Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasięg wifi - Jaki router zapewnia najlepszy zasięg wifi?

lukas198820 18 Wrz 2016 17:00 7251 32
  • #1 18 Wrz 2016 17:00
    lukas198820
    Poziom 15  

Witam serdecznie

Zostałem poproszony o zrealizowanie sieci wifi, tylko za pomocą jednego routera. Tak by zasięg był także na zewnątrz domu. Zasięg dobry jest tylko na parterze, na piętrze jest słaby i czasami internet zrywa. Na zewnątrz zaś nie ma wcale sygnału wifi.
    Obecny router to TD W8901g ustawiony w pokoju na podłodze.
    Aby zasięg był na zewnatrz sygnał radiowy ma do pokonania 2 sciany.
    Poczytałem trochę o takich routerach:
    TL-WDR4300
    TP-Link Archer D7
    TP-Link TL-WR1043ND v2
    Który z nich będzie najlepszy.

Może sami macie jakieś typy.

0 29
  • #2 18 Wrz 2016 17:16
    Polon_us
    Poziom 41  

Polecałbym Netgear Nighthawk AC1900 lub jego nowsze wersje, o ile finanse pozwolą.
    Dobry zasięg i dwa pasma.

0
  • Pomocny post
    #3 18 Wrz 2016 17:17
    sosarek

Poziom 43  

Zobacz na rozwiązania Fritza.

0
  • #4 18 Wrz 2016 17:29
    lukas198820
    Poziom 15  

Kolego ale jaki model fritza?

Dodano po 1 [minuty]:

Kolego ale jaki model fritza?

Dodano po 1 [minuty]:

A i dodam ze chodzi mi o router adsl.Internet jest na operatorze netii

Dodano po 6 [minuty]:

Dom budownictwo z początku lat 90 tych. Odległość jakieś 20 metrów do altanki na zewnątrz.

1
  • #5 18 Wrz 2016 17:35
    mr_grabarz
    Poziom 18  

Jeżeli chodzi o routery, nawet do domu to preferuje MikroTik-a

Pierwsza sprawa:
    zasięg routera, zależy od trzech rzeczy:
    1. Warunki pracy
    2. Rodzaj i jakość anteny
    3. Moc karty

W Mikrotiku możesz wymieniać ostatnie 2.

Na Twoje pytanie ciężko odpowiedzieć bo nie wiadomo w jakich warunkach router będzie działać (jakie budownictwo, jaki zasięg oczekujesz, jakie transmisje?)

Jeżeli chcesz mieć dobry zasięg to polecam skupić się na antenie, żeby była wymienna, wtedy jak "zestawowy patyk" nie będzie dawał rady można założyć jakiś panel czy dookólną...

Idąc jeszcze dalej...

Zasięg a transfer

Na tym samym sprzęcie jeżeli wymusimy synchronizację połączenia na np. 1Mb to zapewniam że zasięg i sprawność (to nie to samo co szybkość) łącza będzie znacznie lepsza niż na 54Mb

0
  • #6 18 Wrz 2016 17:38
    lukas198820
    Poziom 15  

tutaj chodzi tylko o połączenie z internetem i filmy na youtubie w standardowej jakości.

Dodano po 2 [minuty]:

A te które ja wymieniłem czyli:
    TL-WDR4300
    TP-Link Archer D7
    TP-Link TL-WR1043ND v2

Który z nich jest wart uwagi?

0
  • #7 18 Wrz 2016 18:05
    mr_grabarz
    Poziom 18  

TL-WDR4300 vs TP-Link TL-WR1043ND v2 to TL-WDR4300
    TP-Link Archer D7 ma ADSL nie wiem czy zwróciłeś uwagę więc pytanie jak u Ciebie z WAN?

ale jeżeli piszesz że:

lukas198820 napisał:
    połączenie z internetem i filmy na youtubie w standardowej jakości

to nie ma to większego znaczenia którego wybierzesz, niemniej jednak lepiej mieć opcję 2,4GHz i 5Ghz ułatwia życie jeżeli są inne sieci w pobliżu...

