Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobor wzmacniacza/glosnikow/suba(?) do auta

thisisme 20 Wrz 2016 10:50 699 4
  • #1 20 Wrz 2016 10:50
    thisisme
    Poziom 3  

Witam,

Przeczytalem cala mase tematow, postow, informacji na forum tutaj i w internecie i niestety mam wrazenie, ze im wiecej czytam, tym jestem bardziej zagubiony.
    Jesli ktos moglby wspomoc mnie solidna porada i odpowiedziec na moje watpliwosci i (czesto niestety podstawowe) pytania, to bede zobowiazany a i jakas butelczyna w podziece sie znajdzie :)

Moja sytuacja:
    Maly samochod z malym bagaznikiem (ok 240 litrow). Z przodu papierowe fabryczne glosniki + tweetery, z tylu dwa glosniki, ktore w praktyce w zasadzie nie graja.
    Fabryczne radio wymienilem na chinskiego androida (aliexpress.com/item/7-INCH-1024-600-2-Din-Android-4-4-Fit-NISSAN-QASHQAI-2007-2008-2009-2010/32316931768.html?spm=2114.13010608.0.81.uPt8Dr). O dziwo - nie gra wcale gorzej od oryginalnego na tych glosnikach, ale raczej to maks co moze dac. Tak czy owak - ma wyjscia na wzmacniacz sub, etc.
    Przednie drzwi zostaly wygluszone dokladnie matami butylowymi.
    Nastepnie dostalem glosniki Helix B-62C - po ich zamontowaniu stwierdzilem, ze jest gorzej (jesli chodzi o moc) niz przy oryginalnych papierowych, wiec wrocilem do papierowych. Wydaje mi sie, ze po prostu radio nie ma dosc mocy, zeby je napedzic (oczywiscie kwestia pozostaje tez jakosc Helixow).

Czego oczekuje?
    Lepszej mocy i jakosci dzwieku. W tej chwili przy wiekszej predkosci w zasadzie nei da sie sluchac muzyki. Brakuje mi tez (bez wzgledu na glosnosc) basow.
    Nie oczekuje, zeby bylo slychac dudnienie ze 100 metrow, nie jestem tez audiofilem. Jednak to co mam w tej chwili jest bardzo slabe przy wiekszym halasie z zewnatrz, a niestety w takich warunkach najczesciej jezdze.

Referencyjnie moge powiedziec (jesli ktos jest ciekaw czym jest dla mnie 'wystarczajaco'), ze poprzednio jezdzilem Audi A3 z 2006 roku, ktore mialo Audi Concert (glosnik niskotonowy w bagazniku fabryczny) i bylo w pelni wystarczajaco bez zadnych przerobek. Poprzednio mialem Skode Octavie I i wystarczylo samo wygluszenie drzwi przednich matami bitumicznymi.

Chcialbym zmiescic sie w przyzwoitym budzecie na to, co potrzebuje. Jesli te Helixy powinny zostac wymienione, to tez nie bede sie upieral przy ich zostawieniu.

Myslalem wstepnie o wzmacniaczu 4 kanalowym - 2 kanaly na przednie glosniki (helixy), a jak okaze sie za malo basow, to 2 pozostale mostek i na sub, ktory jednak nie moze byc za duzy (wolalbym nie zabierac za duzo z miejsca w bagazniku, ktory i tak jest juz maly).

Wdzieczny bede za kazda pomoc.

pozdrawiam,
    Michal

0 4
  • #2 20 Wrz 2016 12:09
    powalla
    Moderator CarAudio

thisisme napisał:
    Przeczytalem cala mase tematow, postow, informacji na forum tutaj i w internecie i niestety mam wrazenie, ze im wiecej czytam, tym jestem bardziej zagubiony.

thisisme napisał:
    Myslalem wstepnie o wzmacniaczu 4 kanalowym - 2 kanaly na przednie glosniki (helixy), a jak okaze sie za malo basow, to 2 pozostale mostek i na sub, ktory jednak nie moze byc za duzy (wolalbym nie zabierac za duzo z miejsca w bagazniku, ktory i tak jest juz maly).

Wnioski wyciągnąłeś dobre więc do dzieła.

0
  • #3 20 Wrz 2016 13:15
    thisisme
    Poziom 3  

Super. Dziekuje za odpowiedz. Potwierdzenie tego, ze w dobrym kierunku ide jest dla mnie bardzo cenne.

Idac dalej, z tego co widze w specyfikacji, Helixy maja 50RMS, wiec jak rozumiem potrzebuje maly wzmacniacz, ktory ma podobna moc wyjsciowa, ale wezme nieco wiekszy, gdyby Helixy nie daly odpowiedniego brzmienia (a takze pod suba, gdyby byl potrzebny). Upatrzylem JVC KS-DR3004, mam nadzieje, ze to dobry wybor?

Czy moge wykorzystac istniejace kable glosnikowe, czy lepiej takze je zastapic nowymi? Wydaje mi sie, ze przy raczej niewielkiej 'jakosci' zestawu, moglbym wykorzystac istniejace?

0
  • #4 22 Wrz 2016 12:47
    thisisme
    Poziom 3  

Ok, zamowione kable, przewody glosnikowe, bezpiecznik i wzmacniacz. Zdecydowalem sie na Sony XM N-1004 (4x70W RMS przy 4 omach). Troche wiecej niz glosniki, wiec bede uwazal, zeby ich nie rozwalic, a w razie czego bedzie cos zapasu na potem.

Pytanie: czy wszystkie wejscia do wzmacniacza musza byc podlaczone? W szczegolnosci chodzi mi o to, zeby go nie uszkodzic.
    W tej chwili bede wykorzystywal tylko dwa kanaly na przod, docelowo pewnie dwa kolejne beda zmostkowane na subwoofer. Poki co jednak nie ma subwoofera. Z radia mam wyjscia na 4 kanaly (+sub), ale zastanawiam sie, czy nie moge po prostu podlaczyc tylko dwoch kanalow do wzmacniacza i tylko z nich korzystac na wyjsciu? Nic sie nie stanie wzmacniaczowi jak nie podlacze 2 kanalow?

0
  • #5 22 Wrz 2016 13:38
    Jarosx9
    Poziom 35  

thisisme napisał:

Pytanie: czy wszystkie wejscia do wzmacniacza musza byc podlaczone? W szczegolnosci chodzi mi o to, zeby go nie uszkodzic.

Nie muszą.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo