Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TR w domu - TN-C-S, agregat i PV

DrKubus 18 Wrz 2016 23:11 2376 27
  • #1 18 Wrz 2016 23:11
    DrKubus
    Poziom 9  

Witajcie,
    po przeczytaniu kilkuset tematów, z pewną dozą nieśmiałości postanowiłem jednak zadać pytanie dotyczące poprawności instalacji rozdzielni.

Kilka informacji tytułem wstępu:
    - dom jednorodzinny z garażem
    - zabezpieczenie przedlicznikowe 32A
    - WLZ - 4x10mm2 Cu
    - rozłącznik PRZK 4063

Do instalacji ma być podłączony inwerter (3f 5kW) od paneli fotowoltaicznych oraz agregat - najpewniej jednofazowy.

W chwili obecnej zostało podłączone:
    - WLZ pod rozłącznik
    - diody zasilania po stronie sieci (przed rozłącznikiem - sygnalizujące napięcie od strony sieci)
    - z rozłącznika drut 10 mm2 wychodzi na SPD
    - z SPD drut 10 mm2 wychodzi na blok rozdzielczy
    - z SPD linka 16 mm2 wychodzi na GSU
    - z bloku rozdzielczego 4x2,5 mm2 na miernik napięcia poszczególnych faz.
    - za chwilę pojawi się połączenie szyny PEN - linka 16 mm2 do GSU
    - GSU - bednarka 30x4 - pomiar rezystancji 2,1om

Pytania na które szukam odpowiedzi:
    - czy do tej pory wszystko jest jak należy?
    - czy inwerter podpinamy pod wejście rozłącznika od strony sieci?
    - czy SPD SIMET'a SM30B+C/4-275, jest odpowiednio podłączony (w chwili obecnej wprowadzony na zacisk N jest przewód PEN, który na bloku jest rozdzielony PE i N i podpięty do GSU), czy zostawić to SPD (może pomóc, czy tylko zaszkodzi?)
    - przy okazji, czy przewody 5x4mm2 i 5x6mm2 do rozdzielni w garażu i na piętrze mogą być wyprowadzone z bloku rozdzielczego, czy powinny "wychodzić" z jakiegoś zabezpieczenia/rozłącznika?

• Megger
  • #2 18 Wrz 2016 23:31
    stonefree
    Poziom 22  

1) Czy Wiesz, że agregat trzeba zgłosić w ZE?
    2) Narysuj schemat
    3) Jaki to agregat?
    4) Jakie zabezpieczenie WLZ?
    5)

DrKubus napisał:
    W sytuacji, kiedy ma być agregat, to chyba najrozsądniejsze wyjście. Przydałby się osobny wyłącznik nadprądowy w polu zasilania z inwertera.
    6)
    DrKubus napisał:
    - czy SPD SIMET'a SM30B+C/4-275, jest odpowiednio podłączony (w chwili obecnej wprowadzony na zacisk N jest przewód PEN, który na bloku jest rozdzielony PE i N i podpięty do GSU), czy zostawić to SPD (może pomóc, czy tylko zaszkodzi?)
    Powinien być przyłączony do tego samego miejsca co przewód CC z GSU.
    7)
    DrKubus napisał:
    czy przewody 4x5mm2 i 4x6mm2 do rozdzielni w garażu i na piętrze mogą być wyprowadzone z bloku rozdzielczego, czy powinny "wychodzić" z jakiegoś zabezpieczenia/rozłącznika?
    Tak - a) możliwość odstawienia kabla, b) zabezpieczenie stosowne do przekroju, c) a tak w ogóle - dlaczego kabel 4x?

• #3 18 Wrz 2016 23:51
    DrKubus
    Poziom 9  

stonefree napisał:
    1) Czy Wiesz, że agregat trzeba zgłosić w ZE?
    2) Narysuj schemat
    3) Jaki to agregat?
    4) Jakie zabezpieczenie WLZ?
    5)
    DrKubus napisał:
    W sytuacji, kiedy ma być agregat, to chyba najrozsądniejsze wyjście. Przydałby się osobny wyłącznik nadprądowy w polu zasilania z inwertera.
    6)
    DrKubus napisał:
    Powinien być przyłączony do tego samego miejsca co przewód CC z GSU.
    7)
    DrKubus napisał:
    czy przewody 4x5mm2 i 4x6mm2 do rozdzielni w garażu i na piętrze mogą być wyprowadzone z bloku rozdzielczego, czy powinny "wychodzić" z jakiegoś zabezpieczenia/rozłącznika?
    Tak - a) możliwość odstawienia kabla, b) zabezpieczenie stosowne do przekroju, c) a tak w ogóle - dlaczego kabel 4x?