0
  • #8 18 Wrz 2016 19:38
    sebap
    Poziom 40  

Nikt nie napisał autorowi, że ma bardzo nikłe szanse na zrealizowanie celu tylko 1 routerem. O ile w domu jest to możliwe to na zewnątrz i to w dodatku przez 2 ściany szanse na sygnał są bliskie zeru.

0
  • #9 18 Wrz 2016 20:44
    lukas198820
    Poziom 15  

Poprzedni router ten stary Tp Link tez ma adsl z Annex A
    Jednak mnie interesuje który z tych co wymieniłem jest najlepszy?

0
  • #10 18 Wrz 2016 20:48
    jimasek
    Moderator - Sieci, Internet

sebap napisał:
    Nikt nie napisał autorowi, że ma bardzo nikłe szanse na zrealizowanie celu tylko 1 routerem. O ile w domu jest to możliwe to na zewnątrz i to w dodatku przez 2 ściany szanse na sygnał są bliskie zeru.

Też mam podobne zdanie w tym temacie.

lukas198820 napisał:
    Poprzedni router ten stary Tp Link tez ma adsl z Annex A

Z wyżej wymienionych routerów bezpośrednio na linię telefoniczną nadaje się tylko TP-Link Archer D7 pozostałe nie posiadają modemu ADSL. Nie wiem czy zdajesz sobie z tego sprawę.

lukas198820 napisał:
    Jednak mnie interesuje który z tych co wymieniłem jest najlepszy?

Jeżeli chcesz korzystać tylko z internetu ADSL to pod kątem prędkości nadaj się każdy router z radiem od 802.11g wzwyż. Nie mówię tu oczywiście o zasięgu.

0
  • #11 18 Wrz 2016 21:10
    lukas198820
    Poziom 15  

Kolejna sprawa jak to jest z tymi antenami?
    Zauważyłem że są juz antenty 7 dBi jak i 9 dBi. Jak ma się to do wydajności?

Dodano po 14 [minuty]:

jimasek ,czy starsze karty sieciowe obsługują 802.11.a.c ?
    Co ty byś polecał, jaki router?

0
  • #12 18 Wrz 2016 21:36
    jprzedworski
    Specjalista Sieci, Internet

lukas198820 napisał:
    czy starsze karty sieciowe obsługują 802.11.a.c ?

1. Starsze karty z pewnością nie obsługują 802.11.a.c. Ten standard ma dopiero dwa lata.
    2. 802.11.a.c. działa tylko w paśmie 5 GHz.
    3. W paśmie 5 GHz zasięg w budynku jest znacznie gorszy niż w 2,4 GHz (silniejsze tłumienie przez ściany).
    4. W związku z powyższym, jednym routerem w tym satndardzie całego domu i okolic nie załatwisz. Trzeba będzie kilka połączonych kablami. Ile, to zależy od "topografii".

0
  • #13 18 Wrz 2016 22:03
    mr_grabarz
    Poziom 18  

Koledzy, nie zgodzę się że jednym routerem się tego nie załatwi.
    Przykład:
    Mikrotik + 3 karty + 3 anteny
    jeden panel na zewnątrz, dwie w budynku...

Natomiast zgodzę się że żadnym z wymienionych nie uzyska się zasięgu w domu jaki poza nim na zadowalającym poziomie

0
  • #14 19 Wrz 2016 16:18
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

lukas198820 napisał:
    Kolejna sprawa jak to jest z tymi antenami?
    Zauważyłem że są juz antenty 7 dBi jak i 9 dBi. Jak ma się to do wydajności?

Ale Kolega pyta o marketingowy bełkot ;) , czy realne doświadczenia - bo pierwsze to wiadomo wszystko wspaniale, ale drugi akapit to NIE ma to najmniejszego znaczenia - śmietnik w eterze, inne śmieci wifi, tłumienie sygnału wifi, rury w ścianach, zbrojenia i tak to wszystko "zje" jakikolwiek potencjalny zysk (i tu dział marketingu spada z krzeseł ze śmiechu) z tych anten.
    No i nie bez znaczenia jest fakt, że moc wypromieniowywania sieci wifi nie może przekraczać 100 mW.

mr_grabarz napisał:
    Mikrotik

Mikrotik z portem ADSL - no ciekawa propozycja ;) - no chyba, że ja już taki stary jestem i mnie coś ominęło w tej materii?
    Może zestaw i dobry, tylko i tak zwykły modem ADSL jest potrzebny (no chyba, że jw ;) ) i dopiero za modemem Mikrotik.
    No i pytanie zasadnicze - czy Autor sobie z konfiguracją MT poradzi (skrót od Mikrotik), no i w jakieś poważne koszta już tu wchodzimy.

