Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wodomierz odlicznikowy błędne wskazania czy do wymiany?

marcinziel 18 Sep 2016 12:14 2127 4
    marcinziel
    Level 2  
    Witam,

Calkiem niedawno przy okazji wymiany przylacza wodociagowego i montazu nowego wodomierza glownego postanowilem zainstalowac wodomierz odlicznikowy "ogrodowy".

Wodomierz glowny zostal zamontowany 27 Sierpnia 2016 roku i aktualnie wskazuje zuzycie 14 m^3.

Natomiast wodomierz "ogrodowy" zainstalowany zostal 31 sierpnia w nastepujacej konfiguracji i wskazuje zuzycie 19 m^3.

Ktos ma jakis pomysl o co chodzi z ta roznica w odczytach? Czyzby to byl jednak wodomierz?
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    marcinziel
    Level 2  
    tomi44 wrote:
    Podlicznik został zamontowany w pionie. VR w pionie ma bardzo małe ( jeżeli dobrze odczytałem to 40), czyli jego pomiar cechuje bardzo duży błąd.

To prawda, w pionie ma 40 czyli jest w klasie pomiarowej A. W bloku tez mam w pionie i w klasie pomiarowej A, czy to znaczy ze pomiary sa zawyzone az tak bardzo?

Jakos ciezko jest mi w to uwierzyc, zwlaszcza ze ciezko jest znalezc licznik suchobiezny do montazu w pionie w klasie wyzszej niz A.
    Adamcyn
    Level 38  
    tomi44 wrote:
    Podlicznik został zamontowany w pionie. VR w pionie ma bardzo małe ( jeżeli dobrze odczytałem to 40), czyli jego pomiar cechuje bardzo duży błąd

Czy ten błąd powoduje:
    - zawyżanie,
    - zaniżanie,
    - brak określonej tendencji?
    marcinziel
    Level 2  
    Adamcyn wrote:
    tomi44 wrote:
    Podlicznik został zamontowany w pionie. VR w pionie ma bardzo małe ( jeżeli dobrze odczytałem to 40), czyli jego pomiar cechuje bardzo duży błąd

Czy ten błąd powoduje:
    - zawyżanie,
    - zaniżanie,
    - brak określonej tendencji?

Licznik powodowal zawyzanie.

Znalazlem juz winowajce. Niestety glowny stanal w miejscu i sie nie krecil. Ogrodowy sprawdzilem metoda domowa i wydaje sie byc ok. Dla pewnosci wymienilem na nowy.

Po konsultacjach z zakladem legalizacji i napraw wodomierzy, dowiedzialem sie takich o to ciekawostek. Byc moze kiedys sie komus na forum przydadza.

Rozbierznosci pomiarowe wynikajace ze sposobu montazu: poziom lub pion, objawiaja sie tylko w chwili rozruchu wodomierza. Tzn. wodomierz zamontowany pionowo potrzebuje okolo dwukrotnie wiekszy przeplyw do rozruchu, niz ten zamontowany w poziomie. Objawia sie to zazwyczaj niedoliczaniem. Przy w pelni otwartym kranie, rozbierznosci pomiarowych juz nie ma. To tyle w temacie.

Dziekuje Adamcyn za chec pomocy.