ad. 1. Tak, był wpisany w zgłoszeniu
    ad. 2. Pozwoliłem sobie skopiować rysunek z forum, oczywiście w moim przypadku rozłączony jest również przewód PEN z sieci i N z agregatu.

ad. 3. Tego jeszcze nie wiem, ale ok 5 kW
    ad. 4. Przed licznikiem 3x ETIMAT T 32A
    ad. 5. Z tego co mi powiedzieli zabezpieczenie jest w inwerterze, ale jak będę miał go w ręku, wówczas będę miał pewność - inwerter zawiśnie metr od TR.
    ad. 6. Jest tak podłączony, chodzi mi o wprowadzenie PEN pod zacisk 4.
    ad. 7. Nie bardzo rozumiem odpowiedzi tak, z podziałem na podpunkty (czy tak -dotyczy konieczności dołożenia dwóch 3fazowych eSek)?, oczywiście co do c) - kabel 4x, z racji późnej godziny - już poprawiłem :)

• #5 18 Wrz 2016 23:57
    DrKubus
    Poziom 9  

Łukasz-O napisał:
    Brak zabezpieczenia sygnalizacji napięcia.

Też nad tym myślałem, czy F&F BZ-3 wystarczy? Czy miernik napięcia również nim zabezpieczyć?

• #7 19 Wrz 2016 00:19
    DrKubus
    Poziom 9  

Łukasz-O napisał:
    Wystarczą esy 6A. BZ-3 nie jest doskonały.
    Co do "miernika" trzeba zerknąć w kartę katalogową.

Wg. dokumentacji, nie potrzebuje zabezpieczenia:
    Link

• #9 20 Wrz 2016 19:08
    DrKubus
    Poziom 9  

Naszła mnie ochota na wykorzystanie ZUGów, do rozszycia wszystkich przewodów wchodzących do rozdzielnicy. Czy przewód WLZ mogę również "puścić" przez ZUGi?

Czy mogę liczyć na jeszcze na odpowiedzi na pytania z pierwszego postu?

• Megger
  • #10 20 Wrz 2016 20:14
    mawerix123
    Poziom 35  

DrKubus napisał:
    zabezpieczenie przedlicznikowe 32A

DrKubus napisał:
    Przed licznikiem 3x ETIMAT T 32A

To niestety nie jest zabezpieczenie ;) ten Etimat T jest raczej po liczniku.
    Podaj co jest w RB 00 to jest Twoje zabezpieczenie.

Rozłączasz przewód PEN :?: a co się będzie działo z przewodami PE idącymi do odbiorników po przełączeniu na agregat, będą bez potencjałowe :?:

Ochronnik nie właściwy

Czy ten przełącznik sieć agregat może rozłączać N :?: raczej chyba nie.
    DrKubus napisał:
    z bloku rozdzielczego 4x2,5 mm2 na miernik napięcia poszczególnych faz.

Błąd, podejrzewam że zabezpieczenie tego 4x2,5 mm2 to co najmniej Gg 50A jeśli nie więcej.

DrKubus napisał:
    w chwili obecnej wprowadzony na zacisk N jest przewód PEN

PEN to nie N ;)
    DrKubus napisał:
    - przy okazji, czy przewody 5x4mm2 i 5x6mm2 do rozdzielni w garażu i na piętrze mogą być wyprowadzone z bloku rozdzielczego, czy powinny "wychodzić" z jakiegoś zabezpieczenia/rozłącznika?

Zabezpieczyć rozłącznikami np. typu R303 z wkładkami dobranymi do przekroju przewodów.

DrKubus napisał:
    Naszła mnie ochota na wykorzystanie ZUGów, do rozszycia wszystkich przewodów wchodzących do rozdzielnicy.

A ja bym nie montował, im mniej połączeń tym lepiej.

W rozdzielnicy planujesz gniazdo 230V jest obok niego B16 a RCD :?:

Aaaaa i jeszcze to co mnie zaciekawiło, po co są te mostki miedzy zaciskami w górnej części rozłącznik sieć agregat :?: :?:

Gdzie jest w ogóle projekt tej rozdzielnicy :?:

• Megger
  • #11 20 Wrz 2016 20:45
    JohnySpZOO
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

Na moje oko to sama rozdzielnica jest za mała - brak rezerwy na ewentualną rozbudowę.
    Przełącznik agregat-0-sieć wraz z blokiem i ogranicznikiem umieścił bym na dole rozdzielnicy. Do wewnętrznych połączeń użył bym linki a nie drutu.
    Ten PRZK 4063 to przełącznik 4P bez styku rozwiernego N - średnio nadaje się jak dla mnie.
    Mostki pewnie robią za stronę wtórną aparatu wyprowadzając zasilanie ze styków na BR - tylko co robi tam PE i po co są one w takiej ilości skoro zasilanie z agregatu ma być 1f? :) Ja agregat podłączał bym 3f. Wyprowadzenie N na BR - powinno być w kolorze niebieskim a nie żółtozielonym. Autor chyba zgubił szynę PE, która jest u góry rozdzielnicy.

