Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar odległości laserem

puchiqlimax 21 Wrz 2016 20:56 5166 10
  • #1 21 Wrz 2016 20:56
    puchiqlimax
    Poziom 9  

Witam
    Mam x elementów o wysokości 2cm każdy (nie więcej niż 50sztuk) ułożonych jeden na drugim, w każdym z elementów jest otwór o średnicy ok 10-15 mm. Pod otworem chciałbym umieścić układ z laserowym czujnikiem odległości który prześwietli wszystkie te elementy od dołu do góry (przez wyżej opisany otwór) aż napotka przeszkodę (wsówka którą mozna włożyć pomiędzy każdy z elementów). Wsówka może być na dowolnej wysokości i ma przeciąć wiązkę lasera. Pytanie czy da się zastosować takie rozwiązanie aby zmierzyć odległość od układu do wsówki. Lasery które znalazłem mają dość duży kąt ok 35 stopni a ja potrzebuje aby światło zmieściło się w otworze 10-15mm i biegło pod kątem prostym aż do wsówki. Czy to wykonalne? czy może uzyć czegoś innego.

Znalazłem taki laser: http://www.robotshop.com/en/lidar-lite-3-laser-rangefinder.html ale zastanawiam się czy da się cos tańszego zastosować.

Kupiłem też układ https://botland.com.pl/czujniki-swiatla-i-kol...ujnik-odleglosci-i-swiatla-otoczenia-i2c.html ale on ma właśnie kąt ok 35 stopn.

Może da się jakoś skupić tą wiązkę z tego drugiego lasera żeby zmniejszyć jej kąt. ten pierwszy laser ma kąt 3 stopnie ale tak jak pisałem wolałbym tańsze rozwiązanie.

z góry dzięki za pomoc

0 10
  • #2 21 Wrz 2016 21:12
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

Czyli JEDEN metr - zasięg pomiaru..Policz sobie niezbędny (największy) kąt wiązki dla trójkąta równoramiennego o podstawie 10-15 mm i wysokości 1000mm. u pana Pitagorasa :D Oba rozwiązania nietrafione ze względu na odległość pomiędzy laserem a fotodioda pomiarowa ( u Ciebie nie wiecej niż 10-15 mm). Zastosował bym raczej LIDAR z drugiego linku, uzupełniony optyka - pytką swiatłodzielącą + pryzmatem, oczywiście zaraz za laserem kolimator.

0
  • #3 23 Wrz 2016 00:28
    _jta_
    Specjalista elektronik

Mam wrażenie, że w tym module z Botlandu nadajnik i odbiornik są oddalone od siebie o 3mm (one są odrębne) - więc w otworze 10mm zmieszczą się ze sporym zapasem. Czy odbicia od brzegów otworu zakłócają pomiar odległości do wsuwki? Jeśli tak, to można pomyśleć o użyciu soczewek... o średnicy 3mm.

0
  • #4 23 Wrz 2016 15:04
    puchiqlimax
    Poziom 9  

Moduł botlandu ma wymiary 0,7" na 0,5" a sam laser jest bardzo malutki. Tez myslalem o jakiejs soczewce pytanie tylko jakiej uzyc. Nie jestem w tej dziedzinie ekspertem zajmuje sie programowaniem i mam odczytac pomiary z tego lasera dlatego byłbym wdzieczny gdyby ktos na forum podpowiedzial albo podeslal linka do takiej soczewki ktorej mozna by uzyc

0
  • #5 23 Wrz 2016 15:17
    _jta_
    Specjalista elektronik

Jaką średnicę ma mniejszy z tych otworów? Do jakiej odległości wiązka nie ma dotknąć brzegów otworu? 1m?

Soczewka o średnicy 3mm dla IR 1000nm ma dyfrakcyjną rozbieżność wiązki około 0.4 mm/m, więc można nawet użyć nieco mniejszej. Natomiast będzie rozbieżność wynikająca z rozmiarów tych otworów - np. otwór 0.1mm, ogniskowa soczewki 10mm dadzą rozbieżność 10 mm/m i to już będzie za dużo - trzeba się postarać uzyskać choć 2 razy mniej - soczewka musi mieć ogniskową co najmniej 200 razy większą od średnicy mniejszego otworu. Niestety nie mam pojęcia, gdzie kupić soczewki, do tego nadające się do IR...

0
  • #6 29 Wrz 2016 14:08
    puchiqlimax
    Poziom 9  

wpadłem na inny pomysł :) na całej długości rozmieszczam transoptory szczelinowe a wsuwka po włożeniu przerwie wiązkę w określonym transoptorze. Zakładam że będzie ok 40 takich elementów a wsuwkę można włożyć w dowolnym miejscu. Pytanie jak wykryć w którym została przerwana wiązka. Myślałem nad zrobieniem drabinki rezystorów i w zależności od tego gdzie rozłączę układ taka będzie rezystancja. Pytanie czy to dobry pomysł i czy może jest lepszy. Nie muszę mieć dokładnej wysokości a jedynie znać miejsce w którym wsuwka została wsadzona a na tej podstawie resztę wylicze

0
  • #7 29 Wrz 2016 15:50
    _jta_
    Specjalista elektronik

Jeśli możesz coś wstawiać na dowolnej wysokości, to może albo fototranzystory, albo LED-y (co tańsze - powiedzmy, że LED-y) - trzeba zrobić tak, że jeśli nie ma wsuwki, to sygnał ze wszystkich LED-ów dochodzi do odbiornika, a jak jest, to od części LED-ów już nie - posyłasz impulsy po kolei na wszystkie LED-y, zliczasz, ile błysków doszło do odbiornika, i już wiesz, ile LED-ów zasłonęła wsuwka i gdzie jest.

