Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak ograniczyć moc transformatora?

stalcenter 21 Sep 2016 21:38 2703 26
 • #1
  stalcenter
  Level 8  
  Witam.Buduję przecinarkę plazmową.Mam problem z transformatorem ponieważ podczas zwarcia prąd 120A,podczas zwarcia przez łuk elektryczny długości 5mm-8mm,prąd 90A.napięcie po wyprostowaniu to 200v,transformator 3 faz.420zw pierwotne,przekrój kolumny 25cm2,dławik po stronie prądu stałego toroid przekrój 24cm2 180zw,szczelina 2x2mm.Chciał bym ograniczyć prąd do ok 35A,kombinuje z dławikami(3 szt.) miedzy transformatorem a prostownikiem ale dużo to nie daje.
 • #2
  czesiu
  Level 36  
  Jakie układy połączeń trafo, ilo diodowy prostownik?
 • #3
  stalcenter
  Level 8  
  gwiazda,gwiazda,6 diod.
 • #4
  czesiu
  Level 36  
  Chcesz ograniczyć prąd trzykrotnie, więc prostownik 3-pulsowy niewiele pomoże.
  Pewnie nie ma tez miejsca na kolumnach żeby zastosować bocznik magnetyczny, tak jak się to robiło w spawarkach.
  Może zobacz jaki będzie efekt na tylko dwóch fazach.
 • #5
  SQ5AZP
  Level 29  
  Przełącz po wtórnej w trójkąt. Spadnie napięcie (do ok 120V) i prąd.
 • #6
  stalcenter
  Level 8  
  O co chodzi z bocznikiem magnetycznym? Między kolumnami jest około 15mm przerwy.Jak to zrobić?Dodam że uzwojenia są nawinięte jedno na drugie tak że karkas nie jest dzielony.Nie chciał bym aby urządzenie pracowało na dwóch fazach( większe tętnienie wpływa znacząco na jakość cięcia).
  Przy połączeniu w trójkąt za mocno spadnie napięcie jałowe,mało stabilny łuk.
 • #7
  SQ5AZP
  Level 29  
  Ponieważ przy takiej budowie transformatora nie da się zastosować bocznika magnetycznego, a przepięcie uzwojeń w konfigurację trójkąt powoduje znaczące pogorszenie pracy urządzenia - proszę spróbować z dławikami w uzwojeniu pierwotnym.
  Zawsze pozostaje w rezerwie zakup regulatora tyrystorowego do układu 3-fazowego i włączenie go w obwód pierwotny transformatora.
 • #8
  Strumien swiadomosci swia
  Level 43  
  stalcenter wrote:
  Witam.Buduję przecinarkę plazmową.Mam problem z transformatorem ponieważ podczas zwarcia prąd 120A,podczas zwarcia przez łuk elektryczny długości 5mm-8mm,prąd 90A

  Najprawdopodobniej ten transformator nie jest od przecinarki plazmowej.
 • #9
  cooltygrysek
  Conditionally unlocked
  Można ograniczyć moc poprzez zastosowanie oporów rozruchowych z silników trakcyjnych z popularnej na naszych torach lokomotywy EU07. Sam używam takiego w spawarce samoróbce opartej na rdzeniu toroidalnym o mocy 260A.
 • #10
  stalcenter
  Level 8  
  Trafo nie jest od przecinarki. W tej chwili próbuje z dławikami po stronie pierwotnej. Po próbach dam znać jak to wyszło, ale myślę że coś z tego będzie. Nie wiem jeszcze jak odseparować WN z przetwornicy ZVS. Czytałem na ten temat, potrzebny jest dławik oraz warystory. Nie wiem dokładnie jak to zrobić. Z jakiego materiału powinien być rdzeń takiego dławika? ile zwoi? A może jakieś inne rozwiązanie?
 • #11
  stalcenter
  Level 8  
  Dziś przeprowadziłem próby z dławikami od lamp metalhalogenowych,wyszło 14A. Za mało a więc zmniejszyłem ilość zwoi o jedną warstwę (ok 40zw.) wyszło 18A,znów zmniejszyłem o warstwę wyszło 24A. Planuje otwinąć jeszcze 35zw tak aby było około 32A. Łuk jest bardzo stabilny,daje się rozciągnąć na 15mm a więc myślę że będzie ok.
 • #12
  stalcenter
  Level 8  
  Próby z dławikami nie powiodły się,sprawność urządzenia była bardzo niska.Mam tyrystory i na nich chcę zrobić regulację mocy.Potrzebuje jakiś sprawdzony sterownik.Może ktoś z kolegów zna jakiś fajny układ.Jest tego sporo na forum ale nie widzę nic konkretnego.
  Zastosować 3 tyrystory i 3 diody czy 6 tyrystorów?jakie są różnice w przebiegach tych dwóch układów?
 • #13
  Strumien swiadomosci swia
  Level 43  
  PO pierwsze zmierz napięcie i prąd łuku bo sam prąd nie jest miarodajny.

