Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wielokanałowy sterownik czasowy on/off programowany z PC

mirley 19 Wrz 2016 10:07 11643 28
 • Wielokanałowy sterownik czasowy on/off programowany z PC

  Witam

  Tym razem mam do przedstawienia prosty sterownik włącz/wyłącz, który potrafi sterować dziesięcioma urządzeniami za pomocą praktycznie dowolnych układów wykonawczych. Układ modelowy pracuje na stałe wmontowany w biurko i ma za zadanie głównie sterować pracą lamp, drukarki oraz wentylatora. Wyłącznik zbudowany jest w oparciu o popularny i tani mikrokontroler ATMega8 oraz garść elementów dyskretnych. Dwustronny montaż płytki umożliwia przykręcenie sterownika do panelu przedniego w dowolnej obudowie. Ze względu na uniwersalność wyjść na płytce nie umieszczono żadnych układów wykonawczych. W układzie przewidziano za to miejsce dla konwertera MAX485 co w przyszłości umożliwi komunikację wyłącznika z komputerem bądź innymi urządzeniami w domu. Na razie trwają prace nad rozwojem tej funkcjonalności.

  Wielokanałowy sterownik czasowy on/off programowany z PC

  Sercem układu jest mikrokontroler U3 (ATMEGA8-PU), pracujący z rezonatorem kwarcowym X1 (16MHz). Kondensatory C5-C6 (22pF) zapewniają poprawną pracę rezonatora kwarcowego. Rezystor R3 (10k) zapewnia poprawną polaryzację nóżki resetu podczas normalnej pracy mikrokontrolera, natomiast złącze PROG1 (AVRPROG) umożliwia programowanie bez wyjmowania U3 z podstawki. Sterowanie stanami wyjść odbywa się za pomocą przycisków chwilowych SW1-SW10 (uSw 12mm), które zostały podłączone do pinów mikrokontrolera poprzez prosty dekoder zbudowany na diodach D11-D22 (1N4148). Dzięki temu do odczytu stanu 10 klawiszy wymagane są tylko 4 linie wejściowe U3. Na wyjściach zastosowano szeregowe połączenie rezystorów R5-R14 (100R) z odpowiadającymi im diodami D1-D10 (LED). Stanem aktywnym na wyjściach jest stan niski ale można to łatwo zmienić zmieniając polaryzację diod D1-D10. Taka konstrukcja wyjść pozwala w prosty sposób podłączyć układy wykonawcze w postaci optotriaków (między +5V a danym wyjściem). Złączami wyjściowymi są GP4 (NS25-W4), GP5 (NS25-W4) i GP6 (NS25-W2).

  Napięcie zasilające, podłączone do złącza GP1 (NS25-W2), filtrowane jest za pomocą C2 (100uF/25V), C3 (100uF/25V) oraz C4 (100nF). Kondensatory te są jednocześnie krytyczne dla poprawnej pracy stabilizatora U1 (7805). Dodatkowe gniazdo GP2 (NS25-W2), stanowi wyjście napięcia zasilającego, które może się przydać do polaryzacji układów wykonawczych. Układ U2 (MAX485) to konwerter RS485, zapewniający odpowiednią translację standardu elektrycznego sygnałów między TTL (0-5V) a szyną RS485. Kondensator C1 (100nF) filtruje napięcie zasilania układu U2. Rezystor R2 (120R), montowany w przypadku gdy wyłącznik jest ostatnim urządzeniem na magistrali, zapewnia poprawną terminację magistrali. Rezystory R1 (510R) i R4 (510R) (opcjonalne) zapewniają poprawną polaryzację magistrali RS485 wyprowadzonej na złącze GP3 (NS25-W2).


  Budowa sterownika jest dość nietypowa jak na układy z płytką jednostronną - część komponentów lutowana jest od strony druku. W pierwszej kolejności jednak należy zająć się komponentami montowanymi klasycznie od strony elementów. Na początku lutujemy pięć zworek, pozostałe oznaczone miedzy wyprowadzeniami przycisków pomijamy, gdyż załatwią to same przyciski na późniejszym etapie montażu. Dalej montujemy wszystkie rezystory, diody (nie LED) i kondensatory ceramiczne, a następnie pozostałe komponenty. Pod układy U2 i U3 dobrze jest zastosować podstawki. Dla większości zastosowań nie są wymagane komponenty U2, C1, R1, R2, R4 oraz GP3 - lutujemy je tylko wtedy gdy chcemy sterować układem z zewnątrz za pomocą komputera.

