 2016 16:58
    tzok
    Moderator Samochody

KasiekTom napisał:
    najbardziej chodzi mi o to, żebym mogła nim spokojnie wyjechać w trasę i spokojnie wrócić do domu, a nie zastanawiać się czy samochód zatrzyma mi się w połowie drogi i nie pojadę już nigdzie
    Radą na to jest dobre AC...
    jerry1960 napisał:
    Mam Grande Punto z silnikiem 1,4 8V do jazdy w mieście i na niedługich trasach, spalanie na miejscu około 6,1 l/100 km
    Ja mam 1.3 90KM, 230 tys. km przebiegu i jest to najlepiej prowadzące się auto w jakim siedziałem. W trasie da się zejść poniżej 4,5l/100km. Wadą skrzyni 6-cio biegowej jest to, że ją słychać, poza tym nie sprawia problemów.

0
  • #25 18 Wrz 2016 17:59
    KasiekTom
    Poziom 4  

To w takim razie dziękuję i szukam samochodu :-)

0