Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brama przesuwna - jaki automat zamontować.

13 Wrz 2016 10:19 864 15
  • Poziom 17  
    Poczytałem Waszą dyskusję i nadal nie wiem, jaki automat zamontować.

Producent ogrodzenia poleca Came BX Strong (brama, wg producenta, ma razem ze śniegiem i lodem ważyć maks 300kg), ale on w swojej ofercie ma ten sprzęt za 2200zł brutto i montuje go za kolejne 1000 zł. Problem w tym, że ciężko znaleźć Came taniej z montażem właśnie ze względów gwarancyjnych i wymogu autoryzowanego serwisu - najtaniej, to 2600zł, z czego 1300 zł, to montaż.

Wiele ze wspominanych u Was produktów nie widzę w ofertach we Wrocławiu (montaż).

Dodano po 18 [minuty]:

Elektrobim napisał:

Jeśli coś nawet by się zepsuło to posiadamy serwis. Boli nas to, że ktoś sugeruje, że skoro nie jesteśmy jakąś wielką marką, to od razu wszystko musi być złe.

W dwóch niezależnych źródłach (w tym jedno, to Wasza strona), spotkałem się z taką opinią nt. KSE180:

Cytat:
    Raz na jakiś czas sprzęgło potrafi sie ślizgać i wtedy trzeba otworzyć/zamknąć kluczem awaryjne otwieranie. Po tym zabiegu wszystko śmiga. Zdarza się to sporadycznie.

Proszę o komentarz.

Moderowany przez Marek J.:

Wydzielono z tematu 3184573.
    3.1.19. Nie wysyłaj wiadomości w tematach archiwalnych, jeśli jest to kolejne pytanie, w szczególności inne niż osoby pytającej. Z racji szacunku do pytającego załóż własny temat. Możesz dopisać tylko sposób rozwiązania problemu.

Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 38  
    Szanowni Panowie.
    Drażni mnie używanie nazwy enkoder, w napędzie jest impulsator.
    Enkoder podaje informację o drodze i kierunku.

Rodzaje enkoderów

W zależności od typu tarczy obrotowej wyróżnia się:

enkodery przyrostowe (mierzące przyrost drogi kątowej)
    enkodery absolutne (mierzące bezwzględną wartość kąta obrotu).

Moderowany przez Marek J.:

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji...

• Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne
    @Zbigniew 400 nie do końca się z Tobą zgadzam gdyż w wielu automatach są stosowane proste enkodery kątowe zliczające ilość impulsów. Impulsatory te są enkoderami.
    Brama przesuwna - jaki automat zamontować.

To jest tak jak w geometrii. Każdy kwadrat jest prostokątem, ale nie każdy prostokąt jest kwadratem...

Poza tym swoją "petycję" powinieneś kierować do inżynierów, producentów i serwisantów na całym świecie. Skoro oni używają takiego nazewnictwa to wybacz, ale z Twojego powodu czyli (bez obrazy) "szaraczka" na tym "marnym świecie" nie będziemy tego zmieniać...

A wracając do meritum czyli do wyboru automatu.
    (Chyba przeprowadzę się do Wrocławia. Przy takich cenach żyć nie umierać!!)
    Wybrałbym Faac, Beninca, Nice, BFT, Came itp... Każda z tych firm ma w ofercie automaty o różnej "mocy" i są to firmówki z którymi nie będzie problemu w przypadku awarii. Serwisy i przedstawicielstwa są w Polsce i nic nie wskazuje na to że "jutro" znikną...
  • Poziom 39  
    Olleo napisał:
    Producent ogrodzenia poleca Came BX Strong (brama, wg producenta, ma razem ze śniegiem i lodem ważyć maks 300kg), ale on w swojej ofercie ma ten sprzęt za 2200zł brutto i montuje go za kolejne 1000 zł. Problem w tym, że ciężko znaleźć Came taniej z montażem właśnie ze względów gwarancyjnych i wymogu autoryzowanego serwisu - najtaniej, to 2600zł, z czego 1300 zł, to montaż.