0
  • #8 29 Wrz 2016 16:17
    puchiqlimax
    Poziom 9  

jeśli dobrze rozumiem to wstawiam np 40 LED i kolejno zaświecam, następnie sprawdzam na jakimś odbiorniku ile z nich błysnęło? Jeżeli tak to nie wiem czy to mi się sprawdzi bo ja nie mam jak wykryć momentu włożenia wsuwki bo to nie jest element elektryczny więc diody musiały by mrugać cały czas a ja bym musiał cały czas zliczać te mignięcia. Chciałbym uniknąć świecenia a z transoptorem obyło by się bez mrugania diodami on by zadziałał trochę tak jak wyłącznik krańcowy.

Z transoptorem mam taki problem że mając drabinkę rezystorów odcinam przesłaniam np 30 element ale te podspodem nadal są otwarte więc nie zlicza mi sie poprawnie rezystancja. bo bierze ją z pierwszego elementu. Niewiem jak zrobic żeby przysłaniając jakiś z elementów na wyjściu dostać rezystancję do tego elementu. Problemu by nie było gdyby na starcie wszystkie były przesłonięte a ja bym usówał przesłone i wtedy dokładnie w tym miejscu mam rezystancje

0
  • #9 29 Wrz 2016 17:43
    _jta_
    Specjalista elektronik

Błyskanie LED-ami może robić układ elektroniczny - szybkość jest ograniczona szybkością odbiornika, który pewnie dobrze działa do kilkunastu kHz, więc przy 50 LED-ach zajmie to 1/30 sekundy.

0
  • #10 01 Paź 2016 03:50
    puchiqlimax
    Poziom 9  

cały czas zostaje problem błyskania którego chce uniknąć układ będzie w widocznym miejscu i nie chce żeby tam coś świeciło. Jakoś bardziej mi odpowiada to rozwiązanie z transoptorami.
    Wiem jak zrobić drabine rezystorów i podłączyć do niej przyciski a potem wykryć rezystancje po wcisnięciu któregoś z przycisku. Natomiast mam problem ponieważ transoptor domyślnie przewodzi a ja muszę wykryć moment i miejsce przerwania. Nawet jak przerwe układ na np. 20 pozycji to niewiem jak zrobic żeby układ poprowanił mi prad do tego miejsca bo normalnie on płynie przez wszystkie 20 elementów. Przyciski są domyślnie wyłączone załączam jeden i mam to co mi potrzeba a tu wszystkie elementy do punktu przerwania nadal przewodzą i niewiem jak to wykonać wtedy.
    Pomyślałem że może można użyć jakiejś bramy logicznej ale tak jak pisałem moja wiedza nie jest aż tak duża i nie moge sobie poradzić z tym problemem.
    Dodam że układ będzie podłączony do rasbery pi a wynik pomiaru rezystancji muszę zaczytać na PC ale to akurat dla mnie nie jest problem :)

0
  • #11 01 Paź 2016 12:17
    _jta_
    Specjalista elektronik

cały czas zostaje problem błyskania którego chce uniknąć układ będzie w widocznym miejscu i nie chce żeby tam coś świeciło

A co za problem użyć LED-ów IR? Chyba fototranzystory są bardziej czułe na bliski IR, niż na światło widzialne.

mam problem ponieważ transoptor domyślnie przewodzi

W takim razie po stronie odbierającej należy je połączyć szeregowo. Jest tylko kwestia, na ile zmienia się przewodzenie transoptora przy przesłonięciu. Jeśli różnica nie jest bardzo duża, to i tak trzeba do każdego transoptora dodać tranzystor, który będzie przewodził wtedy, gdy transoptor będzie przesłonięty, a nie będzie przewodzić wcale, gdy będzie odsłonięty. Poza tym, LED-y transoptorów nie muszą być zasilane cały czas, można je włączać po kolei po kilka naraz; można też nie zasilać odbiorników wszystkich transoptorów naraz, można szeregowo z transoptorami włączyć zwykłe diody, żeby zasilanie nie przechodziło między transoptorami - powinno dać się zrobić wybieranie 3-wymiarowe, co pozwoli ograniczyć ilość potrzebnych wyjść i wejść układu, który ma rozpoznać przesłonięcie transoptora. Choć może i wybieranie 2-wymiarowe pozwoli dostatecznie ograniczyć ilość wyjść i wejść.

0
  Szukaj w 5mln produktów