  W ogóle zastanowiłeś się chociaż co ty w ogóle chcesz zrobić?

  Znajdź takie warunki pracy transformatora które cię zadowolą.

  Dodano po 42 [sekundy]:

  Po trzecie daj foto transformatora.
 • #14
  stalcenter
  Level 8  
  Moc pobierana przez trafo z sieci to 5,8 kw,moc po stronie prądu stałego ok 1,7 kw.na dławikach jest spadek ok 140v pod obciążeniem.W tym układzie ograniczyłem prąd oraz mac transformatora jednak przy okazji bardzo obniżyłem sprawność urządzenia.Przy zastosowaniu tyrystorów lub triaków poprawie sprawność i będę miał płynną regulacje.chyba że się mylę.
 • #15
  Strumien swiadomosci swia
  Level 43  
  WIesz jak to widzę to już jestem pewien żę nic z tego nie wyjdzie.

  stalcenter wrote:
  Przy zastosowaniu tyrystorów lub triaków poprawie sprawność i będę miał płynną regulacje.chyba że się mylę.


  Mylisz się tyrystory tylko obcinają przebieg nic nie ograniczając.

  A jak przełączysz uzw piewotne w gwiazdę to trochę ugrasz.

  Transformator przecinarki ma być rozproszeniowy a tu nawet klina magnetycznego pomiędzy uzw. pierwotne i wtórne nie włożysz bo są nazwojone na sobie.

  Dodano po 3 [minuty]:

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1245848-60.html

  Tu masz charakterystykę, cewki pierwotna i wtórna muszą być skupione.

  Dodano po 1 [minuty]:

  PS ja tez buduje mam palnik diody i transformator 2 fazowy , ale od 3 lat nie mam czasu tego poskładać.
 • #16
  stalcenter
  Level 8  
  Tak tyrystory obcinaja ale przecież dzięki temu wartość skuteczna napięcia a więc i prądu w tym przypadku spadnie.Wadą będą powstałe tętnienia ale myślę ze dławik wygładzi a w razie potrzeby dam dużą baterię elektrolitów.
  Pierwotne i wtórne jest w gwiazdę
 • #17
  Strumien swiadomosci swia
  Level 43  
  stalcenter wrote:
  Tak tyrystory


  Po 4 przeliczyłem to i 35A i 150V daje 5,3kW , czy ty masz w ogóle nie za mały transformator?

  Masz dobry prostownik na rozruch , ani to na spawarkę MMA ani MAG ani TIG,
  W ogóle z czego ten transformator?

  Zresztą nie masz nic do stracenia ,kup na allegro ten sterownik na 3 triakach 40A i załóż go.
 • #18
  stalcenter
  Level 8  
  Ja wykonałem transformator.Czyli jeśli dobrze rozumiem tyrystorami ograniczę moc ale nie uzyskam odpowiedniej charakterystyki prądowo-napięciowej na prądzie stałym.W takim razie co robić?trafo jest zalakierowane.Ciężko będzie przerobić.A dlaczego 150V?mogło by być np.100V?
 • #20
  stalcenter
  Level 8  
  Liczyłem że jeśli nawinę go miękko to będzie miał odpowiednią charakterystykę.Jednak się przeliczyłem.
 • #21
  Strumien swiadomosci swia
  Level 43  
  stalcenter wrote:
  Liczyłem że jeśli nawinę go miękko to będzie miał odpowiednią charakterystykę


