Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy nadal produkują zegarki z trymerami do regulacji chodu?

19 Wrz 2016 08:44 1743 21
 • Poziom 8  
  Witam Was!

  Powiedzcie mi czy produkują jeszcze jakieś zegarki z trymerem (rezonatorem). Niegdyś była to fantastyczna sprawa - oporny zegarek ustawił tak, że śpieszył sekundę na miesiąc i sprawa załatwiona. Teraz dokładne to zazwyczaj radio controlled, ale niestety do tanich nie należą i nie każdy jest w stanie mnie się spodobać. Podajcie mi ewentualnie marki.

  Pozdrawiam!
 • Specjalista od sprzętów RTV
  A, czy Kol. wie jaka jest różnica między trymerem i rezonatorem?
 • Poziom 8  
  Nie wiem dokładnie na czym polega różnica między trymerem a rezonatorem, ale może prościej się Was spytam: czy nadal produkują zegarki z potoczną "śrubką" do regulacji chodu? Niegdyś zegarki z pozytywkami i wiele innych coś takiego posiadały i było to bardzo dobre rozwiązanie.
  Druga sprawa jaka mnie interesuje to wpływ napięcia baterii oraz temperatury na dokładność chodu zegarka kwarcowego (np. Casio ). Czy na upale bardziej opóźnia? albo na nowiutkiej mocnej baterii bardziej przyśpieszy?
  Pozdro!
 • Poziom 41  
  Nie ma już żadnych śrubek regulacyjnych, wpływ zasilania nie powoduje zmiany tempa chodu zegarka, lub pisząc bardziej fachowo zmiana zasilania nie powoduje zmian częstotliwości rezonatora.
 • Poziom 8  
  A temperatura?
 • Poziom 43  
  W masowej produkcji tnie się koszty, choć zegarek mógł by dzięki temu być dokładniejszy, producent w dzisiejszych czasach nie może sobie pozwolić na montaż trymera i stratę czasu na jego regulację, bo to koszt, a zysku z tego nie będzie miał żadnego.
 • Poziom 40  
  Są zegarki naręczne z odbiornikiem DCF77. Wystarczy, że raz na jakiś czas zsynchronizuje się z nadajnikiem i mamy temat naręcznego wzorca czasu zamknięty.
 • Poziom 20  
  basup74 napisał:
  A temperatura?


  Temperatura wpływa.
 • Poziom 8  
  No wiem, że wpływa;-), ale jak? Pomóżcie, bo nie wiem czy np. upał powoduje opaźnianie? jak duże są to wielkości w przybliżeniu? Pozdro!;-)
 • Poziom 20  
  basup74 napisał:
  No wiem, że wpływa;-), ale jak? Pomóżcie, bo nie wiem czy np. upał powoduje opaźnianie? jak duże są to wielkości w przybliżeniu? Pozdro!;-)


  https://en.wikipedia.org/wiki/Quartz_clock

  The crystal planes and tuning of a consumer grade clock crystal are designed for minimal temperature sensitivity in terms of their effect on frequency and operate best at about 25 to 28 °C (77 to 82 °F). At that temperature the crystal oscillates at its fastest. A higher or lower temperature will result in a -0.035 parts per million/°C2 (slower) oscillation rate. So a ±1 °C temperature deviation will account for a (1)2 x -0.035 = -0.035 parts per million (ppm) rate, which is equivalent to -1.1 seconds per year. If, instead, the crystal experiences a ±10 °C temperature deviation, then the rate change will be (10)2 x -0.035 ppm = 100 x -0.035 ppm = -3.5 ppm, which is equivalent to -110 seconds per year.
 • Poziom 8  
  Aha! Dzięki;-) Stąd wnioskuję, że mój casio, który robi ok 20 sek na m-c jak położę na kaloryferze zacznie nieco zwalniać i chód jego się mniej więcej wyrówna ;-) przy okazji będzie lepiej mnie budził bo po panelach aluminiowych dobrze roznosi się dźwięk.;-)
 • Poziom 20  
  basup74 napisał:
  Aha! Dzięki;-) Stąd wnioskuję, że mój casio, który robi ok 20 sek na m-c jak położę na kaloryferze zacznie nieco zwalniać i chód jego się mniej więcej wyrówna ;-) przy okazji będzie lepiej mnie budził bo po panelach aluminiowych dobrze roznosi się dźwięk.;-)


  Możesz zrobić mały termostat z grzałką, który będzie utrzymywał zimą i latem stałą temperaturę. A ponieważ będzie mozna zadać temperaturę w środku to będzie można nastroić zegarek temperaturą porównując sygnały z radiem w południe.
  Ale znacznie lepiej kupić zegarek z GPSem - wtedy masz dokładność zegara atomowego, myślę, że 10^-10 (tzn. stosunek odchyłki w Hz do częstości w Hz jest 0.0000000001).
 • Poziom 38  
  Nie stosuje się trymerów z bardzo prozaicznego powodu. Mianowicie wilgoć wpływa dosyć istotnie na trymer korygujący częstotliwość pracy rezonatora. Trymery z czasem nie tyle rozwiązywały problem dokładności chodu co go pogłębiały.
  Technologia znacznie poszła do przodu również pod względem precyzji wytwarzania razonatorów, co przekłada się na ich klasę dokładności. Nie chodzi tutaj o dryft temperatury ani dryft długoczasowy, rezonatory z czasem zmieniają częstotliwość pracy. Chodzi tu o precyzję wykonania rezonatora, która przekłada się znacznie silniej na typowo eksploatowany zegarek jak dryft temperaturowy.
  Typowa częstotliwość rezonatora czyli 32768Hz mowi jedynie o dokładności miejsc znaczących. Czym innym, pod względem dokładności jest każdy z rezonatorów oznaczonych w poniższy sposób:
  X 32768Hz
  X 32768.0Hz
  X 32768.00Hz

