Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skrócenie czasu dopływu napięcia do czujnika

19 Wrz 2016 21:25 771 16
  • Poziom 9  
    Kupiłem czujnik ruchu (alarm), który przy wykryciu ruchu piszczy około minuty co doprowadza mnie do szału (brak możliwosci ustawienia czasu alarmu).
    Co zrobić, aby odłączyć przykładowo sam głośniczek po 5 sekundach. Może ktoś ma inny pomysł.

Specyfikacja alarmu:

Bezprzewodowy mini alarm DC3400 sygnalizator wejścia
    - Bezprzewodowy system alarmowy DC3400
    - Do wyboru 5 melodii alarmu
    - Czujnik ruchu z sygnalizacją - bezprzewodowy
    - IP44
    - 120 m
    - zestaw jest zasilany bateryjnie - nie wymaga zakładania jakichkolwiek kabli
    - idealny do zastosowań domowych i profesjonalnych, w domu, biurach, magazynach, sklepach, placach budowy i wielu innych,
    - czujnik ruchu bezprzewodowo (falami radiowymi) przesyła impuls do odbiornika, który sygnałem dźwiękowym powiadamia o wykryciu ruchu w strefie chronionej.
  • OptexOptex
  • Poziom 22  
    A nie ma w ustawieniach krótszego sygnału alarmu? Do wyboru jest 5 melodii.
    Bo inaczej to ratuje cię czasowy wyłącznik podłączony pod głośnik.
  • OptexOptex
  • Poziom 9  
    No właśnie nie ma, tylko melodie są przerywane (nie ma stałej melodii) i nie wiem czy czasowy wyłącznik poradzi sobie.
  • Poziom 38  
    Kupiłeś po prostu taki produkt - w sumie namiastkę alarmu,aby nie powiedzieć zabawkę .

Krótki sygnał mija się z ideą sygnalizacji alarmu, bo jeżeli przykładowo jesteś w oddalony w kuchni ,gotujesz wodę w czajniku, właśnie dzwoni telefon , bierzesz kąpiel,to krótki sygnał można pominąć,nie zwrócić na niego uwagi.

Alarm ma być usłyszany i powinien wywołać określoną reakcję ludzi:- zresetowanie i określenie przyczyny.

Nie wiem na jakim jesteś poziomie zaawansowania elektronicznego ,ale możesz wykonać prostownik jednopółowkowy sterujący poprzez tranzystor jakimś gotowym buzerem pracującym cyklicznie lub poprostu NE 555 odmierząjcym określony przez ciebie czas sterującym przekaźnikiem załączającym co zechcesz ( oświetlenie).
  • Specjalista elektronik
    Pytanie, jak tam zrobiono odmierzanie czasu alarmu - jeśli robi to uC, to trzeba by go przeprogramować, co może być nawet niewykonalne (uC miewają zabezpieczenia przed dostępem do programu); jeśli jakiś układ RC, to można w nim podmienić kondensator na mniejszy i to powinno skrócić czas alarmu.
  • Poziom 9  
    @@aaanteka@@ kupiłem ten produkt jako czujnik ruchu do sygnalizacji kiedy zbliża się klient do magazynu a nie alarm (ma dobry zasięg), miałem wcześniej czujnik wejścia ale nie zdał egzaminu,

@@_jta_@@ mogę zrobić zdjęcia środka płytki jeśli jesteś w stanie mi pomóc
  • Poziom 22  
    No to prawdo podobnie ratuje cię tutaj tylko wykonanie prostego układu przerywacza czasowego wyzwalanego z sygnału wzmacniacza, który zostanie wpięty w obwód głośnika.
  • Poziom 9  
    Dodałem obrazki, mam ndzieje że uda Ci się z nich odczytać oznaczenia

Skrócenie czasu dopływu napięcia do czujnika Skrócenie czasu dopływu napięcia do czujnika
  • Specjalista elektronik
    Na tym zdjęciu mogę odczytać oznaczenia: U2=SYN470R (Synoxo, to 'R' wygląda raczej na 'B', ale chyba nie ma układu z 'B'), to jest "300-450MHz ASK Receiver"; oraz U4=24C02N (Atmel), to jest EEPROM 256x8 do magistrali I2C. Na U3 i U5 nie widzę żadnych napisów - może są za ciemne. I nie widzę nigdzie U1. Q1-Q5 to chyba tranzystory, mają oznaczenie Y1 (pewnie SS8050 - NPN, 1.5A, 25V, 0.3W).
  • Poziom 9  
    U2=SYN470R 1602
    U4=24C02N Atmel 611 24C02N su270
    U3 i U5 brak napisów
    U1 brak
    Q1-Q5 Y1

masz jakiś pomysł?

