Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie dot. przestrojenia odbiorników "ślązakopodobnych"

18 Wrz 2016 17:55 1305 4
  • Poziom 3  
    Niedawno na pewnej stronie dodałem post z renowacji i przestrojenia odbiornika ''Giewont'' produkcji Diory.
    Mój sposób na przestrojenie jest następujący:
    C3 - usunąć
    C1 - 12 pF
    C5 - 16 pF
    C10 - 39 pF
    C15 - 12 pF
    C17 - 4,7 pF
    Tą metodą przestroiłem już 2 Beskidy, 1 Narew, 6 Ślązaków, 3 Giewonty i Albę. Wszystkie mają znakomitą czułość i odbierają wszystkie stacje z nadajnika oddalonego o 35 km.

I teraz moje pytanie:
    Niektóre osoby piszą mi, że zmniejszając pojemność C1, zmniejsza się czułość. Inny pisze, że zmniejszając jego pojemność, cytuję: "skracasz zasięg odbiornika do nadajnika w niektórych miejscach w polsce mniej by stacji zbierał''.

Czy te wypowiedzi są trafne, bo już tyle odbiorników radiowych przestroiłem tym sposobem ze świetnymi efektami, że wątpię, iż musiałbym teraz wprowadzić zmiany.

Będę wdzięczny za odpowiedź.
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Jest w tym trochę prawdy. Zmieniając pojemność obwodu LC (tylko pojemność) zmniejsza się jego dobroć.
    Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że lepsze efekty uzyskiwałem zmieniając ilość zwoi cewek w głowicy w.cz. O ile w przypadku heterodyny nie miało to odczuwalnej różnicy to obwody wejściowe sprawowały się lepiej, były bardzej czułe.
  • Poziom 3  
    W porządku rozumiem już teraz o co chodzi.

Dziękuję za odpowiedź !

Temat zamykam
  • Poziom 29  
    Zmniejszenie dobroci obwodu z C1 jest podejściem prawidłowym, trzeba tylko je kontrolować. Zwróć uwagę, że obwód z C1 to taki nieprzestrajany wejściowy filtr pasmowy, który w przypadku dolnego UKF-u powinien mieć szerokość pasma przepustowego ok. 9 MHz, zaś w przypadku górnego już 20 MHz. Za duże pasmo będzie sprzyjać przenikaniu zakłóceń pozapasmowych "ogłuszających" tor w.cz. radia. Za małe pasmo będzie powodować upośledzenie czułości na krańcach zakresu UKF. Trzeba by więc to po prostu przeliczyć.

Tak naprawdę strojenie/przestrajanie radia powinno się odbywać z użyciem poważnego sprzętu pomiarowego. Ale kto w warunkach domowych go ma? Więc lepiej tak (jak warunki domowe pozwalają) niż wcale. Grunt to nie tylko mechanicznie przelutować kondensatory wg listy, tylko jednak wykonać jakieś czynności korekcyjne (choćby ściskanie/rozciąganie cewek) w poszukiwaniu optimum.

Najważniejsze, że jesteś zadowolony z efektów własnej pracy.
  • Poziom 3  
    No przecież jak można dobrze przestroić radio bez korekcji pasma i czułości ? Zawsze trzeba skorygować cewkę heterodyny no chyba, że się będzie miało takie szczęście, że akurat załapie się całe pasmo CCIR.
    W każdym razie ja zawsze po wymianie kondensatorów ''reguluję'' pasmo, a później zazwyczaj rozciągam L2 dla ustawienia lepszej czułości.

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, może kiedyś wyliczę o ile trzeba konkretnie zmniejszyć pojemność C1 żeby udoskonalić mój sposób ;)

Pozdrawiam !