Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprężarka 3F na 1F - Czy da sie podmienić spreżarki?

19 Wrz 2016 07:29 2085 12
  • Poziom 9  
    Witam

Prosiłbym o radę czy na schemacie widzicie przeciwwskazania do podmiany sprężarki 3F na 1F.
    Sprężarka 3F na 1F - Czy da sie podmienić spreżarki?

Czy po takiej operacji klimatyzator będzie działał poprawnie czy nie?

Dodam że chciałbym z istniejącego zasilania trzyfazowego użyczyć jedną fazę do zasilenia nowej sprężarki. Sprężarka 3F na 1F - Czy da sie podmienić spreżarki?
  • Poziom 9  
    Sprężarka 3f już nie działa. Posiadam sprężarki 1f. Dodam że czas oczekiwania na nową 3f jest około miesiąca. A klimatyzator jest od szafy sterowniczej dlatego rozważamy z klientem skrócenie czasu naprawy.
  • Pomocny post
    Specjalista urządzeń chłodniczych
    Sprężarka 3f ma mniejszy prąd pracy i rozruchu w stosunku do 1f. Ciekawe czy stycznik wytrzyma . W razie czego prąd można podzielić na trzy. Druga sprawa to czy układ na płycie nie ma zabezpieczeń awaria stycznika (brak fazy za stycznikiem. No i czasem spotykam zabezpieczenia typu duży prąd pracy (awaria) pomiar prądu dokonuje elektronika.
  • Poziom 9  
    Dokładnie p.obelix podobne rozmyślania mamy. A dokladniej czy te zabezpieczenia sa? Dlatego zapytałem tutaj na forum czy da się to wywnioskować po schemacie jaki dołączyłem jest to zdjęcie z danego klimatyzatora.

Czy ten schemat nam powie jakie są zabezpieczenia?
  • Poziom 24  
    Na 99% tam nie ma pomiaru prądu silnika kompresora, ale może być układ kontroli napięć zasilania (zaniku jednej fazy/kolejności faz) więc zasilanie zostaje 3f. Raczej stycznik długo nie wytrzyma obciążenia jednofazowego i na niewiele może się zdać łączenie równoległe styków.
    Podaj typ tego klimatyzatora to porównam z tym co mam.
  • Poziom 24  
    Jak Twoja sprężarka 1f będzie podobną "wydajność" jak ta oryginalna to klimatyzator powinien działać poprawnie. Zasilanie daj przez zewnętrzny stycznik który będzie sterowany z oryginalnych wyprowadzeń i powinno hulać.
  • Poziom 26  
    karwo napisał:
    Jak Twoja sprężarka 1f będzie podobną "wydajność" jak ta oryginalna to klimatyzator powinien działać poprawnie. Zasilanie daj przez zewnętrzny stycznik który będzie sterowany z oryginalnych wyprowadzeń i powinno hulać.
    Taaaa...
    Pytanie tylko co z elektroniką i zabezpieczeniami, bo wydaje mi się, że takowe istnieją (chociaż w tym konkretnym przypadku mogę się mylić). Po podłączeniu według rad kolegi te zabezpieczenia zostaną odcięte.
    Ja bym nie kombinował i zamówił taką jaka była. A tak z ciekawości, co tej starej sprężarce dolega?
  • Poziom 24  
    Elektronika to tylko termostat z czujnikami temperatury, czujniki cisnienia i kolejnosci/zaniku fazy. Nie ma chyba nawet bezpiecznikow topikowych w obwodach wentylatorow i kompresora.
  • Poziom 26  
    Jeśli to prymitywny układ, to tylko wymienić stycznik i wio.