Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP Compaq 6820s - Laptop uruchamia się, ale nie ma obrazu - karta graficzna?

19 Wrz 2016 13:56 1797 24
  • Poziom 7  
    Laptop jest chyba 8 letni, jeśli wierzyć wyszukiwarkom to taka jest jego specyfikacja http://www.cnet.com/products/hp-compaq-6820s-...s-xp-pro-downgrade-2-gb-ram-250-gb-hdd/specs/ Tyle tylko, że ma 1GB RAM zamiast 2. System Windows XP.
    Laptop uruchamia się, słychać pracę dysku, wentylator pracuje. System chyba uruchamia się, działa też wyłącznik wifi. Ale na matrycy nie ma żadnego obrazu. Po podłączeniu zewnętrznego monitora widać na nim zebrę czarnych i białych poziomych pasków (testowane na LCD i CRT), więc podejrzenie padło na kartę graficzną. Dodam jeszcze, że laptop mocno się nagrzewał, a czyszczenie radiatora z kurzu było odwlekane, bo wymagało całkowitego rozkręcenia laptopa. Miał też całkowicie zapchany twardy dysk.
    Czy opłaca się dać go do naprawy i ile by to kosztowało? Komputer jest potrzebny do pracy, a nie ma na razie możliwości kupna nowego. Serwis chyba ok. 300 zł podał, nie bawią się w żaden reballing tylko wymieniają. Czy w ramach tego wyczyszczą też radiator i wymienią pasty termoprzewodzące, czy też sobie za to mogą policzyć opłatę?

• Poziom 43  
    Krzysiek1260 napisał:
    nie bawią się w żaden reballing tylko wymieniają.

No i prawidłowo.
    Krzysiek1260 napisał:
    Czy w ramach tego wyczyszczą też radiator i wymienią pasty termoprzewodzące, czy też sobie za to mogą policzyć opłatę?

Po wymianie powinni sami nałożyć nową pastę.
    Co do opłacalności naprawy - sam sobie musisz odpowiedzieć.

• Spec od komputerów
    Krzysiek1260 napisał:
    Czy w ramach tego wyczyszczą też radiator i wymienią pasty termoprzewodzące, czy też sobie za to mogą policzyć opłatę?
    Zapytaj przed zleceniem naprawy.
    Gorzej wygląda kwestia dostępności tych układów - tu może być problem.
  • Poziom 7  
    Odebrałem laptopa z serwisu, okazało się że to nie była karta graficzna, tylko zasilanie pamięci, więc naprawa nawet okazała się tańsza. Tylko że w domu okazało się, że nie działa touchpad, który przed awarią był sprawny. Brakowało też jednej śrubki, obudowa była niedokładnie skręcona (jest widoczne wybrzuszenie koło klawiatury). Czy takie rzeczy poprawiają w ramach gwarancji? Firma niby renomowana A&D więc powinna porządnie to wykonać, a wygląda na to, że to ja lepiej bym go poskręcał.
  • Spec od komputerów
    Pewnie nie podłączyli tasiemki touchpada. Reklamuj usługę.

• Spec od komputerów
    Reklamuj. Na przyszłość warto obejrzeć przy odbiorze.
  • Poziom 7  
    Oglądałem przy odbiorze i nawet włączałem, ale wyjąłem wcześniej dysk więc nie miałem jak sprawdzić na działającym systemie touchpada, a śrubek i wygięcia nie zauważyłem wtedy.
    Tylko że oni mają kolejkę zamówień i pewnie znowu będę musiał kilka tygodni czekać. Bo chyba nie zrobiliby na poczekaniu.
  • Poziom 7  
    Zanim oddałem na reklamację z powodu touchpada i obudowy to znowu pojawiły się problemy z grafiką - pojawiały się artefakty w postaci kropek, obraz gasł, czasem też pojawił się bluescreen z błędem sterownika grafiki. Oddałem na gwarancję i okazało się, że jednak trzeba wymienić kartę grafiki i policzyli 400zł. Czyli w sumie wydałbym już 700 zł. Trochę to nie opłaca się wg mnie bo laptop jest trochę za słaby nawet do przeglądania internetu, ale chyba nie ma wyjścia bo na nowy sprzęt nie mam na razie kasy. Czy rzeczywiście takie są koszty? Bo pierwotna diagnoza to była właśnie karta graficzna i miało kosztować do 500 zł, ale okazało się, że naprawili zasilanie pamięci za 300 zł. Teraz dopiero okazało się, że jest karta do wymiany i sumarycznie zapłacę więcej. Takie są rzeczywiście koszty?
  • Poziom 11  
    Cytat:
    Czy rzeczywiście takie są koszty? Bo pierwotna diagnoza to była właśnie karta graficzna i miało kosztować do 500 zł, ale okazało się, że naprawili zasilanie pamięci za 300 zł. Teraz dopiero okazało się, że jest karta do wymiany i sumarycznie zapłacę więcej. Takie są rzeczywiście koszty?

