Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Układ elektroniczny nieliniowy ze zmianą częstotliwości wyjściowej

mrowkaa 20 Sep 2016 12:36 486 8
Tespol
 • #1
  mrowkaa
  Level 6  
  Czy istnieje taki układ elektroniczny nieliniowy, który zmienia częstotliwość na wyjściu?
  Jeśli tak, jak on wygląda?
  Gdzie znajdę o nim więcej informacji?
 • Tespol
 • #2
  zmyslonyy
  Level 27  
  Co to znaczy nieliniowy który zmienia częstotliwość?
  Istnieje możliwość zmiany częstotliwości poprzez zmianę napięcia. Jak będziesz zmieniać napięcie potencjometrem logarytmicznym to również zmiany częstotliwości nie będą liniowe...

  Wystarczy sprecyzować zagadnienie i zapewne wstukać w google...
 • Tespol
 • #3
  _lazor_
  Moderator of Designing
  Może VCO?

  Voltage Controlled Oscillator, VCO) – urządzenie elektroniczne, generator okresowego sygnału elektrycznego (fali), o częstotliwości proporcjonalnej do napięcia elektrycznego podanego na jego wejście.
 • #4
  mrowkaa
  Level 6  
  Chodzi o taki układ nieliniowy (model matematyczny), który zmienia częstotliwość sygnału. Na przykład na wejściu daję sinusa o danej częstotliwości a na wyjściu otrzymuję sinusa o innej częstotliwości
 • #6
  _jta_
  Electronics specialist
  Można mając dwie częstotliwości uzyskać z układu mnożącego ich sumę i różnicę; można użyć dwóch układów mnożących, na jeden podać sygnały przesunięte w fazie, i sumując iloczyny uzyskać tylko sumę, albo tylko różnicę, np. zgodnie z wzorem sin(α+β)=sin(α)cos(β)+cos(α)sin(β).
 • #7
  2N3866
  Level 29  
  Bogiem a prawdą to każdy układ o nieliniowej funkcji przejścia zapewni to, co nazywasz "zmianą częstotliwości wyjściowej" - czy to w wyniku przemiany częstotliwości (mieszania np. dwóch sygnałów o różnej częstotliwości) wspomnianej przez kolegę _jta_, czy przez przekształcenie jednego sygnału (funkcja kwadratowa wspomniana przeze mnie). Analogowy układ mnożący to coś bardzo wygodnego, o ile jest bliski ideału. Ale nawet wzmacniacz na jednym tranzystorze wykorzystywany jest jako mieszacz właśnie dzięki nieliniowości charakterystyki przejściowej. Są też powielacze częstotliwości - tranzystor przez swoją nieliniowość powoduje powstanie częstotliwości harmonicznych, a potem tylko filtr o odpowiedniej częstotliwości pozwala wyselekcjonować na wyjściu tę właściwą harmoniczną.

  Charakterystyki przejściowe można aproksymować funkcją wielomianową postaci a0+a1x+a2x²+a3x³+... i właśnie to w połączeniu z wzorami trygonometrycznymi znanymi z matematyki wyjaśnia, skąd pojawiają się częstotliwości harmoniczne sygnału wejściowego bądź produkty intermodulacji (prążki o częstotliwościach sumy/różnicy częstotliwości sygnałów wejściowych i/lub ich harmonicznych).

  Układ mnożący (idealny) dostarcza tylko iloczynu sygnałów wejściowych, a jakieś upośledzenie charakterystyki spowoduje pojawienie się wyższych potęg wielomianu. Idealny wzmacniacz powinien mieć niezerowy wyłącznie współczynnik a1, ale rzeczywiste mają "domieszane" śladowe ilości a2, a3 itd. i to w różnych proporcjach, dlatego inne jest brzmienie wzmacniaczy tranzystorowych, a inne lampowych, co niektórzy słyszą. Miarą zniekształceń jest współczynnik zniekształceń nieliniowych zwany też współczynnikiem zawartości harmonicznych.

  Poczytaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zniekszta%C5%82cenia_nieliniowe, https://pl.wikipedia.org/wiki/Intermodulacja.

  Poszukaj i poczytaj: układ mnożący, mieszacz, powielacz częstotliwości.
 • #8
  mrowkaa
  Level 6  
  Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Tym o co mi chodziło okazała się być heterodyna. Teraz już wszystko wiem. Serdecznie dziękuję za pomoc