Wypadało by zacząć od schematu ideowego bo baboli narobi autor schematu całą masę.

• #12 20 Wrz 2016 21:05
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

DrKubus napisał:
    Pozwoliłem sobie skopiować rysunek z forum, oczywiście w moim przypadku rozłączony jest również przewód PEN z sieci i N z agregatu.

Kto przerywa PEN-a ten rozumu nie ma , mówi przysłowie.
    DrKubus napisał:
    Z tego co mi powiedzieli zabezpieczenie jest w inwerterze,

To jest zabezpieczenie po inwerterze, a nie przed jak pisał kolega DrKubus.

• #13 20 Wrz 2016 22:00
    DrKubus
    Poziom 9  

mawerix123 napisał:
    To niestety nie jest zabezpieczenie ten Etimat T jest raczej po liczniku.
    Podaj co jest w RB 00 to jest Twoje zabezpieczenie.

Etimat T 32A jest przed licznikiem, wyłączenie go powoduje brak zasilania na liczniku. Za licznikiem jest rozłącznik Hyundai HiSD 125A

mawerix123 napisał:

Rozłączasz przewód PEN a co się będzie działo z przewodami PE idącymi do odbiorników po przełączeniu na agregat, będą bez potencjałowe

Przewody PE są podłączone pod szynę, która jest podłączona do GSU i one nie będą rozłączone. Takie podłączenie zasugerował ZE przy ustalaniu sposobu podłączenia agregatu - stwierdzili, że instalacja po przełączeniu na agregat, ma być "CAŁKOWICIE" odseparowana od sieci.
    mawerix123 napisał:

Ochronnik nie właściwy

Możesz rozwinąć?

mawerix123 napisał:

Czy ten przełącznik sieć agregat może rozłączać N raczej chyba nie.

j.w.

mawerix123 napisał:

W rozdzielnicy planujesz gniazdo 230V jest obok niego B16 a RCD

Tam będzie RCBO.

mawerix123 napisał:

Gdzie jest w ogóle projekt tej rozdzielnicy

Jest w trakcie tworzenia, z tego co się zorientowałem - elektryk z uprawnieniami który realizuje tą rozdzielnice, sam musi się doedukować :P

Dodano po 4 [minuty]:

[quote="JohnySpZOO"]Na moje oko to sama rozdzielnica jest za mała - brak rezerwy na ewentualną rozbudowę.

JohnySpZOO napisał:

Przełącznik agregat-0-sieć wraz z blokiem i ogranicznikiem umieścił bym na dole rozdzielnicy. Do wewnętrznych połączeń użył bym linki a nie drutu.
    Ten PRZK 4063 to przełącznik 4P bez styku rozwiernego N - średnio nadaje się jak dla mnie.

Tak jak wspominałem powyżej to ZE stwierdził, że instalacja po przełączeniu na agregat ma być odseparowana od sieci - łącznie z przewodem PEN.

JohnySpZOO napisał:

Mostki pewnie robią za stronę wtórną aparatu wyprowadzając zasilanie ze styków na BR - tylko co robi tam PE i po co są one w takiej ilości skoro zasilanie z agregatu ma być 1f? :) Ja agregat podłączał bym 3f. Wyprowadzenie N na BR - powinno być w kolorze niebieskim a nie żółtozielonym. Autor chyba zgubił szynę PE, która jest u góry rozdzielnicy.

Strona wtórna agregatu będzie mostkowana na 3 fazy, agregat ma być 1f, bo poza sporadycznym wykorzystaniem gniazdek 3 fazowych w garażu nie potrzebuje 3 fazowego agregatu, a w codziennym użytkowaniu nie ma szans na równomierne obciążenie 3 faz z agregatu.

JohnySpZOO napisał:

Wypadało by zacząć od schematu ideowego bo baboli narobi autor schematu całą masę.

Też chętnie bym go zobaczył :P

Dodano po 7 [minuty]:

Krzysztof Reszka napisał:
    DrKubus napisał:
    Pozwoliłem sobie skopiować rysunek z forum, oczywiście w moim przypadku rozłączony jest również przewód PEN z sieci i N z agregatu.

Kto przerywa PEN-a ten rozumu nie ma , mówi przysłowie.