Zasilanie pamięci hmmm, jestem ciekaw co zostało zrobione, moim zdaniem układ został podgrzany skasowane za to 300zł pod pretekstem uszkodzonego zasilania pamięci to lepiej brzmi i nie trzeba dawać gwarancji. Z nadzieją że padnie po 3miesiącach i wtedy się skroi kolejne za wymianę. Oddał bym ten komputer na ekspertyzę do innego serwisu, skoro zasilanie było naprawiane to na pewno widać co i gdzie było wymieniane...

Cytat:
    Tylko że w domu okazało się, że nie działa touchpad, który przed awarią był sprawny. Brakowało też jednej śrubki, obudowa była niedokładnie skręcona (jest widoczne wybrzuszenie koło klawiatury). Czy takie rzeczy poprawiają w ramach gwarancji? Firma niby renomowana A&D więc powinna porządnie to wykonać, a wygląda na to, że to ja lepiej bym go poskręcał.

Serwis który nie jest nastawiony na JEDNORAZOWY zysk przy drugiej usterce zrobił by to za darmo. Przynajmniej u mnie skoro klient zostawił 300zł za naprawę zasilania i padła mu grafika tydzień później to płacił by tylko za sam układ a zrobił bym to dla świętego spokoju za darmo... Wymiana BGA to 2-3godzinki mojej pracy , a taki klient wróci i będzie polecać mnie dalej. Ale tu jest ściema i czuć ją na odległość. Oddaj na ekspertyzę....

Po za tym ta obudowa, niedziałający touchpad itp itd... Czy oni testują w ogóle sprzęt po złożeniu? Jeżeli tak jest faktycznie to PAŁA z !!!!!!!!!!!!!
  • Spec od komputerów
    ukladbga napisał:

Zasilanie pamięci hmmm, jestem ciekaw co zostało zrobione, moim zdaniem układ został podgrzany skasowane za to 300zł pod pretekstem uszkodzonego zasilania pamięci to lepiej brzmi i nie trzeba dawać gwarancji.

Z tą pamięcią to ewidentna ściema.
    Układ był wygrzany, klient skrojony, teraz pora skroić go jeszcze raz.
  • Poziom 11  
    Cytat:
    Odebrałem laptopa z serwisu, okazało się że to nie była karta graficzna, tylko zasilanie pamięci, więc naprawa nawet okazała się tańsza.

A to mnie rozbroiło, i wszyscy zadowoleni... Miało być 500 za wymianę a jest 300 za podgrzanie;-( I każdy zadowolony a serwis mniej pracy ma... Dniówkę 4-5tysięcy tak można wyrobić. I to z jednego pracownika;-) Dla mnie serwis A&D nie uczciwy. Oddaj do innego na ekspertyzę (koszt 50zł). Albo rozbierz go i zrób chociaż dokładne zdjęcia płyty i wrzuć tutaj na forum (w dużej rozdzielczości), przecież skoro zasilanie pamięci (hehe...) było naprawiane to nawet minimalne ślady, ale będą widoczne...
  • Poziom 7  
    A co ta ekspertyza da? Niby zastrzegali się, że nie robią żadnego reballingu czy podgrzewania. Jak rozbiorę czy dam do ekspertyzy to stracę gwarancję.
  • Poziom 11  
    Cytat:
    A co ta ekspertyza da? Niby zastrzegali się, że nie robią żadnego reballingu czy podgrzewania. Jak rozbiorę czy dam do ekspertyzy to stracę gwarancję.

Potwierdzi ściemę, czytaj wyżej... (naprawę niby zasilania pamięci....) Heh, a tak pół żartem pół serio nie wiedziałem że podgrzanie/wygrzanie rdzenia grafiki naprawia jej uszkodzone pamięci może o te im chodziło, i tak sobie nazwali;-)...

