Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skupianie światła z różnych stron w jednym punkcie

18 Wrz 2016 19:59 924 5
 • Poziom 15  
  Hej :)

  Mam taką zagwostkę. Zastanawia mnie coś takiego, czy dałoby się jakoś zrobić jakąś "soczewkę" (nie wiem jak to nazwać), dzięki której możliwe byłoby kierowanie wiązki światła z różnych kierunków w jeden określony punkt? Nie chodzi mi o skupianie światła w taki sposób jak to robi np. lupa bo nie chcę "zwiększać mocy świetlnej".

  Może zademonstruję to na rysunku poniżej

  Skupianie światła z różnych stron w jednym punkcie

  Idzie coś takiego jakoś zrobić?
 • OptexOptex
 • Poziom 21  
  Zdaje się że w laserach są takie urządzenia które skupiają światło w jedną cieniutką wiązkę. Domowym sposobem i po taniości wykonanie takiego, skutecznego urządzenia jest chyba niewykonalne. :(
 • OptexOptex
 • Poziom 15  
  Tylko zapomniałem jeszcze dodać, że mi nie chodzi o skupienie kilku wiązek w jedną. Na rysunku jest pięć źródeł światła, ale tak naprawdę to jest jedno źródło światła ale przemierzające się i mi chodzi o to aby bez względu na to czy źródło światła jest z przodu czy gdzieś po bokach zawsze było w tym jednym punkcie tyle samo "strumienia świetlnego" czy jak to się zwie.

  Może napisze wprost o co mi chodzi. Mam cyfrowy czujnik BH1750 który mierzy w lux-ach i chciałbym za jego pomocą mierzyć "jasność" na zewnątrz. W sensie jak jasno jest na dworze. Mógłbym zamontować ten czujnik w jakimś miejscu, np. na ścianie i tak sobie mierzyć jasność. Ale problem w tym, że w słoneczny dzień wynik będzie strasznie pływać w zależności od położenia słońca. Jeśli słońce będzie centralnie nad czujnikiem to czujnik poda mi jakąś tam wartość np. 10 000 lux ale gdy słońce za godzinę przemieści się w inne miejsce to wtedy wiadomo, że czujnik pokaże mniejszą wartość np. 7000 lux. Wiecie o co mi chodzi co nie? I teraz szukam czegoś co spowoduje, że niezależnie od położenia słońca czujnik będzie odczytywał jak najbardziej prawidłową wartość.

  Skupianie światła z różnych stron w jednym punkcie
 • Poziom 21  
  To może zrobić tak by czujnik się obracał i podążał za słońcem? Albo zastosować układ luster?
 • Poziom 40  
  Soczewka fresnela
  Np zasada działania jest w prostej czujce ruchu wykorzystana chyba o to ci chodzi.