Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brama dwuskrzydłowa bez odbojników - ograniczniki czy krańcówki?

bradzik 22 Wrz 2016 11:04 2445 12
 • #1 22 Wrz 2016 11:04
  bradzik
  Poziom 8  

  Witam,
  Planuje montaż napędu bramy dwuskrzydłowej (dł. skrzydła 2,5m, brama niepełna, lekka) i chcę koniecznie uniknąć odbojnika środkowego na zamykanie. Znalazłem kilka odpowiednich do tego zestawów:
  1. FAAC s418
  2. Beninca BOB 21 lub 30
  3. BFT Phobos BT A25
  4. Came Krono Plus

  Główna różnica pomiedzy nimi to taka, że 1 i 2 posiadają wbudowane regulowane ograniczki mechaniczne a 3 i 4 wbudowane wyłączniki krańcowe magnetyczne. Która z opcji pozwoli na dokładniejsze zatrzymanie bramy w pozycji zamkniętej? Według mnie precyzyjniejsze będą ograniczniki mechaniczne, gdyż po dobrym ustawieniu "nie ma siły" żeby brama pojechała dalej niż pozwala jej na to ograniczenie mechaniczne. Z drugiej strony wyłączniki krańcowe wydają się być jakościowo lepszym rozwiązaniem - brak przeciążania napędu przez uderzanie w ogranicznik i dociskanie do niego. Obawiam się tylko, że nie uzyskam dokładnego i powtarzalnego osiągania pozycji zamkniętej z prostego powodu - krańcówka co prawda rozłączy napęd w ustawionym położeniu ale z powodu bezwładności może on pojechać jeszcze trochę dalej.

  Proszę o poradę i opinie o wyżej wymienionych zestawach.

  0 12
 • #2 22 Wrz 2016 13:57
  kotbury
  specjalista -automatyka bramowa

  Cytat:
  Z drugiej strony wyłączniki krańcowe wydają się być jakościowo lepszym rozwiązaniem - brak przeciążania napędu przez uderzanie w ogranicznik i dociskanie do niego.

  Nie tak - właśnie to dociskanie gwarantuje bramie stabilne, precyzyjne i bez luzów zamknięcie - jak się słusznie na początku domyślasz.
  Jeszcze lepsze są odboje w gruncie (na zamknięciu - na otwarciu precyzja i brak luzów nie są tak istotne) - ograniczniki w siłowniku nie kasują luzów wynikających z tolerancji pasowania śrub/osiek w uchwytach słupkowych i bramowych - ale nie zawsze można wstawić grzybek na środku podjazdu. A i zdarzają się wiotkie bramy, które po prostu się gną pod naciskiem siłownika nawet na małych siłach.

  0
 • #3 23 Wrz 2016 10:07
  bradzik
  Poziom 8  

  Brama będzie zamykać się na zakładkę. Czy w tym przypadku zatrzymanie jednego skrzydła po zadziałaniu wyłącznika krańcowego i dociśnięcie do niego drugim skrzydłem nie zapewni podobnego efektu jak przy wbudowanych mechanicznych ogranicznikach?

  0
 • #4 23 Wrz 2016 10:21
  kotbury
  specjalista -automatyka bramowa

  Zasadniczo tak, tylko przyznaję się że nie wiem jak wtedy zachowa się amperometryka centrali.
  Centrale dostosowane do mechanicznych ograniczników biorą pod uwagę, że przyblokowanie na ostatnich powiedzmy 5 cm do otwarcia i zamknięcia to nie przeszkoda ale odbój.
  Pytanie czy centrale pracujące natywnie z elektrycznymi krańcówkami mają tak samo - rzecz w tym coby skrzydło drugie - dociskające - nie odczytało momentu docisku do listwy skrzydła pierwszego jako przeszkody i nie zaczęło się otwierać bo zadziałała amperometryka.
  Chyba trzeba by krętnąć do producenta z zapytaniem.

  0
 • #5 23 Wrz 2016 21:23
  Fest3r
  Poziom 14  

  W takim wypadku możesz spokojnie montować boba 30. Dobrze ustawiony bob spowalnia przed krańcówką, drugie skrzydło dociska lekko pierwsze i brama stabilnie stoi w ustawionej pozycji. Centrala do boba nie ma funkcji amperometrycznego wykrywania przeszkód, więc to nie będzie robiło problemów ale można w niej ustawić siłę docisku skrzydeł podczas spowalniania.
  Poza tym trzeba mieć też na uwadze to, że po latach na skutek zużycia się zawiasów, uchwytów i siłowników pozycja zamknięta może delikatnie się zmienić ale wszystko jest do regulacji.