Na głowę poupadali?
    To kup zestaw za 1600,, kable 100-200, zamontuję Ci za 600 i masz 1500 w kieszeni na ew, naprawy mając w d...e gwarancje, choć na robociznę byś ode mnie dostał i na sprzęt być może też ( zależnie co bym zamontował).
    Jest barrdzo niski procent szans, że przy dobrze dobranym automacie coś sie zepsuje przez 2 lata, chyba, ze burza, ale na to i gwarancja nie pomoże - i tak ty płacisz, (chyba, że ubezpieczone - i tak Ty płacisz) wiec po co przepłacać?
  • Poziom 17  
    @Andrzej Lukaszewicz

przemyślę propozycję :)

A co powiecie o napędzie Nice Road? To napęd do 400kg - wg producenta moja brama w żadnych warunkach pogodowych (śnieg, lód) nie powinna przekroczyć 300kg.
  • TermopastyTermopasty
    Olleo napisał:
    A co powiecie o napędzie Nice Road?

Osobiście nie polecam. Jeżeli Nice to raczej Robus 600 lub 1000...
  • Poziom 39  
    Polecam i montuje came BX, faac 740/741, wspomnianego robusa, beninc'ę K BULL Key turbo800, DTM 6.
    Wiekszość w/w kosztuje w zestawie z listwa zębatą+foto+ lampa+ radio+ 2piloty 1500-1800 zł

Olleo napisał:
    @Andrzej Lukaszewicz

przemyślę propozycję :)

Za te 1200 to bym przyjechał i te 300km w jedna stronę... :D Tylko co dalej w razie jakieś poprawki, czy reklamacji????
    Dlatego takie zlecenia bierze się "koło komina" max 50 km.
  • Poziom 17  
    Doskonale sobie zdaję sprawę, dlatego wczoraj rozesłałem pytania do 10 firm w okolicy i czekam. Na razie dostałem ofertę na Faac 740 w cenie rynkowej i montaż za 1000 zł netto, Beninca bliżej nieokreślony model do 500 kg zestaw z montażem za 2150 zł brutto i montaż dowolnego modelu Nice 550zł brutto.

Producent bramy chce listwę zębatą spawać do bramy, ale rozumiem, że chodzi mu o mocowania tulei, a nie samą listwę, tylko wówczas nie wiem, o co mu chodzi - jakiś niecierpliwy do moich pytań jest. Monterzy napędów chcą przykręcać. Jak zgodnie z bushido powinna być listwa zamocowana?

P.s. Ta bennica, to KBULL 5M.S.PM.

Kolejna wycena, to "NICE do 400 kg. ROBUS ERA FLOR (siłownik z centralą, radioodbiornik, 1 pilot, fotokomórki, lampa z wbudowaną anteną)- 1750 zł
    Dodatkowo listwy zębate- 45 zł/1mb (x5)
    Montaż ok. 500 zł"

Jeszcze jedna: Came BX Plus do 400 kg, sterownik, 1 pilot, radio, fotokomórki i montaż: 2160zł brutto, +200zł za listwę.
  • specjalista -automatyka bramowa
    Tylko wypowiem sie o listwach ( jak chodzi o ceny jestem elektronikiem a nie biznesmenem i nei będę sie wypowiadał) - zgodnie z bushido - tuleje mocowane trwale do szyny a do tulei dopiero listwa w sposłb umożliwiający regulację na fasolkach. A jak owe tulejki mosowanw do bramy? Różnie w zaleźności od inwestora. Zwykła niecynkowana brama - spawanie. Cynkowana i proszkowana - nitonakrętki lub, gdy profil ma.odpowiednią grubość ścianki - gwintowanie.
    Przestrzeliwane śruby to raczej proszenie się o guza - przypadkiem łebek.śruby zawsze może trafić w rolkę i zonk...
  • Poziom 17  
    kotbury napisał:
    A jak owe tulejki mosowanw do bramy? Różnie w zaleźności od inwestora. Zwykła niecynkowana brama - spawanie. Cynkowana i proszkowana - nitonakrętki lub, gdy profil ma.odpowiednią grubość ścianki - gwintowanie.

