Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki MOSFET naturalnie otwarty (depletion mode)

20 Wrz 2016 16:58 2019 11
 • Poziom 9  
  Witam wszystkich.

  Chciałem podpytać o radę na temat mosfetów naturalnie otwartych (depletion mode). Mianowicie czy mógłby ktoś polecić jakieś modele (ewentualnie coś po czym można je wyszukać) które można dostać w Polsce w detalicznych ilościach. bo o ile standardowe mosfety (enhancement mode) można dostać wszędzie, to nie udało mi się w popularniejszych sklepach dla elektroników amatorów znaleźć tych naturalnie otwartych (w jakichś zagranicznych sklepach owszem).

  Chyba że możecie polecić coś innego co też da radę zastąpić przekaźnik (przekaźnik fajnie się sprawdza ale chciałbym zastąpić go czymś mniejszym).
  Robię sobie projekt urządzenia które umożliwi mi "wyłączanie" innych urządzeń przy pomocy jakiegoś mikrokontolera typu arduino, sterowanie urządzenia są zasilane oddzielnym źródłem napięcia niż kontroler. Z tym że sama funkcja wyłączenia jest dla mnie dodatkiem, dużo bardziej interesuje mnie żeby urządzenia którymi steruje były zawsze włączone (chyba że podam jakiś sygnał żeby było inaczej, ale jest to dodatek więc w przypadku awarii urządzenia sterującego zasilane urządzenia muszą pozostać włączone), do tej porty taką funkcję pełnił u mnie przekaźnik, a poszukiwań wyło mi że podobną funkcję może pełnić mosfet naturalnie otwarty tylko nie bardzo mogę go znaleźć do kupienia. Przez taki mosfet chciałbym w trybie ciągłym przepuszczać Prąd rzędu 5-7A przy 5V lub 12V.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Moderator Projektowanie
  Jakieś MOSFET-y depletion mode da się kupić, np. stare z serii BF96x, http://www.tme.eu/pl/details/bss159nh6327xtsa...ystory-z-kanalem-n-smd/infineon-technologies/ albo http://www.tme.eu/pl/Document/b099e02653a5c30e3ab9af27085c6c29/BSS126H6327XTSA2.pdf - ale z reguły są produkowane tylko niskoprądowe, małej mocy, a jeszcze gorzej jest z zakupem.
  Można szukać - google, "depletion mode", w materiałach producentów podano typy, ich szukać w handlu, ale raczej na e-bay czy ali-express.
  Proponuję zmienić koncepcję, np. zwykły MOSFET wysterować na stałe przez opornik napięciem zasilania uC, wyłączać sygnałem masy podawanym na bramkę. Albo pozostaje przekaźnik.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 9  
  Też zastanawiałem się nad opcją ze zwykłym mosfetem, ale jednak opcja z naturalnie otwartym mosfetem jest bezpieczniejsza bo o ile nawet taki mosfet się uszkodzi to duża szansa że dalej będzie w stanie otwartym i jedyne co stracę to możliwość sterowania a zasilanie dla urządzenia.
 • Moderator Projektowanie
  Ale o ile pamiętam, to nie produkowano tych depletion mode o takich parametrach jak dzisiejsze MOSFET-y, miały one spore Rdson co wykluczało je w zastosowaniach jako klucz na duże prądy, poza tym zwykle przy Vgs=0 nie były do końca otwarte (do pełnego otwarcia wymagały pewnego napięcia Vgs).
 • Poziom 9  
  Zgadza się nie były do końca otwarte można było poszerzyć kanał przykładając dodatnie napięcie, lub go zwężać przykładając ujemne, ale dla moich zastosowań to by wystarczyło. W zasadzie jednym z niewielu tego typu jakie znalazłem to był model IXTH16N10D2 oczywiście nie w Polsce i do tego w kosmicznej cenie ale za to o dużej mocy, dla tego liczyłem na coś tańszego o mniejszej mocy
 • Poziom 43  
  Cytat:
  Też zastanawiałem się nad opcją ze zwykłym mosfetem, ale jednak opcja z naturalnie otwartym mosfetem jest bezpieczniejsza bo o ile nawet taki mosfet się uszkodzi to duża szansa że dalej będzie w stanie otwartym i jedyne co stracę to możliwość sterowania a zasilanie dla urządzenia.
  Najczęstsze uszkodzenie MOSFET-a mocy z kanałem wzbogacanym to również zwarcie. Budowa takiego tranzystora - mała długość kanału, wiele równolełych struktur, cienki dielektryk pod bramką, wyprowadzenia drenu i źródła o duzej powierzchni - powoduje że rozwarcie jest trudniej zrobić niż zwarcie. Zwartych MOSFETów widziałem bardzo wiele, rozwartych tylko kilka.
 • Poziom 26  
  Faktycznie niełatwo kupić MOSFETa depletion mode. Ja swego czasu używałem DN2535, do zasilania układu z pętli 4-20mA. Kupowałem to chyba w Farnellu. Niestety z rezystancją kanału jest fatalnie - to chyba kilkadziesiąt omów, o ile dobrze pamiętam.
  Ja bym dał zwykłego MOSFETa i byłoby OK.
 • Poziom 43  
  Daj normalnego MOSFETa i w szereg z bramką baterię albo dwie baterie CR2032. Pobór prądu przez bramkę jest znikomy więc będzie to mogło działać przez kilkadziesiąt lat bez wymieniania baterii.
  Oczywiście wymaga to przerobienia sterowania zewnętrznego, ale to już szczegół.
 • Poziom 43  
  Zależy jak długo ma być włączone i czy stanem domyślnym po długotrwałym wyłączeniu (urządzenia a nie MOSFETa) ma być włączenie czy wyłączenie.
  Bo ja zrozumiałem że stanem domyślnym ma być włączenie i ten stan ma się utrzymywać prawie ciągle.
  Więc kilka dni to za mało.
  Ale 50 lat będzie ok.