Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprawa radia Czardasz II

19 Wrz 2016 23:06 960 18
  • Poziom 3  
    Witam! Wczoraj zdjąłem ze strychu owe radio. Po podłączeniu coś tam brzęczło przy kręceniu potencjometrem głośności, a regulacja częstotliwość w ogóle nie zmieniała nic. Dodam tylko, że radio przed spakowaniem na strych ponoć odbierało Program pierwszy. Odkręciłem więc tylnią ściankę, aby wyczyścić i wyjąć szasji, lampy okazały się ciepłe - dobry znak. Wyjąłem więc owe szasi i przedmuchałem z kurzu i posklejałem obudowę. Gdy chciałem podłączyć - cisza. Zobaczyłem że kabelek od włącznika był urwany - zalutowałem. Połączyłem, zaczęło się dymić z jednego z obwodów strojeniowych (takie metalowe puszeczki), wyłączyłem więc radio (dodam, że lampy nawet się nie zapaliły). Dodam jeszcze, że jak odwróciłem wtyczkę na szasji była faza. Odczepiłem również tę metalową osłonkę od tego obwodu strojeniowy, aby zobaczyć czy przypadkiem jakiś kabelek nie ociera o mase - nic. Chciałbym naprawić to radyjko, ale nie mam pomysłu jak. Na koniec dodam, że przewód od włącznika jest na stałe bo sam włącznik nie działa i idzie do zmieniacza napięcia 250, 125v.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Wygląda na to że ktoś kombinował z tym radiem, lub masz konkretne przebicie skoro na ramie masz napięcie sieciowe.
    Na początek podłączaj to szeregowo przez żarówkę dla bezpieczeństwa, zrób sobie porządek z tym przebiciem wysokiego napięcia do ramy.
  • Pomocny post

VIP Zasłużony dla elektroda
  • Poziom 3  
    Tydzień temu jeszcze miałem. Muszę kupić. Głupie pytanie, ale jak przez żarówkę? Bezpiecznik się nie pali przez to przebicie nawet.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Przede wszystkim (!!!!!) odlutuj OBA przewody od wyłącznika sieciowego! Obłamany w środku styk zwiera do osłony potencjometru i chassis. Możliwe także przebicie miedzyuzwojeniowe w transformatorze sieciowym.
  • Poziom 3  
    To może być to! Po południu rozbiore przełącznik.

Dodano po 3 [minuty]:

Trafo raczej sprawne. Nie jest nadpalone ani trochę wygląda jak nówka. Radio pracowało na tym trafo poza tym.
  • Poziom 3  
    Nie sądzę. Strych był i jest najcieplejszy miejscem u mnie w domu. Jest tam sucho, 0 wilgoci.
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Cytat:
    Głupie pytanie, ale jak przez żarówkę?

Żarówkę 60-100W wepnij szeregowo na przykład w taki sposób: gniazdko sieciowe>żarówka>radio
    Więcej w tym filmiku 24.30 minuta https://www.youtube.com/watch?v=FkDmtMSCwh4

- jeśli żarówka świeci mocno to znaczy że układ pobiera duży prąd, masz zwarcie, coś jest nie tak, lepiej od razu odłączyć zasilanie,
    - jeśli żarówka nie świeci się lub lekko żarzy - powiedzmy że jest OK (przynajmniej nic się nie pali :) ), można przystępować do badania układu

Uważaj ogólnie ze wzmacniaczami lampowymi. W środku panują dość spore napięcia, rzędu kilku setek woltów. Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Jak juz uporasz sie z przebiciem na chassis, zacznij od wyjecia z podstawki lampy AZ1. W ten sposób odetniesz napięcie anodowe, i będziesz mógł spokojnie i bezpiecznie przebadać układy żarzenia.
  • Poziom 3  
    Nie wiem co zrobiłem, ale już się nie fajczy ten filterek. Nie wiem jak z przebiciem, muszę nabyć miernik (Na obudowie na pewno jest mniej niż 220v) Lampy się żarzą. Na razie sprawdze żarówką.

Dodano po 3 [godziny] 47 [minuty]:

Sprawdziłem żarówką, lekko się tli, to dobrze. Radio zaczęło buczeć, (konkretnie głośnik) ale nie szumi nawet. Z tego co wiem to aby odebrać Jedynke z to trzeba przestawić na fale krótkie i nastawić na Warszawa II?
  • Poziom 43  
    KapitanKanapka napisał:
    aby odebrać Jedynke z to trzeba przestawić na fale krótkie i nastawić na Warszawa II?
    Nie, najpierw to sprawdzić stopień po stopniu. Jak zakupisz multimetr, to pogadamy. Na razie nie masz szans nic odebrać, skoro z jakiś przyczyn usmażyłeś jeden z filtrów p.cz. :cry:
  • Poziom 3  
    No właśnie to nie filter się jednak fajczył, a przetarty przewodzik pod nim. :)
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Cytat:
    @KapitanKanapka Wstrzymujemy wszelką pomoc do czasu zakupu multimetra i nauczenia posługiwania sie nim :!:

Dokładnie tak, bez multimetru wiele nie zdziałasz. Ale do czasu zakupu zrób tak:
    - weź schemat i krok po kroku sprawdź każde połączenie elektryczne, dowiesz się czy wszystko przylutowane tam gdzie trzeba, czy połączenia nie przerwane/przegryzione. Oszczędzisz sobie przynajmniej "przygód" przy dalszych naprawach jeśli zrobisz to solidnie. A jeśli nie? - zostaniesz do tego i tak zmuszony w trakcie naprawy :) tylko wtedy będzie już tylko gorzej. Więc lepiej zrobić to od razu. Pozdrawiam

PS: A tak w ogóle Jedynka nadaje już od dawna na falach długich 225kHz
  • Poziom 3  
    Udało mi się odebrać stację! Są straszne zakłócenia, ale odbiera. Jak je zneutralizować?
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Odłącz od radioodbiornika antenę, jeśli zakloczenia znikają to one przenikają na wejście radioodbiornika z eteru, to wynik funkcjonowania współczesnych impulsowych wyrobów - energooszczędne lampy, zasilaczy CD i DVD, komputerów, ladowarky komórkowych telefonów i wszystkie inne podobne urządzenia. Jeśli przy odłączeniu anteny zakloczenia zostają, zamień kondensatory filtru anodowego napięcia, od starości oni mogli utracić pojemność .
  • Poziom 3  
    Witam, udało mi sie PRAWIE idealne wyregulować radio, pięknie odbierało Polskie Radio z lekkimi zakłóceniami (mi nie przeszkadzały) Kręciłem filtrem częstotliwości pośredniej i gdy już było dobrze, przestało grać. Wykręciłem więc do końca tą plastikową śrubę, okazało, się, że ferryt odkleił się od tego plastiku, więc przykleiłem. Mimo to nie działa już tak jak wcześniej. Zauważyłem, że jeśli poruszam drugim filtrem bez obudowy, to głośnik bardzo głośno buczy. Co do miernika, pożyczyłem od sąsiada pomierzyłem kondensatory, jeden wymieniłem od spodu chasis, a drugi przy tym uszkodzonym filtrze, bo coś mi śmierdział. PS Ta cewka w tym filtrze nie była spalona, jest idealna.
  • Poziom 3  
    Panowie, podłączyłem sygnał audio pod wejście gramofonowe i powiem, że jestem w szkoku! Taki piękny, czysty dźwięk! Zakupiłem również multimetr, jak radziliście. :)