Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak unikn±ć zalania mieszkania s±siadowi

21 Sep 2016 15:28 3183 24
  • Level 11  
    Witam

Z powodu zatkania syfonu podwannowego woda rozlała się po podłodze łazienki i przesi±kła do s±siada.Oczywi¶cie sufit i kawałek ¶ciany zalane.Chcę zastosować jaki¶ czujnik poziomu,tak aby alarmował o zbliżaniu wody do krawędzi syfonu.Przejrzałem internet bezskutecznie,proponowane w handlu czujniki s± w tym przypadku technicznie nieprzydatne.Może Koledzy,znajdziecie pomysł na rozwi±zanie mojego problemu.Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

• Level 39  
    Wyj¶cia s± dwa, pierwsze drogie ale skuteczne to znaleĽć mieszkanie gdzie nie będziemy mieli s±siada. Je¶li opcja nr. 1 jest zbyt droga to proponuję wersję 2 :) Wersja nr 2 przewiduje raz na jaki¶ czas przegl±d instalacji odpływowej wraz z mechanicznym czyszczeniem syfonów. Gwarantuje iż żaden czujnik nie będzie potrzebny (wszak i elektronika jest zawodna) a po drugie będziemy mieli drożne i czyste odpływy.

----
    Wydzielono z tematu: Jak unikn±ć zalania mieszkania s±siadowi
    przez tino2003 dnia 21 Wrz 2016 16:23
  • Level 30  
    Buzzer, bateria, 2 blaszki lub druciki, które w kontakcie z wod± zamkn± obwód i zasygnalizuj±. Najprostsze tylko trzeba to ubrać w ładne opakowanie :-)
  • Level 37  
    Trzeba usun±ć przyczynę wycieku a nie bawić się z jakie¶ niesprawdzone wynalazki,
    trochę to dziwne bo jak syfon się zatka to woda nie zleci z wanny i tyle, no chyba że posłuchałe¶ doradcy w sklepie i jakie¶ odpowietrzniki masz w syfonie to teraz masz za swoje.

----
    Wydzielono z tematu: Jak unikn±ć zalania mieszkania s±siadowi
    przez tino2003 dnia 21 Wrz 2016 16:42
  • Level 43  
    barbarian15 wrote:
    Z powodu zatkania syfonu podwannowego woda rozlała się po podłodze łazienki

Zmień syfon , lub używaj Kreta. Bo to o czym piszesz nie jest normalne.

• Level 39  
    Strumien swiadomosci swia wrote:
    lub używaj Kreta

Kreta nie polecam. Potrafi zrobić więcej szkody niż pożytku. Pozostawia zgorzel.
    Te dwie blaszki bateria i buzer to żart?
    Usunięty został mój wcze¶niejszy post, nie wiedz±c czemu. Jedyna rada - powtarzam to ręczne czyszczenie i przegl±d syfonów.
  • Level 30  
    Jak to żart? Chodzi o pokazanie jak może dzi±lałć i jak zrobić tani "czujnik". Zgadzam się z koleg± kret to syf. Ja profilaktycznie używam KOH lub NAOH.
  • Level 29  
    tomrom1985 wrote:
    . Zgadzam się z koleg± kret to syf. Ja profilaktycznie używam KOH lub NAOH.

To ciekawe co napisałe¶ bo przecież "Kret" to w zasadzie wodorotlenek sodu czyli jak napisałe¶ NaOH. Z tym, że kret wzbogacony jest drobinkami aluminium, które w tym zestawieniu woda + NaOH + Al s± katalizatorem. Podstawowym błędem ludzi używaj±cych Kreta jest to, że sypi± go ponad miarę i on się zbryla. Wła¶nie temu Al ma zapobiegać poprzez szybkie doprowadzenie do reakcji egzotermicznej.
  • Level 30  
    No wła¶nie jak sam napisałe¶ - "w zasadzie". Używam czystego wodorotlenku, ktory rozpuszcza się cały i nie zostawia cz±stek aluminium itd. Poza tym kilogram KOH to koszt 7pln a nawet mniej.

• Level 39  
    tomrom1985 wrote:
    Jak to żart? Chodzi o pokazanie jak może dzi±lałć i jak zrobić tani "czujnik"

W którym miejscu chcesz to zamontować? Przecież to będzie brzęczeć za każdym razem jak będziesz spuszczał wodę. Pomysł dobry ale może okazać się denerwuj±cy :)
  • Level 30  
    Pod wann±, pod brodzikiem. "Stycznik" na podłodze - będzie działał tylko wtedy kiedy będzie nieszczelno¶ć i wylana woda zamknie obwód. Tyle. Sucho - 0 reakcji - woda- brzeczy.
  • Level 33  
    tomrom1985 wrote:
    Zgadzam się z koleg± kret to syf. Ja profilaktycznie używam KOH lub NAOH.

A kret, co to według ciebie jest?.
  • Level 29  
    tomrom1985 wrote:
    nie zostawia cz±stek aluminium

Sam używam czystego (98%) NaOH bo tańszy. Ale nie ma szans aby po reakcji egzotermicznej jakie¶ ¶lady Al pozostały. Wszystko się utleni.
  • Level 30  
    zimny8 wrote:
    tomrom1985 wrote:
    Zgadzam się z koleg± kret to syf. Ja profilaktycznie używam KOH lub NAOH.

A kret, co to według ciebie jest?.

Patrz wyżej bo jest napisane

• Level 39  
    Hipotetycznie. Pod brodzikiem jest beton więc powoli przesi±ka owa woda. Trzeba wzi±ć pod uwagę absorpcję wody przez beton. Układ może zadziałać za póĽno.

Chemia - pomijamy j±, wszak NaOH wchodzi z reakcj± z mydłem czy z białkiem włosów. Wypala substancję a skutkiem spalania białka czy mydła jest zgorzel.
  • Level 30  
    Waldemar z Kaszub wrote:
    tomrom1985 wrote:
    nie zostawia cz±stek aluminium

Sam używam czystego (98%) NaOH bo tańszy. Ale nie ma szans aby po reakcji egzotermicznej jakie¶ ¶lady Al pozostały. Wszystko się utleni.

Kolega już napisał - bł±d bo ludzie za dużo sypi± - prawda. Przy czystym KOH czy NAOH nie ma tego problemu. Poza tym zostawmy już w±tek kretów i wodorotlenków. Tak samo jak wielu jest zadowolonych z używanie spręzyny i wielu zadowolonych z używania dysz do kanalizacji montowanych do myjek.

Dodano po 1 [minuty]:

Nie wiem co jest pod brodzikiem. Powinny być płytki a jak nie to przynajmniej sztuka nakazuje wykonać hydroizolację np. foli± w płynie. Je¶li pod syfonem jest miejsce to możnaby wsun±ć pod niego jaki¶ pojemnik /podstawkę od kwiatka - zbierze w jednym miejscu wilgoć :-)
  • Level 17  
    Proponowałbym raczej zrobić porz±dek z hydraulik± i mieć spokój . Nie masz przypadkiem kratki ¶ciekowej pod wann± , jeżeli tak to najprawdopodobniej jest przytkana , najlepiej w tedy wymienić na now± z osadnikiem , lub jeszcze lepiej podł±czyć odpływ z wanny z pominięciem syfonu na " sztywno " do rury w posadzce . Jednak w obu przypadkach bez rozkucia posadzki nie obędzie się . Jeżeli kanalizacja jest żeliwna potrzebna będzie tzw guma do trapera aby poł±czyć żeliwo z pcv .
  • Level 39  
    eurotips wrote:
    jak syfon się zatka to woda nie zleci z wanny i tyle

Tak ma działać prawidłowo zamontowany odpływ z wanny . Jeżeli wszystkie poł±czenia s± szczelne ( a powinny ! ) , to w przypadku zatkania syfonu woda będzie na podłodze łazienki tylko wtedy jeżeli ..... przeleje się po napełnieniu wanny po brzegi. Masz spartolony montaż syfonu , pękniecie rury , lub Ľle założona uszczelka i tyle .
  • Level 20  
    Gdzie kupujecie KOH i NaOH?
    Można zastosować : allegro "czujnik zalania wody"
  • Level 30  
    Ja kupuje na allegro lub w hurtowni z chemi±. Raz tu taniej a raz tam.
  • Level 29  
    kloszi wrote:
    Gdzie kupujecie KOH i NaOH?

Ja NaOH kupuję w markecie "Brico Marche" maj± w plastikowych opakowaniach 1 lub 0.5 KG.
  • Level 39  
    brofran wrote:
    eurotips wrote:
    jak syfon się zatka to woda nie zleci z wanny i tyle

Tak ma działać prawidłowo zamontowany odpływ z wanny . Jeżeli wszystkie poł±czenia s± szczelne ( a powinny ! ) , to w przypadku zatkania syfonu woda będzie na podłodze łazienki tylko wtedy jeżeli ..... przeleje się po napełnieniu wanny po brzegi. Masz spartolony montaż syfonu , pękniecie rury , lub Ľle założona uszczelka i tyle .

I to jest jedyne rozwiazanie tego problemu: przegl±d/naprawa/wymiana wadliwego odpływu, a Wy ci±gle jak mantra o kretach i innej chemii.
    Trzeba czasem zagl±dać do syfonów pod prysznicem i je czy¶cić, a nie pisać elaboraty na forum jak się co¶ zapchało i przelało.
    Często spotykam cudowne ( bo łatwe w montażu) elastyczne rury karbowane, które s± wprost idealnym zbieraczem/zapychaczem odpływów. Jak kto¶ do tego zastosuje ¶rodki typu kret to współczuję...
    Nigdy nie stosuje tego szmelcu, zawsze tylko twarde kolana dobrej jako¶ci i nic się nigdy nie zapcha.
  • Level 11  
    Niestety,nie udało się unikn±ć kosztów.Konieczna była wymiana syfonu pod wannowego.Ten stary ,żeliwny miał zbyt mał± przepustowo¶ć i blokował przepływ wody,która nie maj±c uj¶cia zalewała łazienkę.