  Dalszy etap montażu jest bardziej skomplikowany i wymaga nieco wprawy. Wszystkie pola lutownicze od przycisków SW1-SW10 oraz diod D1-D10 należy obowiązkowo pokryć grubszą warstwą cyny. Lutowanie zaczynamy od przycisków, gdyż one ustalą potem wysokość montowania diod. Należy je tak przylutować aby wystawały nieco ponad przyciski, które będą docelowo na równi z obudową. Należy pamiętać aby wszystkie nóżki każdego z przycisków zostały dobrze przylutowane. Nie tylko ze względu na wytrzymałość mechaniczną ale także ze względu na fakt że wyprowadzenia przycisków zapewniają ciągłość połączeń na płytce.

  Fotografie:

  Wielokanałowy sterownik czasowy on/off programowany z PC Wielokanałowy sterownik czasowy on/off programowany z PC Wielokanałowy sterownik czasowy on/off programowany z PC Wielokanałowy sterownik czasowy on/off programowany z PC Wielokanałowy sterownik czasowy on/off programowany z PC


  Z układem będzie współpracować aplikacja na PC (QT4 + Pytnon) pozwalająca na dowolne sterowanie wyjściami a także na programowanie ich działania w czasie. Na razie obecne oprogramowanie do uC nie pozwala na takie działanie - pracuję nad protokołem transmisji

  Strona domowa projektu: http://mirley.net/cyfrowy_wylacznik_wielokanalowy.html


  Czekam na opinie

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  mirley
  Poziom 17  
  Offline 
  KUP TERAZ! - - PCB, Elementy do moich projektów. ZAMÓW! - Projektowanie PCB, programowanie i inne. Więcej na http://mirley.net
  mirley napisał 388 postów o ocenie 1039, pomógł 13 razy. Jest z nami od 2006 roku.
 • TermopastyTermopasty
 • #2
  szymon122
  Poziom 38  
  Bardzo podoba mi się opis na obudowie który wykonałeś, mogę prosić o zdjęcie całości (biurka)? Jestem ciekawy jak to się prezentuje. Gniazdo słuchawek jest podpięte bezpośrednio do komputera? Jako gniazda programowania użyłeś podstawki 8 pinowej. Pokaż co w nią wkładasz (wtyk programatora) No chyba, że są to po prostu 2 rzędy goldpinów ale może masz jakiś fajny patent na to.
 • TermopastyTermopasty
 • #3
  Piotrek1970
  Poziom 17  
  Szymonie122 na schemacie i w opisie jest wzmianka o układzie RS485, którego nie ma na płytce (w podstawce) -może autor na chwilę obecną nie posiada w swoich zasobach tego układu ale na przyszłość ma zamiar z niego skorzystać ; -) Co do podłączenia programatora to jest niestandardowo rozwiązane jako szereg goldpin'ów -ja bym pokusił się o jakiś klucz, sam w takich przypadkach aby nie podłączyć odwrotnie dodaje jeden pin i usuwam niesymetrycznie nadmiarowy z szeregu a we wtyczce zaślepiam dany otwór i takie rozwiązanie chroni mnie przed błędami/pośpiechem/ADHD...
  Na schemacie widać, że zostały jeszcze wolne 4 piny w m8 więc jeszcze sporo można dołożyć.

  Pozdrawiam, Piotrek
 • #6
  winio42
  Poziom 18  
  Hmm z tego co widzę konieczne będzie połączenia z układami wykonawczymi za pomocą kabli.
  Można pomyśleć nad bezprzewodową formą komunikacji z układem wykonawczym. Jeśli mam sterować pracą lampy za pomocą przycisku umieszczonego w jej pobliżu (bo chyba nie będę ciągnąć kilkunastu metrów kabla?) to mogę już użyć zwykłego włącznika do światła.
  Plus za estetykę, jak zwykle u Ciebie na wysokim poziomie.
 • #7
  mirley
  Poziom 17  
  Układ wykonawczy jest pod biurkiem, wszystkie urządzenia którymi steruje ten układ są w okolicy 2m od niego. Inaczej mówiąc wszystkie te lampki są przy biurku. Jeśli miałbym sterować lampami w większej odległości to miało by sens stosować moduły bezprzewodowe.

  -------------------

  Odbiornik podczerwieni można dodać, jednak mi nie był do niczego potrzebny. Jak jestem przy biurku to mam panel na wyciągnięcie ręki

  -------------------

  Można użyć przerzutników, spełnią funkcję włącz/wyłącz i tyle. Poza tym kupa elementów dyskretnych do tego, skomplokowana płytka - w życiu przy takiej cenie uC, szczególnie że tańsze to nie będzie, nie mówiąc o poborze prądu.

  --------------------

  Podstawka jest pod układ MAX485, po prostu do zdjęcia go nie było na miejscu :), zorientowałem się później ale już miałem wszystko zamknięte w obudowie. Co do złącza programującego to można dac goldpin z prowadzeniem i po problemie. Osobiście wolę jak najmniejsze złącze bez dodatkowych pinów. Zmuszam się wręcz żeby pin resetu był wyprowadzony na złączu a nie osobnym pinem blisko uC.

  --------------------

  Zdjęcie całości biurka, chetnie zamieszczę jak na nim posprzątam, inaczej efekt będzie marny. Gniazdo słuchawek jest podpięte na stałe do komputera, równolegle do wejścia przedwzmacniacza..... bo w tej samej obudowie jest jeszcze wzmacniacz audio z przedwzmacniaczem.
 • #8
  cooltygrysek
  Warunkowo odblokowany
  Mam takie pytania, co się dzieje kiedy przytrzymasz przycisk ? Czy będzie zmieniał stany w takt przerwań procesora czy nie ? I dlaczego kolega nie wykorzystał połączenia klawiatury matrycowej 4x3 ? Bo troszkę za dużo tych diod a mozna było prościej oraz wykorzystać przeżutniki jak wspomniał kolega wyżej.
 • #10
  Pablo2015
  Poziom 18  
  Mógłbyś opisać dokładniej jak działa klawiatura?

  Mogłeś wykorzystać 1 wejście procesora- pod każdy klawisz podpiąć inny rezystor (o innej rezystancji) i mierzyć napięcie ATmegą.
 • #11
  cooltygrysek
  Warunkowo odblokowany
  Radzio M też się zastanawiam po co takie taktowanie, może na inne aplikacje sterowania chociaż to bez sensu.
  Pablo 2015 można ale po co w tak prostej konstrukcji no chyba że kolega zastosuje jakiś LCD jeszcze. Nic nie wiadomo a było by ciekawiej niż te diody led.
  Ogólnie projekt rozwojowy ale można to zbudować na przeźutnikach cmos.
 • #12
  dawiid88
  Poziom 8  
  Jak zwykle estetyczne i ciekawe wykonanie. Zainteresował mnie sposób w jaki podłączone są przyciski do uP, muszę coś więcej poczytać na ten temat. Jak wygląda całość obudowy?
 • #13
  eurotips
  Poziom 36  
  Do obsługi przycisków ja bym wykorzystał port analogowy, rezystory na płytce razem z przełącznikami i wystarczyłyby 2 kabelki poprowadzone do płytki Megi.
  Tak szczerze to po tytule oczekiwałem nie wiem czemu zdalnego sterowania,
  na przyciski to już lepiej było przerobić listwę 10 gniazdek z włącznikami, zamiast włącznika przycisk i diodę na każde gniazdko. Ja mam taką listwę na 6 gniazdek i włączniki są z podświetleniem, funkcjonalnie jest to to samo tyle że Megi w środku nie ma.
 • #14
  Karol966
  Poziom 30  
  Radzio M. napisał:
  Bez komunikacji szeregowej to urządzenie tylko zmarnuje ten mikrokontroler. Można przecież użyć przerzutników.

  Do tego cała zabawa z eliminacją drgań styków, łącznie cały układ na kilku scalakach, których cena sumaryczna wyniesie dokładnie tyle ile kosztuje atmega8.

  PS. Co do ceny Atmeli, to chyba po przejęci tej firmy przez microchip niestety coś się zmienia na gorsze. Dla przykładu, w TME niedawno można było kupić Atmega128 za ok 10zł brutto a teraz 22zł brutto (bo muszą kupować od autoryzowanego dystrybutora).

