Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprawdzenie diody Zenera 3,9V.

20 Wrz 2016 11:32 1461 13
 • Poziom 37  
  Witam.
  Zadam laickie pytanie o sprawdzenie diody Zenera w zasilanym układzie.
  Wolę dopytać się :oops: niż błądzić w ciemno.

  Mam diodę Zenera wlutowaną w układ 3V9, to by oznaczało 3.9V jak rozumiem w tym zakresie powinna stabilizować.
  Mam na niej 2.7V w obu kierunkach. To znaczy +2.7V lub -2.7V, czy to normalne zachowanie dla diody podczas pomiaru? Oczywiście urządzenie włączone i mierzę na niej napięcie.
  W teście diodą wykazuje w stronę przewodzenia 0.5V a w drugą poza zakres (miernik nie obejmuje tego napięciem), zwarcia nie stwierdzam.

  Nie chcę jej wylutowywać, bo musiałbym rozgrzebać konstrukcję.
 • Pomocny post
  Poziom 26  
  Dioda Zenera 3,9V powinna utrzymywać napięcie 3,9V w tolerancji typowej 5% między 3,705-4,095V. W związku z tym, że napięcie które mierzysz jest znacznie niższe od zakresu tych wartości wydaje się, że jest jakiś element poboczny który powoduje, że na diodzie zenera jest niższe napięcie niż nominalne. Chyba, że podczas pracy ta dioda się jakoś mocno grzeje.
 • Pomocny post
  Specjalista - urządzenia lampowe
  Dioda Zenera 3V9 musi zapewniać stabilizowanie napięcia - nominalne - 3,9 V, minimalne - 3,7 V, maksymalne - 4,1 V. Jeśli przy pomiarze napięcie różni się, sprawdź diodę i elementy układu odnoszące się do diody.
 • Pomocny post
  Specjalista elektronik
  Sprawdź elementy w okolicy tej diody - czy jesteś w stanie określić, jaki prąd płynie przez każdy z nich (wystarczy każdy przy jednej końcówce diody) i na tej podstawie określić prąd, jaki płynie przez diodę? Napięcie diody Zenera małej mocy określa się dla prądu bodajże 5mA - przy prądzie np. 0.1mA napięcie na diodzie 3V9 może być 2.7V i nie świadczy to o uszkodzeniu diody.

  Jest też możliwe, że dioda nie dostaje prądu przez cały czas - może dostaje go przez 50% czasu, a przez resztę czasu jest na niej około 1.5V i miernik pokazuje średnią? Tego nie uda się wykryć przez pomiar napięć stałych na opornikach i sumowanie prądów, bo miernik uśrednia i nie odróżnisz, czy masz 5mA przez cały czas, czy 10mA przez połowę czasu.
 • Poziom 37  
  Dzięki Panowie za wyjaśnienia. Dioda okazała się sprawna.

  Mierzyłem napięcie na diodzie na jej końcówkach ( Anoda +, Katoda - ) i miałem waśnie 2.7V a liczyłem że powinno być napięcie Zenera w jedną stronę zaś w drugą tylko ok 0.6V jak dla krzemowych. Ale tu mierząc miałem w obu kierunkach tą sama wartość. Dopiero mierząc do masy mam oczekiwaną wartość.

  Ech pomotałem się. Nie miałem styczności w diagnostyce z Zenerami i w końcu nadszedł czas.
 • Poziom 37  
  Diodka to sobie siedzi na płytce wzmacniacza L-7006 liczyłem że poprzedni właściciel coś przeoczył i zanim wyrzucę hybrydę to jeszcze sprawdzę ale wyszło że Z sprawny a hybryda uwalona.
  Ale że nigdy z Zenerami nie wojowałem to się nakręciłem że może coś tam utraciła ale nie.
 • Pomocny post
  Moderator Projektowanie
  Napięcie należy mierzyć na diodzie.
  Jeśli
  zdzisiek1979 napisał:
  Mam na niej 2.7V w obu kierunkach. To znaczy +2.7V lub -2.7V ...Oczywiście urządzenie włączone i mierzę na niej napięcie.

  to albo dioda ma przerwę (spalona), albo kolega źle mierzy, lub jest awaria w układzie zasilania tej diody.
  Obstawiam to drugie.
 • Poziom 37  
  Dioda sprawna tylko źle mierzyłem bo mierzyłem na niej :!: co ciągle próbuję nakreślić. Cóż dla rozwiania wątpliwości jeszcze sprawdziłem na żywym sprawnym organie i tak samo mam tam napięcia jak tu. Wiec po prostu nie umiem radzić sobie z Zenerami.

  Sugerowałem się tym tekstem z przed dekady. I wywnioskowałem ze skoro na mojej na jej końcach mam tą samom wartość to jest uszkodzona. Ale niestety nie.
  Sprawdzenie diody Zenera 3,9V.
 • Poziom 26  
  Dioda ma mieć 3,9V przy prądzie znamionowym. Przy prądzie mniejszym napięcie na niej będzie mniejsze. Nie rozumiem jednak jak możesz mieć na niej napięcie -2,7V.
  Dla przykładu, dioda 3,9V 5W przy 10mA będzie utrzymywać napięcie pewnie mniej niż 3V.