  Najdokładniejszy jest ostatni. Niby zera niczego nie oznaczają a jednak oznaczają i to całkiem sporo.
 • Poziom 8  
  Rozumiem!
  Dzięki za to że pogłębiacie moją wiedzę z zakresu elektroniki zegarków kwarcowych;-). Ja rozważam kwestię też taką, jak dokładnie zegarek chodzi gdy cały czas jest na nadgarstku przez 24h. Przyjąłem, że ciepłota ciała jest ok 34-35 stopni Celsjusza i to jest więcej gdy zegarek jest noszony sporadycznie i znajduje się w pomieszczeniu, gdzie zwykle temp nie przekracza ok 20 stopni C. co wy na to? Ma to wpływ na chód? Prawdopodobnie opóźnianie.
 • Poziom 8  
  Dzięki. A co sądzicie o kamertonie? Słyszałem, że maszyny wyposażone w niego śpieszą najwyżej 10 s na rok, ale czy produkują też cyfrowe? Pewnie do tanich nie należą. Pozdro!
 • Poziom 40  
  Pierwsze zegarki elektroniczne były kamertonowe (patrz Bulova Accutron) i ich błąd wynosił minutę na miesiąc. Zostały wyparte właśnie przez zegarki kwarcowe ze względu min. na lepszą dokładność tych drugich. A trzeba wziąć poprawkę na to, że pierwsze oscylatory nie były tak dobre parametrycznie jak współczesne.
 • Poziom 20  
  basup74 napisał:
  Dzięki. A co sądzicie o kamertonie? Słyszałem, że maszyny wyposażone w niego śpieszą najwyżej 10 s na rok, ale czy produkują też cyfrowe? Pewnie do tanich nie należą. Pozdro!


  Kompulikujesz sobie życie i szukasz problemu tam gdzie go nie ma. Średniej jakości OCXO ma _maksymalne_ stażenie rocznej na poziomie +/- 500ppb, tj. 0.0000005*365*3600*24 ~= 16 sek. na rok. I jest niewrażliwy na zmianę temperatury. A do zastosowań domowych starczy:
  https://www.maximintegrated.com/en/products/d...tion/silicon-crystal-oscillators/DS32KHZ.html
 • Poziom 43  
  Cytat:
  Dzięki. A co sądzicie o kamertonie? Słyszałem, że maszyny wyposażone w niego śpieszą najwyżej 10 s na rok, ale czy produkują też cyfrowe? Pewnie do tanich nie należą.
  Prawie wszystkie cyfrowe zegarki mają w środku kamerton,
  jest to kamerton kwarcowy :)
  Nie ma w tym zadnej magii, to poprostu sposób na uzyskanie niskiej częstotliwości rezonansowej i małych wymiarów (zegarkowe mają 32768Hz)
 • Poziom 8  
  Witam Was po dłuższym czasie, w którym dokonałem własnych eksperymentów ;-). Otóż zaobserwowałem, że moje casio tough solar stl-s110h w czasie gdy mam założone na ręce przy temp nadgarstka ok 30 stopni w przeciągu 15 godz przyspieszyło 0,12 sek, a w pozostałych godz, gdy spałem i zegarek odłożony był na półce w temp pokojowej ok 22 stopnie przyspieszył 0,24 sek. Ćwiczenie powtórzyłem parokrotnie i wynik był porównywalny! Wykorzystałem do celów badawczych własnej kamery cyfrowej robiącej 50 klatek/s w czasie kiedy podawany był sygnał z radia I programu. Może Was to bawi, ale zaciekawiło mnie to, stąd wniosek, że im wyższa temperatura - zegarek zwalnia. Teraz zrobiłem dla zegarka "inkubator" w postaci pojemnika, gdzie temp nie przekracza 40 stopni i zostawię go na noc;-). Po parokrotnych próbach podzielę się nowa wiedzą;-) Co Wy na to?;-) Pozdrawiam!
 • Poziom 38  
  Pogłeś prościej, bez inkubatora pobrać notę katalogową rezonatora 32768Hz i sprawdzić jak wygląda charakterystyka częstotliwościowa w funkcji temperatury. Aby było ciekawiej to wraz ze starzeniem się rezonatora kwarcowego jego częstotliwość nieznacznie się zmniejsza. Dlatego porównaj to co zmierzysz z tym co zmierzysz za rok.
 • Poziom 8  
  No zegarek nowy, więc jeszcze wiele przed nim;-)