  PS2. Czy do RS485 nie jest bezpieczniej jednak dołożyć przewód masy do komunikacji?
 • #15
  398216 Usunięty
  Poziom 43  
  No nie... Do tej pory z niecierpliwością czekałem na kolejne projekty Kolegi, ale ten mnie zawiódł... No może nie całkiem; bo sama idea jest ok, ale w tym konkretnym wypadku ("...wszystkie urządzenia którymi steruje ten układ są w okolicy 2m"... ) to już przerost formy nad treścią.
  Poza tym (niewątpliwie wynikającym z czystego lenistwa) ułatwieniem - nie można było po prostu zrobić zwykłych wyłączników? Na siłę pakować pół komputera do zapalenia lampki, czy włączenia drukarki... nie uważasz, ze to przesada? W końcu i tak to wyłącznie sterownik, a same układy załączające masz osobno.
  Co innego, gdyby to miało służyć do sterowania oświetleniem 400m2 sali - wtedy owszem jest w tym sens, ale tu? 2 metry to naprawdę niewiele.
  Dalej - połączenie w jednej obudowie (o ile dobrze zrozumiałem) układu sterującego wyłącznikami i wzmacniacza audio...No jest w tym jakaś logika, ale czy uzasadniona? Myślę, ze tylko wówczas, gdy miałoby to spełniać swego rodzaju "centrum dowodzenia"; spełnia?
  Ogólnie - jak dla mnie to ciekawy projekt, ale nie w tym konkretnym zastosowaniu. Dla innych Kolegów może jednak służyć jako wzór do realizacji własnych pomysłów, a to moim skromnym zdaniem jest duży plus.
 • #16
  mirley
  Poziom 17  
  Trzymany stan zmienia stan lampek cyklicznie, kwestia co kto woli, można w prosty sposób przerobić. Klawiatura matrycowa, można było - ale pcb jest jednostronne a diody działają jak zworki, co upraszcza płytkę. Dodatkowo obsługa w sofcie jest mniej skomplikowana i potrzeba mniej pinów. W sumie to jedyne powody, matrycówka też może być ale dla 10 klawiszy muszę mieć przynajmniej 7 pinów a tak mam 4 piny.

  -----------

  O przerzutnikach już pisałem... nigdy w życiu nie bawił bym się w to jak kupiłem tą m8 za 5zł jakiś czas temu. Będzie drgać na stykach, przełączać się po 5 razy... nie...

  Zewnętrzny kwarc dla stabilnej pracy rs485 (którego jeszcze nie ma) nie wiem na jakiej predkości docelowo będe pracować i jak skomplikowany okaże się protokół komunikacyjny (będzie to komunikacja wielu różnych urządzeń na jednej magistrali z kontrolą błędów itp). Zawsze go można nie lutowac bo na razie nie jest do niczego potrzebny i równie dobrze na 1MHz tez zadziała. 16MHz ma tez za zadanie jak najszybciej przetworzyć dane w procku i odesłać po magistrali bo master będzie musiał sprawdzić np jeszcze 20 innych układów a czas skanu nie może być potem w minutach

  ---------

  Klawiatura w prosty sposób symuluje naciskanie wielu przycisków na raz. niektóre klawisze zwierają tylko jedną linię do masy. Inne zwierają dwie linie na raz... Sprawdzany jest stan portu czy jest np &B11111110 czy &B11111100 i są to różne przyciski... Takie połaczenie nie obsługuje naciskania kilku na raz

  -----
  Cały panel prezentuje się tak:

  Wielokanałowy sterownik czasowy on/off programowany z PC

  ----------

  Przyciski analogowe, z rezystorami, kiedyś tak zrobiłem ale tu akurat wolałem nie bawić się w ADC. Dwa kabelki i tak niewiele dają bo przyciski są na płytce z megą.

  Cytat:
  ... na przyciski to już lepiej było przerobić listwę 10 gniazdek z włącznikami,


  Nie rozumiesz tutaj idei całego rozwiązania... chciałem miec sterowanie przyciskami bo tak lubię z możliwością późniejszego sterowania z zewnątrz.... jeśli ktoś woli panel z przełącznikami to nie mam osobiście z tym problemu.

  ----------

  Możliwe że do R485 powinienem dać przewód masy, jednak idea działania transmisji różnicowej tego nie wymaga. I tak w większości wypadków zasilacze urządzeń w domu mam spięte do wspólnej masy więc nie powinno być problemów


  ----------

  Nad tym czy taki wyłącznik ma sens to nie będziemy dyskutować... jasne że wynika to z czystego lenistwa.... przecież jak siędzę przy biurku to nie będę wstawał aby właczyć drukarkę która stoi w szafie... klikam przycisk a potem na kompie "print". Tak samo z lampkami.

  Zastosowanie układu według mnie jest znacznie szersze, a przynajmniej może być użyty do właczania różnych urządzeń na większe odległości....