P.S Jeżeli teraz jesteś po wymianie grafiki za co łącznie zapłaciłeś 700zł (naprawa zasilania pamięci + wymiana grafiki ) Te pierwsze w tej platformie.... i laptop działa, masz gwarancję, i nie masz ochoty się użerać czytaj ewentualnie iść na drogę sądową o jawne oszustwo, to faktycznie nie ma co się bawić. Trzeba się cieszyć ze sprawnego laptopa ;-)
  • Poziom 7  
    A ile ten laptop byłby warty teraz mniej więcej? Dałoby się części sprzedać czy to grosze? Nie wiem czy za tą cenę nie trafiłby się jakiś lepszy laptop po-leasingowy, ale rodzina raczej nie chce się go pozbywać i nie chce się użerać, choć kasy na naprawy raczej nie ma.
  • Poziom 11  
    Cytat:
    A ile ten laptop byłby warty teraz mniej więcej? Dałoby się części sprzedać czy to grosze? Nie wiem czy za tą cenę nie trafiłby się jakiś lepszy laptop po-leasingowy, ale rodzina raczej nie chce się go pozbywać i nie chce się użerać, choć kasy na naprawy raczej nie ma.

Jeżeli w nim faktycznie jest wymieniona grafika to się nie opłaca. To tak samo jak np w Punto wartym 2 tys zregenerował byś silnik i naprawił blacharkę za 4 tys i chciał sprzedać całę auto za 3tys.... Jeżeli zostało to zrobione profesjonalnie, i faktycznie zostało wymienione, to cieszyć się z użytkowania przez najbliższe lata.
  • Spec od komputerów
    Krzysiek1260 napisał:
    A ile ten laptop byłby warty teraz mniej więcej?

W takim stanie 250-300 max, rozbierzesz na części trochę więcej, nie masz gwarancji że sprzedasz wszystko.
  • Poziom 7  
    A ile te układy do tego modelu kosztują i czy są dostępne? Bo obniżyli cenę, ale okazało się, że nie ma dostępnych układów.
  • Spec od monitorów
    Chip video (ATI 216PTAVA12FG Mobility Radeon X1350 M62-S) na Ukrainie kosztuje ok. (845 грн) co przy dzisiejszym kursie do $ to daje lekko ponad 33.$
    Ten sam (ATI M64-M 216PVAVA12FG BGA IC Chipset graphic chip) na ebay kosztuje od 15.$ (dostawa z H-Kong)
    Opis karty Link_ radeon-x1350

Na tym forum o Compaq 6820s napisano ponad 100 tematów, i w jednym podano jakie płyty główne stosowano w tej serii Link
    Wiem , że pasuje za M62-S 216PTAVA12FG, >>>> M64-S 216PWAVA12FG

Zrobiono "lekki przekręt" i już nic nie wycisniesz poza zawyżaniem kosztów tegp leciwego laptopa z leciwa karta z ok. 2007r.
    A czy jest możliwe, że przyczyną błędów może być też jakiś problem ze strony sterowników w systemie? Bo mogę wejść w BIOS, ale przy uruchamianiu systemu Windows XP jak tylko pojawi się logo i pasek postępu, to po chwili pojawia się na ułamek sekundy bluescreen i komputer restartuje się. W trybie awaryjnym tak samo.
    Próbowałem uruchomić Linux+ Live z jakiejś płyty z 2006 r. i uruchamia się, system działa i da się pracować w trybie graficznym, nie zauważyłem żadnych artefaktów. Tylko w opcjach nie ma akurat natywnej rozdzielczości dla tej matrycy (440X900 jeśli dobrze pamiętam), więc obraz jest trochę rozszerzony. Nie udało mi się tylko skonfigurować połączenia z internetem.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Sprawdź czy w biosie nie masz AHCI ustawione bo tak wskazuje na to, jak będzie to przestaw na IDE lub na odwrót w zależności w jakim trybie został zainstalowany system.
  • Poziom 7  
    A gdzie to się ustawia, bo nic takiego nie znalazłem w opcjach biosu po wciśnięciu F10? W ogóle z resztą chyba to nie jest Bios, tylko Intel Boot Agent.
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Wejdź w bios pewnie F10 > zakładka system configuration > Device configuration > Sata native mode na disabled i zapisz ustawienia
  • Poziom 7  
    Pomogło, dzięki za pomoc, ja bym na to nie wpadł :) Może przy resetowaniu biosu do ustawień fabrycznych ta opcja się zmieniła, a że laptopa oddawałem do serwisu bez dysku, to w serwisie nie było potrzeby jej zmieniać do testu.
    Na razie działa, mam nadzieję że jeszcze trochę pochodzi. Znalazłem na ebayu nawet chipy za 14$, ale obawiam się, że mogą to być jakieś używane układy.
  • Poziom 11  
    Cytat:
    Znalazłem na ebayu nawet chipy za 14$, ale obawiam się, że mogą to być jakieś używane układy.

Niestety w dużej większości przypadków tak jest