0
  • #15 19 Wrz 2016 16:55
    mr_grabarz
    Poziom 18  

KOCUREK1970 napisał:
    mr_grabarz napisał:
    Mikrotik

Mikrotik z portem ADSL - no ciekawa propozycja ;) - no chyba, że ja już taki stary jestem i mnie coś ominęło w tej materii?
    Może zestaw i dobry, tylko i tak zwykły modem ADSL jest potrzebny (no chyba, że jw ;) ) i dopiero za modemem Mikrotik.
    No i pytanie zasadnicze - czy Autor sobie z konfiguracją MT poradzi (skrót od Mikrotik), no i w jakieś poważne koszta już tu wchodzimy.

Dedyka z ADSL nie ma, bynajmniej też nie kojarzę, ale autor dwa z trzech zaproponowanych TP-Link-ów podał "zwykłych", więc ja nie jestem pewien czy ma WAN po ADSL czy nie

co do kosztów no większe owszem, ale niezawodność i możliwości również, a przede wszystkim na zaproponowanych TP-Linkach jakoś tego nie widzę, co by to działało zadowalająco...
    ALE co kto lubi :)

0
  • Pomocny post
    #16 19 Wrz 2016 17:17
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

mr_grabarz napisał:
    autor dwa z trzech zaproponowanych TP-Link-ów podał "zwykłych", więc ja nie jestem pewien czy ma WAN po ADSL czy nie

lukas198820 napisał:
    dodam ze chodzi mi o router adsl.Internet jest na operatorze netii

JEŚLI? się Autor "nie walnął" - i ma faktycznie ADSL - no to niestety, ale to co napisałem wyżej - modem ADSL i dalej ten MT.
    mr_grabarz napisał:
    co do kosztów no większe owszem, ale niezawodność i możliwości również

Nie wiem, jak Autor się na to zapatruje - warto by wspomniał o budżecie - bo to o czym wspomniałeś niestety, ale to też warunkuje budżet.

A co wiemy:
    - skoro to Netia, to łącze raczej NIE 100 Mb - więc router z portami LAN 100 Mb w zupełności wystarczy - no chyba, że jednak porty LAN (sieci wewnętrznej) 1 Gb ma być - choć na wifi i tak nie ma to znaczenia,
    - pewnym już jest, że jednym routerem (sprzętem) tego nie ogarnie - no chyba, że się "uprze" - ale to na własne ryzyko? - ostrzeżony został,
    - połączenie kablowe od jednego routera w 3 miejsca (2 AP wewnętrzny i 1 AP zewnętrzny),
    - AC na wifi mu zbędne (bo karty w komputerach tego nie obsługują, więc i pasmo 5 GHz można pominąć, więc taki router zbędny).

Autorze jaki budżet po zapoznaniu się z naszymi sugestiami?

To oczywiście tylko MOJE! uwagi - warto, by Autor sprecyzował dokładnie.
    Ale tak czy siak idziemy w koszty Autorze - a uprzedzić Cię wypada - jak faktycznie to będzie działać, nikt Ci na odległość nie powie i nie zagwarantuje (takie niestety jest wifi - wszystko indywidualne).

0
  • #17 19 Wrz 2016 21:08
    leotdipl
    Poziom 18  

a może któryś model Netgeara? Miałem (mam dalej) wcześniej DGN2200 a teraz D3600 (N600).
    Posiada symulację 5.8GHz (bo to model max. "n").
    I zaobserowałem znaczącą różnicę na korzyść D3600. Silniejszy sygnał, w dodatku
    odbieram (symulowany) sygnał 5GHz bez problemu na I piętrze (przez strop+ścianę) bez problemu...
    (dom jednorodzinny, router na parterze)
    ... w dodatku prawie na maxa (4 działki na 5). W przypadku DGN 2200 nie było to możliwe ...
    Na zewnątrz też fajnie działa zasięg.