  Wzmacniacz w jednej obudowie... a czemu nie... chciałem mieć zamknięte w jednej skrzynce na biurku, żeby nic się niepotrzebnego nie walało - nie ma problemu z zakłóceniami jeśli o to pytasz
 • #17
  cooltygrysek
  Warunkowo odblokowany
  Problem drgań styków MS w przerzutnikach rozwiązuje się stosując układ całkujący RC, więc wielka mi filozofia. Oszczędzanie portów to kolega zrobił portami wyjściowymi a wystarczyło dodać układ odbiorczy po szynie I2C chociażby nawet, oszczędzając porty a tak 10 przewodów plus zasilające daje nam 12 i gdzie tu oszczędność ? A można by było na 3 albo transmisję radiową 1 lub 2 kierunkową. Po za tym 2 metry przewodu wielożyłowego to już pokaźna antena, no chyba ze ekranowany ale znów gruby i sztywny. Zastanawiam się czy po tylu fajnych projektach kolega Mirley sobie w piętę nie strzelił ? Jak dla mnie przerost formy nad treścią. Swego czasu 25lat temu to stosowałem różne układy tego typu przełączników wielokanałowych. Na przerzutnikach z dekoderami klawiatury opartych na układach z klawiaturą matrycową MM74C922, MM74923 i dekoderach BCD czy koderach i dekoderach sygnału DTMF lub bezpośrednio na przerzutnikach R/S. Pole do popisu jest duże.
 • #18
  maliniak80
  Poziom 16  
  A ja bym tak nie krytykowal bo to ze autor steruje tym układem lampką na biurku czy drukarką to indywidualna sprawa, natomiast sam układ jest bardzo przydatny, wyposazony w komunikacje po 485 dopiero pokaze pazurki, uzywam czegos podobnego (powerSwitch) ktory wspołpracuje z tanim routerem na openwrt i wejsciem usb i dziala to rewelacyjnie od paru juz lat, ale wlasnie takie układziki na 485 byly by bardziej elastyczne bo mozna je rozproszyc w domu na większych odległosciach, oczywiscie na koncu musi byc jakis konwerter 485<>usb
 • #19
  cooltygrysek
  Warunkowo odblokowany
  A nie lepiej już po lanie albo wi fi ? Po jaką cholerę wchodzimy w inżynierie wsteczną ? Po co coś komplikujemy skoro można zrobić lepiej. ?
 • #20
  maliniak80
  Poziom 16  
  Niektorzy tutaj piszac zaprzeczaja sami sobie, pare postow wyzej mozna poczytac rozwazania nad stosowaniem mikrokontrolera za 5zł na rzecz garsci przerzutnikow. Ja nie neguje stosowania wifi czy lan, poprostu odnioslem sie tylko do tego konkretnego projektu :D
 • #21
  MikeC
  Poziom 26  
  Wg mnie bardzo dobrze że układ jest na mikrokontrolerze a nie na przerzutnikach, w obecnych czasach i przy tych niskich cenach procesorów nie warto bawić się inaczej a tym bardziej że układ ma być rozwojowy i wtedy bardzo prosto o modyfikację.Jasne da się inaczej ( na ttl , cmos a nawet i na lampach elektronowych ,tranzystorach czy przekaźnikach :) ) tyle tylko że autor tak chciał układ działa wg. jego zamysłu i wszystko jest OK. Pozdrawiam .
 • #23
  Radzio M.
  Poziom 33  
  Jeśli byłby to sterownik reprogramowalny, czyli np. użytkownik skonfiguruje sobie jakieś czasy włączenia/wyłączenia, timery itp... to ma sens. W przeciwnym wypadku nie, zwłaszcza ATMEGA8, jest to drogi mikrokontroler.
 • #26
  mirley
  Poziom 17  
  Witam

  Trochę czasu minęło od mojej ostatniej wiadomości w w tym temacie. Wrzucam uaktualnione oprogramowanie do mojego wyłącznika... stał sie teraz dość zaawansowanym programatorem czasowym.

