Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kamera płytkowa 1MP 1/4" NVP2431H+AR9712 uszkodzona?

18 Wrz 2016 13:24 1119 8
  • Poziom 11  
    Witam szanowne koleżanki i kolegów z forum.

Jakieś 2 tygodnie temu kupiłem na chińskim alli.. kamerę płytkową, potrzebuję ją do wideodomofonu Urmeta 1724/12, poprzednia padła nie daje znaków życia po podaniu napięcia, a serwis Urmetu powiedział że sama wymiana kamery powinna załatwić sprawę, więc postanowiłem spróbować swoich sił, bo koszt niewielki a nie chciałem zostać bez panelu zewnętrznego przez dłuższy czas jak leżał by w serwisie, ale nie o to chodzi.

Gdy owa kamera przyszła byłem bardzo ucieszony z czasu realizacji (z Chin do mnie w 10 dni), jednak nie miałem wtedy czasu nawet jej sprawdzić czy działa, po kilku dniach aby nie rozbierać na darmo panelu bramowego, gdyby okazała się uszkodzona kamer, postanowiłem ją najpierw podpiąć pod TV i niestety moje przypuszczenia okazały się chyba zasadne (albo coś źle robię).

Po podpięciu pod TV widać śnieżyce, która zmienia się względem padania świata na obiektyw. Nie wiem co w tej sytuacji robić i chciałem zapytać mądrzejszych zanim złoże reklamację, co jest tego przyczyną żeby wiedzieć też jak tą reklamację sformułować.

Dodam że dopiero zaczynam swoją przygodę z monitoringiem, coś tam już wiem ale nadal bardzo mało więc proszę o wyrozumiałość :)

Kamera:
    Imaging device: 1/4 OV9712 CMOS
    System format: PAL
    Effective pixels: PAL: 1280 (H) × 720 (V)
    Minimum illumination: 0.1LUX / F1.2
    Horizontal resolution: AHD: 100 million pixels 720P, Analog: 1000 lines
    Synchronization System: Internal Synchronization
    White Balance: Yes
    Scanning Frequency: 50Hz / 60Hz
    Gamma: 0.45
    Electronic Shutter Speed: 1/50 ~ 1 / 100000s / 1/60 ~ 1 / 100000s
    SNR:> 46dB
    Video Output: 1.0V p-p
    Operating Temperature: -20 degrees C to 50 degrees C
    Humidity: relative humidity less than 95%
    Power: DC12V (? 10%)

Całość podpięta pod TV, idąc od strony kamery: kamera->wtyczka molex->kabel fabryczny rozchodzący się na wtyk DC 5,5mm->zasilacz 12v oraz wtyk BNC żeński->przejście BNC męskie na RCA żeńskie->kabe RCA-> TV złącze Composite

Film w załączniku ukazuje jak reaguje kamera na zmiany światła, przepraszam za jakość ale kręcone kamerą telefonu.

Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie.
  • Sklep ElwronSklep Elwron

• Poziom 43  
    stefan267 napisał:
    Horizontal resolution: AHD

To kamera AHD a nie PAL, dlatego takie objawy.
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Pomocny post
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Tak jak napisał sosarek, to kamera AHD dlatego masz taki obraz. Prawdopodobnie można ją przełączyć w tryb analogowy jednak jeżeli nie ma jojsticka na przewodzie to może być potrzebny zewnętrzny pilot.

ps. na aliexpres jest opis tej kamery i złączy. Największe złącze to jest sterowanie.
    1 down
    2 right
    3 left
    4 up
    5 menu
    6 gnd

• Poziom 43  
    @alster1 W opisie na Alliex... nie ma ani słowa o trybie analogowym, Autor tematu po prostu kupił zamiast wpierw zapytać.
  • Pomocny post
    Nawet w opisie który zamieścił autor posta jest podana rozdzielczość w trybie analogowym - 1000 linii.