Wytłumacz to panom w ZE, wymóg jest jasny, całkowita separacja instalacji w przypadku podłączenia agregatu - możesz zdradzić jak to zrealizować bez rozłączenia tego przewodu?

DrKubus napisał:
    Z tego co mi powiedzieli zabezpieczenie jest w inwerterze,

To jest zabezpieczenie po inwerterze, a nie przed jak pisał kolega DrKubus.
    Tego zdania nie rozumiem:(

• #14 20 Wrz 2016 22:06
    JohnySpZOO

DrKubus napisał:
    Tak jak wspominałem powyżej to ZE stwierdził, że instalacja po przełączeniu na agregat ma być odseparowana od sieci - łącznie z przewodem PEN.
    Wypadało by zastosować przełącznik typu 3P+N a nie 4P. Prz operacji otwierania styki fazowe rozwierają się jako pierwsze a N'owe jako drugie, przy zamykaniu styki N'owe zwierają się jako pierwsze a potem fazowe.

DrKubus napisał:
    Strona wtórna agregatu będzie mostkowana na 3 fazy, agregat ma być 1f, bo poza sporadycznym wykorzystaniem gniazdek 3 fazowych w garażu nie potrzebuje 3 fazowego agregatu, a w codziennym użytkowaniu nie ma szans na równomierne obciążenie 3 faz z agregatu.
    W takim układzie proponuję kupić solidny agregat.

DrKubus napisał:
    Więc długopis, linijkę w ręce swą i do dzieła chyba że kolega biegły i w komputerze rozrysuje.

• #15 20 Wrz 2016 22:52
    DrKubus
    Poziom 9  

JohnySpZOO napisał:
    DrKubus napisał:
    Wypadało by zastosować przełącznik typu 3P+N a nie 4P. Prz operacji otwierania styki fazowe rozwierają się jako pierwsze a N'owe jako drugie, przy zamykaniu styki N'owe zwierają się jako pierwsze a potem fazowe.

Niestety przełącznik PRZK-3080N 3P+N nie rozłączona N wcale, a nie z opóźnieniem. :( Jednoczesne rozłączenie przewodu N w sumie nie powinno być problemem, skoro zaraz za rozłącznikiem PEN jest podłączony do GSU.

JohnySpZOO napisał:

DrKubus napisał:
    W takim układzie proponuję kupić solidny agregat.

Solidny agregat 1 fazowy?

JohnySpZOO napisał:

DrKubus napisał:
    Więc długopis, linijkę w ręce swą i do dzieła chyba że kolega biegły i w komputerze rozrysuje.

Chętnie bym zrobił to na komputerze, znasz jakieś darmowe oprogramowanie?

• #16 21 Wrz 2016 06:42
    mawerix123
    Poziom 35  

DrKubus napisał:

Etimat T 32A jest przed licznikiem, wyłączenie go powoduje brak zasilania na liczniku. Za licznikiem jest rozłącznik Hyundai HiSD 125A

Masz jakiś schemat Twojej TL :?: dalej nie wiadomo jakie masz zabezpieczenie przedlicznikowe, co pisze w warunkach z ZE :?:

DrKubus napisał:

Przewody PE są podłączone pod szynę, która jest podłączona do GSU i one nie będą rozłączone. Takie podłączenie zasugerował ZE przy ustalaniu sposobu podłączenia agregatu

W tej chwili więc usiłujesz zrobić z TN-C (o ile to na pewno TN-C a nie TT) sieć bezklasową a nie TN-C-S.

Sieć pewnie była by odseparowana od instalacji jeśli przed wejściem na przełącznik sieć agregat zrobił byś rozdział PEN tak jak się to robi.

Wchodzisz zasilaniem na zwykły FR 3P za nim SPD nie Simeta warystor ale iskrownik dla sieci TN-C typu DEHNventil TNC 255:
    https://www.tim.pl/ogranicznik-przepiec-b-c-3p-25ka-1-5kv-dehnventil-dv-m-tnc-255-951300
    dalej wyłącznik B6A dla kontrolek i kontrolki, z SPD L1,L2,L3 wchodzisz na przełącznik sieć agregat, PENem z SPD wchodzisz na szynę PEN robisz rozdział i z niej N prowadzisz do przełącznika sieć agregat a PE do szyny PE rozdzielnicy szynę PEN łączysz z GSU LgY 16mm2. Będzie separacja i zapewniona ochrona. To powinien zawierać projekt.

DrKubus napisał:
    Możesz rozwinąć?

Napisałem wyżej jaki powinieneś mieć SPD.

DrKubus napisał:
    j.w.