  Jak miękko, przecież wychodzi 2 zw/V czyli normalnie twardo i jeszcze jedno na drugim uzwojenie z pełnym sprzężeniem.
 • #22
  supchem
  Level 21  
  Gdybyś nawinął jeszcze transduktor albo chociaż dławik z regulacją w postaci przesuwnej części rdzenia to może by to coś pomogło.
 • #23
  cooltygrysek
  Conditionally unlocked
  Kolego supchem Transduktor ciężko jest zbudować na trafie toroidalnym, gdyż ten z reguły ma na zadanie zmniejszać strumień pola magnetycznego rdzenia, lepiej zbudować od podstaw i musiał by mieć rdzeń o powierzchni min 20% większej niż powierzchnia rdzenia transformatora wtedy to miało by sens. Rośnie niestety waga i wielkość ale to jak widzę po fotach nie ma wielkiego znaczenia. Do tego prosty regulator i można regulować prąd w zakresie 70 do 100% . Z tego co pamiętam nie da się transduktorem zjechać niżej przy dużych prądach. Nie wiem jednak jak to by się odbiło na TIG'u. Popularne swego czasu były układy regulacji transduktorowej napięcia jak i prądu w telekomunikacyjnych prostownikach Bester 60V 80A . Przerabiałem kiedyś taki dla kolegi. Drugi mam w piwnicy i się kurzy. Jeszcze można je odkupić od telekomunikacji. Służyły do automatycznego ładowania buforowego jak i cyklicznego baterii akumulatorów w centralach miejskich.
  Dławikiem nie wiele wskórasz gdyż potrzebował byś dławika z regulowanym rdzeniem na dużą częstotliwość a takie na duże prądy ciężko zdobyć. Co do prostownika tyrystorowego to owszem nadaje się doskonale ale dla spawarek MMA ale już dla MAG a tym bardziej dla TIG się nie nadaje ze względu na charakterystykę częstotliwości i przebiegów napięć jak i prądów w łuku. Kolega musiał by zbudować regulator oparty na tranzystorach a jeszcze lepiej na tranzystorach IGBT wtedy by to miało sens. Na elektrodzie był fajny projekt takiej spawarki TIG. Jeśli kolega ma trochę wiedzy i zapału to polecam poszukać na forum.
 • #24
  Strumien swiadomosci swia
  Level 43  
  supchem wrote:
  to może by to coś pomogło.


  W tym przypadku morze jest bardzo szerokie i niepewne.


  A serio nic to nie da bo jest już dławik wygładzający a prąd DC nic sobie nie robi widząć dławik na swojej drodze, tylko go grzeje.
  Jedyne co to poszedł bym w opornik po stronie wtórnej, dużo nie ugrasz ale zawsze coś.
  I po co ci 35A skoro możesz 60A mieć.?

  A dławik załatwi reszte.
 • #25
  cooltygrysek
  Conditionally unlocked
  Dławiki DC w spawarkach mają za zadanie wygładzić prąd. Zmniejsza też ryzyko przerywania łuku oddając zgromadzoną energię, ponad to poprawia zajarzenie się łuku przy niskim napięciu jałowym . Dławik pod DC powinien ale nie musi być ze szczelina by się nie nasycał. Wszystko zależy od przekroju. Z reguły 25 cm² ( lub więcej ). Warto też zastosować kondensator wraz z rezystorem równoległym. Podnosi to niestety nieco napięcie jałowe. Natomiast zastosowanie dławika po stronie pierwotnej nie wiele wniesie. Nadal był bym za zastosowaniem sprawdzonej od lat metody oporowej jak pisałem wyżej w poście #9. Kolega supchem miał na myśli zastosowanie transduktora po stronie pierwotnej.
 • #26
  k_rut
  Level 1  
  Zadaniem dławika jest ograniczenie prądu zwarcia w celu zmniejszenia składowej promieniowej siły Lorenza. Włączenie dławika w obwód pogarsza zapłon łuku w każdym przypadku, za wyjątkiem źródła transformatorowego.

  Co do regulacji to można byłoby jeszcze może zastosować rozsuwany rdzeń.
 • #27
  cooltygrysek
  Conditionally unlocked
  Nie rozsuwany lecz regulowany. Środkowa kolumna ma ruchomy rdzeń. Dotyczy to samo transformatorów 1, 2 lub 3 fazowych z rdzeniem kolumnowym. Co do dławika wyjściowego ( bo chyba o tym mówimy ) w spawarkach transformatorowych z prostownikiem czy tez invertorowych , to tu się kolega troszkę pomylił bo zasada jest ta sama jak w zasilaczach impulsowych. Dławiki takie stosuje się w spawarkach, po to by wygładzić i poprawić parametry prądu, od niego zależy jakość spoiny. Łuk musi mieć wartość stałą. Oznacza to ze nie może pulsować, zanikać czy tez skracać wysokość łuku. Łopatologicznie zmieniać się może wartość napięcia ale nie prądu.