Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer dla gracza -jakie podzespoły?

19 Wrz 2016 14:09 594 15
  • Poziom 7  
    Witam.
    Mam zamiar złożyć komputer dla gracza, oparty na procesorze:
    AMD FX 8350 (64 bity, 4GHz) z płytą główną Gagabyte GA-990FXA-UD5 oraz grafiką Gigabyte GForce GTX 770 TI'
    Pamięć RAM 8 GB.
    Co myślicie o takiej konfiguracji? Jaki zasilacz zaproponujecie?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 7  
    Mi akurat nie chodzi o intela.
  • Poziom 25  
    Podaj budżet na ten komputer. Nie szedł bym ścieżką typu: "nie wezmę intela/AMD, bo jest słabszy".
  • Poziom 7  
    Powiedzmy 3,5 tysia.
  • Poziom 13  
    3,5k za samą skrzynkę bez monitora/windowsa itp?
  • Poziom 7  
    Tak, dokładnie tak.

Dodano po 8 [minuty]:

I może z góry dodam, że nie bedzie OC.
  • Poziom 16  
    Za 3,5k za rok będziesz grał w nowe tytuły na medium.
  • Poziom 7  
    Pytanie było proste dotyczące zasilacza a po odpowiedziach widzę, że sami eksperci piszą.
    Cytat:
    Za 3,5k za rok będziesz grał w nowe tytuły na medium.

Jeśli będzie taka potrzeba (o ile wyjdzie coś co mnie zinteresuje) wymienię kartę graficzną na lepszą i dokupię pamięci Ram.

Nachwilę obecną powtarzam. Jaki zasilacz? 600 czy 700 W?
  • Poziom 7  
    Jakiś konkret odnośnie zasilacza? Chodzi głównie o cichą pracę. Pytam bo rynek jest nasycony przeróżnymi produktami. Czy macie jakieś sprawdzone marki, modele?
  • Poziom 16  
    Ja tam mam zasilacz od Fractal Design i jestem bardzo zadowolony, niedawno w jakimś wątku o nim wspomniałem więc nie będę się aż tak rozpisywał ne jego temat ale semi-modularne okablowanie, wentylator włączający się tylko jeśli temperatura podskoczy (a podskoczy od obciążenia, jako, że mój ma 800W (chciałem mniejszy ale była promocja :D ) to... sugerując się poziomem hałasu czy właściwie jego braku, włączył się tylko kilka razy, a trochę już go mam)).
    Fajne etui z kablami, sam zasilacz też nie najgorzej się prezentuje, a opakowanie... może każda szanująca się firma takie robi ale, wcześniej miałem kilka zasilaczy, (Logic, Akyga - czyli ogółem czarna lista) to sklepy przysyłały je w byle jakich kartonikach bez żadnego zabezpieczenia w postaci foli czy podartych gazet, a tu? Gąbki, pokrowce, bajery - super, szok człowiek przeżywa kiedy w jeden dzień otrzymuje takiego parcha jak Logic, a za kolejnych parę trzyma karton z (pod względem rozmiaru) takim samym zasilaczem ale już w kartonie wielkości połowy komputera :D. Jestem zadowolony z wydanych pieniędzy.
    Aktualnie na stronie producenta są dwie linie Integra i jeśli dobrze pamiętam (ta lepsza/droższa) Edison. Integra ma certyfikat 80+Bronze i 3 lata gwarancji, a Edison 80+Gold i 5 lat gwarancji (moce od 450 do 750Watt). Różnica w cenie na przykładzie zasilacza o mocy 650W w sklepie morele to ok.340zł za "Integrę" i 480zł za "Edisona", najdroższy Edison 750W jest za ok. 510zł, a najtańszy Integra 550W za ok.290zł (zasilacz o mocy 450W nigdzie nie widać) - takie mniej więcej są ceny.

