Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ursus C360 - opadanie podnośnika

17 Wrz 2016 18:06 11478 19
  • Poziom 15  
    Witam, posiadam Ursusa C360 z 1982 roku. Kupiłem go niedawno i okazało się, że po podniesieniu jakiejś maszyny i zgaszeniu silnika, podnośnik opada. Lewa dźwignia ma trzy położenia. To na samym dole włącza wałek i podnośnik, środkowa nie wiem co robi bo nic się nie dzieje, i górna też nie wiem co robi bo nic się nie dzieje. Teraz moje pytanie czemu podnośnik opada? Przyczyny szukać w pompie podnośnika? Oczywiście poziom oleju jest ok. Rozebrałem pompę na dole ale tam nie widać, żeby coś było nie tak. Ten filterek był zabrudzony i nic więcej. Pomóżcie koledzy co może być nie tak.
  • Poziom 34  
    ziooober88 napisał:
    Lewa dźwignia ma trzy położenia. To na samym dole włącza wałek i podnośnik, środkowa nie wiem co robi bo nic się nie dzieje, i górna też nie wiem co robi bo nic się nie dzieje.

Dolne położenie dźwigni to tak jak napisałeś - przekaźnik i pompa podnośnika włączone "na stałe", środkowe położenie to załącza przekaźnik w zależności od skrzyni biegów, czyli przekaźnik się kręci tylko wtedy, kiedy jest włączony bieg, i jak jedziesz wtedy się kręci i to z różną szybkością, zależy jaki jest włączony bieg, górne położenie to przekaźnik wyłączony, pompa podnośnika włączona w zależności od skrzyni biegów, pracuje tylko w czasie jazdy i wtedy podnośnik unosi.
  • Poziom 15  
    Wszystko ładnie kolego mi opisałeś tylko nie odpowiedziałeś na moje główne pytanie. Dlaczego ten podnośnik mi opada?
  • Poziom 34  
    ziooober88 napisał:
    Dlaczego ten podnośnik mi opada?

A tu to już nie pisałem, bo nie wiem w jakim stanie masz te wszystkie urządzenia. Przyczyn może być wiele, począwszy od nieszczelnego, zużytego siłownika, nieszczelnosciach w przewodach łączących siłownik - pompę - rozdzielacz, a skończywszy na uszkodzonym rozdzielaczu... :|
  • Poziom 15  
    Ok, w takim razie za co odpowiada sama pompa? Tak jak pisałem wcześniej, jak włączę podnoszenie i wałek to podnośnik podniesie trochę, potem jest chwila przerwy i delikatnie podnosi i po kilku sekundach podnosi całkowicie do końca. I koledzy jest jakiś sposób żeby ocenić co faktycznie jest uszkodzone w tym podnośniku? Chodzi mi o to aby wymienić wadliwy element a nie wydawać pieniądze na zbędne części.

Dodam, że jak podnośnik podnosi to słychać takie brzęczenie w czasie podnoszenia.
    Oczywiście podnośnik słabo podnosi. Po kilku przegazowaniach w końcu podniesie.
  • Poziom 34  
    ziooober88 napisał:
    Oczywiście podnośnik słabo podnosi. Po kilku przegazowaniach w końcu podniesie.

To przy takiej sytuacji jak słabo podnosi to pompa też może być słaba, nieszczelny, zużyty siłownik i rozdzielacz też może mieć wpływ na słabe podnoszenie. Pozostałe, opisane wyżej usterki i nieszczelności też mogą mieć wpływ na słabe podnoszenie. Jak już podniesie to za opadanie na postoju to już pompa nie odpowiada. Moim zdaniem to jest cały układ do szczegółowego sprawdzenia i wymiany zużytych elementów. Oleju w skrzyni biegów jest "dostatek", nie jest go za mało?

Dodano po 2 [minuty]:

ziooober88 napisał:
    Dodam, że jak podnośnik podnosi to słychać takie brzęczenie w czasie podnoszenia.

Brzęczenie to może być "słyszalna" praca pompy pod obciążeniem...
  • Poziom 15  
    Oleju jest wystarczająco. Górna granica na podziałce. A koledzy mogłaby być taka sytuacja, że dzieje się tak ze względu na wyjechane uszczelniacze na tłoczysku od podnośnika? Pompa pompuje olej i tam gdzieś to cieknie?

Tylko dlaczego jest tak, że daję na podnoszenie i podnosnik trochę podniesie i jest chwila zastoju. Pełen gaz i delikatnie podnosi i po chwili podnosi normalnie do góry. Jak już jest podnośnik w górze to zdarza się, że opadnie mimo tego że pompa pracuje.

