Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Agregat Prądotwórczy Kraftwelle - dziwny objaw

maciek.j 19 Sep 2016 21:53 4539 24
phoenixcontact
  • #1
    maciek.j
    Level 10  
    Witam!
    posiadam od jakiś 4 latek agregat prądotwórczy firmy Kraftwale . Niestety teraz dopiero okazało się już po gwarancji, że coś jest z nim nie tak. Nie działa pod nim np filtr do akwarium. Wirnik niby w filtrze coś tam działa ale nie daje ruchu wody - można powiedzieć że wogóle nie działa. Nie działa też o dziwo palnik w piecu gazowym dwufunkcyjnym w domu jdnorodzinnym. Elektronika wszystko wyświetla, piec niby chodzi, ale wody się nie podgrzeje.... ???? Nie działa też szafa chłodnicza starego typu w firmie. Silnik pracuje a temperatura w lodówce przez 3 h podskoczyła o 5 stopni. Ma ktoś jakiś pomysł co jest z nim nie tak??? dodam że mam drugi agregat pożyczony od kolegi i wszystkie te urządzenia działają na nim bez problemów. Nie mam niestety w pobliżu Skarżyska żadnej firmy ani nikogo kto by mi coś doradził co zrobić. Radzono mi abym zmienił plus minusem na przedłużaczu ale ten zabieg - dla mnie bez sensu - nic nie pomógł. Czy jemu brakuje jakiejś stabilizacji??? dodaję zdjęcia - ten czerwony to mój, niebieski kolegi. Jest ktoś wstanie mi pomóc coś w temacie lub przynajmniej dać namiar na jakiś serwis który mógłby się tym problemem zająć??Agregat Prądotwórczy Kraftwelle - dziwny objaw Agregat Prądotwórczy Kraftwelle - dziwny objaw Agregat Prądotwórczy Kraftwelle - dziwny objaw
  • phoenixcontact
  • #2
    budiet
    Level 22  
    Powiedz czy na każdej z faz jest taki sam objaw? Z tego co piszesz to urządzenia indukcyjne mają problem z pracą na tym agregacie. Zmierz napięcie jakie podaje na wyjściu twój agregat, jałowo i pod obciążeniem.
  • #3
    jesion40
    Level 27  
    Jeżeli chodzi o piec gazowy, to przyczyną może być wymagany sposób podłączenia napięcia do pieca. Zwykle przy zapłonie kontrolowana jest obecność płomienia z wykorzystaniem czujnika jonizacji. Aby czujnik prawidłowo działał konieczne jest zachowanie biegunowości (L, N) zasilania ponieważ prąd jonizacji płynie do elementów połączonych z korpusem, który jest uziemiony. Właściwe podłączenie gwarantuje, że pomiędzy elektrodą a korpusem będzie napięcie, przy odwrotnym go (praktycznie) nie ma.

    Problem z generatorem, który nie jest uziemiony polega na tym, że oba bieguny są "pływające" - brak stałego odniesienia do przewodu ochronnego. Napięcie względem korpusu jest więc nieokreślone. Pomóc może połączenie zacisku uznanego za N z przewodem ochronnym przez rezystor, np. 10kΩ.

    Oczywiście dotyczy to problemów ze sprawnym generatorem, jeżeli nie ma na wyjściu napięcia, to cudów nie ma...
  • phoenixcontact
  • #4
    maciek.j
    Level 10  
    Tak na każdej z faz jest ten objaw. Natomiast na temat reszty musisz mi napisać jak "chłop krowie na granicy" - Jestem mgr farmacji:D miernik mam nówka sztuka nie używany, zdziałam nim coś???
  • #5
    budiet
    Level 22  
    Pomiaru dokonujesz na pierwszym ustawieniu na prawo 500V~
    Pierw pomierz go na każdej z faz bez obciążenia, potem ponów pomiary z obciążeniem, czyli podłącz np jakąś żarówkę, a potem jeszcze z jakimś odbiornikiem indukcyjnym (np ta pompka do akwarium, lodówka) i napisz co tam pomierzyłeś.
  • #6
    maciek.j
    Level 10  
    ok jutro postaram się pomierzyć bo nie będę dziś budził już sąsiadów. Na pewno dam znać
  • #7
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    jesion40 wrote:
    Jeżeli chodzi o piec gazowy,
    , Zgoda, ale co z resztą odbiorników, o czym wspomnał kol. @maciek.j ? To mi wyglada na uszkodzenie regulatora, który z jakiś przyczyn sie wzbudza, i kształt przebiegu napięcia wyjściowego, zaczyna zbliżać się do prostokąta, piły, albo trójkąta.Odpowiedź silników indukcyjnych na to jest oczywista. Hmmm, sam miernik to trochę mało, przydał by się oscyloskop. :cry:
  • #9
    maciek.j
    Level 10  
    jeszcze nic nie udało mi się zmierzyć - praca do południa - ale dodam że wszystko pozostałe działa bez zarzutu, komputery, drukarki, pilarka, flex. Nie wiem co z siłą bo tego nie używałem nigdy bo nie potrzebowałem do tej pory??? co to ten regulator?? da się go wymienić??? oscyloskopu nie posiadam niestety i nie mam pojęcia kto mógłby to zmierzyć.....
  • #10
    jesion40
    Level 27  
    maciek.j wrote:
    oscyloskopu nie posiadam niestety i nie mam pojęcia kto mógłby to zmierzyć
    Może spróbuj odsłuchać przebieg na słuchawkach? Dzielnik np. 200kΩ/1kΩ (lub 10nF/1kΩ) i równolegle do 1kΩ słuchawki? Można też z wyjścia takiego dzielnika sygnał podać na wejście karty audio w komputerze i oglądnąć przebieg korzystając z odpowiedniego programu - na elektrodzie nie raz były zamieszczane linki.