  Wyłącznik po zaprogramowaniu mikrokontrolera nie wymaga żadnych dodatkowych czynności i od razu powinien pracować poprawnie. Każdy z kanałów startuje w trybie 0 co oznacza brak sterowania czasowego. Z poziomu klawiatury na urządzeniu można zmienić stan każdego z wyjść na przeciwny. Po uruchomieniu aplikacji na komputerze zegar na urządzeniu zostanie automatycznie zaktualizowany i będzie można dokonać niezbędnych ustawień. Każdy z kanałów można włączyć jeden z 4 trybów pracy:

  -- 0: tryb manualny - umożliwia sterowanie ręczne danego kanału, z poziomu klawiatury lub z poziomu aplikacji.
  -- 1: tryb czasowy, od A do B - pozwala na zaprogramowanie danego wyjścia w cyklu dobowym. Wyjście będzie aktywne od godziny A do godziny B, każdego dnia. W tym trybie przyciski sterowania ręcznego nie działają.
  -- 2: tryb cykliczny, praca przez A, przerwa B - wyjście działa w trybie cyklicznym, jest aktywne przez czas A, po czym następuje przerwa B. Oba przedziały czasu można ustawić w granicach od 0 do 34 godziny z precyzją 1 minuty. W tym trybie przyciski sterowania ręcznego pozwalają zmienić stan wyjścia na przeciwny, jednorazowo skracając tym samym czas aktualnie odliczanej przerwy bądź pracy. Ustawienie któregokolwiek z czasów na 0 daje nieskończony odstęp czasu, co oznacza to że wyjście ma jeden stan stabilny (praca monostabilna).
  -- 3: tryb cykliczny, praca przez A, przerwa B - działa tak samo jak tryb 2, z tym że oba przedziały czasu można ustawić w granicach od 0 do 34 minuty z precyzją 1 sekundy.

  Sterowanie wyjściami odbywa się sprzętowo, co oznacza że do poprawnej pracy urządzenia nie ma konieczności ciągłej pracy aplikacji sterującej. Klawiatura urządzenia pozwala w ograniczony sposób sterować jego funkcjami, zmieniając stan na przeciwny w większości trybów pracy danego wyjścia. Przytrzymanie klawisza na urządzeniu przez czas dłuższy niż 3 sekundy powoduje reset jego trybu pracy (przechodzi do trybu manualnego). Jest to przydatne gdy wyjście zostało skonfigurowane w trybie 1 gdzie zmiana stanu na przeciwny nie jest możliwa.

  Poniżej przedstawiam zrzut z działającej aplikacji:

  Wielokanałowy sterownik czasowy on/off programowany z PC

  W załacznikach nowy hex do uC i Aplikacja do sprawdzenia jak ktoś ma ochotę. Do jej uruchomienia pod Windowsem potrzebne sa prawdopodobnie: Python 2.7, PySerial, PyQT4, chociaz pod windowsem jeszcze tego nie sprawdzałem. Użytkownicy linuxa raczej nie potrzebują instrukcji...

  Uruchomić należy plik: multchswitch.py co uruchomi aplikacje do obsługi wyłacznika w wersji standalone... można tez pobawić sie z aplikacją zbiorczą uruchamiając main.py ale ta dopiero jest w powijakach, pokazuje jedynie jak to mniej więcej ma docelowy wyglądać gdy pojawią sie aplikacje do moich innych urządzeń...

  Wkrótce postaram sie przygotować stronę z instrukcją obsługi do aplikacji.

  Do komunikacji nie jest wymagany na razie interfejs Rs485, można wykorzystać zwykły konwerter USB/UART, działa bez kłopotu

  Mile widziane komentarze i uwagi

  Szczegóły działania programu zawarłem na stronie domowej projektu.
 • #27
  cooltygrysek
  Warunkowo odblokowany
  No teraz to projekt ma jakiś sens bo wyszedł z tego dość fajny zegar programowalny. Warto było by dopracować do pracy pod Windowsem.
 • #29
  mirley
  Poziom 17  
  W końcu powstała wersja wykonywalna, która powinna działać bez dodatkowych bibliotek zainstalowanych na komputerze....

  Obie wersje pod Windows i Linux można znaleźć tutaj w załącznikach u dołu strony. Pod tym Linkiem znajduje się też dokładny opis jak działa aplikacja.

  Jak się okazało po kompilacji jest jeszcze wiele do zrobienia ale pierwszą rzeczą będą automatyczne aktualizacje programu....

  ...aha program najlepiej uruchamiać z konsoli, zarówno pod linuxem jak i windowsem (testowalem na win 7 jak dotąd). Pod windowsem komunikaty w konsoli mogą wydawać się dziwne ale nie obsługuje ona kolorowania tekstu więc znaki sterujące traktuje jak zwykły tekst... docelowo komunikaty będą się pojawiać w okienku log, które będzie można otworzyć z programu