A jest możliwość sprawdzenia ciśnienia jakie generuje pompa?

I w którym miejscu znajdę ten zawór bezpieczeństwa pompy?
  • Poziom 34  
    ziooober88 napisał:
    A koledzy mogłaby być taka sytuacja, że dzieje się tak ze względu na wyjechane uszczelniacze na tłoczysku od podnośnika?

No przecież wyżej było pisane: Nieszczelny, zużyty siłownik... :D

Dodano po 2 [minuty]:

ziooober88 napisał:
    Jak już jest podnośnik w górze to zdarza się, że opadnie mimo tego że pompa pracuje.

Tak jak wyżej wymienione nieszczelności i niedociągnięcia, zużyte elementy, zużyty rozdzielacz itp...
  • Poziom 15  
    Ok, postaram się to sprawdzić a co z tą pompą? Można ją sprawdzić w jakiś sposób jakie daje ciśnienie? I w jaki sposób ona pompuje ole i podaje do tego tłoczyska? Bo nie za bardzo to rozumię. Mógłby mi ktoś wytłumaczyć zasadę działania tego mechanizmu?
  • Poziom 11  
    ziooober88 napisał:
    Tak jak pisałem wcześniej, jak włączę podnoszenie i wałek to podnośnik podniesie trochę, potem jest chwila przerwy i delikatnie podnosi i po kilku sekundach podnosi całkowicie do końca.

Dziwne, czy aby na pewno twój rozdzielacz jest ustawiony w tryb pracy pozycyjnej, a nie siłowej. Przy dźwigni podnośnika masz taką dodatkową dźwignię na której jest napisane P S. Powinno być ustawione na P. Jeśli masz do dyspozycji manometr 200bar (2MPa) podłącz go do złącza hydrauliki zewnętrznej, podaj ciśnienie na to złącze i dodaj gazu. Jeśli wskaże min 160bar (1,6MPa) pompę i zawór bezpieczeństwa masz na pewno dobre, jeśli nie trudno powiedzieć.
  • Poziom 15  
    Podleciałem sprawdzić jak jest ustawiona, jest w pozycji P.
  • Poziom 25  
    W 60-ce układ hydrauliczny podnośnika ogólnie do super szczelnych nie należy a sam mechanizm podnoszenia działa na takiej zasadzie.....
    Dźwignią podnośnika w zależności od jej położenia w półksiężycach regulujesz jak ma wysoko podnieść ramiona im jest ona bardziej w tyle tym idą one wyżej. A sam mechanizm sterujący jest tak skonstruowany że gdy ramiona trochę opadną od pozycji jaka ustaliłeś dźwignią automatycznie przestawia rozdzielacz na podnoszenie tak długo aż ramiona znów osiągną ustawioną dźwignia pozycję.
    Jeśli ucieka ci olej np. na siłowniku co jakiś czas podnośnik sam będzie się podnosił. Brzęczenie w czasie podnoszenia to nie tyle sama pompa co jej mechanizm napędu.
    Samo ustawienie trybu pracy siłowe czy pozycyjne nic nie zmieni ma to znaczenie dopiero w pracy w polu z maszyną.
    Masz do zdjęcia podnośnik nie ma nawet o czym mówić.
  • Poziom 15  
    Czyli wstrzymać się z zakupem nowej pompy? I zobaczyć co dzieje się na tłoczysku?
  • Poziom 15  
    Koledzy wyciągnąłem pompę i okazało się, że wałek nie jest idealnie prosty. Dostrzegłem to w momencie kiedy wszystko wyciągnąłem i wizualnie to pooglądałem. Było ok. Wziąłem się za składanie i tak luźno to poskładałem i ruszyłem pompą to jak się kręcił wałek to aż unosiło tą rurkę do góry. Teraz pytanie czy jest możliwość aby ten wałek się ugiął?
  • Poziom 12  
    U mnie jest taki problem, że jak podniesie do góry i ciągnik będzie na wysokich obrotach to nie opuści a na wolnych opuści, tak samo działa jak jadę, jak wolno ? opuści, jak z gazem szybko, to trzyma, co może być nie tak.
  • Poziom 34  
    kamil95972 napisał:
    co moze byc nie tak

Takie same przyczyny jak opisane w powyższych postach... :D
  • Poziom 15  
    Uszkodzone okazały się uszczelniacze na tłoczysku, których praktycznie nie było. Po wymianie podnośnik trzyma prawidłowo.