Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

LG32LN5400 - zasilacz eax64905001 (2.4) - brak napięć, wyłącza się sam.

Łukasz Adaszek 22 Sep 2016 20:36 2109 6
 • #1
  Łukasz Adaszek
  Level 11  
  Witam

  Na wstępie pragnę poinformować, iż nie znam się tak bardzo na elektronice, więc proszę o wyrozumiałość.

  Posiadam telewizor LG32LN5400 z zasilaczem EAX64905001 (2.4). Problem polega na tym, iż monitor po podpięciu do prądu jest w trybie czuwania, z zasilacza wychodzi tylko 3,5V. Świeci dioda stand-by. Przy próbie włączenia dioda mruga dwa długie razy i gaśnie. Napięcie znika. Trzeba włączyć guzikiem POWERON z tyłu obudowy.

  Oddałem tv do naprawy: pierwszy magik stwierdził uszkodzenie płyty głównej, czyli logiki, i stwierdził że się nie opłaca naprawiać. Drugi magik trzymał 3 tygodnie i stwierdził że nie wie co jest grane.  Proszę was jako specjalistów o pomoc, może naprowadzicie mnie na usterkę.
  Dodam, iż sam co potrafię zrobić to złożyć zestaw jabela na układzie tda2040 i posłuchać muzyki.

  Sprawdziłem stronę pierwotną, primary w zasilaczu niby ok, natomiast na wtórnej to już dla mnie czarna magia. Jedynie co mogę stwierdzić to, iż diody są ok - sprawdzałem miernikiem. Brak mechanicznych oznak uszkodzenia (kondensatory nie wypukłe).

  Może ktoś miał taki przypadek i podpowie co sprawdzić.

  Z góry dziękuję i pozdrawiam

  Dodano po 2 [godziny] 55 [minuty]:

  Dodam, iż myślałem nad tm i doszedłem do wniosku, iż logika może być uszkodzona nie dając sygnału dla zasilacza do startu
 • Helpful post
  #2
  SERVICE-AV
  Level 39  
  Poszukaj prawdziwego serwisu a nie "magikom" zlecasz ;)
  Sam możesz określić czy zasilacz startuje wysterowaniu pinu wyjścia z zasilacza opisanego POWER ON itp.
 • #3
  Łukasz Adaszek
  Level 11  
  rozumiem, powiedz mi tylko czy na power on mam podać masę czy plus, podejrzewam że masę

  Dodano po 2 [minuty]:

  jeden z magików ma serwis z dużym banerem w centrum miasta, drugi pracuje w sklepie elektronicznym (taki z kondensatorami, opornikami itd) więc szedłem w dobrym kierunku, ale okazało sie że są z łapanki...a nie z wykształcednia elektronikami. Ja jestem elektromechanikim pojazdowym i na tym się znam
 • Helpful post
  #4
  SERVICE-AV
  Level 39  
  Zazwyczaj jest podawany stan wysoki. Daj tam przez rezystor 1k z napięcia STBY (5 lub 3,3V)
  Schemat zasilacza możesz znaleźć po typie zasilacza podanego na PCB.
 • #5
  Łukasz Adaszek
  Level 11  
  witam

  a więc tak. Podałem przez rezystor 2,17kohm (bo taki miałem pod ręką) napięcie z 3,5v na poweron. Za rezystorem wynosi ono 1,1v. Zasilacz wystartował. Są napięcia 12 i 24v.
  Spróbowałem uruchomić 3 string'i ledów (dwa po 7 diód i środkowy 8 diód), podpiąłem je. Ale nic z tego. Napięcie na kondensatorze przed wyjściem na ledy wynosi 41v. Na złączu ledów z podpietymi ledami 1,6v. Po odpięciu pasków ledów napięcie na kondensatorze nadal 41v a na złączu 0v.
  Podejrzewam spalopną diodę led (są łaczone szeregowo).
  Czy taka sytuacja może powodować brak startu tv (jakieś zabezpieczenie).
  Czy podać bezpośrednio na ledy te 41v? Kondensator na którym mierzyłem napięcie jest do 160v, a wyczytałem że te diody chodzą na 130v.
 • #6
  Łukasz Adaszek
  Level 11  
  Sprawdziłem diody led podświetlania, są 3 stringi, góra/dół po 7 i środkowy 8 diód. Nie działa jedna z dolnego stringu. Widzę że paski są łączone szeregowo ale diody w każdym pasku są równolegle, czy w takim przypadku nie świeciłyby gdyby jedna z nich podłaczona równolegle się spaliła? Napięcie na pierwszym pasku od wejścia wynosi 5v, na drugim ponad 3v, a na ostatnim nieco ponad 1v.
  Jak wymienić jedną diodę tego typu, czy można ją zastąpić jakimś opornikiem?
 • #7
  Łukasz Adaszek
  Level 11  
  Spalona dioda led. Po jej usunięciu telewizor gra normalnie. Sam zasilacz bez logiki nie chciał wystartować, Diody led nie zapalały się, brak napięcia na wyjściu złącza led. Próbowałem wymusić start dając poprzez rezystor zasilanie na power on ale nie działało. Dopiero podpięcie logiki dało rezultat. Więc wnioskuję, iż zasilacz komunikuje się w jakiś sposób z logiką i czegoś mu brakowało. Stringi led na innym zasilaczu działały w pojedynkę i razem (3 stringi). Na zasilaczu od tv tylko z logiką.
  Czy ktoś mi to wyjaśni???