To już chyba wyjaśnił JohnySpZOO dodam tylko ze tu jest przełącznik potrzebny dla Twoich potrzeb:
    https://www.marketelektryczny.pl/H5/?gclid=CO...AT+1+0+2+63A+3P+N+400V+AC/PRODUKT%3D126273690

DrKubus napisał:
    Jest w trakcie tworzenia, z tego co się zorientowałem - elektryk z uprawnieniami który realizuje tą rozdzielnice, sam musi się doedukować

To jest nowy domek :?: jakiś projekt instalacji przecież jest.

• #17 21 Wrz 2016 08:27
    JohnySpZOO

DrKubus napisał:
    Niestety przełącznik PRZK-3080N 3P+N nie rozłączona N wcale, a nie z opóźnieniem. :( Jednoczesne rozłączenie przewodu N w sumie nie powinno być problemem, skoro zaraz za rozłącznikiem PEN jest podłączony do GSU.
    Piszesz kolego o PRZK-3080N 3P+N a na zdjęciu masz PRZK-4063 - czegoś nie rozumiem. Podaj układ sieci zasilającej z WTZ jaki masz bo coraz bardziej zaczynam iść w kierunku że coś poczytałeś a do końca nie wiesz co robisz.

DrKubus napisał:
    Solidny agregat 1 fazowy?
    Taki który po przełączeniu napięcia poda Ci na instalację odbiorczą 'pewne napięcie' a nie klapnie.

DrKubus napisał:
    Chętnie bym zrobił to na komputerze, znasz jakieś darmowe oprogramowanie?
    Znam ale na nim nie zrobisz prawidłowo schematu. Pozostaje środowisko CAD i baza własnych lub zaimportowanych symboli. Jeśli w środowisku CAD nie siedziałeś to nic tylko kartka papieru i rozrysowanie przez Cb schematu wielokreskowego przełącznika.

mawerix123 napisał:
    To już chyba wyjaśnił JohnySpZOO dodam tylko ze tu jest przełącznik potrzebny dla Twoich potrzeb:
    https://www.marketelektryczny.pl/H5/?gclid=CO...AT+1+0+2+63A+3P+N+400V+AC/PRODUKT%3D126273690
    Poprawiam linka: SF463 PRZEŁĄCZNIK SIEĆ - AGREGAT 1-0-2 63A 3P+N 400V AC
    Rozwala mnie rozbieżność cen sprzedawanych produktów w sklepach czy marketach z cenami podawanymi na stronach producentów - kochane rabaty i upusty :D

P.S. Autorze tematu, nie zapomnij przewidzieć uziemienia do agregatu.

mawerix123 napisał:
    To jest projektowanie po nowemu po zmianie PB. Projekt elektryki robi architekt dając ewentualnie schemat instalacji skopiowany z sieci z wieloma babolami do zaaranżowania. W urzędzie myk ten przechodzi bo instalacje wewnętrzne nie są wymagane już do projektu - sama budowlanka + ewentualnie wentylacja. Ja wcześniej wnętrzówek do budownictwa jednorodzinnego czy mieszkalnego miałem czasem koło 15 miesięczne prywatnie do zrobienia. Obecnie zaprzyjaźnieni architekci podsyłają większe tematy bo ww. sami ogarniają. Jedynie jak klient sobie życzy PW na elektrykę to czasem coś podeślą. Reszta do ogarnięcia przez 'fachowca' na budowie.

• #18 21 Wrz 2016 09:35
    DrKubus
    Poziom 9  

mawerix123 napisał:
    DrKubus napisał:

Masz jakiś schemat Twojej TL :?: dalej nie wiadomo jakie masz zabezpieczenie przedlicznikowe, co pisze w warunkach z ZE :?:

W warunkach piszą o zabezpieczeniu 32A, ale wg. schematu w RB 00 jest 63A.

Dodano po 4 [minuty]:

JohnySpZOO napisał:
    DrKubus napisał:
    Piszesz kolego o PRZK-3080N 3P+N a na zdjęciu masz PRZK-4063 - czegoś nie rozumiem. Podaj układ sieci zasilającej z WTZ jaki masz bo coraz bardziej zaczynam iść w kierunku że coś poczytałeś a do końca nie wiesz co robisz.

Piszę o PRZK-3080N, jako alternatywie dla zamontowanego PRZK-4063, aby pokazać, że (przynajmniej w przypadku Spamel'a) 3P+N wcale nie oznacza późniejsze rozłączenie N, tylko jego nierozłączanie.

