Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

I3C - nowy standard dla interfejsów dotykowych?

ghost666 18 Wrz 2016 12:41 1344 0
 • I3C - nowy standard dla interfejsów dotykowych?
  Konsorcjum MIPI Alliance rozpoczeło prace nad nowym interfejsem, dedykowanym do połączania ekranów dotykowych w wielu aplikacjach. Interkonekt określany I3C ma pozwolić na ustandaryzowanie połączenia pomiędzy panelami dotykowymi i urządzeniami. W projekcie interfejsu znaleźć ma się standardowy zestaw komend, jaki wymieniany będzie pomiędzy procesorem a elementami dotykowymi. Celem jest zastąpienie interfejsów, jakie używane są aktualnie - głównie I2C oraz SPI, które nie są zbyt dobrze zoptymalizowane dla systemów mobilnych.

  Specyfikacja interfejsu I3C właśnie projektowana jest przez członków konsorcjum: m.in.: Intela, NXP, Qualcomma, Samsunga i Synaptics. Nie jest jasne, czy inni duzi producenci urządzeń mobilnych, tacy jak Apple, będą skłonni korzystać z tych rozwiązań. W iPhone 6 Apple wykorzystywał kontroler ekranu dotykowego od Broadcoma i driver linii firmy Texas Instruments. Apple jest członkiem konsorcjum MIPI, ale już np. Broadcom nie.

  W dzisiejszych czasach producenci smartfonów, tabletów i innych urządzeń z ekranami dotykowymi wykorzystują "powolne interfejsy bez dedykowanych rejestrów i funkcji z driverami innymi dla każdego OEMa; MIPI Touch ma być inny i ma uczynić całość bardziej przejrzystą" mówi Dale Stolitzka, jeden z inżynierów Samsung Display pracujących w ramach MIPI Alliance. System ten nie ma być dedykowany jakiemukolwiek rodzajowi ekranów (dzisiaj najpopularniejsze są pojemnościowe). Interfejs ma wspierać systemy pojedynczego dotyku i z zintegrowanym multi-touchem a także te, które korzystają z np. piórka. Oprócz wspólnych komend i funkcji interfejs ma także umożliwić tworzenie dodatkowych koment poza zasadniczym ich zbiorem.

  Aktualnie system nie uwzględnia np. danych na temat siły nacisku, związanych z haptyką systemu, ale planuje się integrację tej technologii z interfejsem, szczególnie po tym jak Apple zaprezentowało rozbudowane sprzężenie haptyczne w iPhone 7. Interfejs I3C może być zaimplementowany w firmware układu w systemie z kontrolerem wbudowanym, jak mówi Stolitzka. Interfejs I3C jest aktualnie na finalnym etapie zatwierdzania dokumentacji. Jak czytamy w specyfikacji oferować ma on prędkość transmisji do 30 Mbit/s i tryb kompatybilności z I²C - "staramy się ułatwić producentom implementację tego interfejsu jak najszybciej" podsumowuje Stolitzka.

  Duża prędkość transmisji zaimplementowana została w interfejsie z uwagi na zwiększające pole do popisu w zakresie rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej. Spodziewać się można, że przepustowość ta zostanie spożytkowana na przesyłanie obrazów w tych systemach. "Istotną kwetią jest to, jakiej wielkości będą te wyświetlacze - to zdefiniuje potrzebne pasmo. Najpewniej musimy pomyśleć o podwojeniu prędkości transmisji z wykorzystaniem interfejsu D-PHY, który umożliwia transfer do 4 Gbit/s". To jednak może zająć nawet rok. Niezależnie od tego konsorcjum MIPI rozważa także wyjście poza sektor smartfonów i wydłużenie zasięgu interfejsu z kilku centymetrów do metrów, tak aby rozszerzyć stosowalność interfejsu w innych urządzeniach.

  Źródło: http://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1330451&

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9953 postów o ocenie 8212, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.