• Poziom 43  
    Opis dystrybutora:
    Is_customized: Tak
    Technologia: Podczerwieni
    Ir odległość (m): 5m
    Zasilanie (v): 12V
    Pobór mocy (w): 60mA
    Czujnik: Cmos
    Działanie alarmu: Lokalne alarmu
    Wymiary (dł x szer x gł) (mm): 38*38/32*32
    Kąt widzenia (stopnia): 92°
    Łączność: Zamknięty system/cctv przewodowy
    Czujnik Marki: Sony
    Obsługiwane systemy operacyjne: Windows vista,Nie
    Typ: Kamera AHD
    Format kompresji wideo: Mjpeg
    Wyjście audio: Kanał bnc
    Minimalne oświetlenie (lux): 92°
    Wysokiej rozdzielczości: 720 p (hd)
    Interfejs sieciowy: Brak
    Styl: Mini kamery
    Numer modelu: AHD-1
    Funkcje specjalne: Inne
    Obiektyw (mm): Inne
    Imaging Device: APTINA 1.4 CMOS AR9712: Pixels: 1280 (H) * 720 (V)
    Horizontal resolution: 720P / 1MP: Operating Current: DC12V 60mA
  • Pomocny post
    Opis z aukcji:
    specyfikacja:

obrazowanie urządzenie: 1/4 CMOS OV9712
    System format: PAL/NTSC
    efektywne piksele: PAL: 1280 (H) × 720 (V)/NTSC: 1280 (H) × 720 (V)
    minimalne oświetlenie: 0.1LUX/F1.2
    rozdzielczość pozioma: AHD: 100 mln pikseli 720 P, analogowe: 1000 linii
    System synchronizacji: Wewnętrzny Synchronizacji
    Balans bieli: Tak
    skanowanie Częstotliwości: 50Hz/60Hz
    Gamma: 0.45
    elektroniczna Migawka Prędkość: 1/50 ~ 1/100000 s/1/60 ~ 1/100000 s
    SNR: > 46dB
    Wyjście wideo: 1.0 V p-p
    Temperatura pracy:-20 ° C do 50 ° C
    wilgotność: wilgotność względna mniej niż 95%
    zasilanie: DC (± 10%)

Opis złącza podałem w poprzednim poście, w sytuacji autora warto spróbować ją przełączyć.
  • Pomocny post
    specjalista-kamery przemysłowe
    Kamera jest w trybie AHD - dlatego TV widzi sieczkę, trzeba kamerę przełączyć w tryb analogowy.

Z Prockiem NVP2431H jest łatwo.
    Włącz kamerę, podłącz pod TV, weź mały kawałeczek drucika i zewrzyj na 5 sekund nóżkę "G" z "L" (na zdjęciu gniazdo przy oznaczeniach "DRULMG")
    Obraz powinien zniknąć i po chwili pojawić się na TV.
    Jeżeli dalej nie ma obrazu (chińczyk mógł kamerę ustawić w NTSC) - to po tej operacji - zewrzyj na 8 sekund "G" z "D" - wtedy z NTSC przełączysz się na PAL.
  • Poziom 11  
    Dziękuje wszystkim za sugestie :) .

Wiedziałem że kamera jest AHD ale wiedziałem też że może pracować w trybie analogowym (opis podany przeze mnie, pierwsze zdjęcie ;) ) więc dlatego ją kupiłem, na aukcji też wybierałem system PAL.

Jojsticka nie kupowałem bo doszedłem do wniosku że jest mi niepotrzebny, bo kamera będzie w panelu na bramie a jak coś to dokupię jak by obraz był słaby i trzeba było poprawić ustawienia.

Myślałem że fabrycznie jest ustawiona w tryb analogowy, jak widać lepiej myślenie pozostawię innym, bo trochę jeszcze muszę się nauczyć ;) .

Po zwarciu nóżki G z L przez kilka sekund rzeczywiście przełączyła się w tryb analogowy :D , myślałem wczoraj że te ustawienia zmienia się w OSD menu i próbowałem je włączyć zwierając M i G ale pewnie się włączało a nie wyświetlało bo w końcu nie miało prawa jak pracowało w AHD.

jpl może jesteś z KRK bo z miłą chęcią postawił bym Ci duże piwko za pomoc ;) .

Tak teraz wyświetla przy dobrym świetle :

A tak przy słabym oświetleniu (szarówka) :

Obraz wyświetlany na TV 42" więc myślę że jak za taką cenne (~55 zł) zakup był opłacalny, zobaczymy jak długo podziała.

Pozdrawiam wszystkich i jeszcze raz serdecznie dziękuję za pomoc, bo myślę że bez podpowiedzi jpl oraz alster1 obwiniał bym Bogu ducha winnego chińczyka.