A który najbardziej polecasz pod kątem korozji bramy przy cynkowanej/proszkowanej?

Producent bramy (brama dopiero w produkcji) twierdzi, że oni montują listwę zawsze w jednej wysokości, a zdaje się napędy mają różne?
  • specjalista -automatyka bramowa
    No pod kątem korozji najlepsze są nitonakrętki, ale wymagają przy zaciąganiu sporo roboty i jak nie masz fabrycznej, samodziałową zrobioną ze śruby praskę.
    To co twierdzi producent (listwa równoległa do szyny na jednej wyskokości) to ewidentna bzdura. O ile napęd można obsadzić właściwie na dowolnej wysokości na śrubach z kontrami ( aby tylko listwa nie była za nisko) i pewnie przy obstalowaniu bramy mając specyfikację docelowego napędu możesz określić poziom zamocowania listwy o tyle sama listwa powinna być pasowana indywidualnie do napędu na etapie mocowania tulei. Fasolki w listwie mają góra 1,5 cm luzu a długa brama potrafi w momencie przeważenia hopnąć o 2 -3 cm. Chyba że producent robi rolki pasujęce do prowadnicy z tolerancją dziesiątych milimetra ... :)
  • Poziom 39  
    Nie raz montowałem napędy do wspawanych mocowań do zębatek wcześniej do bramy i nie było problemów jeśli to było dokładnie wykonane.
    Minimalne korekty wymikające z przeważenia bramy da się zniwelować na owalnych otworach w zębatkach.
    Nitonakretki maja wadę, że mają kołnierz o małej powierzchni na którym niezbyt stabilnie opiera sie dystans. Można to obejść stosując dobrze dobraną podkładkę płaska lub sprężynową i średnicy wewn równej lub większej od kołnierza nitonakretki.
    @Olleo
    Widzę, że Kolega robi przetarg na najtańszy automat i najtańszy montaż- oby to nie odbiło sie czkawka za rok, dwa. Odradzam montowanie automatu na 350-400kg ( szczególnie w naszym klimacie) , chyba że bardzo lekka brama, ale o tym nic nie pisałeś, a szkoda.
    Najniższa cena montażu to często niechlujne wykonanie, nieodpowiednie kable nie nadające się do montażu na zewnatrz lub do ziemi, brak wykonania trwałego przepustu pod wjazdem tylko często goły przewód zakopany w gruzie 15 cm pod powierzchnią wjazdu, niechęć do przyjazdu w razie poprawki do nie odbierania telefonu włącznie.
    Radzę rozpytać po znajomych , kto już montował i jaki są opinie właścicieli po roku, dwóch, czy człowniek ten ma np. uprawnienia elektryczne eksploatacyjne( np. 50% napędów jest podłączanych przez ślusarzy, którzy o elektryce maja pojęcie na poziomie sprzed 30 lat) , bo może Ci to wyjść drożej i gorzej .

Dodano po 7 [minuty]:

kotbury napisał:
    To co twierdzi producent (listwa równoległa do szyny na jednej wyskokości) to ewidentna bzdura. O ile napęd można obsadzić właściwie na dowolnej wysokości na śrubach z kontrami ( aby tylko listwa nie była za nisko) i pewnie przy obstalowaniu bramy mając specyfikację docelowego napędu możesz określić poziom zamocowania listwy o tyle sama listwa powinna być pasowana indywidualnie do napędu na etapie mocowania tulei. Fasolki w listwie mają góra 1,5 cm luzu a długa brama potrafi w momencie przeważenia hopnąć o 2 -3 cm. Chyba że producent robi rolki pasujęce do prowadnicy z tolerancją dziesiątych milimetra ... :)