JohnySpZOO napisał:
    mawerix123 napisał:
    To jest projektowanie po nowemu po zmianie PB. Projekt elektryki robi architekt dając ewentualnie schemat instalacji skopiowany z sieci z wieloma babolami do zaaranżowania. W urzędzie myk ten przechodzi bo instalacje wewnętrzne nie są wymagane już do projektu - sama budowlanka + ewentualnie wentylacja. Ja wcześniej wnętrzówek do budownictwa jednorodzinnego czy mieszkalnego miałem czasem koło 15 miesięczne prywatnie do zrobienia. Obecnie zaprzyjaźnieni architekci podsyłają większe tematy bo ww. sami ogarniają. Jedynie jak klient sobie życzy PW na elektrykę to czasem coś podeślą. Reszta do ogarnięcia przez 'fachowca' na budowie.

Dokładnie tak jak piszesz, projekt elektryczny który dostałem razem z projektem domu, ma tylko 1 różnicówkę i 12 eSek :)

Dodano po 9 [minuty]:

JohnySpZOO napisał:

Czy macie pewność, że ten rozłącznik różni się od mojego, poza opisem 3P+N i kolorowym polem dla N, nigdzie nie znalazłem informacji o opóźnionym rozłączeniu toru N. Również patrząc na schemat nie widać, aby styk N był oznaczony jako z opóźnionym rozłączeniem.

• #19 21 Wrz 2016 19:19
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

DrKubus napisał:
    wymóg jest jasny, całkowita separacja instalacji w przypadku podłączenia agregatu - możesz zdradzić jak to zrealizować bez rozłączenia tego przewodu?

Strasznie prosto to wykonasz . Twoim błędem rozumowania jest to że masz się odseparować od sieci TN-C dystrybutora . I to jest prawda .
    Ty masz i musisz wykonać zasilanie agregatu po stronie TN- S nie wolno wykonywać instalacji agregatowych po stronie TN-C a dlaczego .
    Bo przerwiesz " N" przełącznikiem a PE będzie wspólne dla obydwóch instalacji . Przerywanie PEN nie wchodzi w rachubę nie wnikając w aspekty zagrożeń jakie to niesie to przepisy tego zabraniają.

• #20 21 Wrz 2016 20:31
    DrKubus
    Poziom 9  

Strasznie prosto to wykonasz . Twoim błędem rozumowania jest to że masz się odseparować od sieci TN-C dystrybutora . I to jest prawda .
    Ty masz i musisz wykonać zasilanie agregatu po stronie TN- S nie wolno wykonywać instalacji agregatowych po stronie TN-C a dlaczego .
    Bo przerwiesz " N" przełącznikiem a PE będzie wspólne dla obydwóch instalacji . Przerywanie PEN nie wchodzi w rachubę nie wnikając w aspekty zagrożeń jakie to niesie to przepisy tego zabraniają.

Czyli przed przełącznikiem, przewód PEN na szynę, która podłączona jest Cu 16mm2 do GSU, 3 fazy z sieci plus N (z szyny) na rozłącznik, od strony agregatu faza i N na przełącznik, a PE na szynę?

Czy przed wejściem na przełącznik (jak pisze mawerix123) muszę instalować FR'a i SPD, czy może zostać tak jak jest za przełącznikiem?

• #21 21 Wrz 2016 20:50
    JohnySpZOO

Autorze tematu, kartka i pisadło w dłoń i zabaw się w twórczość bardziej lub mniej sensowną. Sztuczne dywagacje za czy przed przełącznikiem są zbędne. Schemat banalny, rozrysuje to poznasz istotę problemu. Dla uproszczenia WLZ powinien wejść bezpośrednio na przełącznik. Reszta elementów za przełącznikiem.

• #22 21 Wrz 2016 21:19
    mawerix123
    Poziom 35  

DrKubus napisał:
    Czy przed wejściem na przełącznik (jak pisze mawerix123) muszę instalować FR'a i SPD

Moim zdaniem ma to o tyle sens że planujesz sygnalizację napięcia przed przełącznikiem, SPD potrzebujesz do TN-C więc też przed przełącznikiem.

DrKubus napisał:

Czy macie pewność, że ten rozłącznik różni się od mojego, poza opisem 3P+N i kolorowym polem dla N

Z jakiegoś powodu jest to 3P+N a nie 4P ;) gdzieś na forum krąży temat zasilania domu sieć agregat był tam dokładny schemat ideowy takiego przełącznika.

• #23 21 Wrz 2016 22:18
    DrKubus
    Poziom 9  

mawerix123 napisał:
    DrKubus napisał:
    Czy przed wejściem na przełącznik (jak pisze mawerix123) muszę instalować FR'a i SPD

Moim zdaniem ma to o tyle sens że planujesz sygnalizację napięcia przed przełącznikiem, SPD potrzebujesz do TN-C więc też przed przełącznikiem.