Taa... miałem się nie rozpisywać... któreś tam (a może wszystkie?) Corsair też mają wentylator sterowany wg. temperatury.
  • Moderator - Komputery Serwis
    JerzyK.02 napisał:
    Powiedzmy 3,5 tysia.

I chcesz to wydać na zestaw z procesorem z 2012 roku, który aktualnie jest przestarzały i w grach generalnie ma trudności z dogonieniem i3 Intela? To jest świetny pomysł na zmarnowanie kasy. Jak masz jakieś straszne uprzedzenia do Intela to zaczekaj chociaż na premierę AM4, AMD w końcu po kilku latach ma zaproponować coś nowszego niż niespecjalnie udane FXy AM3+. Ma to nastąpić w okolicach końca roku (ciekawe, czy uda im się dotrzymać terminu, czasem to nie wychodziło). Nie mogę się doczekać tej premiery, w końcu AMD może będzie próbowało nawiązać jakąkolwiek walkę z Intelem w segmencie wydajnych maszyn, a obecność konkurencji jest zawsze dobra dla konsumenta.

Wracając do tematu - do kompletu chcesz dołożyć grafikę 770Ti? Producent nie przyznaje się do takiego układu graficznego na swojej stronie (chociaż miały być prowadzone nad nim prace). Ale skoro nie ma go nigdzie w specyfikacji to chyba do niczego nie doszło. Miała to być karta ciut wolniejsza od GTX780, więc na potrzeby tego wątku założę, że to miałoby być coś takiego.

Karty takiej bym nie wybrał ze względu na ogromne ilości wydzielanego ciepła. GTX780 wydziela go pod obciążeniem 250W. Nie będzie to bezawaryjna karta. Zakładając, że nie ma ich już w sprzedaży celujesz w używaną i jest to dość niebezpieczne (ze względu na potencjalnie krótki czas funkcjonowania takich kart).

Dla porównania GTX1060-3GB jest wydajniejszy od takiej karty i pobiera połowę prądu (wydzielając połowę ciepła). Znacznie lepsze i potencjalnie trwalsze rozwiązanie.

Jeśli już jednak uprzesz się na zestawienie antycznego procesora potrzebującego 125W i dołożysz do niego kartę potrzebującą 250W, założymy że reszta podzespołów nie przekroczy 50W zapotrzebowania - to potrzebujesz zasilacz będący w stanie dostarczyć około 425W na linii 12V. Moim kandydatem byłby XFX TS 550.

Mając 3500 do wydania nie zmarnowałbym ich tak okrutnie. Na tym pułapie cenowym jesteś w stanie złożyć komputer z I5-6xxx i GTX1060, które miażdżą FX8350 nawet jak go podkręcisz. Zestaw na Intelu i gtx1060 tak na szybkiego będzie potrzebował 65W procesor, 120W grafika, 50W reszta - może 235W, więc będzie generował mniejsze rachunki za prąd, mniejsze ilości ciepła (więc też mniejsze ilości hałasu z chłodzenia). Ale to Twoja decyzja, ja tylko mogę zasugerować :)
  • Poziom 7  
    Dziękuję.

Tak przy okazji: warto kupować Win 10?
  • Poziom 7  
    Ok. Panowie. Wątek można zamknąć. Ostatecznie zdecydowałem się na:
    płyta: Gigabyte Ga-990FXA UD5 R5
    procesor AMD FX 8350
    zasilacz Chieftec A80+ 650W
    chłodzenie SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v.2
    karta graficzna Gigabyte GF GTX 1060 3 gb
    pamięć ram DDR3 Pamięć HypeerX 2x8GB 1866MHz DDR3 CL9
    dyski: GOODRAM 240GB 2,5'' SATA SSD Iridium PRO
    HDD Dysk Western Digital Caviar Blue, 3.5\'\', 1TB, SATA/600,
    Napęd optyczny LG GH24NSD1 SATA czarny OEM
    System Win 10 64bit Home edytion

Wszystko złożone i śmiga bez stresu i problemów. Pozdrawiam.