To budżetowy model (kupiłem za 179,- zł). Ale mocowo i zasięgiem bije (znany) DGN2200.

Tak myślę, że teraz DGN2200 mogę wykorzystać ew. jako punkt dostępowy (gdyż dom
    mam rozbudowany "na długości").

0
  • #18 20 Wrz 2016 22:04
    lukas198820
    Poziom 15  

Panowie budżęt szału nie ma, do 300 zł.
    Kolejna sprawa ineteresuje mnie router z Annex A czyli po ADSL.Te modele które podałem to tylko przykład był.
    Jaki net??
    Netia 10 Mb na pobieraniu.
    Jest to do ogarniięcia na jednym routerze?

0
  • #19 20 Wrz 2016 22:16
    sebap
    Poziom 40  

Pisałem wyżej. W domu możliwe ale cudów się nie spodziewaj. Na zewnątrz szanse praktycznie zerowe.

0
  • Pomocny post
    #20 20 Wrz 2016 22:37
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

lukas198820 napisał:
    Panowie budżęt szału nie ma, do 300 zł.
    Kolejna sprawa ineteresuje mnie router z Annex A czyli po ADSL.Te modele które podałem to tylko przykład był.
    Jaki net??
    Netia 10 Mb na pobieraniu.

TP Link TD-W8968.
    lukas198820 napisał:
    Jest to do ogarniięcia na jednym routerze?

Kup - zobaczysz.
    My mówimy, że nie.

0
  • #22 25 Wrz 2016 09:38
    lukas198820
    Poziom 15  

Dodano po 9 [minuty]:

Panowie byłem w Saturnie i gość powiedział mi ze częstotliwość 5 GHz daje lepszy zasięg niz 2,4 GHz. Użytkownik jprzedworski napisal tutaj z kolei zupełnie co innego.Dodatkowo zaproponowal mi TP-LINK TD-W8970.
    Jak to jest z tą czestotoliwościa 5GHz?

Panowie, który router po Annex A bedzie najlepszy?
    TP-LINK TD-W8970
    TP Link TD-W8968.
    NETGEAR DGN2200
    Router TP-LINK Archer D5 ADSL2 AC1200-ten juz jest drogi.

0
  • #23 25 Wrz 2016 10:39
    jprzedworski
    Specjalista Sieci, Internet

lukas198820 napisał:
    Panowie byłem w Saturnie i gość powiedział mi ze częstotliwość 5 GHz daje lepszy zasięg niz 2,4 GHz. Użytkownik jprzedworski napisal tutaj z kolei zupełnie co innego.
    http://www.komputerswiat.pl/poradniki/sprzet/siec-domowa/2013/05/wi-fi-na-dwoch-pasmach,2.aspx

0
  • #24 25 Wrz 2016 10:43
    wexel31
    Poziom 9  

lukas198820 napisał:
    Panowie byłem w Saturnie i gość powiedział mi ze częstotliwość 5 GHz daje lepszy zasięg niz 2,4 GHz. Użytkownik jprzedworski napisal tutaj z kolei zupełnie co innego.Dodatkowo zaproponowal mi TP-LINK TD-W8970.
    Jak to jest z tą czestotoliwościa 5GHz?

Pan w Saturnie...i wszystko jasne. Bardzo często panowie w takich molochach nie mają bladego pojęcia o sprzedawanych rzeczach a jedynie punkty które zbierają celem wyrobienia norm na sprzedaży badziewia którego nikt kto się zna nie chce.
    Częstotliwość 5GHz jest dużo bardziej czuła na wszelkie przeszkody. Tam gdzie przez kilka ścian sygnał 2,4 GHz jakoś jeszcze dochodzi to 5GHz już często nawet nie wykryje. Za to ma inne zalety...przepustowość. Jak ustawisz tak, że łapiesz sygnał 5GHz to dużo więcej MB/s uzyskasz...tylko zazwyczaj w większym / domu potrzeba już do tego dodatkowe AP aby wszędzie było pokrycie sygnałem 5GHz. W blokowiskach sygnał 5GHz tez się przydaje...ponieważ zaśmiecenie sieciami w 2,4GHz jest duża a w 5GHz dużo mniejsza.