  0
 • #6 23 Wrz 2016 23:52
  kotbury
  specjalista -automatyka bramowa

  BOB 30 w standardzie ma mechaniczne ograniczniki a pytanie autora dwa posty wyżej dotyczyło krańcówek elektrycznych w kombinacji z dociskiem felca.
  Może złotym środkiem (ale droższym) byłby zestaw z tymi siłownikami ale wyposażonymi w enkodery (dokładne pozycjonowanie, małe siły, kontrola antyzgnieceniowa ale drożej - a i tak trzeba ograniczniki mechaniczne).
  PS. W elektryczne krańcówki jest wyposażony też Hormann RotaMatic ale siłowniki ogromne i niepiękne, o cenie nie wspomnę...

  0
 • #7 25 Wrz 2016 22:47
  Marek J.
  Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne

  Może skromnie podpowiem, że można dodatkowo zastosować ograniczniki mechaniczne pomiędzy skrzydłami a słupkami. Trochę "zabawy" , ale gra warta "świeczki"....

  0
 • #8 26 Wrz 2016 20:38
  pawlos105
  Poziom 17  

  Jeśli brama posiada listwę domykową to proponuje nice wingo albo hop jeden siłownik ograniczyć mechanicznie kamieniem druga połówka bramy zatrzyma się na listwie, a brama będzie sztywna.

  0
 • #9 29 Wrz 2016 21:53
  pppooo
  Poziom 16  

  Witam ja z doświadczenia polecam napęd firmy LIFE a dokładnie model OP2 zasilanie siłowników 24v ograniczniki mechaniczne umieszczone na siłowniku (zamykanie i otwieranie) zainstalowałem ich i podobnych napędów LIFE dość sporo i brak jakichkolwiek problemów.

  0
 • #10 02 Paź 2016 02:28
  andrzej lukaszewicz
  Poziom 39  

  OP2 trochę za delikatny do 2,5 metrowego skrzydła ( wg producenta do 2m), choć montowałem do marketowych wydmuszek i działa bez problemów. Odboje ustawialne idealnie bo płynnie na śrubie .
  Nic nie wiemy na temat grubości słupków. Autor nie podał, wszyscy radzą, a okaże się , że tam sa klinkierowe 38-40 cm i misterny plan z BOB-ami , czy OP-2 wziął w łeb.

  0
 • #11 02 Paź 2016 07:54
  pppooo
  Poziom 16  

  Witam jeśli nie op2 to op3 do bram o długości skrzydła 3m lub na szerokie słupki to life armor lub sinuo.

  0
 • #12 04 Paź 2016 15:05
  nowaczek1
  Poziom 2  

  Ja z własnego doświadczenia mogę polecić napęd ROGER BE20/200 - mam zainstalowany takowy u siebie na bramie - skrzydło 2,4 m. Ograniczniki mechaniczne działają bez zarzutu. Pod warunkiem, że będą dobrze wyregulowane...
  Napęd jest tak cichy, że nie słuchać jak pracuje, nawet jak stoi się obok. Co ważne dla mnie jest na 24V więc bezpieczny dla dzieci i zwierząt.
  Producent włoski, chwali się tym, że jest to silnik bezszczotkowy, no cóż... zawsze to jakaś innowacja trzeba czymś przyciągnąć klienta.
  Według mnie napęd z górnej półki.
  No właśnie pytanie zasadnicze jakie masz słupki - wąskie czy szerokie ?

  Pozdrawiam

  0
 • #13 04 Paź 2016 17:27
  Marek J.
  Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne

  A jak długo pracują u kolegi @nowaczek1 te siłowniki ? :cunning:
  Przejrzałem ofertę na stronie Roger Technology i faktycznie ciekawostką są napędy z silnikami BLDC 24V jednak co do opinii i pochwał radziłbym nieco większą wstrzemięźliwość .
  Nie wszystkie są w Polsce dostępne (przynajmniej na razie), no i jeszcze mało, bardzo mało opinii od instalatorów i użytkowników dotyczących trwałości, serwisu i cen części zamiennych. Widać że rodzimy dystrybutor dopiero "bada teren" ( również na forum). :sm31:

  0