przesyłam także film z czasem trwania alarmu przy włączeniu

• Specjalista elektronik
    Jeśli tam jest EEPROM, to musi być i uC, i zapewne to on odmierza czas - być może w EEPROM-ie jest zapisana konfiguracja, w tym jak długo ma trwać alarm. Czy to nie ma żadnego przycisku do wyłączania alarmu? Jeśli nie, to czy można odłączyć zasilanie i w ten sposób przerwać alarm?
  • Poziom 38  
    kilofnr1 napisał:
    @@aaanteka@@ kupiłem ten produkt jako czujnik ruchu do sygnalizacji kiedy zbliża się klient do magazynu a nie alarm (ma dobry zasięg), miałem wcześniej czujnik wejścia ale nie zdał egzaminu,

Pewnie chodziło o zasięg działania czujnika. W takim przypadku należało kupić zwykły czujnik PIR do sterowania oświetleniem ( na portalach aukcyjnych koszt rzędu 24pln), a w miejsce lampy podłączyć jakiś dzwonek ,gong o przyjemnym brzmieniu.

Czujniki takie mają zwykle:
    - ustawiany czas pracy oświetlenia oraz
    -ustawienie czułości zmierzchowej w twoim przypadku zbędne ( ustawiasz na dzień).

Przykładowe typy:

-czujnik ruchu CR-1 ,
    -czujnik ruchu OR-CR-201.

Obecnie możesz się pokusić na rozwiązanie opisane w temacie .

Rozwiązanie sprawdzone długoterminowo ,wielokrotnie :D ( szczególnie w autach sprowadzanych w latach 90-tych z kompaktowymi autoalarmami z uszkodzonymi głośnikami syren).

Można również wykonać układ na prostowniku w postaci jednej diody 1N4148 kondensatorze optotriaku Moc3020 i triaku BT139 lub też zakupić taki układ w postaci gotowej jako "moduł dodatkowego wywołania" stosowany w technice domofonowej .Ale to koszt ponad 20-30 pln .
  • Specjalista elektronik
    A na jakiej zasadzie to by ograniczało czas alarmu? Poza tym, jeśli układ z czujnikiem daje alarm przez minutę, a jakiś dodatek skróci podawanie alarmu na głośnik do kilku sekund, to przez resztę minuty ponowny sygnał nie spowoduje alarmu - nie wiem, czy autorowi tematu będzie to odpowiadać. Ja bym sugerował układ, który po kilku sekundach alarmu odłączy zasilanie, i po sekundzie znowu je włączy - można spróbować zrobić to ręcznie i zobaczyć, z jakim skutkiem: czy alarm się pojawi, czy nie, i czy następne wejście w "pole widzenia" czujnika spowoduje alarm. Mam nadzieję, że odłączenie zasilania na sekundę wyłączy alarm, a po podłączeniu go na nowo czujnik będzie reagował na wejście - jeśli tak, to można pomyśleć, jak to zrobić, żeby działało automatycznie.
  • Poziom 38  
    Nic nie wiemy nadal o umiejętnościach autora.
    A poddany pomysł ogranicza się do posiadania ich na poziomie minimalnym i jest kontynuacją wcześniejszej mojej podpowiedzi( post #4).
    Nie skrócenie czasu a zastosowanie buzera o przyjemniejszym brzmieniu , pracy przerywanej, czy też jakiegokolwiek innego dzwonka , gongu (produktów gotowych) z możliwością stosownej regulacji.

Lub też opcja dla bardziej zaawansowanych z wykorzystaniem timera NE 555 odmierzającego czas załączenia dźwięku.

Dodano po 2 [minuty]:

_jta_ napisał:
    Mam nadzieję, że odłączenie zasilania na sekundę wyłączy alarm, a po podłączeniu go na nowo czujnik będzie reagował na wejście - jeśli tak, to można pomyśleć, jak to zrobić, żeby działało automatycznie.

Spowoduje to wejście centralki alarmowej w czas bezwładności( te centralki mają jak podaje producent czas 1-2 minut) a dopiero następnie może być wywołany ponowny alarm.
    Opcja trochę zbyt nie fukcjonalna.
  • Poziom 9  
    Fatyczne wydaje mi się że najlepszym rozwiązaniem będzie kupienie innego czujnika ruchu , myślałem że jest to łatwiejsza sprawa (wlutowani czy wymiana jakiego kondensatora który skróci czas)
    dzięki za pomoc
  • Specjalista elektronik
    Nie znalazłem nigdzie informacji o czasie bezwładności po włączeniu - skąd wzięłaś tę informację?

Jakąś alternatywą jest wyśledzenie, gdzie w układzie pojawia się sygnał alarmu (trzeba zobaczyć opis tego scalaka, który odbiera sygnał) i podłączenie tam układu, który będzie dawać dźwięk np. przez parę sekund przy każdym pojawieniu się tam sygnału - może tak, żeby odłączyć głośnik od masy i podłączać go na parę sekund, kiedy pojawi się sygnał?