Logicznie ma to sens, ale nie wiem czy jest sens dokładania FR'a, z drugiej strony, chyba nie ma sensu montowanie SPD dla agregatu (po przełączeniu się z sieci na agregat i tak SPD chyba nie ma szans zadziałać?).

mawerix123 napisał:
    DrKubus napisał:

Czy macie pewność, że ten rozłącznik różni się od mojego, poza opisem 3P+N i kolorowym polem dla N

Z jakiegoś powodu jest to 3P+N a nie 4P ;) gdzieś na forum krąży temat zasilania domu sieć agregat był tam dokładny schemat ideowy takiego przełącznika.

Link do schematu

• #24 22 Wrz 2016 00:05
    JohnySpZOO

mawerix123 napisał:
    ... SPD potrzebujesz do TN-C więc też przed przełącznikiem.
    A co jak wyładowanie przyjdzie z instalacji odgromowej poprzez przepięcie na instalację odbiorczą np. poprzez kable teleinformatyczne do urządzeń rozdziału i na instalację 230? Byłem świadkiem takiego wyładowania w komin gdzie wyprowadzone były kable antenowe. Z ułożonych i zagipsowanych przewodów zostały bruzdy i pełno smrodu.
    1. Jeżeli SPD dajesz przed przełącznikiem i przełączasz przełącznik z pozycji sieć w pozycję 0 (podczas burzy) i niedaleko na sieci nN wali piorum - SPD w tym wariancie może niepotrzebnie zostać uszkodzony (może zadziałać prawidłowo).
    Jeżel tak zrobisz to instalację odbiorczą masz niezabezpieczoną SPD (pozycja 0 na przełączniku) i może zajść sytuacja że coś się wyindukuje lub przyjdzie inną drogą i popali elektronikę jeśli ta nie ma oddzielnej ochrony.
    2. Jak zamontujesz SPD po stronie instalacji odbiorczej (TN-S) to instalacja będzie dobezpieczona niezależnie czy przełącznik będzie w pozycji agregat 0 czy sieć.

DrKubus napisał:
    Logicznie ma to sens, ale nie wiem czy jest sens dokładania FR'a, z drugiej strony, chyba nie ma sensu montowanie SPD dla agregatu (po przełączeniu się z sieci na agregat i tak SPD chyba nie ma szans zadziałać?).
    Możesz się lekko zdziwić jeśli agregat będzie uszkodzony. Znam przypadek z firmy gdzie napięcie wyjściowe z agregatu oscylowało w granicach 310V - uszkodzony agregat. Co do FR'a ja bym nie dawał - jedynie co to lampki sygnalizacyjne dobezpieczył bym B6 i tak robię.

• #25 22 Wrz 2016 06:23
    mawerix123
    Poziom 35  

JohnySpZOO napisał:
    A co jak wyładowanie przyjdzie z instalacji odgromowej poprzez przepięcie na instalację odbiorczą np. poprzez kable teleinformatyczne do urządzeń rozdziału i na instalację 230? Byłem świadkiem takiego wyładowania w komin gdzie wyprowadzone były kable antenowe. Z ułożonych i zagipsowanych przewodów zostały bruzdy i pełno smrodu.

A czy w tym przypadku SPD zamontowany za przełącznikiem uchroni tą instalację :?: nie wiemy czy autor ma/planuje instalację odgromową.

JohnySpZOO napisał:
    1. Jeżeli SPD dajesz przed przełącznikiem i przełączasz przełącznik z pozycji sieć w pozycję 0 (podczas burzy) i niedaleko na sieci nN wali piorum - SPD w tym wariancie może niepotrzebnie zostać uszkodzony (może zadziałać prawidłowo).
    Jeżel tak zrobisz to instalację odbiorczą masz niezabezpieczoną SPD (pozycja 0 na przełączniku) i może zajść sytuacja że coś się wyindukuje lub przyjdzie inną drogą i popali elektronikę jeśli ta nie ma oddzielnej ochrony.
    2. Jak zamontujesz SPD po stronie instalacji odbiorczej (TN-S) to instalacja będzie dobezpieczona niezależnie czy przełącznik będzie w pozycji agregat 0 czy sieć.

Jeśli przełącznik będzie w pozycji 0 choć podejrzewam że manipulowanie nim będzie odbywać się tylko podczas zasilania z agregatu ale OK każdą opcję trzeba przyjąć...

JohnySpZOO napisał:
    przełącznik z pozycji sieć w pozycję 0 (podczas burzy) i niedaleko na sieci nN wali piorum - SPD w tym wariancie może niepotrzebnie zostać uszkodzony

Nie bardzo rozumiem tego punktu 1...SPD przy wyładowaniu może niepotrzebnie zostać uszkodzony, to chyba on ma za zadanie chronić.