    Moderated By kozi966:

    Proszę nie proponować podobnych pomysłów, bo ktoś jeszcze zacznie rzeczywiście słuchać przez słuchawki przebiegi, szczególnie te 230V.
    Ramka moderacyjna dla przypomnienia, że porady mogą być szkodliwe.

  • #11
    budiet
    Level 22  
    Hehe dobre sobie sinusoida zmieniła się w kwadrat lub piłę HEHE!!!
    Takich bzdur to od czasów Lenina i Stalina nie słyszałem.
    Niech mi któryś z was pokaże jak w generatorze wirnikowym wytworzyć piłę lub kwadrat?
    Generator prądu przemiennego potrafi generować TYLKO I WYŁĄCZNIE SINUSOIDĘ!!!!, no chyba że jakiś antygeniusz patentowany w samym ZSRR zastosuje prostownik i zaraz za nim falownik (generator funkcji), ale wtedy nie nazywajcie tego prądnicą prądu przemiennego tylko przetwornicą napięcia.
    A tak na mój nos wygląda to na chwilowe przeciążenie spowodowane podłączeniem np tej lodówki (każdy kto uruchamiał kiedyś lodówkę z przetwornicy lub agregatu wie że taki silnik indukcyjny lekką ręką potrzebuje na start 10x - 20x większą moc rozruchową niż do normalnej pracy) i zapewne generator nie potrafi zapewnić wystarczająco dużej mocy chwilowej.

    Proszę o zejście na ziemie i powrót do dyskusji na poziomie. //kozi966
  • #12
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    Cóż mam na to odpowiedzieć, widocznie głupi jestem :cry: Gdzie mi tam do Lenina czy Stalina. Wytłumacz mi tylko, Wielki Mistrzu, co się stanie, gdy wzbudzenie takiego Generatora Wirnikowego, zasilimy prądem pulsującym, o pulsacji niesynchronicznej z obrotami wirnika (wzbudzenie się regulatora??) O Wzmacniaczach Elektromaszynowych Mistrz słyszał ? Np. Rototrol, czy Amplidyna ?

    budiet wrote:
    falownik (generator funkcji)
    Falownik nazwany generatorem funkcji (jakiej?) , a czemu to nie generatorem arbitralnym, na ten przykład ?
  • #13
    budiet
    Level 22  
    A my rozmawiamy nadal o generatorze agregatu prądotwórczego, czy tak sobie przeskakujemy w tematach jak pszczółka z kwiatka na kwiatek?
  • #15
    Anonymous
    Level 1  
  • #16
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    @Rycho T Więc właśnie, tanie chińskie regulatory (podejrzewam w nich uszkodzenie kondensatora elektrolitycznego) potrafią wzbudzić się na częstotliwości paruset herców i tym kluczować stały prąd wzbudzenia wirnika. Jak to wplywa na kształt przebiegu wyjściowego generatora, oraz jego sprawność nie musze dodawać
  • #17
    maciek.j
    Level 10  
    dopiero dziś udało mi się coś niestety zmierzyć....
    1 gniazdo - 219 - 220
    2 gniazdo 225 - 226
    3 gniazdo 218 -219

    po podłączeniu filtra do akwarium przez kostkę tak aby udało się coś zmierzyć nie wiele się zmienia: 215 -216, 217 - 218.....

    ????????
  • #19
    maciek.j
    Level 10  
    ok fajnie. tylko co mam w nim wymienić żeby było ok i żeby działało???
  • #21
    maciek.j
    Level 10  
    a regulator jakie to są koszta mniej więcej?? kto może dysponować takim czymś jak oscyloskop??
  • #23
    gajda1000
    Level 2  
    Do zasilania tego typu urządzeń potrzebujesz dodatkowego, zewnętrznego stabilizatora napięcia. Albo generatora inwertowego. Są też w ich ofercie i2000,i3500 itd . To jest problem, koniec - kropka.
  • #24
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    gajda1000 wrote:
    Do zasilania tego typu urządzeń potrzebujesz dodatkowego, zewnętrznego stabilizatora napięcia
    Słuszna uwaga, bo zasilanie generatora prądotwórczego paliwem ciekłym lub gazowym uważam za zbędne. :D Może najpierw przeczytaj cały wątek, a później zabieraj głos, o ile coś konstruktywnego potrafisz wnieść do dyskusji.
  • #25
    gajda1000
    Level 2  
    Pracuję w branży generatorów prądu. Podałem przyczynę i gotowe rozwiązanie. Pozdrawiam