Nie do końca się z tym zgodzę...
    Fasolki mają luz rzędu 4 mm.
    Brama może się przewiesić pod ciężarem kilka cm na końcach, ale nie przewiesi sie w między rolkami prowadzącymi, a to w tym miejscu montuje się napęd.
    Luz jaki jest miedzy wewnętrznymi wymiarami głównego profila prowadzącego a średnicą rolek w wózkach jest rzędu 2-3 mm max. a to można zniwelować odpowiednim ustawieniem na "fasolkach" w zębatce.
  • Poziom 17  
    andrzej lukaszewicz napisał:

@Olleo
    Widzę, że Kolega robi przetarg na najtańszy automat i najtańszy montaż- oby to nie odbiło sie czkawka za rok, dwa. Odradzam montowanie automatu na 350-400kg ( szczególnie w naszym klimacie) , chyba że bardzo lekka brama, ale o tym nic nie pisałeś, a szkoda.

Napisałem wyżej - producent twierdzi, że waga nawet zimą, lodem i śniegiem, nie powinna przekroczyć 300kg. Nie wiem, jakiej mocy napęd kupić, dlatego tutaj pytam.

Najniższa cena montażu to często niechlujne wykonanie, nieodpowiednie kable nie nadające się do montażu na zewnatrz lub do ziemi, brak wykonania trwałego przepustu pod wjazdem tylko często goły przewód zakopany w gruzie 15 cm pod powierzchnią wjazdu, niechęć do przyjazdu w razie poprawki do nie odbierania telefonu włącznie.
    Radzę rozpytać po znajomych , kto już montował i jaki są opinie właścicieli po roku, dwóch, czy człowniek ten ma np. uprawnienia elektryczne eksploatacyjne( np. 50% napędów jest podłączanych przez ślusarzy, którzy o elektryce maja pojęcie na poziomie sprzed 30 lat) , bo może Ci to wyjść drożej i gorzej .

Nie szukam najtańszych rozwiązań, a racjonalnych. Żaden z monterów nie oferuje mi poprowadzenia kabli w ziemi, więc to leży w mojej gestii, a mam zamiar użyć kabli "ziemnych", pod bramą dodatkowo w peszlu, albo arocie. Niestety ci, którzy ze znajomych mają napęd, mieli montowany przez wykonawców ogrodzenia. Niestety też mój wykonawca oferuje BX Strong Came z listwą zębatą i montażem za 3450zł...

[edited]
    Ok, po castingu zawęziłem wybór firmy i modeli napędów do dwóch i proszę o rady:

- Beninca KBULL 5MS zestaw z listwą i montażem za 2150zł (Firma Auto-bram w Mirkowie)
    - Faac 740 zestaw z listwą i montażem za 2250zł (Firma Eltrox.pl oddział we Wrocławiu)
  • Poziom 39  
    Olleo napisał:
    A co powiecie o napędzie Nice Road? To napęd do 400kg - wg producenta moja brama w żadnych warunkach pogodowych (śnieg, lód) nie powinna przekroczyć 300kg.

W naszych warunkach przyjmuje się uciag bramy 2x wiekszy niz katalogowo podaje producent.
    Szukaj min. automatów na 500-600kg. Modele popularne i niedrogie podałem wyżej jak i Koledzy wczesniej.
  • Poziom 17  

W naszych warunkach przyjmuje się uciag bramy 2x wiekszy niz katalogowo podaje producent.
    Szukaj min. automatów na 500-600kg. Modele popularne i niedrogie podałem wyżej jak i Koledzy wczesniej.

Napisałem wyżej, że biorę pod uwagę Faac 740 i Beninca Bull 5M.S - więcej szczegółów wyżej. Który polecasz?
    Po pierwsze - dopisał się Kolega do cudzego postu co jest naruszeniem regulaminu.
    Po drugie - skoro Kolega i tak wybiera po swojemu i wg "przetargu" to po co te pytania?
    Obydwa napędy są firmowe posiadają instrukcje w jęz. polskim. Porównać wg funkcjonalności, opinii - czyli wpisać w wyszukiwarkę to co chce się wiedzieć (a jest tego duuużo), popytać znajomych i sąsiadów a nie czekać na "gotowca" który i tak zostanie zapewne przez Kolegę zignorowany...