JohnySpZOO napisał:

To jest fakt, zastanawiałem się nad pozostawieniem obecnego SPD Simeta ale on nie uchroni instalacji przy wyładowaniu.

Co z kontrolkami zamontowanymi przed przełącznikiem w czasie wyładowania w sieć kiedy SPD po przełączniki w pozycje 0 :?:

• #26 22 Wrz 2016 12:27
    JohnySpZOO

mawerix123 napisał:
    A czy w tym przypadku SPD zamontowany za przełącznikiem uchroni tą instalację :?: nie wiemy czy autor ma/planuje instalację odgromową.
    Co jest w projekcie? Co mówi rozsądek oraz ubezpieczyciel? Dlaczego miałby nie uchronić a przynajmniej nie zredukować jego skutków jeżeli wszystko będzie poprawnie zamontowane? Tutaj jeszcze kłania się koordynacja SPD.

mawerix123 napisał:
    Nie bardzo rozumiem tego punktu 1...SPD przy wyładowaniu może niepotrzebnie zostać uszkodzony, to chyba on ma za zadanie chronić.
    Jeżeli przełącznik będzie w poz. 0 to instalację odbiorczą będziesz miał rozłączoną z siecią nN a tym samym przy jakimś skoku napięcia SPD nie będzie na nie narażone i niepotrzebnie nie zadziała - nie będzie konieczności wymiany wkładek.

mawerix123 napisał:
    Co z kontrolkami zamontowanymi przed przełącznikiem w czasie wyładowania w sieć kiedy SPD po przełączniki w pozycje 0 :?:
    Kontrolkami i ich dobezpieczeniami podłączonymi po stronie sieci nN bym się nie przejmował - wydatek w hurtowni ok 70pln. a kontroliki i tak z czasem będą nadawały się do wymiany na nowe. Ja u rodziców LK-713 reklamowałem w ciągu 3 lat 2 razy - lampki dobezpieczone BZ-3 o którym też na forum było parę tematów.

P.S. Ja od dziecka byłem nauczony że podczas burzy instalację odbiorczą rozłącza się od sieci nN oraz wszystkie wtyczki od anten wyjmuje się z gniazdek (łącznie z wtyczką 230 od TV).

Do autora tematu:
    Co Cię skłoniło do do zamontowania WN-723? Czysta ciekawość dot. poziomu napięcia? Ja osobiście jeśli miałbym coś takiego zamontować to zamontował bym czujnik kolejności i zaniku fazy sprzężony ze stycznikiem. Pytam z czystej ciekawości przeglądając zdjęcie tablicy.

• #27 22 Wrz 2016 17:19
    DrKubus
    Poziom 9  

JohnySpZOO napisał:
    mawerix123 napisał:
    Co jest w projekcie? Co mówi rozsądek oraz ubezpieczyciel? Dlaczego miałby nie uchronić a przynajmniej nie zredukować jego skutków jeżeli wszystko będzie poprawnie zamontowane? Tutaj jeszcze kłania się koordynacja SPD.

Instalacja odgromowa jest już założona, podpięta pod bednarkę zakopaną wokół budynku. Impedancja uziomu 2,1 om.

JohnySpZOO napisał:

Do autora tematu:
    Co Cię skłoniło do do zamontowania WN-723? Czysta ciekawość dot. poziomu napięcia? Ja osobiście jeśli miałbym coś takiego zamontować to zamontował bym czujnik kolejności i zaniku fazy sprzężony ze stycznikiem. Pytam z czystej ciekawości przeglądając zdjęcie tablicy.

Wiem, że jest problem z napięciem w sieci (mieszkam obok), chciałem mieć podgląd na żywo jak to wygląda. Niestety dzisiejsze testy wykazały że wskaźnik ma dość dużą niedokładność. Przy 230V (mierzonych 3 innymi miernikami) pokazywał 235V, przy 232V pokazywał już 240V. Dlatego też miernik wraca do sklepu i pozostanę przy pomiarach ręcznych.

• #28 22 Wrz 2016 18:32
    JohnySpZOO

Jeżeli jest problem to należy go zgłosić do lokalnego Zakładu Energetycznego - zapewne ktoś pobiera energię el. niezgodnie z warunkami. ZE pobawi się w detektywa i zamontuje analizator parametrów sieci szukając winnego.

Jeśli chcesz mieć podgląd i to w miarę dokładny to należy zastosować elektroniczną zabawkę pracującą online przynajmniej za 500pln z pamięciom skrajnych wartości a nie na diodowy szajs. W instrukcji aparatu z tego co pamiętam skok napięcia o 3,5V powodował zapalenie się diody.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME