Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie wentylatorem --> połączenie 3 kabelki

czartek70 21 Wrz 2016 23:44 339 4
  • #1 21 Wrz 2016 23:44
    czartek70
    Poziom 6  

Dobry wieczór,

Posiadam wentylator komputerowy, z którego wychodzą 3 kabelki(1,2(GND),3). Gdy połączę 1+2 to wentylator świeci i pracuje, natomiast gdy 2+3 to wentylator tylko świeci. Chciałbym zrobić taki układ że pomiędzy 2 i 3 jest przycisk i mogę zaświecić kiedy tylko chce, natomiast połączenie 1 i 2 działa jak temperatura ulegnie podwyższeniu to ma się załączyć wiatrak. Niestety zaczynam dopiero przygodę z elektroniką i jest to mój pierwszy w pełni własny projekt. Proszę o powiedzenie jak zrobić regulacje ze względu na temperaturę, co wstawić w miejscu "różowej kropki" i czy cały układ jest poprawnie zbudowany, z góry przepraszam za rysunek...[/img]

0 4
  • #2 21 Wrz 2016 23:55
    301563
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 21 Wrz 2016 23:57
    budiet
    Poziom 22  

Pokaż może ten wentylator, bo po rysynku nie wiele można zrozumieć. A regulację obrotów zależną od temperatury to albo możesz mieć wbudowaną w wentylator, lub reguluje to płyta główna. Ale coś mi mówi że twój wentylatorek ma za mało kabelków żeby mógł robić coś takiego.

0
  • #4 22 Wrz 2016 00:14
    czartek70
    Poziom 6  

Wentylator - http://bitcomputer.pl/pl/p/SILENTIUMPC-ZEPHYR-120-LED-BLUE/6534

Wentylator ma być po za komputer, chciałbym dorobić do niego układ sterujący. Zasilacz 12V mam zrobiony, ale chce aby wiatrak działał w dwóch trybach:

1. Gdy przycisk wciśnięty wentylator tylko świeci, jeśli temperatura niska to się nie kręci, gdy wzrośnie zaczyna się obracać
    2. Gdy przycisk nie wciśnięty a temperatura duża wentylator świeci i się kręci, gdy niska nie świeci i nie pracuje

Przycisk chciałbym dać między GND a jednym z kabelków.

1 - pierwszy kabelek
    2 - GND
    3 - trzeci kabelek

1+2=świeci, nie kręci się
    2+3=świeci, kręci się

0
  • #5 22 Wrz 2016 00:31
    budiet
    Poziom 22  

Coś mi mówi że kabel nr 1 nie służy do włączania oświetlenia, a jest to pomiar szybkości obrotowej wirnika, możliwe że z powodu jakiegoś przebicia zapalają się diody. No chyba że na serio kabel nr 1 służy do sterowania diodami, ale wtedy nie masz żadnego pomiaru obrotów wentylatora i regulacja musi się odbywać pośrednio przez napięcie zasilania wentylatora.

1
  Szukaj w 5mln produktów