Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czasówka ciepłej wody pod prysznicem

agro-solo 19 Wrz 2016 10:35 1209 9
 • #1 19 Wrz 2016 10:35
  agro-solo
  Poziom 3  

  Witam.
  Szukam prostego schematu urządzenia podłączenia czasowego elektrozaworu do ciepłej wody pod prysznic.
  Podstawą działania elektrozaworu ma być oszczędzanie wody.
  Po wejściu do kabiny prysznicowej i odkręceniu wody ma lecieć jedynie zimna woda.
  Ciepła woda ma popłynąć dopiero po wciśnięciu odpowiedniego przycisku.
  (np. cięgła mechanicznego które uruchomi np. włącznik krańcowy.)
  Zasadą tego urządzenia ma być oszczędzanie ciepłej wody.
  Urządzenie musi spełniać następujące warunki:
  - załączać ciepłą wodę ( otwierać elektrozawór) na czas powiedzmy 5 min.(z możliwością regulacji czasu)
  -po upływie 5 min musi nastąpić przerwa w możliwości korzystania z ciepłej wody na czas 10 min , nawet po kolejnym przyciśnięciu włącznika.(cięgła mechanicznego)
  Dopiero po upływie 10 min można będzie ponownie korzystać z ciepłej wody na kolejne 5 min.
  Elektrozawór będzie zainstalowany jedynie na rurze od ciepłej wody.
  Zimna woda będzie dostępna bez ograniczeń.
  Powyższe urządzenie jest mi potrzebne celem oszczędzania wody podczas kąpieli. Półgodzinne prysznice rujnują bowiem mój budrzet domowy :)
  Kombinowałem układ z połączeniem dwóch czasówek schodowych ale
  problemem jest to że po zakończeniu czasu 5 min otwarcia ciepłej wody można z niej korzystać po kolejnym wciśnięciu włącznika.
  Może ktoś ma jakiś dobry pomysł i chciałby się nim podzielić ?
  Pozdrawiam.
  Robert

  1 9
 • Pomocny post
  #2 19 Wrz 2016 13:03
  jesion40
  Poziom 27  

  Co do samego pomysłu - choć niewątpliwie jest kontrowersyjny - nie będę się wypowiadał - twój cyrk, twoje małpy. Proponowałbym jednak przynajmniej wprowadzić jedną istotną zmianę. Limit (np. 5 min) powinien być możliwy do wykorzystania w ratach np. 1 min na wstępne zmoczenie ciała, po pewnym czasie 2 min na spłukanie głowy i znów 2 min na spłukanie reszty ciała (oczywiście w dowolnych proporcjach). Po pierwszym uruchomieniu ciepłej wody powinien ruszać timer czasu łącznego (np. 20 min) i timer ciepłej wody. Po wyłączeniu ciepłej wody ten pierwszy nadal odmierzałby czas łączny, ten drugi się zatrzymywał. Po wyczerpaniu limitu ciepłej wody ten drugi blokowałby jej użytkowanie do czasu zakończenia odliczania łącznego czasu przez pierwszy. To trochę trudniejsze do realizacji, ale sensowniejsze niż zmuszanie do szybkiego wypaprania ciepłej wody.

  Oryginalny pomysł można zrobić na dwóch czasówkach, pierwszą uruchamia przycisk, koniec jej czasu uruchamia drugą, która blokuje przycisk pierwszej. Zracjonalizowany pomysł jest trudniejszy do realizacji. Wykrywanie uruchomienia ciepłej wody można zrealizować na czujniku używanym w termach właśnie w tym celu. Jednak już zliczanie zużycia ciepłej wody na raty wymaga albo użycia własnej konstrukcji, najlepiej z użyciem uC lub Arduino albo jakiegoś timera i licznika (sam timer to zły pomysł ze względu na długie czasy). Można też wykorzystać programowalne przekaźniki stosowane w automatyce, ale to oznacza znacznie większe koszty.

  1
 • Pomocny post
  #3 19 Wrz 2016 13:04
  AdamC
  Poziom 23  

  Wpisz w wyszukiwarkę wyłącznik czasowy, jest tego sporo.
  Potrzebne 2 sztuki jeden do czasu otwarcia ciepłej wody, drugi czas przerwy w dostępie do ciepłej.
  Rozwiązania zależne od twoich umiejętności i ile chcesz wydać na realizację projektu.

  0
 • #4 19 Wrz 2016 20:19
  Mirek99
  Poziom 22  

  Moim zdanie najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie baterii prysznicowej z możliwością ustawienia czasu czerpania wody. Jest to bezpieczne ,proste i funkcjonalne.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Poszukaj w necie, jest tego dużo.

