Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymiana instalacji elektrycznej w drewnianym domku

GrzesiekDark 19 Sep 2016 14:46 2064 9
 • #1
  GrzesiekDark
  Level 9  
  Witam. W swoim starym domu drewnianym chcę zrobić remont i przy okazji wymienić instalację, oczywiście wszystko na nowo, nowe przewody, zasilenia itp. Obecnie jest instalacja dwu żyłowa, nowa będzie 3 żyłowa z tym że na razie nie planuję zabijać uziemienia, tymczasowo musi wystarczyć zerowanie. I mam taki problem bo licznik jest bardzo stary, jeszcze na podstawie w formie płaskiej drewnianej skrzynki, po pierwsze chciałbym tą podstawę usunąć i przenieść bezpieczniki kilkanaście cm dalej ale muszę wymienić przewody z odejścia licznika co wiąże się z zerwaniem plomb a po drugie to według mnie licznik kwalifikuje się do wymiany, na oko ma jakieś 40 lat... i teraz pytanie, jak to załatwić z rejonem żeby wyszło najtaniej i najmniej problematycznie? Instalację będę przerabiał sam, jestem elektrykiem z uprawnieniami do 1 kV E Jaki zakres prac mogę wykonać sam?
 • #2
  elpapiotr
  Electrician specialist
  Elektryk zabija uziemienie ?
  Toż to morderca !
 • #3
  GrzesiekDark
  Level 9  
  Oj wiadomo o co chodzi :) Bo nie wiem jak inaczej zrobić uziemienie w starym budynku niż zabić galmary w grunt :) Chyba że da się inaczej?
 • #4
  elpapiotr
  Electrician specialist
  Pewnie ze da się inaczej. Można je pogrążyć w końcu :D W wielkim smutku.
 • #5
  GrzesiekDark
  Level 9  
  Już się Pan uśmiał? :D Proszę o jakieś konkretne odpowiedzi, o coś co wnosi jakieś informacje do tematu, coś co mi pomoże i rozjaśni ten temat :)

  PS. Nie, zdjęcie świecącej żarówki mi nic nie rozjaśni :)
 • #6
  jann111
  Level 32  
  GrzesiekDark wrote:
  na razie nie planuję zabijać uziemienia

  Jednak zabij ten uziom i wyprowadź GSU. Szynę PE po rozdziale należy uziemić, połączenia wyrównawcze należy wykonać.
  Ochronniki uziemisz do kaloryfera?
 • #7
  fotzsyzrk
  Level 12  
  Jeśli chodzi o przedwody z odejścia licznika, czasem jest opcja aby z drugiej strony licznika dobrać się do zacisków.

  A tak poważnie rejon niepowinno nic obchodzić co tam u siebie działasz, z zaplombowaniem nie powinno być problemu, zależy gdzie, jak rejon podchodzi, u mnie wystarczy zgłosić upalajace się N. Podać nr. Kwalifikacji i uzyskujesz zgodę na rozplombowanie, koszt 27zł. Przy wizycie pogotowia energetycznego.

  Wracając do instalacji czy jesteś w stanie sam wykonać ja poprawnie ?? Skoro orazu chcesz zerowac? Może można dokonać rozdziału ? Nic nie piszesz o gruncie, może nawet w twojej sytuacji nie ma go jak wykonać. Nic nie piszesz o przyłączu jak licznik ma 40 lat to co z przylaczem? Masz dostęp do miernika parametrów instalacji?

  Posiadanie kwalifikacji SEP E. Do 1kV o niczym nie świadczy. .. 😆
 • #8
  GrzesiekDark
  Level 9  
  Jestem przekonany że tak, co prawda w mieszkaniówce od A do Z doświadczenia za bardzo nie mam (Pracuję na blokach a wcześniej obiekty typu galeria itp) Ale ze wsparciem i radami osób doświadczonych myślę że dam radę, jestem z tych co słyszą dzwony ale nie widzą w którym kościele :) Muszę się dowiedzieć jaki jest to rodzaj sieci, a przyłącze nie otwierane długo, stara stalowa skrzynka na ścianie domu. Tak mam dostęp do takowego miernika. Obecnie stara instalacja jest odłączona i zerwana i położona nowa. Cały myk z kombinowaniem polega na tym że dom jest odnawiany na 3-4 lata i bez sensu robić to wszystko idealnie, gdzie się da chciałbym oszczędzić, oczywiście nie na bezpieczeństwie :) Jeżeli chodzi o uziom to znalazłem ostatnio w pobliżu starą rurę stalową od dawnej pompy głębinowej, można by tak się do niej złapać? Oczywiście rura już nieużywana :) Proszę o wszelkie rady, wskazówki i objaśnienia, bo chyba po to jest forum :)
 • #9
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  GrzesiekDark wrote:
  Proszę o wszelkie rady, wskazówki i objaśnienia, bo chyba po to jest forum :)


  Nie, Kolego. Forum służy wzajemnej wymianie informacji i nie jest bezpłatnym dostarczycielem projektów instalacji elektrycznych, a tym bardziej na żądanie. Przez pięć lat napisałeś 6 postów, w tym 4 w tym wątku, gdzie domagasz się, aby wszyscy przybiegli i służyli Ci radą, bo Ty chcesz zrobić instalację. Widzisz tu jakąś wymianę?
 • #10
  GrzesiekDark
  Level 9  
  Słowo "Proszę" To żądanie? No cóż, trudno.
  PS. Grzecznie proszę a nie się domagam, to po pierwsze, po drugie raczej 16 chłopak niewiele wie o elektryce a że kiedyś miałem pytanko to założyłem konto, a po trzecie to wiedza dla niewtajemniczonych jest zabroniona? Czyli Wy jesteście alfa i omega w elektryce i się wymieniacie tylko ciekawostkami? O i po czwarte Twoje uwagi nie wnoszą nic merytorycznego do tematu, są to tylko jakieś zaczepki i ewidentny brak czytania ze zrozumieniem, bo według mnie jeżeli piszę "Proszę o wskazówki..." to proszę o nie a nie się domagam... A i interesuje mnie głównie porady dotyczące licznika i uziemienia, a nie projekty itp. Więc proszę mnie nie osadzać że idę na gotowe... Może Kolegę boli po prostu to że za Jego czasów nie było stron internetowych, że nie dało się tak jak teraz podpytać kogoś na forum?