0
  • #25 25 Wrz 2016 10:54
    lukas198820
    Poziom 15  

Bardzo ciekawy artykuł jprzedworski-miałęś racje :)

0
  • #26 25 Wrz 2016 11:00
    Darom
    Specjalista elektryk

lukas198820 napisał:

Panowie byłem w Saturnie i gość powiedział mi ze częstotliwość 5 GHz daje lepszy zasięg niz 2,4 GHz. Użytkownik jprzedworski napisal tutaj z kolei zupełnie co innego.

Sprzedawca wprowadził Cię w błąd. Wszystko zależy od konstrukcji ściany. Są przypadki, że 5GHz jest bardziej tłumione i na odwrót. W przypadku czerwonej cegły 5GHz jest wyraźnie bardzie tłumione niż 2,4GHz. Raczej się nie spodziewaj wiekszego zasięgu na 5GHz.

A tak w ogóle, to podzielam zdanie tych kolegów, którzy twierdzą, że ktoś postawił na niemożliwe do realizacji założenia. Tego domu i jego otoczenia nie da się objąć zasięgiem jednego urządzenia.
    Aby coś zaproponować - to należałoby mieć więcej informacji np. przybliżone wymiary budynku, z jakiego materiału są sciany i o jakiej grubości. Dla mnie to są podstawowe dane do opracowania projektu WiFi.

pzdr
    -DAREK-

0
  • #27 25 Wrz 2016 11:04
    lukas198820
    Poziom 15  

Sciany cegła 25 centymetrów, budownictwo lata 90 te.Budynek około 150 m kwadratowych, 2 pietrowy.

0
  • #28 25 Wrz 2016 11:29
    Darom
    Specjalista elektryk

W zasadzie nie ma co pisać - odpowiedział kol. wexel31 (wcześniej nie zauważyłem jego postu).

lukas198820 napisał:
    Sciany cegła 25 centymetrów, budownictwo lata 90 te.Budynek około 150 m kwadratowych, 2 pietrowy.

No właśnie cegła - czyli większy zasięg przy 5GHz odpada - będzie na pewno mniejszy. Przy K-G obie fale (2,4 i 5)GHz są praktycznie podobnie tłumione, a przy niektórych materiałach (np. ażurowych) 2,4GHz jest bardziej tłumione (można to zaobserwować szczególnie w przypadku sufitów). W powietrzu oba sygnały rozprzestrzeniają się identycznie (nie są tłumione). Piszę o tym, bo na forum istnieje sila grupa, która ma pogląd przeciwny.;-)

Nie podałeś wymiarów budynku powierzchnia nic nie mówi (może być kwadrat, a może być długi po jednym wymiarze). Natomiast jest informacja, że 2 piętrowy (czyli zasięg musi być na trzech kondygnacjach: parter, 1 piętro i 2 piętro). Ciekawe z czego są stropy. No ja już wymiękłem - poddaję się. Nie jestem w stanie Tobie pomóc.

0
  • #29 25 Wrz 2016 12:18
    wexel31
    Poziom 9  

lukas198820 napisał:
    Budynek około 150 m kwadratowych, 2 pietrowy

Dwukondygnacyjny...czy dwupiętrowy ( parter, 1 piętro i 2 piętro co daje trzy kondygnacje ).
    Tak czy siak...jednym routerem tego nie ogarniesz ( to je amelinium tego nie pomalujesz :) )
    Tzn. przy dwóch kondygnacjach może jeszcze jako tako ale routerem który ma moc powyżej normy w Polsce 100mW ( a są takie którym moc można zwiększyć do 1000mW )...ale czy zdrowie nie jest ważniejsze?

0
  • #30 25 Wrz 2016 12:24
    Darom
    Specjalista elektryk

Kolego wexel31 to nie jest broadcasting, aby polecać komuś 1W urządzenia.
    Tu komunikacja musi nastąpić w dwie strony. Jak zmienisz karty w laptopach na takie z min. 500mW mocy to rzeczywiście zasięg nieco wzrośnie. I wszyscy będziemy się przekrzykiwać.

pzdr
    -DAREK-

0