  1
 • Pomocny post
  #5 19 Wrz 2016 20:22
  technikabasenowa
  Poziom 33  

  PCU-507 na przykład coś takiego ale elektrozawór niech podłączy ktoś kto ma pojecie o ochronie :D

  1
 • #6 19 Wrz 2016 23:18
  agro-solo
  Poziom 3  

  Witam.
  Odnośnie czasówki pod prysznic.
  Dzięki za propozycje i opinie.
  Pomysł zatrzymywania czasu a tym samym ciepłej wody np na czas nałożenia szamponu jest moim zdaniem b. dobry , tylko jak to można by było zrealizować w praktyce.
  Mam dwie czsówki, kilka przekażników, włączniki krańcowe i elektrozawór.
  Czasówki , które posiadam nie da się zatrzymać tak by po ponownym włączeniu sumowała czas ale sama idea jest naprawdę dobra.
  Rodzinka jest innego zdania ale dobro naszej planety jest ważniejsze :) ...i mojego portfela.
  Pozdrawiam
  Robert

  0
 • Pomocny post
  #7 20 Wrz 2016 06:28
  technikabasenowa
  Poziom 33  

  Tu już kolega moim zdaniem przesadza z oszczędnością - raczej tu już skąpstwo lepszym określeniem, komfort takiej kąpieli to koszmar a czas i pieniądze zuzyte na modernizacja może przeznaczyć na dorobienie?
  Pieniądze nie są z oszczędzania ale z zarabiania :D

  3
 • #8 20 Wrz 2016 12:28
  jesion40
  Poziom 27  

  technikabasenowa napisał:
  Pieniądze nie są z oszczędzania ale z zarabiania
  Obawiam się, że oba komponenty są nieodzowne. Jedyny, jaki znam, sposób na posiadanie pieniędzy, to zarobić i nie wydać. Można się wykąpać w 14l wody. Można w 140l. Szybka kąpiel w celach higienicznych i głęboki relaks w wannie pełnej wody mają nieco inne cele. Nie uważam, by ten ostatni był czymś złym, ale jaki sens w laniu wody z kranu (prysznica) gdy szoruje się zęby (namydla ciało)? Czemu więc nie zamknąć wtedy wody? Oczywiście lepiej byłoby, gdy to był nawyk a nie zachowanie wymuszone timerem...
  agro-solo napisał:
  Mam dwie czsówki, kilka przekażników, włączniki krańcowe i elektrozawór.
  Z tego wariantu "na bogato" nie zrobisz, ale wydatki nie musiałby być duże, jedynie do tego trochę pracy własnej. Zakupy to przede wszystkim czujnik przepływu. Może być z rozwalonego podgrzewacza przepływowego. Wypasiony z wyjściem o częstotliwości proporcjonalnej do przepływu na znanym portalu kosztuje 19zł. Taki pozwoliłby na ograniczenie nie czasowe a ilościowe (np. 10l gorącej wody - do tego dochodzi zimna). Do tego najprostsze Arduino za parę złotych, przekaźnik i zawór (które już masz). No i trochę wolnego czasu - ale czego się nie robi dla rodziny :D

  Warto też zauważyć, że wyzwalanie układu czujnikiem przepływu uchroni cię przed koniecznością kombinowania z "przyciskiem" w niebezpiecznej strefie wokół prysznica.

  0
 • #9 21 Wrz 2016 06:42
  riddyk
  Poziom 20  

  Moja propozycja to dwa PCM-04/24V i przycisk dzwonkowy, pierwszy timer ustawiony na 10minut i przerywa obwód przycisku dzwonkowego, drugi timer ustawiony na 5 min i załącza elektrozawór. Timery ustawione na program np. G, "IMPULS CZASOWY WYZWALANY ZBOCZEM OPADAJĄCYM – zasilany układ po zaniku impulsu wyzwalającego (zbocze opadające) załącza przekaźnik (poz. 11-14) i zaczyna odmierzać nastawiony czas. Po upływie czasu t następuje wyłączenie przekaźnika (poz. 11-12). Kolejne zaniki impulsów wyzwalających podczas odmierzania czasu nie powodują pomiaru czasu od początku (układ nieretrygowalny)."
  Przycisk dzwonkowy uruchamia oba timery naraz.

  0
 • #10 16 Paź 2016 15:55
  agro-solo
  Poziom 3  

  Witam.
  PCU-507 ta czasówka jest tym czego szukałem.
  Programowalny czas "ON" i regulowny czas zwłoki.
  Dzięki

  0